05.01.21 23:25 Alter: 11 days

اخبار و گزارشات کارگری 16 دی ماه 1399

Kategorie: Meldung Rechts

 

 

- چکیده گزارش مبارزه کارگران شهرداری ها کشور نسبت به پایمالی حقوقشان

- اطلاعیه کمپین برای آزادی مهران رئوف

- ضرب و شتم کارگر خدمات شهری شهرداری بندرامام

- فوزیه خالصی:بی‌خبری از وضعیت سلامتی جوانمیر مرادی

- کانون نویسندگان ایران:بیانیه انجمن قلم (پن) آمریکا درباره‌ی حکم زندان آرش گنجی

- زمان و شعبه دادگاه تجدیدنظر پریسا رفیعی تعیین شد

- پیرو ثبت طومار اعتراضی رانندگان و کارگران شرکت واحد در شورای شهر توسط اعضای سندیکا، رئیس کمیسیون حمل و نقل شورا به شهردار تهران تذکر داد

- استخدام دوباره راننده در شرکت واحد تهران پس از پانزده سال/ بن‌بست خصوصی‌سازی در اتوبوسرانی

- بازگشت بکار کارگر حق طلب شهرداری ایلام

- کارخانه آسفالت تعاونی 163 تعطیل و30 کارگرش بیکارشدند

- دوشنبه های اعتراضی کشاورزان اصفهان این هفته در محل اجرای طرح انتقال آب بن - بروجن و تونل گلاب درکنار زاینده رود

- تجمع اعتراضی دانشجویان دکتری دانشگاه  آزاد نسبت به بخشنامه جدید دفاع از پایان نامه مقابل سازمان مرکزی دانشگاه

- جان باختن یک کارگر در استان گلستان زیر آوار خاک

*چکیده گزارش مبارزه کارگران شهرداری ها کشور نسبت به پایمالی حقوقشان

با افزایش خصوصی سازی‌ها، یکی از مراکز کاری که پای پیمانکار نیروی انسانی به آن باز شد، شهرداری های کل کشور بود. شهرداری ها که در حالت وجودی خود را مستقل از دولت میدانند اما از لحاظ ماهیتی وابسطه به دولت هستند و در واقع مجری فرامین وزارت کشور میباشند.

در همین راستا شهرداری ها پیشقدم و پپیشقراول تنفیذ مسیولیت‌های خود به بخش خصوصی و پیمانکاران نیروی انسانی تبدیل شدند. این انتقال نیرو از بخش دولتی به خصوصی در شهرداری ها با کارگران فصلی در فضای سبز شروع شد و به کارگران دایم  در بخش های فضای سبز و پاکبانها و پسماند و نگهابان باغات و پارک ها و... شهرداری ها در سراسر کشور رسید.

در این روند خصوصی سازی که در شهرداری هر شهر به شکل گوناگون اهم از نوبت خصوصی سازی ها در بخش ها و شکل واگذاری ها متفاوت است اما نقطه مشترک همه این خصوصی سازی ها  تحمیل شرایط بد کار در حوزه های ایمنی و بهداشت ، حقوق ومزایا ، بیمه و قرارداد میباشد.

تحمیل این شرایط به کارگران در چند سال اخیر باعث شده است که موجی از اعتراضات و اعتصابات حق طلبانه بصورت خود به خودی بدون داشتن تشکل های مستقل کارگری و شبکه سراسری کارگران شهرداری ها شکل بگیرد.

ازاینرو ما فعالین اتحاد بین‌المللی در حمایت از کارگران در ایران  بر آن شدیم تا با جمع آوری اخبار و اطلاعات اعتصابات و اعتراضات رسانه‌ای شده در سطح شهرداری های کشور را در قالب گزارشات دو هفته‌ای با عموم مردم و مجامع کارگری به اشتراک بگذاریم.

امید هست که کارگران شهرداری با ایجاد تشکلات مستلق کارگری و با همبستگی سراسری در مقابل غول خصوصی سازی  متحدانه مقاومت نمایند تا به خواسته‌های جمعی خود دست یابند.

در ذیل جدول رخداد های کارگری شهرداری های کشور در نیمه نخست دی ماه 1399 را شاهد خواهیم بود:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

توضیحات

رخداد 

تحت نظر بخش

محل خدمت

شهرداری شهر

تاریخ

ردیف

120 تن از کارگران به دلیل تعطیلی کارخانه اخراج  شده اند.

