16.05.20 00:37 Alter: 11 days

امیر جواهری لنگرودی: روزشمار مبارزات کارگران ایران درده روز

Kategorie: Meldungen Links

 

 

 (۱۰تا ۲۰اردیبهشت۱۳۹۹) - بخش دوم

کارگران و زحمتکشان ایران در دوراهی جان و نان!

     امیرجواهری لنگرودی                                                                                           جمعه ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۹ برابر با ۱۵ می ۲۰۲۰

دربازشماری رخدادهای جنبش کارگری ایران، پیشتر فهرست ده روزۀ اول اردیبهشت ۹۹ را انتشار دادم که حاوی  ۸۸مورد اعتراض بود*. در ده  روزۀ  دوم اردیبهشت ماه جاری، بیش از۶۰ مورد اعتراض درعرصه‌های گوناگون فهرست شده است.

نکات مهمی که در دورۀ بحران کرونایی مطرح است، توجه به بحران عمومی اقتصاد کشور است که در زمینۀ قیمت ارز، تورم نرخ سهام در بورس، فروش سهام عدالت و سقوط قیمت نفت خود را نشان می‌دهد.

علیرغم اعتراضات گسترده دورۀ گذشته در سندیکای نیشکر هفت تپه، صنعت فولاد اهواز، کارخانۀ هپکو و آذر آب اراک، سهام شستا را در بورس فروخته و در ادامه سیاست خصوصی سازی سایر منابع کشور را نیز به شکل افسار گسیخته‌ای در طبق اخلاص گذاشته‌اند و همچنان بی پروا به اسم واگذاری و خصوصی سازی غارت می‌کنند.

آتش خشم برخاسته از بحران کرونا در گرسنگی و فقر کارگران به زبان اعتراضات و بی اعتبار شناختن «نظم» موجود تبدیل شده است. خشم فروخفتۀ طبقۀ کارگر ایران که قبل از روز کارگر امسال آغاز شده بود، متبلور در اعتراضات جدید ادامه دارد!

در موج جدید اعتراضات دو روند کم و بیش متضاد را می‌توان تشخیص داد. از یک سو مرکزگریزی اعتراضات از تهران و مراکز صنعتی استان‌ها به شهرهای کوچک، و  از سوی دیگر گسترش اعتراضات در گروهبندی‌های گوناگون اردوی کار است! از آنجا که نیازهای حیاتی که پایه این اعتراضات است بی پاسخ مانده، اعتراضات ادامه دارد و  سر باز ایستادن ندارد.

در دورۀ بحران کرونایی، موج وسیع اخراج و بیکارسازی‌ها به شکل عریانی خود نمایی می‌کند و رقم آن سونامی بیکاری در ایران را گسترده تر و نیرومندتر کرده است.

موج تازه‌ای از اعتراضات مطالباتی علیرغم شرایط کرونایی که اکنون شاهد آن هستیم بدنبال خطر فلاکت گسترده‌ای است که دامن تمامی اردوی چند ده میلیونی جامعۀ ما را از مدت‌ها پیش گرفته بود و کرونا، همانگونه در جهان آسیب اصلی و عمومی خود را متوجۀ طبقات محروم و لایه‌های پایین و حاشیۀ شهرها و افراد مسن نمود، در ایران نیز دامن گستر همۀ این لایه‌ها شده و در نطقۀ جوشش خویش، کارگران و زحمتکشان شهری و روستایی، کاسبکاران جزء، صنوف و دست فروشان، زنان سرپرست خانوار، بازنشستگان، پرستاران، معلمان، جمعیت چند میلیونی بیکاران که به نحوی کارگران دیروزند، کارگران قراردادی و روزمزد، کارگران ساختمانی و... را عمیقا متأثر ساخته است.

آیا راه‌های لازم و موثر برای پاسخگویی نسبت به توقعات و نیازهای روزمرۀ طبقۀ رنج و کار جامعه، در دل بحران اقتصادی که گسترش تحریم‌های امپریالیستی، و ناکارآمدی حاکمیت ایجاد کرده‌اند، می‌توان شناخت و برای برون رفت از آن و مبارزه با خطر فلاکت موجود نشان داد؟

ما پیشتر نیز در این باب گفتیم و نوشتیم و باز تکرار می‌کنیم: برای پاسخگویی به معیشت روزمرۀ تودۀ نیازمند، باید به مصادرۀ دارایی‌ها و اموال تمامی مراکز ثروتمند همچون: آستان قدس رضوی، بنیاد مستضعفان، بنیاد شهید، فیضیه و مدارس مذهبی، بنیاد ١۵ خرداد و ده‌ها نهادی که از بودجۀ سالانۀ دولت، میلیاردها تومان پول به جیب می‌زنند، به نفع همین مردم نیازمند پرداخت.

مردم دریافته‌اند که برای وصول تمامی مطالبات بی‌واسطه و فوری خود اعتراض نمایند. سرکوب، دستگیری، احضار و زندان مانع گسترش اعتراضات نیست. اینکه مردم شعار می‌دهند و بر زبان می‌رانند: «مرگ از کرونا، سخت‌تر از مرگ به خاطر گرسنگی نیست». نشان می‌دهد که کارد به استخوانشان رسیده و هیچ وحشتی از مرگ ندارند. از همین روست که ما روزانه شاهد ۵ تا ٧ اعتراض در جای جای کشوریم.
اعتراضات این دوره، تمایز ویژه‌ای با اعتراضات دوره‌های گذشته دارد. کرونا به مردم فهماند که هیچ فریادرسی غیر از خودشان برای پاسخگویی به نیازها و مطالبات آنان نیست. بی جهت نیست که روزنامه دولتی جهان صنعت در تاریخ
۲۵ فروردین نوشت : « ایران یک بمب اجتماعی است » بدین معنی که " نهادها و ارگانهای رسمی دولتی فاقد برنامه مشخص و کارآمدی هستند. حتی در شرایطی که هیچ نگاه واقع‌بینانه و راهبردی به موضوع کرونا و اقشار آسیب‌پذیر وجود ندارد، دولت جمهوری اسلامی ایران کرونا را تبدیل به معضلی امنیتی کرده است.

با وجود چنین نگاه امنیتی به جامعه و بیماری کرونا، جامعه متشتت، فقدان نظام تولیدی، وجود انبوه مشاغل خرد و خدماتی، تراکم فقرا و مهاجران و حاشیه‌نشینان در سطح کشور بسان یک بمب اجتماعی است که می‌تواند هر لحظه منفجر و منجر به ناآرامی اجتماعی شود "  بدین سان و دردل چنین شرایطی، کارگر امروز دریافته است که ساده ترین حقوق‌اش مانند بیمۀ بیکاری را به آسانی به او نمی‌دهند، پس باید اعتراض کند و به خیابان بیاید! چرا که هیچ قدرت برتری غیر از نیروی خود کارگران، برای وصول حوایج روزمره‌شان وجود ندارد. امروز و در دل اعتراضات دورۀ اخیر می‌توان مصداق واقعی زندگی طبقۀ ما را در این بخش شعر انترناسیونال دریافت که «هیچ رهانندۀ برتری در کار نیست. نه آسمان، نه قیصر، نه خطیب. خود به رهایی خویش برخیزیم».

http://karegari.com/

فهرست اعتراضات ده روزه به شکل زیر می باشد :

1-*- کارگران قند فسا و تعطیلی بزرگترین واحد اشتغال شهرستان/ بیکاری، کرونا و ماه‌ها دستمزد پرداخت نشده، همچنان بلاتکلیفند !              2-*- اعتراضات صدها راننده ناوگان حمل و نقل درون شهری قزوین نسبت به بلاتکلیفی معیشتی:

3- *- اخراج 30 نفر از کارکنان حق طلب بیمارستان بوعلی سینا شیراز :                                                                                  4- *- کارگران اداره برق بجنورد دست به تجمع اعتراضی زدند:

5- *- مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی اعلام کرد:بین 2 تا 6 میلیون نفر متأثر از کرونا، بیکار می‌شوند/ کشور تا پایان سال 1399 درگیر تبعات اقتصادی ویروس است:

6- *- احضار جعفر ابراهیمی به بازپرسی رسانه:

7- *- سرنوشتِ شکایت مزدی سال ۹۲ چه شد؟/ دیوان عدالت بدون وقت‌کُشی باید به نفع کارگران رای بدهد/ شکایت کانون عالی شوراهای اسلامی کار کشور به زودی انجام می‌شود:

8- *- کارگران راه آهن میرجاوه نسبت به پایمالی حقوقشان توسط شرکت ریل صنعت کاران وبی تفاوتی مدیران شرکت راه آهن جنوب شرق؛ اعتراض نمودند:

9- *- کشاورزان خشمگین رودبار جنوب دراعتراض به قیمت پایین محصولاتشان جاده را بستند:

10- *- کارگران چدن کویر خاوران نسبت به بلاتکلیفی معیشتی بدنبال تعطیلی کارخانه در راستای مقابله با بیماری کووید 19؛ اعتراض نمودند:

11- *- کارگران کارخانه آذر کنترل با چند ماه حقوق معوقه نسبت به بیکاری در پی تعطیلی ناگهانی کارخانه و فروش بخشی از ماشین‌آلات، اعتراض نمودند:

 12- *- کمپین اعتراضی کارشناسان تغذیه نسبت به طرح برآورد نیروی انسانی1404 وزارت بهداشت:

13- *- کارگران سیمان لوشان نسبت به عدم بازگشت بکار و وعده های توخالی با تجمع مقابل کارخانه ، اعتراض آنها ادامه دارد:

14- *- کارگران آب وفاضلاب و آب وفاضلاب روستایی خوزستان نسبت به ادغام دوشرکت ؛ تجمع اعتراضی نمودند:

15- *- کارگران شرکت آب وفاضلاب اهواز مقابل استانداری خوزستان؛ تجمع اعتراشی نمودند:

16- *- اهالی روستای توکل آباد برای اعتراض به قطع شدن آب آشامیدنی جاده کهنوج به قلعه گنج را بستند:

