16.10.20 02:35 Alter: 134 days

بهروز سورن: دستهای این جنایتکار هنوز آغشته به خون است. نگذاریم رهایش کنند!

Kategorie: Nachricht

 

بر طبق گزارشات منتشر شده قرار بازداشت حمید نوری معروف به حمید عباسی, دادیار سابق دستگاه قضائی جمهوری اسلامی متهم پرونده قطور اعدام های سراسری سال 1367 که در کشور سوئد در زندان بسر میبرد, تا حدود یکماه دیگر تمدید شد. علت این تمدید را تعدد شکایات و نیاز به رسیدگی به انها بلحاظ زمانی اعلام کرده اند.  حمید نوری که در آبان ماه 1398 بر پایه شکایات فعالان سیاسی و حقوق بشری در این کشور دستگیر شده بود, یکی از متهمانی است که در کشتار دهه شصت و کشتار زندانیان سیاسی در تابستان سال 1367 نقش فعالی داشته است. نامبرده در طی بازداشت تنها اجازه ملاقات با وکیل خود را دارد. اتهام این جنایتکار از سوی مقامات قضایی سوئد جنایت علیه بشریت است و بدین ترتیب نقض قوانین بین المللی کرده است در همراهی با کشتار سراسری زندانیان سیاسی در ایران.

در واقع امر از دیدگاه مقامات قضائی سوئد ارتکاب جنایات او در مقام دادیاری در زندان از جرایم بینالمللی محسوب میشود. حمید نوری با نام مستعار عباسی از سوی تعدادی از زندانیان سیاسی سابق شناسایی شده بود.

بر اساس گفته های شاکیان و شاهدان، حمید نوری  دادیار زندان گوهردشت کرج و یکی از هشت عضو "هیئت اعدام" در این زندان در جریان اعدام‌های دسته‌جمعی زندانیان سیاسی سال ۱۳۶۷ بوده است.

بی تردید جنایات او تنها به مقطع 1367 منتهی نمیشود و برای دریافت چنین موقعیتی برای همراهی با سناریوی شوم و خونین اعدام چندین هزار زندانی سیاسی در مدت زمانی کوتاه قطعا سوابقی در جنایات و همراهی و همگامی با سیاستهای پیشین سرکوب رژیم الزامی بوده است. ایرج مصداقی از شاکیان گفت: حمید نوری، سپس به فعالیت در وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی پرداخت و روابط بسیار نزدیکی با ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضاییه، مصطفی پورمحمدی وزیر سابق دادگستری، علی فلاحیان وزیر پیشین وزارت اطلاعات دارد. اقدام دستگاه دادستانی کشور سوئد جهت بازداشت این فرد اقدامی تحسین برانگیز بوده است چنانچه تابعی از ارتباطات سیاسی و اقتصادی این کشور با جمهوری اسلامی قرار نگیرد و قوه قضائیه آن استقلال خود را همچنان حفظ کند.

اپوزیسیون در تبعید و جنبش دادخواهی جهت به سرانجام مطلوب رسیدن این محاکمه  و محکومیت این جزء از دستگاه کشتار جمهوری اسلامی میتواند نقش بزرگی داشته باشد. سایت گزارشگران در همین زمینه مدت ها پیش فراخوانی را با ترجمه انگلیسی و سوئدی منتشر نمود که در لینک زیر می بینید

 

فراخوان گزارشگران: این جنایتکار را رها نکنید - لیست نهائی همراه با ترجمه بزبان سوئدی و انگلیسی!

بهروز سورن

15.10.2020

www.gozareshgar.com
Gozareshgar
info@gozareshgar.com