تجمع

خصوصی

پسماند

ضفیره

01/10/1399

1

100 تن از کارگران به دلیل عدم پرداخت موقات و کاهش دست مزد

اعتصاب و تجمع

نا معلوم

پسماند

بوشهر

01/10/1399

2

کاهش درآمد و عدم پرداخت حق بیمه و تسهیلات برای سومین روز متوالی

اعتصاب و تجمع

خصوصی

اتوبوسرانی

ارومیه

01/10/1399

3

چهارمین روز متوالی اعتصاب برای عدم پرداخت حق بیمه و تسهیلات

اعتصاب و تجمع

خصوصی

اتوبوسرانی

ارومیه

01/10/1399

4

رانندگان 80 دستگاه اتوبوس به دلیل دریافت عوارض استفاده از بزرگراه دست به اعتصاب زدند

اعتصاب و تجمع

خصوصی

اتوبوسرانی

رباط کریم

05/10/1399

5

اخراج 37 تن از کارگران خدماتی خط 3 و 4 متروی تهران بهمراه عدم پرداخت حق بیمه و حقوق و ندادن مرخصی به کارگران در حین خدمت

اعتراض و ثبت شکایت

خصوصی

مترو

تهران

05/10/1399

6

کاهش حقوق یک ملیونی کارگران فضای سبز کرج

اعتراض

نا معلوم

فضای سبز

کرج

07/10/1399

7

دهمین روز اعتصاب برای دریافت حق بیمه و تسهیلات

اعتصاب و تجمع

خصوصی

اتوبوسرانی

ارومیه

08/10/1399

8

جهت پیگیری مطالبات معوق

ملاقات با مسیولین

دولتی

اتوبوسرانی

تهران

08/10/1399

9

عدم دریافت حقوق و بیمه و تجهیزات ایمنی و بهداشتی

اعتراض رسانه ای

خصوصی

سوپور

ساری

08/10/1399

10

عدم پرداخت حقوق و حق بیمه

اعتراض

 

 

بناب

08/10/1399

12

عدم پرداخت حق بیمه و حقوق

اعتصاب و تجمع

خصوصی

فضای سبز

آبادان

09/10/1399

12

یازدهمین روز تجمع

تجمع

خصوصی

اتوبوسرانی

ارومیه

09/10/1399

13

در دفاع از مبارزات کارگران هفت تپه

نامه سرگشاده

دولتی

سندیکاری اتوبوسرانی

تهران

10/10/1399

14

عدم دریافت حقوق

نامه سرگشاده

دولتی

تمام پرسنل شهرداری

سریش آباد / کردستان

11/10/1399

15

اعتراضاتشان نسبت به عدم تبدیل وضعیت ،سطح نازل حقوق ومشمول قانون مشاغل سخت و زیان آورنشدن

تمجع

دولتی

آتش نشانی

اصفهان

13/10/1399

16

با براورده شدن خواسته و پرداخت  بخشی از درامد های عقب افتاده پس از 14 روز اعتصاب پایان یاف

پایان اعتصاب

خصوصی

اتوبوسرانی

ارومیه

14/10/1399

17

به دلیل اتصاب 23 آذر ماه نماینده کارگران اخراج شد

اخراج

دولتی

خدماتی

ایلام

15/10/1399

18

درهمین رابطه:اعتراضات دامنه دار کارگران شهرداری های کشور نسبت به لگدمال شدن حقوقشان

بقلم یک همکار

بطور مستمر در رسانه های کارگری اخباری از اعتصابات و اعتراضات کارگران شهرداری ها در اقصی نقاط شهر های ایران را شاهد هستیم. بطور مثال میتوان گفت که در هفته اخیر در 23 آذر 99 کارگران شهرداری اصفهان دست به تجمع زدند و در همان روز کارگران ایلامی نیز دست به تجمع برای دریافت دست مزد ها میزنند. در 24 آذرماه کارگران شهرداری خرمشهر و رانندگان اتوبوس تهران. 25 آذر کارگران شهرداری سبزوار از تبعیض حقوق ها دست به دامن تجمع میشوند و 26 آذر دو شهر حسینیه و امیدیه در استان خوزستان برای دریافت حقوق های عقب افتاده به تجمع متوسل میشوند و 29 آذر هم کارگران شهرداری بندر عباس به خاطر دریافت سنوات سالهای گذشته و کارگران شهرستان صیدون به دلیل دست مزد های پرداخت نشده و اتوبوس رانان ارومیه دست به تجمع و اعتراض میزنند.

اگر اخبار کارگری به صورت روزانه رصد شود کم اتفاق می افتد روزی بگذرد و خبری از اعتراض و تجمع کارگران شهرداری ها به رسانه ها نرسد. عمده بخش های معترض شهرداری ها بخش های کارگری و یدی میباشد مانند پاکبانان ، نیروهای پسماند ، کارگران فضای سبز و آتشنشانان و اتوبوس رانان هستند.

اگر بخواهیم از مشکلات کارگران شهرداری های سطح کشور مخرج مشترک بگیریم یقینا خصوصی سازی بخش های مختلف شهرداری ها عامل اصلی مشکلات کارگری میباشند. در حوصله‌ی این یاداشت نیست تا تک به تک شهرداری ها را مورد بررسی قرار دهد اما به ضرس قاطع میتوان گفت که مشکل اصلی و پایه ای کارگران نشات گرفته از ذات خصوصی سازی هاست نه حتی شکل و وضعیت خصوصی سازی ها.

اما اگر بخواهیم که اعتراض کارگران شهرداری ها را بر اساس  مشکلات دسته بندی کنیم.

1/ عدم پرداخت دست مزد ها: ابتدایی ترین و مهم ترین دلیل در اعتراضات شکل گرفته در شهرداری ها وضعیت پرداخت دست مزد ها و سنوات میباشد.