17- *- کارگران کارخانه کنسانتره ‌آهن فکورصنعت زرند، دست به تجمع و اعتصاب شبانه و روزی زدند:

18- *- نامه سرگشاده کارکنان اخراجی کانون جهانگردی و اتومبیلرانی جمهوری اسلامی برای بازگشت بر سرکار:

19- *- ساکنان روستای گرکز استان خراسان شمالی؛ تجمع نمودند:

20- *- تجمع اعتراضی همسران زندانی در مشهد:                                                                                                                 21- *-  تجمع اعتراضی جمعی از رانندگان خودروهای باری در میدان میوه و تره بار شهرستان دامغان:

21- *- کارگران آب ‌وفاضلاب روستایی خوزستان نسبت به عدم پرداخت ماه ها حقوق مقابل شرکت، همچنان به ادامه اعتراض خود پرداختند:

22- *- معلمان مدارس مشارکتی شهرستان ریگان نسبت به عدم پرداخت 7 ماه حقوق، پرداخت نشدن منظم حق بیمه ونداشتن قرارداد کاری، اعتراض کردند:

23- *- دومین اعتصاب وتجمع کارگران شرکت معادن زغال سنگ کرمان در اعتراض به نداشتن امنیت شغلی ،سطح پایین حقوق و وعده های توخالی مسئولان:

24- *- کارگران شهرداری کوت‌عبدالله مقابل استانداری خوزستان دراعتراض به عدم پرداخت 2ماه حقوق ومطالبات دیگر، درست به تجمع و اعتصاب زدند:

25- *- آموزش‌دهندگان نهضت سوادآموزی کشور نسبت به آزمون ورود به دانشگاه فرهنگیان مقابل مجلس، تجمع اعتراضی نمودند:                     26- *- تجمع و اعتراض رانندگان تاکسی در میدان اقبال سنندج:                                                                                                                  27*- تجمع اعتراضی و اعتصاب کارگران شرکت زغال‌سنگ کرمان:

28- *- کسبه بازار روز قم نسبت به بلاتکلیفی معیشتی ، تجمع اعتراضی برپا داشتند:

29-*- تاکسی داران سنندج به سطح نازل در آمد در میدان اقبال ؛ تجمع اعتراضی بر پا داشتند:

30-*- اهالی روستای گرکز نسبت به نداشتن راه مناسب وگازمقابل بخشداری جرگلان، مجددا تجمع اعتراضی نمودند:

31-*- کارگران شرکت بازیافت زباله اهواز در اعتراض به تعطیلی کارخانه؛ تجمع نمودند:

32-*- کارگران شرکت معادن زغال سنگ کرمان برای دومین روز متوالی، تجمع و اعتصاب ادامه دادند:

33-*- جمعی از مراقبین سلامت درمانگاه های خصوصی و دولتی سراسر استان فارس نسبت به میزان پایین دستمزد، دست به اعتصاب زدند:

34-*- بیانیه اعتراض پرستاران :

35-*- کارگران معدن کرومیت امین یار فاریاب دراعتراض به عدم پرداخت 4 ماه حقوق، طی 5 روز دست به اعتصای زدند:

36-*- یک معلم  در مسجدسلیمان پس از درگیری با  مامورین اجرائیات شهرداری، اقدام به خودسوزی نمود:

37-*- کارگران کارخانه تعطیل شده قند یاسوج نسبت به تعلل در راه اندازی مجددش مقابل بانک تجارت، تجمع اعتراضی نمودند:

38-*- کارگران شهرداری کوت‌عبدالله مجددا نسبت به عدم پرداخت 2ماه حقوق ومطالبات دیگرمقابل استانداری خوزستان برای دومین روز متوالی، تجمع اعتراضی نمودند:                                                                                                                                                     39- *- تجمع اعتراضی به دلیل اخراج ۴۰۰ نفر از کارگران شرکت ملی حفاری اهواز :

40-*- هزاران کارگر متقاضی بیمه بیکاری شیوع بیماری کووید 19بدلیل عدم اختصاص بودجه از طرف دولت خالی بند و دروغگو، در سرگردانی به سر می برند:

41-*- کارگران سایت زباله سفیره اهوازنسبت به بلاتکلیفی معیشتی وشغلی مقابل سازمان پسماند شهرداری اهواز؛ تجمع اعتراضی نمودند:

42-*- کارگران شرکت گاز فاروج نسبت به عدم پرداخت حقوق مقابل اداره، تجمع اعتراضی نمودند:

43-*- کارکنان طرح تحول سلامت استان خوزستان نسبت به کار بدون قرارداد وبیمه وسطح نازل حقوق وعدم پرداخت بموقعش، اعتراض نمودند:

44-*- اخراج توهین‌آمیز ۳۰ تن از کارشناسان اتاق عمل و بیهوشی یکی از بیمارستان‌های شیراز:

45-*- روزه سکوت مسئولان نسبت به ادامه بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی کارگران کارخانه کنتورسازی ایران :

46-*- ادامه بلاتکلیفی معیشتی کارگران بازیافت و بی مسئولیتی دولت:

47-*- کارگران خشمگین معادن زغال سنگ کرمان در چهارمین روزتجمع اعتراضیشان ساختمان شرکت را تخلیه کردند - وزیر صنعت سفرش به کرمان را لغو کرد:

48-*- کارگران فضای سبز شهرداری گلستان نسبت به عدم پرداخت ماه ها حقوق مقابل فرمانداری بهارستان، تجمع اعتراضی نمودند:

49-*- کارکنان قراردادی دانشگاه آزاد اسلامی نسبت به عدم تبدیل وضعیت اعتراض نمودند:

50-*- زلزله‌زدگان چوارنسبت به بی خانمانی مقابل استانداری ایلام ؛ تجمع اعتراضی نمودند:

51-*- در گفت‌وگو با ایلنا مطرح شد؛مسافرکشی و آوارگیِ کارگران سابقِ فولاد زاگرس/ کلنگ‌زنی که بعد از دو سال حتی یک نگهبان هم ندارد!

52-*- جمعی از کارگران معادن مازندران:در معادن کوچک ایمنی رعایت نمی‌شود/ در معرض خطر همیشگی قرار داریم:

53-*- کارگران شهرداری خرمشهربرای دریافت حقوق های معوقه ؛ تجمع اعتراضی داشتند :

54-*- اعتراض پرستاران گیلانی به قراردادهای ۸۹ روزه :

55-*- تجمع اعتراضی در شادگان:

56-*- اعتراض کارگران شهرداری کوت عبدالله به حقوق های معوقه خود اعتراض نمودند:

57-*- آغاز هفته دوم تجمعات اعتراضی کارگران شهرداری کوت‌عبدالله نسبت به عدم پرداخت 2ماه حقوق ومطالبات دیگرمقابل استانداری خوزستان:

58-*- کارگران کنتورسازی در انتظار پاسخ نامه‌ها/ همچنان بلاتکلیف هستیم:

59-*- کارگران پیمانکاری معدن گل گهر سیرجان نسبت به تبعیض در پرداخت حقوق، اعتراض نمودند:

60-*- ادامه بلاتکلیفی کارگران روغن نباتی جهان برای دریافت مطالبات قدیمی:

61-*- گوجه کاران جنوب کرمان نسبت به عدم پرداخت مطالبات مقابل کارخانه رب گوجه، تجمع اعتراضی نمودند:

62-*- کارگران پیمانکاری معدن گلگهر سیرجان خواستار مزایای مزدی برابر هستند:

63-*- سهم کمتر زنان شاغل از حمایت‌های کرونایی/ راندن زنان به بازار‌های غیررسمی کار:

 

*-  کارگران قند فسا و تعطیلی بزرگترین واحد اشتغال شهرستان/ بیکاری، کرونا و ماه‌ها دستمزد پرداخت نشده، همچنان بلاتکلیفند !

                                                                                       برپایه کزارش خبرگزاری ایلنا ،درتاریخ روز چهارشنبه ۱۰ اردیبهشت ۹۹ آمده است:  کارگران قند فسا در تماس با خبرنگار ایلنا، از عدم پرداخت مطالبات مزدی خود در ماه‌های گذشته و تعطیلی خطوط تولید خبر دادند.به گفته آنها بیش از صد کارگر کارخانه قند فسا در ماه‌های گذشته، بلاتکلیف و بیکار شده‌اند و تلاش مسئولان برای راه‌اندازی این واحد تولیدی به جایی نرسیده است. این کارگران در ماه‌های گذشته بارها اعتراض کردند و مقابل نهادهای مسئول مانند فرمانداری فسا تجمع کردندیکی از نمایندگان این کارگران می‌گوید: در حال حاضر حدود ۲۰ کارگر برای کارهای نگهداری و نگهبانی در کارخانه باقی مانده‌اند و باقی کارگران بیکار و بلاتکلیف هستند؛ این درحالیست که بازداشت مدیر کارخانه نیز نتوانسته وضعیت کارگران را تغییر دهد....او تاکید می‌کند: اکنون با آمدن کرونا، وضعیت کارگران قند فسا که بیش از چهار ماه دستمزد پرداخت نشده دارند، بسیار نامناسب است و نمی‌توانند از پس خرید اقلام خوراکی و بهداشتی بربیایند....این در حالیست که فرماندار فسا نیز از مدیریت کارخانه انتقاد کرده و گفته بازداشت و آزادی مدیریت در سال گذشته نتوانست مشکلات کارخانه را برطرف کند

*- اعتراضات صدها راننده ناوگان حمل و نقل درون شهری قزوین نسبت به بلاتکلیفی معیشتی:

700
راننده اتوبوسرانی شهر قزوین بدنبال تعطیلی حمل و نقل درون شهری،از ادامه پیگیری هایشان نسبت به بلاتکلیفی معیشتی دوماهه شان در چارچوب مقابله با بیماری کووید 19 و وعده های توخالی مسئولان ذیربط خبردادند.
این رانندگان که دوماه است بیکار شده‌اندبه خبرنگار گفتند: باتوجه به شیوع ویروس کرونا و تعطیلی حمل و نقل درون شهری، به ما اعلام شد که درسامانه بیمه بیکاری ثبت نام کنیم که علی رغم این دستور متاسفانه هیچ یک از رانندگان موفق به ثبت نام درسایت بیمه تامین اجتماعی نشدند.
این رانندگان افزودند: کار ما رانندگان اتوبوسرانی به طور کلی در یک شیفت کاری از راس6 صبح الی 14 با حقوق روزی 55هزار تومان خاتمه می‌یابد و این در حالی است که هیچ گونه مزایا، سنوات، بیمه، عیدی، پاداش و حق مسکن و سایر مزایا را نداریم. آنها ادامه دادند: مدیرعامل سازمان اتوبوسرانی برای سال 99 هم همین دستمزد را تعیین و اعلام کرده است که افزایش حقوق به روزی60هزار تومان خواهد بود که این رقم حتی از حقوق کارگری هم پایین‌تر است.