2/ امنیت شغلی: امنیت به معنای داشتن کار در فراز و فرود های اقتصادی و فصلی تعریف میشود که میزان امنیت شغلی را میتوان از لحاظ کمی و کیفی در قرارداد های کارگری دید. امنیت شغلی در خصوص کارگران شهرداری به دلیل قرارداد های کوتاه مدت بسیار پایین است. بطور مثال کارگران فضای سبز شهرداری ها اکثرا داری قرارداد های فصلی میباشند یعنی در نیمه نخست سال دارای شغل و در نیمه پایانی سال از کار برکنار میشوند . این اتفاق بخصوص در مورد کارگرانی که با شرکتهای تامیین نیروی انسانی شهرداری قرارداد بسته اند بسیار حدت و شدت بیشتری دارد.

3/ سختی کار: که در حدود بیست مورد ازمشاغل سخت در قانون کار دیده شده هست  پنج مورد آن در   مشاغل مربوط به شهرداری ملموس است.

یک/ دباغی و سلاخی: در اکثر شهرهای کوچک مالکیت مراکز کشتار دام  ها برای شهرداریست که بعضا به بخش خصوصی منتقل شده است ام در بسیاری از این مراکز حق سختی کار چه در حقوق و چه در بیمه پرداخت نمیشود. این امر در مراکز کشتار تحت مدیریت بخش خصوصی بسیار بیشتر از مراکزی با مدیریت مستقیم شهرداری میباشد

دو/ کار در معدن: شهرداری ها از گذشته برای رفع مصالح مورد نیاز در ساخت و ساز های خود دارای معادن ثبت شده است که در بعضی شهر ها بصورت اجاره به شرط تملیک و یا فروش آنی به بخش خصوصی وگذار شده اند.

سه/ کارخانه آسفالت: یکی از کاربرد های شن و ماسه استخراج شده از معادن در کارخانه های آسفالت مربوط به شهرداری هاست که کارگران شاغل در خود کارخانه آسفالت و کارگران انجام امور میدانی پخش آسفالت باید دارای مشاغل سخت باشند.

چهار/ آتش‌نشانی: آتش نشانی ها با آنکه به ظاهر مستقل هستند اما در عمل جزء مدیریت شهری محسوب میشوند و به این دلیل که امکان خصوصی سازی آتشنشانی ها وجود ندارد بسیاری از آتشنشان ها در سال های اخیر به دلیل عدم پرداخت حق بیمه از طرف سازمان آتش نشانی در مقابل شهرداری ها و فرمانداری ها دست به تجمع زده اند.

پنج/ رانندگان: این گروه کثیر از کارگران شهرداری ها که در بسیاری از نقاط کشور خصوصی سازی شده اند همچنان دارای مشکلات عدیده‌ای در حوزه پرداخت حق بیمه ها بر اساس مشاغل سخت را دارا هستند.

4/ایمنی و بهداشت: یکی از اصلی ترین دغدغه های روز کارگران شهرداری ها بخصوص در دوران همه‌گیری بیماری کرونا مطرح میشود. بخصوص پابانان و نیروهای پسماند در صف اول دریافت بیماری کرونا قرار دارند. که در خواست دستکش های یکبار مصرف و ماسک ها جزء مطالبات مدام این زحمتکشان در سال 1399 بوده است.

5/ عدم شمول در قانون خدمات کشوری: یکی از مشکلات بزرگ در بالا رفتن حقوق کارگران و کارمندان شهرداری های کشور عدم شمول در قانون خدمات کشوری و بهرمندی از نظام هماهنگی حقوق هاست. این سد بزگ در مقابل افزایش حقوق نیروهای  شهرداری با تصویب بند های در مجلس دهم راه را برای برابر سازی حقوق این زحمتکشان با دیگر ارگان های دولتی هموار نمود اما از اینرو که محل دقیق افزایش حقوق ها مشخص نشد و همه بار پرداخت ها به گردن خودشهرداری ها انداخته شد اجرای آن تا به امروز به تعویق افتاده است.

هرآنچه تا این سطور نگاشته ایم معلول های وضعیت اسفبار کارگران شهرداری هاست اما علت این وضعیت ایجاد  شده نه در مدیریت های پایین دستی است نه در  شهردار ها و شوراهای شهریست بلکه مشکل در دو حوزه قابل دسته بندی است.

یکم شهرداری یک نهاد رانده شده از دولت و مانده از مردم است.به دلیل اینکه دستورات کلان دائم از فرمانداری به آنها ابلاغ میشود نمیتوان ادا کند که مستقل از مجموعه دولت عمل میکند و به دلیل اینکه بودجه ای بطور مشخص بخصوص در تامین حقوق ها از دولت نمیگیرد نمیتواند بگوید که زیر مجموعه دولت است. در واقع دولت با ایجاد یک بازی دوگانه اعمال مسئولیت به شهرداری ها و نپرداختن هزینه ها در صدد رفع مسئولیت در کم کاستی هاست.

*اطلاعیه کمپین برای آزادی مهران رئوف

هشتاد و یک روز از بازداشت خودسرانه مهران رئوف فعال کارگری می گذرد.