*- اخراج 30 نفر از کارکنان حق طلب بیمارستان بوعلی سینا شیراز :

برپایه خبر منتشره؛درتاریخ روز چهارشنبه ۱۰ اردیبهشت ۹۹ آمده است:  جمعی از کارکنان حق طلب بیمارستان بوعلی سینا (کادر درمانی اتاق عمل و بیهوشی)شیراز واقع در شهرصدرا به کاهش 50 درصدی حقوق (نصف شدن حقوق) در سال جدید، عدم پرداخت مطالبات سال های گذشته،عدم افزایش حقوق(ماده 10 افزایش 50 درصدی فوق العاده ویژه) اسفندماه و اجرایی نشدن 15 درصد افزایش سنوات سالیانه دست به تجمع زدند.این اقدام اعتراضی کارکنان حق طلب بیمارستان بوعلی سینا شیراز با واکنش شدید رئیس بیمارستان پیوند اعضای ابوعلی سینای شیراز روبرو شد و 30نفرشان از کار اخراج شدند.برپایه گزارش، بدستور حشمت اله صالحی رئیس بیمارستان بوعلی سینا شیراز این کارکنان حق طلب مورد اهانت واقع شدند و حتی اجازه ورود به آنها به محوطه بیمارستان هم داده نشد .

*- کارگران اداره برق بجنورد دست به تجمع اعتراضی زدند:


برپایه خبر منتشره؛صبح روز چهارشنبه ۱۰ اردیبهشت ۹۹ کارگران اداره برق استان خراسان شمالی در بجنورد نسبت به ادامه کار بدون تجهیزات بهداشتی کافی و بدنبال ابتلای ۲ تن از همکارانشان به ویروس کرونا دست به تجمع اعتراضی زدند.
۲ کارگر سیم بان اداره برق استان خراسان شمالی بر اثر ابتلا به ویروس کرونا در بخش عفونی بیمارستان امام حسن مجتبی در بجنورد بستری شده اند و وضعیت مناسبی ندارند.
به همین دلیل کارگران اداره برق استان خراسان شمالی با اعتراض به گردانندگان این اداره، خواستار دریافت تجهیزات بهداشتی بیشتر از قبیل دستکش یکبار مصرف، ماسک و مواد ضد عفونی کننده برای ادامه کار شدند. اما کارگزاران رژیم هیچ توجهی به این خواسته به حق کارگران نکردند.

*- مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی اعلام کرد:بین 2 تا 6 میلیون نفر متأثر از کرونا، بیکار می‌شوند/ کشور تا پایان سال 1399 درگیر تبعات اقتصادی ویروس است:

https://www.ilna.news/fa/tiny/news-906027

به گزارش خبرگزاری ایلنا به نقل از روابط عمومی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، آمده است :  دفتر مطالعات اقتصادی این مرکز در گزارشی با عنوان «درباره مقابله با شیوع ویروس کرونا (۴۰)ارزیابی ابعاد اقتصاد کلان شیوع ویروس کرونا» آورده است؛ ویروس کرونا با تبدیل شدن به یک ویروس همه‌گیر جهانی، پیامدهای اقتصاد بسیاری در پی داشته و تقریباً همه کشورهای دنیا از آن متأثر شده و بنابراین انتظار می‌رود تا اقتصاد جهانی سال 2020 را با یک رکود قابل توجه سپری کند. در این میان، ایران نیز مانند بسیاری از کشورها درگیر این همه‌گیری جهانی شده و در‌نتیجه از پیامدهای اقتصادی ناشی از آن رنج می‌برد.
گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس که به بررسی ابعاد اقتصاد کلان شیوع ویروس کرونا در کشور پرداخته تصریح می‌کند که اقتصاد ایران در حالی با مشکل شیوع بیماری کرونا مواجه شده که دو سال سخت 1397 و 1398 را پشت سر گذاشته است. هرچند کاهش تشکیل سرمایه ثابت در اقتصاد ایران سبب شده است تا ظرفیت تولید بالقوه اقتصاد کاهش یابد و دستیابی به سطح رفاه سال 1390 و پیش از آن دشوار باشد؛ از‌طرف‌دیگر، بالا بودن نرخ تورم برای دو سال پیاپی 1397 و 1398 و همچنین پیش‌بینی تورم بالای 25 درصد برای سال 1399 نیز موجب شده است تا بنگاه‌های بسیاری توانایی ادامه فعالیت خود را از دست بدهند. با‌این‌‌حال پیش‌بینی می‌شد که بدون کرونا، اقتصاد ایران در سال 1399 رشد مثبت غیرنفتی (هرچند اندک) را ثبت کند.
بنابراین گزارش شیوع کرونا ویروس جدید (کووید-19) از انتهای سال 1398 و تداوم آن در سال 1399، اقتصاد ایران را در یک وضعیت رکود همراه با نا‌اطمینانی قرار داده است. کاهش تقاضا برای صادرات محصولات ایران (و به‌طور‌کلی کاهش تجارت جهانی) تقاضای کل را از‌طرف تجارت خارجی متأثر می‌کند. در بخش داخلی نیز تقاضای کل هم به‌دلیل کاهش درآمد خانوار و هم کاهش برخی کالاها و خدمات که به شیوع بیشتر ویروس منجر می‌شوند (مانند حمل‌و‌نقل، رستوران و هتلداری، پوشاک و ...) تحت تأثیر قرار می‌دهد. از‌طرف‌دیگر عرضه کل اقتصاد نیز به‌دلیل اختلال در شبکه تأمین مواد اولیه و محدودیت فعالیت‌ برخی از واحدهای صنفی، با شوک عرضه مواجه شده است.

*- احضار جعفر ابراهیمی به بازپرسی رسانه:

برگزارش خبرگزاری ایلنا؛ در تاریخ پنجشنبه ۱۱ اردیبهشت۹۹ آمده است : حسین تاج، وکیل جعفر ابراهیمی (فعال صنفی معلمان) در تماس با خبرنگار ایلنا گفت: در احضاریه‌ای که به دست ما رسیده است، جعفر ابراهیمی باید به همراه وکیل و وثیقه در شعبه بازپرسی رسانه حاضر شود. این احضاریه مربوط به یک پرونده جدید است و ربطی به بازداشت دی ماه  ندارد و علت احضار به‌صورت دقیق مشخص نیست.او افزود: براساس احضاریه باید در بازپرسی شماره 9 رسانه حاضر شویم.

*- سرنوشتِ شکایت مزدی سال ۹۲ چه شد؟/ دیوان عدالت بدون وقت‌کُشی باید به نفع کارگران رای بدهد/ شکایت کانون عالی شوراهای اسلامی کار کشور به زودی انجام می‌شود:

https://www.ilna.news/fa/tiny/news-906692

به گزارش مریم وحیدیان خبرنگار ایلنا، در تاریخ پنجشنبه ۱۱ اردیبهشت۹۹ آمده است :  کانون عالی شورای عالی کار در روز سوم اردیبهشت شکایت به دیوان عدالت اداری را در جلسه‌ای تصویب کردند و به زودی عملی می‌شود. ثبت شکایت نمایندگان کارگری شورایعالی کار در دیوان عدالت اداری سابقه پیشینی دارد. در سال ۹۲ نیز درباره تخلف وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و شورایعالی کار برای تعیین حداقل دستمزد ثبت شکایت شد. آن زمان البته درصد افزایش دستمزد ۲۵ درصد بوده و از امسال بیشتر بود. نرخ تورم اعلامی سال ۹۱ رقم ۳۰.۲ درصد بود که عدم تطابق با افزایش دستمزد را نشان می‌داد.با این‌حال ۱۵ ماه پس از ثبت شکایت کانون شوراهای اسلامی کار استان تهران به دیوان عدالت اداری درباره تخلف وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در تعیین حداقل دستمزد سال ۹۲، سرنوشت این پرونده و نتیجه شکایت کارگران مشخص نشد و رسانه‌ها درباره اینکه چرا رای دیوان عدالت بی‌نتیجه مانده، نوشتند. فضای آن زمان بیشتر شباهت به طنز پیدا کرده بود.                                         به هر حال امسال نیز بحث شکایت به روند غیرقانونی افزایش دستمزد سال ۹۹ به دیوان عدالت اداری از سوی نمایندگان کارگری شورایعالی کار مطرح شده است. این پرسش برای کارگران مطرح می‌شود که پیش از این دیوان عدالت اداری در رسیدگی به پرونده‌هایی که کارگران ذینفع بوده‌اند، چطور عمل کرده است و آیا واقعاً بابت افزایش دستمزد کاری از عهده دیوان عدالت برمی‌آید یا فرآیند شکایت به دیوان عدالت اداری را باید در حوزه بروکراسی صرف جای داد....                                                                                                                  

*- کارگران راه آهن میرجاوه نسبت به پایمالی حقوقشان توسط شرکت ریل صنعت کاران وبی تفاوتی مدیران شرکت راه آهن جنوب شرق؛ اعتراض نمودند:

برپایه خبر منتشره در تاریخ روز جمعه ۱۲ اردیبهشت ۹۹ آمده است:  مده است : یک کارگر راه آهن میرجاوه کوتاهی شرکت راه آهن را در تضییع حقوق کارگران موثر می داند و می گوید: شرکت طرف قرار داد راه آهن مانند شرکت ریل صنعتکاران، قرارداد 90 روزه با کارگران می بندد اما به جای پرداخت حق بیمه سه ماهه، بیمه 75 یا 85 روز را پرداخت می کند و حتی در قرارداد شغل کارگران خط راه آهن را کارگر ساختمانی قید می کند تا از پرداخت مزایای مربوط به آن شغل طفره روند.یکی از کارگران راه آهن شهرستان میرجاوه دراستان سیستان وبلوچستان به خبرنگاریک رسانه محلی گفت: اکنون 13 سال است که تعمیرکارخط راه آهن هستم کار ما بدین گونه است که در طول مسیر قطارها، ریل های آسیب دیده و تراورس های معیوب را تعمیر یا عوض کرده و افتادگی خط راه آهن را برطرف می کنیم....این کارگر ادامه داد: شغل ما جزء مشاغل سخت محسوب می شود و بسیاری از همکاران ما به دلیل سختی کار، پس از 20 سال سابقه کار بازنشست می شوند اما شرکت های طرف قرارداد راه آهن، شرایط سختی کار را برای کارگران واریز نمی کنند و بهانه می آورند این کار جزء مشاغل سخت نیست...وی اذعان کرد: اکنون با 13 سال سابقه کار، 2میلیون تومان حقوق می گیرم که با تورم کنونی کشور، این حقوق کفاف زندگی ما را نمی دهد و به نیمه ماه نکشیده چیزی برای خوردن نداریم و تقریبا به تمام کسبه شهر بدهکارم و این تنها مشکل من نیست و اکثر کارگران با حقوق پایین همین مشکلات را دارند.

*- کشاورزان خشمگین رودبار جنوب دراعتراض به قیمت پایین محصولاتشان جاده را بستند:

برپایه خبر منتشره در تاریخ روز جمعه ۱۲ اردیبهشت ۹۹ آمده است:  کشاورزان خشمگین شهرستان رودبار جنوب دراستان کرمان برای انعکاس صدای اعتراضشان نسبت به افت شدید قیمت محصولات کشاورزی (گوجه وپیاز) محور جاده زهکلوت به رودبارجنوب حوالی مجتمع خدمات رفاهی چاه حسن را بستند.خاطر نشان میشود که این جاده یکی از پرترددترین محورهای اتصال جنوب کرمان به بلوچستان می باشد.

*- کارگران چدن کویر خاوران نسبت به بلاتکلیفی معیشتی بدنبال تعطیلی کارخانه در راستای مقابله با بیماری کووید 19؛ اعتراض نمودند:

برپایه خبر منتشره در تاریخ روز شنبه۱۳اردیبهشت ۹۹ آمده است:کارگران چدن کویر خاوران بدنبال تعطیلی کارخانه در راستای مقابله با بیماری کووید 19 وعدم پرداخت حقوق از طرف کارفرما ویا عدم برخورداری از حق بیمه بیکاری معترضند. کارخانه چدن کویر خاوران  واقع درشهرک صنعتی شماره 2 شهرستان خوسف،استان خراسان جنوبی توسط یک سرمایه گذار چینی در حال احداث است وفاز اولش شامل کک و گندله سازی هم راه اندازی شده است.بر اساس گزارش یکی از کارگران جوان و تازه ازدواج کردهٔ کارخانه چدن کویر خاوران  به خبرنگار رسانه ای گفت: با قسط و قرض وسایل خانه را برای زندگی جدیدم مهیا کردم. الان ماهیانه تعداد زیادی قسط وام، اجاره خانه و خرجی خانواده را تامین کنم. برای پرداخت اقساطم مجبور شدم وام یک میلیون تومانی دولت را بگیرم.وی افزود:برای گذران زندگی خود چند روزی هم بنایی کرده است اما کارگران با تداوم تعطیلی کارخانه همچنان با مشکلات معیشتی مواجه است....

*- کارگران کارخانه آذر کنترل با چند ماه حقوق معوقه نسبت به بیکاری در پی تعطیلی ناگهانی کارخانه و فروش بخشی از ماشین‌آلات، اعتراض نمودند:

برپایه خبر منتشره در تاریخ روز شنبه۱۳اردیبهشت ۹۹ آمده است:  جمعی از کارگران کارخانه آذر کنترل خطاب به مسئولان نسبت به تعطیلی این کارخانه قدیمی واقع در شهر صنعتی البرز استان قزوین و فروش بخشی از ماشین‌آلات این واحد تولیدی ازسوی کارفرمای هشدار داده و خواستار رسیدگی به وضعیت آن شدند.براساس گزارش،این کارگران با بیان اینکه در مدت زمانی که در این کارخانه مشغول به کار هستیم، علیرغم چند ماه مزد معوقه، زیان‌های مالی و روحی زیادی را هم متحمل شده‌ایم، در تشریح وضعیت محل کار خودبه خبرنگار رسانه ای گفتند: به دنبال شیوع ویروس کرونا کارفرمای کارخانه آذر کنترل که در زمینه تولید انواع رگلاتور بخاری و آبگرمکن فعالیت تولیدی دارد، کارخانه را موقتا تا پایان اردیبهشت ماه تعطیل اعلام کرد و قرار بود کارگران برای دریافت مقرری بیمه بیکاری کرونا اقدام کنند، اما طی روزهای گذشته که چند تن از همکاران برای پیگیری وضعیت شغلی خود به کارخانه رفته بودند متوجه شدند کارفرما در حال انتقال تعدادی از ماشین‌آلات کارخانه به خارج آن است. وقتی علت را از مدیر کارخانه جویا می‌شوند، ایشان اعلام کرد به دلیل افزایش فشارهای مالی کارخانه، امکان ادامه فعالیت تولیدی در کارخانه را ندارند و این ماشین‌الات فروخته شده است....این کارگران خواستار رسیدگی به وضعیت کارخانه شدند و گفتند: در صورت ادامه روند فروش ابزار تولید، به‌طور کل کارخانه از بین می‌رود.به گفته کارگران آذر کنترل، تعطیلی کارخانه و فروش ماشین‌آلاتی که تا مدتی پیش در حال تولید بودند، نه با مواضع مسئولان و نه با قوانین همخوانی ندارد.

*- کمپین اعتراضی کارشناسان تغذیه نسبت به طرح برآورد نیروی انسانی1404 وزارت بهداشت:

http://www.etehad-e.com/

برپایه خبر وبسایت اتحاد در تاریخ روز شنبه۱۳اردیبهشت ۹۹ آمده است : طرح برآورد نیروی انسانی مورد نیاز رشته‌های علوم تغذیه تا سال 1404 توسط دانشگاه علوم پزشکی کرمان تدوین شد و این موضوع با  لغو_طرح_توهین‌آمیز در فضای مجازی سروصدای زیادی به پا کرده و کارشناسان تغذیه  به این طرح به شدت اعتراض دارند، آنها معتقدند که بر اساس این طرح تمام فارغ‌التحصیلان تغذیه باید دستیار پزشک شوند اما تصمیم‌گیری برای این رشته نباید توسط چند پزشک انجام شود و لازم است از نظرات کارشناسان مربوطه استفاده شود. در این رابطه تعدادی از کارشناسان معترض گفتند: براساس این طرح، فارغ‌التحصیلان رشته تغذیه صلاحیت کارشناسی تغذیه و رژیم‌ درمانی را ندارند و تنها متخصصین MD-PhD که ابتدا پزشک بودند و بعد از ورود به رشته تغذیه مدرک دکترای تغذیه گرفته‌اند، باید این خدمات را ارائه دهند....برای خیلی از این کارشناسان و دانش آموختگان سوال پیش آمده که هدف از نشاندن یک پزشک بر راس انستیتو تغذیه با تنها 3 سال تحصیلات مرتبط با تغذیه به جای صد‌ها تن از شایستگانی که ده سال عمر خود را در رشته تغذیه تحصیل کرده و سال های زیادی تجربه اندوخته و با شایستگی phd کسب کرده اند چیست؟

*- کارگران سیمان لوشان نسبت به عدم بازگشت بکار و وعده های توخالی با تجمع مقابل کارخانه ، اعتراض آنها ادامه دارد:

برپایه خبر منتشره؛ در تاریخ روز شنبه۱۳اردیبهشت ۹۹ آمده است :  نمایندگان کارگران بیکارشده سیمان لوشان درادامه اعتراضاتشان نسبت به عدم بازگشت بکار و وعده های توخالی دست به تجمع مقابل کارخانه زدند.یکی از کارگران حاضر درتجمع گفت: مشکلات کارگران سیمان لوشان از خرداد سال 92و زمانی آغاز شد که دولت وقت به بهانه‌های مختلف این واحد صنعتی را با بیش از 180 کارگر تعطیل اعلام کرد.او با بیان اینکه باتوجه به شیوع ویروس کرونا حدود ده نفر به نمایندگی از سایر همکاران مقابل کارخانه حضور یافتند، افزود: از مجموع کارگران بیکار شده کارخانه سیمان لوشان، 67 کارگر با سوابق چند ساله باقی مانده‌اند که نیمی از آنها همچنان بلاتکلیف و منتظر بازگشت به کار هستند....وی با بیان اینکه کارگران خواستار بازگشت به کار در واحد صنعتی سابق خود هستند، اظهار داشتند: سالها در این کارخانه قدیمی زحمت کشیده‌ایم و به دلیل مهیا نبودن شرایط کار در منطقه همچنان با چند سر عائله بیکار هستیم حال چرا باید کارفرما با نادیده گرفتن شرایط زندگی ما کارگران قدیمی کارخانه، نیروی کار غیربومی جذب کند؟

*- کارگران آب وفاضلاب و آب وفاضلاب روستایی خوزستان نسبت به ادغام دوشرکت ؛ تجمع اعتراضی نمودند:

برپایه خبر منتشره؛ در تاریخ روز شنبه۱۳اردیبهشت ۹۹ آمده است : جمعی از کارگران آب وفاضلاب و آب وفاضلاب روستایی استان خوزستان برای اعتراض به ادغام دوشرکت دست به تجمع مقابل ساختمان شرکت درکلانشهر اهواز زدند.