مهران رئوف فعال کارگری 65 ساله در 25 مهر ماه امسال در منزل مسکونی خود بازداشت شده و از آن تاریخ تاکنون بیش از دو ماه و نیم است که زیر بازجویی قرار دارد. او در تمام این مدت از دسترسی به وکیل خود محروم بوده و تا روز چهارده دی 1399، سوم ژانویه 2021 علت بازداشت او مشخص نبوده است و در نهایت درتماس تلفنی اخیرخود اعلام کرده که به وی اتهام وابستگی به گروه کمونیستی وارد کرده اند و این که حق انتخاب وکیل مستقل را نیز ندارد. لازم به تاکید است که مهران رئوف در تماس قبلی  خود تقاضا کرده بود که آقای زرافشان وکالت او را برعهده بگیرد.

بی شک، بازداشت موقت 81 روزه، آن هم در زندان انفرادی و بدون دسترسی به وکیل و عدم امکان اعتراض به قرار یا قرارهای موقت بازداشت و ممنوعیت حضور وکیل، نقض حقوق انسانی یک زندانی است و حتا در تضاد با قوانین جاری از جملهقانون آیین دادرسی کیفری مصوب 1392 قرار می گیرد. براساس ماده ۶۰- در بازجویی‌ها اجبار یا اکراه متهم و حتا طرح سؤالات تلقینی یا اغفال‌کننده و سوالات خارج از موضوع اتهام، ممنوع است و اظهارات متهم در پاسخ به چنین سؤالاتی و همچنین اظهاراتی که ناشی از اجبار یا اکراه است، معتبر نیست. این در حالی است که مهران رئوف در تمام این مدت در بند «2الف» معروف اطلاعات سپاه در سلول انفرادی به سر برده، تا به پرسش های بازجوی خود در شرایط حاکم بر سلول انفرادی طولانی مدت پاسخ دهد. وضعیت زندانیان بند 2 الف برای کنشگران اجتماعی و فعالین سیاسی پوشیده نیست. بندی که سلول های انفرای آن و آزار و اذیت روحی و جسمی در مدت بازداشت در آن بنا به گفته شاهدان عینی، عوارض جبران ناپذیری برجسم و روان زندانیان سیاسی باقی می گذارد. لازم به ذکر است که براساس قوانین بینی المللی از جمله ابلاغیه های شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد، مدت بازداشت در سلول انفرادی بیش از 15 روز از مصادیق شکنجه خواهد بود.

از طرف دیگر، براساس ماده ۲۴۲ در جرایم موضوع بند‌های (الف)، (ب)، (پ) و (ت) ماده ۳۰۲ (که شامل جرایم سیاسی نیز می شود،) حداکثر مدت بازداشت تا دو ماه و در سایر جرایم تا یک ماه است و پرونده اتهامی متهم باید منتهی به تصمیم نهایی در دادسرا شود و یا بازپرس مکلف به فَک یا تخفیف قرار بازداشت است. در چنین شرایطی اگر متهم با قرار بازپرس پرونده از حق داشتن وکیل محروم شود، یا قرار بازداشت او تمدید گردد، می تواند به چنین قرارهای انضمامی اعتراض کند. مهران رئوف مثل همه زندانیان سیاسی دیگر در تمام مدت بازجویی به طور خودسرانه از اجازه دیدار با وکیل خود محروم شده است. در این مدت، فقط چند بار آن هم به طور محدود و چند دقیقه ای اجازه تماس تلفنی با یکی از بستگانش در داخل ایران را به وی داده اند و پرواضح است که اگر اعتراضی هم به قرارهای صادره داشته است، در این شرایط، وی از مشاوره حقوقی لازم در اعتراض به چنین احکامی برخوردار نبوده و شرایط برخورداری از حق استفاده از چنین اعتراضاتی از وی سلب شده است .

مهران رئوف دو تابعیتی بوده و شهروند انگلیسی – ایرانی است که طی سال های گذشته به ایران رفت و آمد داشته است. در حال حاضر دفتر عفو بین الملل در لندن از موقعیت و بازداشت مهران رئوف با خبر شده و در حال تهیه گزارش های لازم و انجام مکاتبه های مرتبط با دولت بریتانیا در ارتباط با این پرونده است.

با توجه به شرایط حاضر که آقای رئوف هنوز در زندان سپاه به سر می برد و این که امکان اعتراف گیری های اجباری و اتهامات سنگین علیه او وجود دارد، ما تعدادی از فعالین کارگری، کمیته ای را تشکیل داده ایم تا بتوانیم با همیاری دیگر کنشگران، همه تلاش خود برای دفاع از ایشان را به کار بگیریم. مهران رئوف هر چه سریع تر باید آزاد شود و از حق رسیدگی عادلانه به اتهامات وارده برخودار باشد.

ما از همه کنشگران اجتماعی، نهادهای مدافع حقوق کارگران و همچنین سازمان های مدافع حقوق بشر در داخل و خارج از کشور می خواهیم که در اعتراض به ادامه بازداشت خودسرانه مهران رئوف همراه ما باشند و ما را در خبررسانی و آگاهی رسانی عمومی از وضعیت او، به عنوان فعال کارگری و یک زندانی سیاسی در زندان های ایران یاری رسانند.

مهری جعفری، وکیل دادگستری، سخنگوی کمپین و عضو فعال اتحادیه های کارگری در لندن

ستار رحمانی، از فعالین اتحاد بین المللی درحمایت از کارگران در ایران و عضو( UCU) University and Colleges Union  -  اتحاديه اساتيد دانشگاه ها و كالج هاى بريتان

کمپین برای آزادی مهران رئوف

*ضرب و شتم کارگر خدمات شهری شهرداری بندرامام

‌روز دوشنبه 15 دی،یک کارگر خدمات شهری شهرداری بندرامام مورد ضرب وشتم سرکارگر شرکتی این شهرداری قرارگرفت ودربیمارستان بستری شد.

یکی از کارگران و شاهد این ماجرا درباره جزییات این حادثه به خبرنگار رسانه ای گفت: روز گذشته کارگران برای ثبت اثر انگشت دستگاه جدید، به شرکت مراجعه کرده بودند و همکار ما در حال صحبت با رئیس شرکت که در اتاق حضور داشت، بود.

وی افزود: سرکارگر بدون زمینه قبلی به سمت کارگر آمد و با برخورد ناشایست به وی گفت از اتاق بیرون برو. سپس برخورد لفظی و فیزیکی با کارگر کرد. به طوری که کارگر روی زمین افتاده و  حمله عصبی شدید و تشنج  در کارگر می‌شود.

این کارگر شهرداری بندر امام ادامه داد: این سرکارگر سابقه برخورد نادرست با کارگران را دارد ولی چکار کنیم به خاطر ترس از بیکاری و مسائلی دیگر که قابل عنوان نیست، هیچ وقت کسی حرفی نمی‌زند و به مسئولان شرکت و شهرداری طرح شکایت نکردیم.

بنا به گزارش همین منبع،وضعیت جسمی این کارگرخدمات شهری مساعد است و وی پس از انتقال به درمانگاه  ومعاینات اولیه و خدمات پزشکی، راهی منزل شد.

*فوزیه خالصی:بی‌خبری از وضعیت سلامتی جوانمیر مرادی

امروز 16دیماه  پس از گذشت 3 روز از دستگیری  این فعال کارگری  توسط نیرو های لباس شخصی اطلاعات سپاه ،   هیچ خبری از وی  نداریم

اینکه در کجا  و یا توسط  کدام نهاد اطلاعات بازداشت شده است نیز بیخبریم.

امروز هم مثل روزهای قبل  پیگیر شدیم   تا اینکه  متوجه شدیم ظاهرا توسط اطلاعات سپاه    113و114 کرمانشاه   بازداشت‌  شده و در آنجا زندانی ست .

من  همسر جوانمیر این حق رو دارم  که پیگیر مسئله بازداشت  ایشان که بیگناه  دستگیرش کردند،  باشم  و این حق  قانونی من است.  

  امروز صبح دم درب اطلاعات ، آقای بازجو پیغام فرستاده و من را  تهدید به بازداشت میکنه

 و به گفته خودش "به خدا قسم   حکم بازداشت فوزیه خالصی حاضره  و اگر هر گونه خبری یا مطلبی و یا مصاحبه ای با هر رسانه ایی در این مورد داشته باشه بلافاصله او را نیز  بازداشت میکنیم و میاریمش  تو.  

فوزیه خالصی ۱۶ دیماه ۹۹

*کانون نویسندگان ایران:بیانیه انجمن قلم (پن) آمریکا درباره‌ی حکم زندان آرش گنجی

پن آمریکا روز دوازدهم دی‌ماه در اعتراض به صدور حکم ۱۱ سال زندان برای آرش گنجی و برخورد حکومت ایران با اعضای کانون نویسندگان ایران بیانیه‌ای منتشر کرد. در بخشی از بیانیه آمده است: «۱۱ سال زندان به "جرم" ترجمه‌ی یک کتاب کاملا بی‌معنی و نقض بی‌چون‌وچرای حق بنیادین انسان‌ها برای آزادی بیان است. مجازات بی‌رحمانه‌ی نویسندگان و فعالان به دلیل بیان مسالمت‌آمیز دیدگاه‌های خود، و یکسان شمردن نظرات انتقادی با جرائم امنیتی، راهکاری است که در ایران شتابی فزاینده یافته است.» این بیانیه با اشاره به سه عضو زندانی کانون نویسندگان ایران، رضا خندان(مهابادی)، بکتاش آبتین و کیوان باژن، بازداشت امین مرادی و شرایط نسرین ستوده خواستار آزادی بی‌قید و شرط همه زندانیانی شده که با احکام ناعادلانه در زندان به سر می‌برند.

برخی موارد مندرج در بیانیه‌ی پن به ترتیب زیر تصحیح می‌شود:

آرش گنجی، منشی کانون نویسندگان ایران اکنون به طور موقت و به قید وثیقه تا پایان مراحل دادرسی آزاد است.

امین مرادی، عضو کانون کانون نویسندگان ایران، هم‌اکنون به طور موقت و به قید وثیقه آزاد است.