*- کارگران شرکت آب وفاضلاب اهواز مقابل استانداری خوزستان؛ تجمع اعتراشی نمودند:

                                                                                     برپایه خبر منتشره؛ در تاریخ روز شنبه۱۳اردیبهشت ۹۹ آمده است :  جمعی از کارگران شرکت آب وفاضلاب اهواز برای اعتراض به ادغام این شرکت با آبفای روستایی و استان خوزستان،دست به تجمع مقابل استانداری خوزستان زدند.یکی از کارگران شرکت آبفای اهواز گفت: ادغام شرکت آب و فاضلاب روستایی با استان خوزستان توسط وزیر ابلاغ شده و صحبت‌هایی نیز در خصوص ادغام آبفای اهواز به گوش می‌رسد.وی ادامه داد: شرکت های آبفای استان خوزستان و روستایی دارای بدهی بسیاری به پیمانکاران، تامین اجتماعی و کارکنان هستند که در صورت ادغام این مشکل به آبفای اهواز نیز سرایت می‌کند.وی گفت : چهار شهرستان ایران از جمله  اهواز، کاشان، شیراز و مشهد دارای شرکت‌های آبفای مجزا از استان‌های خود هستند از این رو ادغام آنها با شرکت‌های آبفای استان برخلاف مقررات است.مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب اهواز اما خبر ادغام این شرکت با آبفای خوزستان را تایید نکرد و گفت: وزیر نیرو دستور ادغام شرکت‌های آبفای روستایی و استان را داده و تاکنون برای ادغام شرکت آبفای اهواز تصمیمگیری نشده است.

*- اهالی روستای توکل آباد برای اعتراض به قطع شدن آب آشامیدنی جاده کهنوج به قلعه گنج را بستند:

برپایه خبر منتشره خبرگزاری هرانا ؛ در تاریخ روز شنبه۱۳اردیبهشت ۹۹ آمده است : اهالی روستای توکل آباد دراستان کرمان برای انعکاس صدای اعتراضشان نسبت به قطع شدن آب آشامیدنی و وعده های پوچ مسئولان جاده شهر کهنوج به شهرستان قلعه گنج رابستند.یکی از اهالی معترض روستای توکل آباد به خبرنگار گفت:هدف مردم از تجمع و بستن راه مواصلاتی کهنوج به قلعه گنج، رساندن صدای خود به مسئولین مربوطه است.پس ازاین تجمع اعتراضی و بستن جاده، شهسواری فرماندار شهرستان قلعه گنج به همراه مدیران آب و فاضلاب در بین معترضین حتضر و قول یک ماهه مبنی بر آبرسانی به روستای بنی تراتم (توکل آباد) به تجمع کنندگان دادند.

*- کارگران کارخانه کنسانتره ‌آهن فکورصنعت زرند، دست به تجمع و اعتصاب شبانه و روزی زدند:

 

برپایه گزارش وبسایت اتحاد آمده است : کارگران کارخانه کنسانتره ‌آهن فکورصنعت واقع در مجاورت معدن سنگ آهن جلال آباد شهرستان زرند از صبح روز شنبه 13 اردیبهشت در اعتراض به اقدام شرکت پیمانکاری طرف قراردادشان مبنی بر کاهش دادن دریافتی هایشان دست از کار کشیدند وباتجمع مقابل درب ورودی این واحد تولیدی شب را به سحر رساندند. همچنین روز یکشنبه 14 اردیبهشت، کارگران کارخانه کنسانتره سنگ‌آهن فکورصنعت با ادامه اعتصاب وتجمعشان خواهان حضور محمد وحید شیخ زاده مدیر عامل شركت مهندسی فكور صنعت تهران برای پاسخگویی به خواسته هایشان شدند.                                                                       دلیل اصلی تجمع این کارگران موضوع حقوق و مزایا آن‌ها می‌باشد. در سال‌های قبل علاوه بر مبلغ افزایش حقوقی که توسط دولت اعلام می‌شد، یک مبلغ هم از سوی کارفرما به حقوق کارگران اضافه می‌شده که در سال جاری و بعد از پرداخت حقوق فروردین ماه، کارگران متوجه شده‌اند که تنها افزایش حقوق 15 درصدی اعلام شده توسط دولت در حقوق آن‌ها لحاظ شده است؛ همچنین پاداش پرداختی کارکنان این کارخانه در سال جاری کمتر از سال‌های قبل در نظر گرفته شده است و کارگران معترض در این تجمع دلیل تمام این مشکلات را ناشی از عدم حضور محمدوحید شیخ‌زاده در کارخانه و واگذاری آن به پیمانکار می‌دانند....

*- نامه سرگشاده کارکنان اخراجی کانون جهانگردی و اتومبیلرانی جمهوری اسلامی برای بازگشت بر سرکار:

برپایه خبر منتشره در تاریخ ۱۴اردیبهشت ۹۹ آمده است : جمعی از کارکنان کانون جهانگردی و اتومبیلرانی کشور نسبت به بلاتکلیفی شغلی خود دست به اعتراض زدند و طی نامه ی اعنتراضی خواهان بازگشت بر سر خود می باشند.  این کارکنان که با شروع سال ۹۹ازکار اخراج شده اند با انتشار نامه ای سرگشاده خطاب به وزیر میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی ضمن اشاره به کشکلات معیشتی خود خواهان بازگشت بکارشدند.این نامه ضمن انتشار در رسانه ها برای تمامی مسئولان طراز اول حاکمیت ارسال شده است.

*- ساکنان روستای گرکز استان خراسان شمالی؛ تجمع نمودند:

به گزارش خبرگزاری هرانا، روز یکشنبه ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۹، جمعی از ساکنین روستای گرکز در استان خراسان شمالی در اعتراض به عدم دسترسی به امکانات شهری در مقابل بخشداری جرگلان تجمع کردند.معترضان عدم دسترسی به گاز خانگی در کلاته آتاقورت بالا، مشکل نبود پل در رودخانه، عدم دسترسی به جاده آسفالت و عدم دسترسی به اینترنت را از جمله دلایل اعتراض خود عنوان کردند.

*- تجمع اعتراضی همسران زندانی در مشهد:

برپایه خبر منتشره در تاریخ روز یکشنبه ۱۴اردیبهشت ۹۹ آمده است : تجمع اعتراضی امروز خانم فاطمه ملکی همسر فعال مدنی محمد نوری ‌زاد و خانم صدیقه مالکی فرد همسر مهندس هاشمخواستار و تعدادی از خانواده های بازداشت شدگان، مقابل بیدادگاه انقلاب مشهد

*-  تجمع اعتراضی جمعی از رانندگان خودروهای باری در میدان میوه و تره بار شهرستان دامغان:

برپایه خبر منتشره در تاریخ روز یکشنبه ۱۴اردیبهشت ۹۹ آمده است : رانندگان وانت بار ساکن شهرستان دامغان در اعتراض به پائین بودن تعرفه حمل بار در میدان میوه و تره بار و عدم برخوردی آنها از حمایتهای اقتصادی از سوی اتحادیه وانت بار این شهرستان ضمن اعتصاب و سر باز زدن از حمل بار خواستار رفع مشکل آنها از سوی مسئولان مربوطه شدند.
خوزستان_امروز

*- کارگران آب ‌وفاضلاب روستایی خوزستان نسبت به عدم پرداخت ماه ها حقوق مقابل شرکت، همچنان به ادامه اعتراض خود پرداختند:

برپایه خبر منتشره در تاریخ روز یکشنبه ۱۴اردیبهشت ۹۹ آمده است : جمعی از کارگران آب ‌وفاضلاب روستایی استان  خوزستان (موسوم به آبداران)درادامه اعتراضاتشان نسبت به عدم پرداخت ماه ها حقوق،دست به تجمع مقابل ساختمان شرکت درمحله امانیه کلانشهر اهواز زدند.یکی از کارگران حاضر درتجمع به خبرنگار رسانه ای گفت: از حدود 1800نیروی شرکت آب ‌وفاضلاب روستایی خوزستان بیش از 1400نفر را کارمندان و کارگران نیروهای طرحی و آبداران تشکیل می دهند.وی افزود: نیروهای طرحی درواقع به نیروهایی گفته می شود که برای یک قرارداد خاص استخدام می شوند و مجوز پرداخت حقوق آنها نیز برای همان پروژه است....این نیروی طرحی آبفار خوزستان گفت: فشار زیادی به کارکنان طرحی و آبداران وارد است آنها خواسته ای جزء رفع تبعیض در پرداخت حقوق ندارند زمانیکه مسئولان به این خواسته بی توجهی کردند مقابل شرکت حاضر شدند اما با آنها رفتار نامناسبی شد....

*- معلمان مدارس مشارکتی شهرستان ریگان نسبت به عدم پرداخت 7 ماه حقوق، پرداخت نشدن منظم حق بیمه ونداشتن قرارداد کاری، اعتراض کردند:

برپایه خبر منتشره در تاریخ روز یکشنبه ۱۴اردیبهشت ۹۹ آمده است : معلمان مدارس مشارکتی شهرستان ریگان دراستان کرمان نسبت به عدم پرداخت 7 ماه حقوق ، پرداخت نشدن منظم حق بیمه ونداشتن قرارداد کاری اعتراض کردند. یکی از این معلمان که بصورت مجازی درحال تدریس هستند به خبرنگار یک رسانه محلی گفت:بیش از 7 ماه حقوق نگرفته اند و حتی قرارداد های آنها هم تمدید نشده است....اعتراض دیگر این معلمان نسبت به عدم پرداخت حق بیمه بود و درهمین رابطه اضافه کردند که حق بیمه آنها به صورت منظم پرداخت نشده است.امیدواریم که این بی سر و سامانی ها به سامان برسد و معلمان مدارس مشارکتی در شهرستان ریگان جایگاهی متناسب با منزلت انسانی و حرفه ای خود در آموزش و پرورش را کسب کنند.

*- دومین اعتصاب وتجمع کارگران شرکت معادن زغال سنگ کرمان در اعتراض به نداشتن امنیت شغلی ،سطح پایین حقوق و وعده های توخالی مسئولان:

برپایه خبر منتشره در تاریخ روز دوشنبه  ۱۵اردیبهشت  ۹۹ آمده است : برای دومین بار در ماه جاری، کارگران شرکت معادن زغال سنگ کرمان دراعتراض به نداشتن امنیت شغلی ،سطح پایین حقوق و وعده های توخالی مسئولان دست از کارکشیدند ومقابل دفتر شرکت تجمع کردند.پیش ازاین صبح روز دوشنبه اول اردیبهشت ماه سال جاری،3هزار کارگر شرکت معادن زغال سنگ کرمان دست از کارکشیدند وبا راهپیمایی وبرپایی تجمعات در سطح شهرهای زرند،کوهبنان وراور اعتراضشان را نسبت به واگذاری به بخش خصوصی بنمایش گذاشتند.یکی از کارگران حاضر درتجمع گفت:شرکتی که عهده دار زغال سنگ کرمان در بخش خصوصی می شود، شرکت دالاهو است از این رو مدیرعامل این شرکت برای آرامش خاطر کارگران تضمین دادند که مشکلی در زمینه حقوق و مزایای آن ها ایجاد نمی شود....کارگران هم امروز در اعتراض به جدید ترین تصمیم مسئولان زغال سنگ در رابطه با اجرای طرح طبقه بندی اعتراض کرده اند و تنها با برطرف شدن این مشکل به اعتراضات خاتمه می دهند....کارگران می گویند : هم اکنون کارگران روزهای خود را با دغدغه آینده شغلی مبهم پشت سر می گذارند از این رو کمترین توقع کارگران این است که مسئولان پاسخگوی این شرایط باشند و راهکاری مناسب برای آن ارائه دهند.

*- کارگران شهرداری کوت‌عبدالله مقابل استانداری خوزستان دراعتراض به عدم پرداخت 2ماه حقوق ومطالبات دیگر، درست به تجمع و اعتصاب زدند:

برپایه خبر منتشره در تاریخ روز دوشنبه  ۱۵اردیبهشت  ۹۹ آمده است : جمعی از کارگران فضای سبز شهرداری کوت عبدالله ازکار دست کشیدند وراهی شهر اهواز شدند تا با تجمع مقابل استانداری خوزستان صدای اعتراضشان را نسبت به عدم پرداخت 2ماه حقوق ومطالبات دیگرهرچه بیشتر منعکس کنند.یکی از کارگران حاضر درتجمع گفت: یکی از مشکلات ما در طول سال های گذشته پرداخت دیرهنگام حقوق است؛ این مطالبات همیشه با تاخیر چند ماهه پرداخت میشود.وی ادامه داد: هنوز حقوق اسفند پارسال و فروردین گذشته را دریافت نکردیم ضمن آنکه سنوات سال 98 نیز تسویه نشده است.این کارگر معترض درخاتمه همچنین گفت: حقوق کارگران رقم ناچیزی است که تاخیر در پرداخت آن در پایان هر ماه مشکلات اقتصادی خانواده‌های این کارگران را تشدید کرده است.

*- تجمع اعتراضی به دلیل اخراج ۴۰۰ نفر از کارگران شرکت ملی حفاری اهواز :


برپایه خبر منتشره آمده است : بدلیل اخراج ۴۰۰ نفر از کارگران شرکت ملی حفاری، تجمعی در اعتراض به این اخراج سازی، در خیابان کیان پارس این شهر برگزار شد.
به گفته‌ی معترضان، ۱۰۰ تن از کارکنان این شرکت اخراج شده‌اند و قرار است ۵۰۰ نفر دیگر هم به زودی اخراج شوند. این سومین بار است که کارگران در روزهای اخیر در اعتراض به اخراج دسته‌جمعی #اعتصاب و تجمع می‌کنند.
روی پلاکاردی که این معترضین در دست داشتند نوشته شده:
«نان بریدن، با سر بریدن فرقی نداره»!

*- آموزش‌دهندگان نهضت سوادآموزی کشور نسبت به آزمون ورود به دانشگاه فرهنگیان مقابل مجلس، تجمع اعتراضی نمودند:

برپایه خبر منتشره در تاریخ روز دوشنبه  ۱۵اردیبهشت  ۹۹ آمده است : جمعی از آموزش‌دهندگان نهضت سوادآموزی از سراسر کشور خودرابه پایتخت رساندند تا با تجمع مقابل مجلس اعتراضشان را نسبت به برگزاری آزمون برای ورود به دانشگاه فرهنگیان بنمایش بگذارند.تجمع کنندگان خواستار لغو آزمون جذب هستند و می‌گویند باید تبعیض میان آنها و گروه‌های دیگری که متقاضی ورود به دانشگاه فرهنگیان هستند، برچیده شود.آموزش‌دهندگان با بیان اینکه بارها با مقامات مختلف و ازجمله نمایندگان مجلس در این رابطه تماس گرفتیم، می‌گویند: درحالیکه سالهاست به کار تدریس اشتغال داریم و همچنین تعدادی از ما به صورت حق‌التدریسی در مدارس مشغول به کار هستیم، نباید نگران آزمون باشیم. ما خواستار برچیده شدن آزمون و ورود به دانشگاه فرهنگیان هستیم. آنان می‌گویند: نباید در مورد آموزش دهندگان تبعیض روا بدارند؛ آموزش‌دهندگان نهضت سالها با کمترین دستمزد در مناطق دورافتاده و روستایی کشور کار کرده‌اند و استحقاق توجه بیشتر را دارند.

*- تجمع و اعتراض رانندگان تاکسی در میدان اقبال سنندج:

برپایه خبر منتشره آمده است: در پی بسته شدن خیابان فردوسی و اجرای طرح پیاده رو سازی این خیابان، رانندگان تاکسی با توقف تاکسی های خود علیه اجرای این طرح دست به اعتراض زدند.

*- تجمع اعتراضی و اعتصاب کارگران شرکت زغال‌سنگ کرمان:


برپایه خبر منتشره آمده است: روز دوشنبه ۱۵ اردیبهشت ماه، سه هزار و پانصد کارگر شرکت زغال‌سنگ کرمان با برآورده نشدن وعده‌های مدیران استان درباره رسیدگی به خواسته‌های صنفی‌شان، دست از کار کشیدند و مقابل محل کار خود تجمع کردند.
کارگران معترض شرکت زغال‌سنگ کرمان در مورد تجمع امروز خود گفتند: پس از برگزاری تجمع 1 اردیبهشت ماه، مقام‌‌های استان وعده دادند که تا 10 اردیبهشت ماه به مشکلات کارگران رسیدگی می‌کنند. محقق نشدن این وعده و لغو نشدن تصمیم واگذاری سهام شرکت زغال‌سنگ کرمان به بخش خصوصی موجب شد، که این کارگران مجددا امروز هم دست از کار کشیده و اعتصاب کنند. آنهاهمچنین خواهان اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل با اعمال دقیق ضرائب سختی کار، افزایش دستمزد متناسب با عنوان شغلی و سابقه کار و پرداخت دیگر مزایای شغلی هستند.

*- کسبه بازار روز قم نسبت به بلاتکلیفی معیشتی ، تجمع اعتراضی برپا داشتند:

برپایه خبر منتشره در تاریخ روز دوشنبه  ۱۵اردیبهشت  ۹۹ آمده است : جمعی ازکسبه بازار روز قم برای اعتراض به بلاتکلیفی معیشتی درپی تعطیلی در چارچوب مقابله با بیماری کووید19 دست به تجمع در محل کارشان واقع در خیابان یادگار امام قم زدند.این کسبه پیش ازاین نیز مقابل استانداری قم هم تجمع اعتراضی نسبت به بلاتکلیفی معیشتی وعدم حمایت دولت مقابل استانداری برپاکرده بودند.                                                                         تجمع کنندگان طی گفتگو یی عمده مشکلات خود را نداشتن درآمد، عقب افتادن اجاره منزل و اقساط وام، نداشتن بيمه تامين اجتماعي  و بیمه بیکاری و به رسميت نشناختن اين شغل از سوي مسئولان دانستند.قابل یاد آوری است که در بازار روزهای استان قم حدود1200 فروشنده مشغول به کار هستند.

*- تاکسی داران سنندج به سطح نازل در آمد در میدان اقبال ؛ تجمع اعتراضی بر پا داشتند:

برپایه خبر منتشره در تاریخ روز دوشنبه  ۱۵اردیبهشت  ۹۹ آمده است : صدها صاحب تاکسی سنندج  به بهانه مسدود کردن خیابان فردوسی دست از کارکشیدند وبا توقف خودروهایشان و تجمع درمیدان  اقبال این کلانشهر اعتراضشان را نسبت به سطح نازل در آمدشان وعدم حمایت دولت بنمایش گذاشتند.یکی ازتجمع کنندگان که حدود 15 سال راننده تاکسی است، به خبرنگار رسانه ای گفت: در شهر سنندج تنها خیابان فردوسی برای رانندگان تاکسی ارزش دارد که آن را بستند آخر در کدام شهر خیابان را بر روی تاکسی‌ها و خودرو‌های عمومی بسته‌اند که این کار در سنندج اتفاق افتاده است.وی افزود: من به عنوان سرپرست خانواده چهار نفره با یک پیکان مدل پایین فرسوده که به زور راه می‌رود چطوری می‌توانم با این تصمیم هزینه‌های زندگی‌ام را تامین کنم.... یکی دیگر از رانندگان تاکسی گردشی سنندج گفت: تنها درخواست ما این است که فکری به حال رانندگان تاکسی با این وضع معیشتی مردم بشود.وی افزود: بارها پیش آمده که بر سر یک مسافر با دیگر رانندگان درگیری لفظی پیش آمده است چرا باید بین تاکسی‌های گردشی و ویژه تمایز وجود داشته باشد تا باعث درگیری شود؟                                                                                                                                       خاطر نشان می شود که سنندج با دارابودن بیش از 3 هزار و 600 تاکسی، به شهر تاکسی معروف است و این به دلیل نبود کارخانه‌های و مراکز تولیدی با اشتغال بالاست که اکثر جویندگان کار به مسافرکشی روی آورده‌اند.