علاوه بر رضا خندان (مهابادی)، بکتاش آبتین و کیوان باژن، یکی دیگر از اعضای کانون نویسندگان ایران، گیتی پورفاضل، نیز در زندان به سر می‌برد.

بیانیه‌ی پن آمریکا به زبان انگلیسی منتشر شده و کمیته‌ی مترجمان کمیسیون انتشارات کانون آن را به فارسی برگردانده است.

*زمان و شعبه دادگاه تجدیدنظر پریسا رفیعی تعیین شد

پریسا رفیعی، فعال صنفی دانشگاه تهران که هم‌اکنون در زندان اوین محبوس است، در ماه‌های گذشته با پرونده‌ی جدیدی تحت عنوان تبلیغ علیه نظام روبرو شد. این پرونده به دلیل نامه‌ی سرگشاده‌ی پریسا رفیعی برای او گشوده شد که طی آن مواجهات غیرقانونی در دوران بازداشت خود را شرح داده بود.

طی دادگاهی که برای بررسی این اتهام برگزار شد پریسا از اتهام وارده تبرئه گشت. اما با اعتراض دادستانی به رای صادره پرونده به شعبه‌ی ۳۶ دادگاه تجدیدنظر ارجاع شد و تاریخ برگزاری دادگاه ۲۲ دی‌ماه جاری اعلام گردید.

این از معدود دفعاتی است که به‌جای متهم دادستانی به رای صادره اعتراض می‌زند.

به نظر می‌رسد مسولان قضایی می‌خواهند با پرونده سازی بر اساس اتهامات واهی، سرکوب شدید فعالین دانشجویی در دوران تعطیلی امنیتی دانشگاه‌ها را پیش ببرند.

برگرفته از کانال شوراهای صنفی دانشجویان کشور

*پیرو ثبت طومار اعتراضی رانندگان و کارگران شرکت واحد در شورای شهر توسط اعضای سندیکا، رئیس کمیسیون حمل و نقل شورا به شهردار تهران تذکر داد

رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران به دلیل رسیدگی نکردن به مطالبات رانندگان و کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی به حناچی تذکر داد.

به گزارش خبرنگار شهری خبرگزاری فارس، محمد علیخانی رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران در تذکری به حناچی درباره مطالبات کارگران و رانندگان شرکت واحد اتوبوسرانی اظهار داشت: خط مقدم خدمت‌رسانی در حمل و نقل عمومی کارگران و رانندگان شرکت واحد اتوبوسرانی هستند تعدادی از این افراد بر اثر ابتلا به کرونا جان خود را از دست داده‌اند و خانواده‌هایشان با بحران جدی مواجه هستند که باید فکر عاجل در این زمینه کرد.

وی افزود: پس از جلسه کارشناسان کمیسیون عمران و حمل و نقل با نمایندگان کارگران و رانندگان شرکت واحد اتوبوسرانی همچنین هنگام بررسی دقیق مشکلات، عدم پرداخت به موقع حق بیمه جاری تأمین اجتماعی یکی از اصلی‌ترین نگرانی و مطالبات رانندگان بوده است.

رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران خاطرنشان کرد: همچنین واریز نشدن به موقع ۴ درصد حق بیمه مشاغل سخت و زیان‌آور که اجحاف در حق رانندگان است نیز از دیگر مطالبات کارگران و رانندگان شرکت واحد محسوب می‌شود.

علیخانی تصریح کرد: مطالبه کارگران جهت افزایش حق جذب از دیگر مطالبات آنها بوده و متأسفانه حق جذب کارگران شرکت واحد در سال جاری فقط ۱۰ درصد بوده که این مصداق بارز بی‌عدالتی بوده و آنها را با مشکل معیشتی مواجه ساخته است.

وی خاطرنشان کرد: در این زمینه‌ها به حناچی شهردار تهران تذکر می‌دهم و باید با اتخاذ تدابیر مؤثر، هر چه سریع‌تر مطالبات این قشر مورد توجه قرار گیرد.

یاد آور می‌گردد طومار اعتراضی رانندگان و کارگران شرکت واحد روز دو شنبه ۲۴ آذر در دبیرخانه شورای اسلامی شهر تهران، شهرداری تهران و وزارت کار ثبت شده است و در روز یکشنبه ۷ دی با تماس تلفنی کارشناسان کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر چند تن از اعضای سندیکا برای مذاکره به شورای شهر رفتند. همچنین پس از مذاکرات اعضای سندیکا، پاکزادیان معاون توسعه منابع انسانی شرکت واحد هم تلفنی به شورای شهر فراخوانده شد که در خصوص طومار اعتراضی رانندگان و کارگران شرکت واحد با ایشان صحبت شد.

برگرفته از کانال سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران وحومه

*استخدام دوباره راننده در شرکت واحد تهران پس از پانزده سال/ بن‌بست خصوصی‌سازی در اتوبوسرانی

با توجه به شکست خصوصی‌سازی در شرکت واحد اتوبوسرانی تهران که موجب سیه‌روزی رانندگان بخش خصوصی شده است و از طرفی شهروندان هم هیچ رضایتی از خدمات‌دهی خطوط خصوصی ندارند، مدیریت شهری را بر آن داشته تا پس از پانزده سال مجددا برای خطوط شرکتی (دولتی) راننده استخدام کند.