*- اهالی روستای گرکز نسبت به نداشتن راه مناسب وگازمقابل بخشداری جرگلان، مجددا تجمع اعتراضی نمودند:

برپایه خبر منتشره درتاریخ روز دوشنبه ۱۵اردیبهشت ۹۹ آمده است :بدنبال اعتراض روز گذشته  اهالی روستای گرکزدر شهرستان مرزی راز و جرگلان استان خراسان شمالی، دیگر بار برای اعتراض به نداشتن راه مناسب وگازدست به تجمع مقابل بخشداری جرگلان زدند.براساس گزارش،تجمع کنندگان خواستار ایجاد پل بر روی رودخانه چندیر در مسیر ارتباطی این روستا به مرکز شهرستان وگازرسانی شدند.

*- کارگران شرکت بازیافت زباله اهواز در اعتراض به تعطیلی کارخانه؛ تجمع نمودند:

برپایه خبرمنتشره در تاریخ روز سه شنبه ۱۶ اردیبهشت۹۹ آمده است:جمعی ازکارگران شرکت بازیافت زباله اهواز در اعتراض به تعطیلی این کارخانه پس از شیوع ویروس کرونا ، مشکلات معیشتی و عدم پرداخت مطالبات مزدی خود در مقابل ساختمان سازمان پسماند شهرداری این شهر جمع کردند .

*- کارگران شرکت معادن زغال سنگ کرمان برای دومین روز متوالی، تجمع و اعتصاب ادامه دادند:

برپایه خبرمنتشره در تاریخ روز سه شنبه ۱۶ اردیبهشت۹۹ آمده است:برای دومین روزمتوالی وسومین بار درماه جاری، کارگران شرکت معادن زغال سنگ کرمان از رفتن برسرکارشان خودداری کردند وبا تجمع مقابل ساختمان شرکت ضمن اعتراض واگذاری به بخش خصوصی خواهان قرارداد دائمی واجرای طرح طبقه بندی مشاغل شدند.یکی از کارگران به خبرنگار گفت:روز گذشته مسئولان مربوطه به دنبال اعتراض کارگران در جلسه شورای تامین استان به بررسی مطالبات کارگران پرداختند.وی افزود: در این جلسه مسئولان استانی قول های پیشین مدیرعامل شرکت زغال سنگ را تکرار کردند  وتاکنون اقدامی از سوی مسئولان صورت نگرفته و به هیچ یک از مطالبات ما پاسخ داده نشده است....این کارگر در پایان با تاکید بر اجرای طرح ناقص طبقه بندی کارگری خاطرنشان کرد: در این طرح قرار بود مبلغی بر حقوق کارگران افزوده شود که تنها نیمی از آن محقق شد و زمانی که علت را جویا شدیم اشتباه سیستمی به عنوان دلیل مطرح شد.

*- جمعی از مراقبین سلامت درمانگاه های خصوصی و دولتی سراسر استان فارس نسبت به میزان پایین دستمزد، دست به اعتصاب زدند:

 

برپایه خبرمنتشره در تاریخ روز سه شنبه ۱۶ اردیبهشت۹۹ آمده است:جمعی از مراقبین سلامت درمانگاه های خصوصی و دولتی شیراز وشهرهای دیگراستان فارس برای اعتراض نسبت میزان پایین دستمزد دست به اعتصاب زدند.                                                                                                                                                     لیست مراقبین سلامت مراکز خصوصی و دولتی و درمانگاه هایی که در شیراز و دیگر شهرها امروز  از حضور در محل کار خودداری کرده و خواستار پیگیری مطالبات شان شدند به شرح زیر است: 1- درمانگاه دی 2نفر،2- درمانگاه امام رضا بلواررحمت ۷نفر3-   درمانگاه فرزانگان صدرا 3نفر شیفت صبح،4- مراقبین سلامت شهرستان ممسنی،5- درمانگاه علی بن ابیطالب 15نفر، 6- درمانگاه میانرود هیچ یک نرفتند،7-درمانگاه فاطمیه 5 نفر،8- درمانگاه پارس شیفت عصر 1نفر،9- بعضی از مراقبین سلامت بخش دولتی و خصوصی شهر لامرد،10- درمانگاه احسان شیراز دونفر،11- مرکز جامع سلامت قصرقمشه 5نفر،12-  تمام دستیارهای درمانگاه امام حسین جوادیه، 13- از درمانگاه اقبال 9 نفر،14- همه ی مراقبین سلامت  مرکز بهداشت مفتاحی در پانصد دستگاه ارتش امروز خروج از کار  زده اند،15- درمانگاه دنا هم  سه نفر،16- یک نفرمطب دکتر صمیمی میانرود ،17- درمانگاه قشقایی شیراز 3نفر،18- درمانگاه بهار ۶ نفر،19 درمانگاه خیام همه مراقبین سلامت،20- درمانگاه امام علی خیابان نادر ۴ نفر21- درمانگاه پردیس8نفر،22- درمانگاه ثامن الائمه ۴ نفر،23- مراقب سلامت خنج 6نفر،24- درمانگاه امام رضا فلکه نمازی صبح و بعداز ظهر هیچ کس سر کار نرفته ،25- 7نفر مراقب سلامت درمانگاه علی بن ابی طالب  صدرا، 26-قیروکارزین هم شش نفر،27- مرودشت بیش از ۴۰نفر منطقه سعدی هم ۱۵ نفر ،28- درمانگاه عرفان ۵نفر،29- مراقبین سلامت داراب از تمام گروههای شبکه لفت داده و از فردا هماهنگ سر کار نمیروند،30 درمانگاه تپش یک نفر"

*- بیانیه اعتراض پرستاران :

به دنباله این اعتصاب ،مراقبین سلامت اعتصابی درمانگاه های خصوصی و دولتی سراسر استان فارس همچنین بیانیه ای منتشر کردند که بخش هایی از آن به گزارش یک منبع خبری محلی بقرارزیراست: پرسنل بهداشت و ماما که در طرح مراقب سلامت هستند،علاوه بر مراقبت مادران باردار، سالمندان،کودکان، غربالگری های سیستمی زیادی دارند ،طرح های غربالگری فشار خون و دیابت و بیماری های روان که همیشه وجود داردو این طرح های موقت مثل غربالگری کویید 19 و قبل تر از این غربالگری فشار خون کل جمعیت سه هزار نفری و حتی بیشتر بوده و در کنار این کار ها تزریقات رایگان که به واسطه ما انجام میشود از سرم زدن تا تزریقات im.در کنار همه این مشکلات حقوق نهصد هزار تومانی که هفتصد هزار تومان آن برای بیمه صرف می شود، یعنی تمام این حجم کار برای دویست و هفتاد هزار تومان در کل واقعاً مراقبین سلامت تحت فشار های مختلف اقتصادی هستند.

*- کارگران معدن کرومیت امین یار فاریاب دراعتراض به عدم پرداخت 4 ماه حقوق، طی 5 روز دست به اعتصای زدند:

بر پایه خبرمنتشره در وبسایت اتحاد ؛ در تاریخ روز سه شنبه ۱۶ اردیبهشت۹۹ آمده است:کارگران معدن کرومیت امین یارشهرستان فاریاب در استان کرمان دراعتراض به عدم پرداخت 4 ماه حقوق دست از کارکشیدند.بدنبال وعده پرداخت یک ماه از حقوق معوقه طی 10روز آینده قراراست فردا کارگران کارشان را ازسر بگیرند.روز شنبه 20اردیبهشت،فرماندار شهرستان فاریاب رابطه با علت اعتراض کارگران معدن در این شهرستان گفت: به منظور رسیدگی به وضعیت کارگران معدن کرومیت فاریاب صبح امروزجلسه شورای تامین تشکیل شد و قرار شد یکماه از مطالبات معوق کارگران تا ده روز آینده توسط پیمانکار پرداخت شود.او افزود: بیش از200کارگرمعدن امین یاربدلیل عدم پرداخت 4 ماه حقوقشان از روز سه شنبه هفته گذشته دست از کارکشیدند که با ورودفرمانداری ،حوزه قضایی و اداره کار شهرستان، روزشنبه20اردیبهشت مشکل رفع شد و قرار است فعالیت معدن با حضور کارگران از فردا(21اردیبهشت) آغاز شود.

*- یک معلم  در مسجدسلیمان پس از درگیری با  مامورین اجرائیات شهرداری، اقدام به خودسوزی نمود:

20200506225729409

برپایه خبرمنتشره در تاریخ روز سه شنبه ۱۶ اردیبهشت۹۹ آمده است:یکی از معلمان شهرستان مسجد سلیمان بدنبال درگیری 2 روزه با مامورین اجرائیات شهرداری اقدام به خودسوزی کرد. پس از طنین فریادهای«کمک کمک » ودخالت اهالی محله و وادار کردن مامورین شهرداری به عقب نشینی این معلم را به بیمارستان 22بهمن مسجد سلیمان منتقل کردندکه بنا به تشخیص درصد بالای سوختگیش توسط پزشکان معالج به بیمارستان سوانح سوختگی اهواز مرکزاستان خوزستان اعزام  شد.تصویر زیر حاکی از تخریب منزل مسکونی این معلم توسط مامورین اجرائیات شهرداری مسجد سلیمان می باشد: پس از طنین فریادهای«کمک کمک » ودخالت اهالی محله و وادار کردن مامورین شهرداری به عقب نشینی این معلم را به بیمارستان 22بهمن مسجد سلیمان منتقل کردندکه بنا به تشخیص درصد بالای سوختگیش توسط پزشکان معالج به بیمارستان سوانح سوختگی اهواز مرکزاستان خوزستان اعزام  شد.بنا به گفته همسر این معلم ،این خودسوزی در جنب پل هشت بنگله‌ زیر نزدان مسجد سلیمان  رخ داده و  همسرش دچار هفتادرصد سوختگی شده است.