بنابر اعلام مدیریت شرکت واحد: شرکت واحد خود استخدام را انجام نمی‌دهد و ما پیشنهاد کردیم که راننده‌ها را یکی از زیرمجموعه‌های شهرداری استخدام کند و در اختیار ما قرار دهد. این یعنی اینکه یکی از شرکت‌های پیمان‌کاری تامین نیروی انسانی که با شهرداری قرارداد دارد رانندگان را استخدام و در اختیار شرکت واحد قرار دهد.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه، تامین کارگر و راننده توسط شرکت‌های واسطه‌ای تامین نیروی انسانی را قویا محکوم می‌کند و خواهان استخدام رانندگان توسط شرکت واحد و بصورت قرارداد دائم می‌باشد. شرکت‌های تامین نیروی انسانی که ماهیتا زائد هستند موجب چپاول بیشتر دسترنج رانندگان خواهند شد و از طرفی با توجه باینکه این رانندگان قراداد موقت خواهند داشت و مجبور خواهند بود تا انواع دستورات فراقانونی مدیریت را اجراء کنند و هر آنچه را که تا امروز مدیریت می‌خواسته به رانندگان تحمیل کند اما موفق نشده است، با دوگانه استخدامی رانندگان جدید با رانندگان قدیمی (قرارداد دائم)، انواع فشار مضاعف و بهره‌کشی از رانندگان برای مدیریت میسر خواهد شد.  سندیکا همه رانندگان را فرامی‌خواند تا در مخالفت با این طرح چپاول‌گرانه همراه شوند.

کانال سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

*بازگشت بکار کارگر حق طلب شهرداری ایلام

روزسه شنبه 16 دی ماه،کارگر حق طلب شهرداری ایلام که تحت لوای نقض آئین نامه انظباطی از کار اخراج شده بود برسرکارش بازگشت.

درهمین رابطه:اخراج کارگر حق طلب شهرداری ایلام

یک کارگر حق طلب شهرداری ایلام تحت لوای نقض آئین نامه انظباطی از کار اخراج شد.

درهمین رابطه: تجمع اعتراضی کارگران شهرداری ایلام نسبت به عدم پرداخت چند ماه حقوق مقابل دادگستری

روز یکشنبه 23 آذر، کارگران شهرداری ایلام برای انعکاس هرچه بیشتر صدای اعتراضشان  نسبت به عدم پرداخت چند ماه حقوق دست به تجمع مقابل دادگستری زدند.

یکی از کارگران معترض این شهرداری به خبرنگار رسانه ای گفت:مدت 4 ماه است که شهرداری ایلام ریالی حقوق به ما پرداخت نکرده است و هر زمان که به شهرداری مراجعه می‌کنیم با این پاسخ روبه‌رو می‌شویم که “نداریم”، “از ادارات طلب داریم” و “ادارات طلب شهرداری را نمی‌دهند” و یا اینکه عنوان می‌کنند “حساب‌های شهرداری توسط مرجع قضایی مسدود شده است!”.

دیگر کارگر شهرداری ایلام با تأیید اظهارات همکار خود گفت: پیام ما را به آقای شهردار برسانید و بگویید چگونه هزینه برای بردن نیروهای ستاد و اعضای شورای شهر در ایام کرونایی به کیش را دارد ولی اعتبار برای پرداخت حقوق ما کارگران خدماتی را ندارد.

وی افزود: سؤال من این است که اگر حساب‌های شهرداری بسته شده است پس هزینه‌هایی که برای تبلیغ خودشان دارند از کجا می‌آید.

*کارخانه آسفالت تعاونی 163 تعطیل و30 کارگرش بیکارشدند

روز 4 دی ماه کارخانه آسفالت تعاونی 163 واقع در کیلومتر 15 جاده سنندج - کامیاران تعطیل و 30 کارگرش بیکارشدند.

اخراج وبیکارسازی کارگران محکوم است

تعطیلی کارخانه آسفالت تعاونی ۱۶۳ و بیکار شدن ۳۰ نفر از کارگران این شرکت.

کارخانه آسفالت تعاونی ۱۶۳ در ۱۵ کیلومتر ی جاده سنندج کامیاران قرار دارد.

کارفرمای کارخانه آسفالت تعاونی شماره    ۱۶۳، تمام کارگران خود را که بیشتر از ۳۰ نفر میباشند را اخراج کرده است.

بر اساس گزارش رسیده سابقه کار ، کارگران اخراجی حداقل از  ۵ تا ۲۵ سال می باشد.

 کارفر ما این شرکت در تاریخ ۴دی ماه ۱۳۹۹ کارخانه را تعطیل نموده  و به  کارگران اخراج شده گفته  است که آنها میتوانند از بیمه ی بیکاری استفاده نمایند.

کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری

*دوشنبه های اعتراضی کشاورزان اصفهان این هفته در محل اجرای طرح انتقال آب بن - بروجن و تونل گلاب درکنار زاینده رود

روز دوشنبه 15 دی ماه،کشاورزان اصفهان درادامه دوشنبه های اعتراضیشان،باتجمع در محل اجرای طرح انتقال آب بن - بروجن و تونل گلاب درکنار زاینده رود اعتراضشان را نسبت به بارگذاری 42 طرح توسعه ای و پیشروی این  طرح بنمایش گذاشتند.

به گزارش 16 دی یک منبع خبری محلی،دراین تجمع ده‌ها تن از اعضای شورای میراب زاینده‌رود و نمایندگان کشاورزان اصفهان شرکت کردند.

یکی از تجمع کنندگان گفت: به تازگی باخبر شدیم که ایستگاه پمپاژ آب طرح بن - بروجن برای انعقاد قرارداد و اجرا به مزایده گذاشته شده است و برای آن بودجه اختصاص داده‌اند، از این رو در راستای تجمع دوشنبه‌های آبی اعضای شورای میراب‌های زاینده‌رود در اعتراض به این تصمیم در محل اجرای طرح گرد هم آمدند.

وی یادآور شد: کشاورزان اصفهان سال گذشته نیز محل لوله‌گذاری طرح بن - بروجن را با خاک پر کردند، در بازدید امروز مشاهده کردیم که وضعیت لوله‌گذاری تا همان محلی که با خاک پر شده، تغییری نکرده است.

وی افزود: ما کشاورزان اصفهان از اجرای این طرح جلوگیری خواهیم کرد و وزارت نیرو حق برداشت از زاینده‌رود، راه اندازی پمپاژخانه طرح بن - بروجن و تونل گلاب را ندارد؛ ما تا زمانی که کمبود آب زاینده‌رود جبران نشود برای احقاق حقوق خود و جلوگیری از برداشت‌های غیرقانونی از رودخانه تلاش خواهیم کرد.

درهمین رابطه:دوشنبه های اعتراضی کشاورزان شرق اصفهان

روز دوشنبه 8 دی،جمعی از کشاورزان شرق اصفهان دست به تجمع مقابل شرکت آب منطقه ای اصفهان زدند.

تجمع کنندگان گفتند تا دست یابی به مطالباتشان هر دوشنبه در مقابل یک ارگان و سازمان ذیربط برای بیان اعتراض تجمع می‌کنیم.

روز سه شنبه 9دی،یکی از کشاورزان حاضر درتجمع با بیان اینکه کشاورزان برای بازگشایی آب زاینده رود و تصفیه فاضلاب تجمع کرده‌اند،به خبرنگاررسانه ای گفت: کشاورزان اصفهان خواهان تعیین مقدار حقابه پایین دست و بالادست، ساماندهی بالادست رودخانه و بستن قرارداد مناسب و تعیین دقیق آب‌بندهای بین رودخانه هستند.

وی ادامه داد: برای انجام کشت کشاورزان قرار بوده از 20 دی ماه تا اول بهمن ماه، تاریخی برای باز کردن آب مشخص شود، در حالی که این اقدام نشده است.

او با توضیح اینکه امسال حدود 500 میلیون مترمکعب آب که حق ما بوده هدر رفته است، تصریح کرد: آب نیاز به مدیریت دارد تا از هدر رفت آن جلوگیری شود و میزان برداشت آب باید ثبت شده و به صنف کشاورزان تحویل داده شود.

وی با اشاره به اینکه هر دوشنبه در مقابل یک ارگان و سازمان ذی‌ربط برای بیان اعتراض تجمع می‌کنیم تا مشکلاتمان را حل کنند، اضافه کرد: مسئولان باید با برگزاری جلسه‌ای که نمایندگان صنف کشاورزان نیز در آن حضور داشته باشد، تکلیف درخواست‌های این قشر را مشخص کنند و اگر مشکلات ما حل نشود به تجمعات خود ادامه می‌دهیم.

*تجمع اعتراضی دانشجویان دکتری دانشگاه  آزاد نسبت به بخشنامه جدید دفاع از پایان نامه مقابل سازمان مرکزی دانشگاه

صبح روز سه شنبه 16 دی،جمعی از دانشجویان دکتری دانشگاه  آزاد برای بنمایش گذاشتن اعتراضشان نسبت به بخشنامه جدید دفاع از پایان نامه  دست به تجمع مقابل سازمان مرکزی دانشگاه زدند.

براساس گزارش رسانه ای شده،در این تجمع دانشجویان پارچه نوشته‌هایی در دست داشتند که بر روی آن‌ها نوشته شده بود؛ جبران رکودهای اقتصادی و فشارهای مالی دانشگاه آزاد از جیب دانشجویان تحصیلات تکمیلی، چرا دانشگاه آزاد به هیچ نهاد و ارگانی پاسخگو نیست و بخشنامه دفاع دکتری باید لغو گردد.

*جان باختن یک کارگر در استان گلستان زیر آوار خاک

ظهر روز سه شنبه 16 دی،یک کارگر حین کار درعمق 3 متری زیر زمین ملک در حال ساخت بر اثر ریزش خاک زیر آوار مدفون وجانش را ازدست داد.

akhbarkargari2468@gmail.com


Gozareshgar
info@gozareshgar.com