*- کارگران کارخانه تعطیل شده قند یاسوج نسبت به تعلل در راه اندازی مجددش مقابل بانک تجارت، تجمع اعتراضی نمودند:

aHR0cDovL3Nubi5pci8vZmlsZXMvZmEvbmV3cy8xMzk5LzIvOC8xMDEzMjcyXzkyNS5qcGc=

برپایه خبرمنتشره در تاریخ روز سه شنبه ۱۶ اردیبهشت۹۹ آمده است:کارگران کارخانه تعطیل شده قند یاسوج با تجمع بانک تجارت استان کهگیلویه و بویراحمد اعتراضشان را نسبت به تعلل در باز پس گیری این واحد تولیدی از سرمایه‌گذار قبلی بنمایش گذاشتند وخواهان راه اندازی هرچه سریعترش شدند.یکی از کارگران حاضر درتجمع به خبرنگار گفت:قوه قضائیه رأی ابطال معامله کارخانه قند را صادر کرد. متأسفانه بانک تجارت کشور در خصوص تحویل کارخانه قند یاسوج تعلل می‌کند. وی اضافه کرد: ما از استاندار کهگیلویه و بویراحمد گلایه مند هستیم که چرا پیگیر راه‌اندازی صنعت مادر استان نیستند. همچنین از دستگاه‌های متولی که بر اساس رفتارهای ناصواب موجب تعطیلی کارخانه قند شد، گلایه مند هستیم.... بدنبال نشیب و فرازهای گوناگون علاوه براین مالک جدید شرکت دست به اخراج تعدادی از کارگران زد وکارخانه بازهم تعطیل وکارگرانش دربلاتکلیفی شغلی ومعیشتی قرارگرفتند وبارها دست به تجمع اعتراضی مقابل مراکز قدرت در استان زدند.کارگران از طریق اداره کار نسبت به شرکت طرح دعوی کردند و از این طریق احکام اجرائیه گرفتند و یکی از املاک کارخانه را به ارزش 17 میلیارد و 800 میلیون ریال توقیف کردند...

*- کارگران شهرداری کوت‌عبدالله مجددا نسبت به عدم پرداخت 2ماه حقوق ومطالبات دیگرمقابل استانداری خوزستان برای دومین روز متوالی، تجمع اعتراضی نمودند:

برپایه خبرمنتشره در تاریخ روز سه شنبه ۱۶ اردیبهشت۹۹ آمده است:برای دومین روز متوالی، جمعی از کارگران فضای سبز شهرداری کوت عبدالله برای اعتراض به عدم پرداخت 2ماه حقوق ومطالبات دیگرمقابل استانداری خوزستان تجمع کردند.یکی از کارگران حاضر درتجمع به خبرنگار رسانه ای گفت: حقوق اسفند و فروردین کارگران فضای سبز شهرداری کوت عبدالله پرداخت نشده است.وی با اشاره به آنکه سنوات سال 98 نیز تسویه نشده است،افزود: رو گذشته نیز برای پیگیری مطالبات خود مقابل ساختمان استانداری خوزستان حاضر شدیم اما هیچکس برای حل مشکل ما موضوع را پیگیری نکرد.این کارگر معترض درخاتمه گفت:کارگران خواستار پرداخت حقوق به موقع هستند و پرداخت دیرهنگام این مطالبات آنها را دچار مشکل کرده است.

*- هزاران کارگر متقاضی بیمه بیکاری شیوع بیماری کووید 19بدلیل عدم اختصاص بودجه از طرف دولت خالی بند و دروغگو، در سرگردانی به سر می برند:

 

برپایه خبر های منتشره در سطح سایت های دولتی و شبکه های مجازی آمده است : حدود دو ماه از قول دولت برای پرداخت بیمه بیکاری به کارگران بیکار شده کرونا می‌گذرد اما به رغم معرفی 16 هزار نفر در استان خراسان رضوی هنوز دستورالعمل و اعتبارات بیمه بیکاری مشخص نشده است.بعد از شیوع ویروس کرونا دولت برای حمایت از کارگران بیکار شده، بیمه بیکاری در نظر گرفته که از تاریخ 23 اسفند باید در سامانه وزارت رفاه ثبت‌نام کنند. بنا بر اذعان مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان خراسان رضوی، تاکنون بیش از 47 هزار نفر در استان برای دریافت بیمه بیکاری در این سامانه ثبت‌نام کرده‌اند که از این تعداد در مرحله اول تنها 17 هزار نفر تایید شده‌اند....خیرآبادی مدیرکل تأمین اجتماعی استان خراسان رضوی نیز در این باره گفت: پرداخت تسهیلات بیمه بیکاری به‌صورت متمرکز در تهران صورت می گیرد. تاکنون 16 هزار نفر از سوی استان خراسان رضوی برای دریافت بیمه بیکاری معرفی‌شده‌اند ولی هنوز دستورالعمل و اعتبارات موردنیاز پرداخت بیمه بیکاری مشخص نشده است.... شایان‌ذکر است دولت برای حمایت از کارگران بیکار شده، بناست پنج هزار میلیارد تومان اعتبار در قالب پرداخت بیمه بیکاری تخصیص دهد اما هنوز خبری از این اعتبار نیست.

*- کارگران سایت زباله سفیره اهوازنسبت به بلاتکلیفی معیشتی وشغلی مقابل سازمان پسماند شهرداری اهواز؛ تجمع اعتراضی نمودند:

برپایه خبرمنتشره در تاریخ روز سه شنبه ۱۶ اردیبهشت۹۹ آمده است: کارگران سایت زباله سفیره اهوازواقع در جاده ماهشهربرای اعتراض به بلاتکلیفی معیشتی وشغلی دست به تجمع مقابل سازمان پسماند شهرداری اهوازدرکمپلو زدند.یکی از این کارگران حاضردزتجمع به خبرنگار گفت: مگر دولت اعلام نکرد اگر شرکتی به خاطر کرونا تعطیل اعلام شد حق و حقوق پرسنلش نباید قطع بشود ولی انگار این شامل حال ما نمی‌شود. ما تمام ایام حتی در اوج کرونا و تا روز یازدهم فروردین سر کار بودیم اما مدیرعامل به یک باره شرکت را تعطیل کرد و ما را روانه خانه کرد. نه بیمه داریم نه حقوق نه سبد معیشتی؛ 130 نفریم که اغلب بانوان بدسرپرست و بی‌سرپرست هستند.وی ادامه داد: سازمان پسماند هم هیچ چیز را گردن نمی‌گیرد و هر چیزی که پیمانکار بگوید قبول می‌کند؛ پیمانکار به مدیر پسماند گفته پرسنل هیچ طلبی ندارند. در حال که حقوق برج اسفند را هم به ما نداده‌‌اند.یک کارگر زن دیگر نیزگفت: پیمانکار یک نسخه از قراردادی که با ما می‌بندد را حاضر نیست در اختیارمان قرار بدهد.                                                                                                                              یکی دیگراز کارگران معترض گفت: ما 8 سال است در این سایت مشغول به کار هستیم و هر پیمانکاری که عوض می‌شود بخشی از حق و حقوق ما را ضایع می‌کند. یکی بیمه ما را نمی‌دهد دیگری چند ماه حقوق نمی‌دهد و... مگر ما چقدر حقوق می‌گیریم که بخشی از آن را برای طرح شکایت در دادگاه‌ها هزینه کنیم. حقوق پایه اداره کار بدون حق اولاد و... که از این مبلغ هم معمولا مقداری به صورت علی‌الحساب پرداخت می‌کنند.... وی افزود: هر اتفاقی می‌افتد کار را می‌خوابانند و از حقوق ما می‌زنند. برق مشکل پیدا می‌کند ما بیکار می‌شویم، کرونا می‌آید ما بیکار می‌شویم. ما در تامین نیاز خانواده‌مان مانده‌ایم؛ حتی پیش استاندار و شهردار هم رفتیم اما نتیجه‌ای نگرفتیم.

*- کارگران شرکت گاز فاروج نسبت به عدم پرداخت حقوق مقابل اداره، تجمع اعتراضی نمودند:

برپایه خبرمنتشره در تاریخ روز چهار شنبه ۱۷اردیبهشت۹۹ آمده است: کارگر گاز فاروج(شرکت پیمانکاری)درخراسان شمالی رای اعتراض نسبت به عدم پرداخت مقابل این اداره در شهرستان فاروج واقع دربلوار امام رضا زدند.یکی از کارگران حاضر درتجمع با اشاره به اینکه از واگذاری خدمات شرکت گاز فاروج به بخش خصوصي یکسال می گذرد به خبرنگار رسانه ای گفت:بدنبال این واگذاری حقوق کارگران بموقع پرداخت نمی شود وهر ماه برای دریافت حقوق باید دست به تجمع بزنیم. بدنبال این تجمعات اعتراضی کارگران ونارضایتی اهالی شهر نسبت به ارائه خدمات این شرکت پیمانکاری،فرماندار شهرستان از تقاضا برای لغواین واگذاری از اداره گاز استان خراسان شمالی خبرداد.

*- کارکنان طرح تحول سلامت استان خوزستان نسبت به کار بدون قرارداد وبیمه وسطح نازل حقوق وعدم پرداخت بموقعش، اعتراض نمودند:

برپایه خبرمنتشره در تاریخ روز چهار شنبه ۱۷اردیبهشت۹۹ آمده است: جمعی از کارکنان طرح تحول سلامت استان خوزستان اعتراضشان را نسبت به کار بدون قرارداد وبیمه وسطح نازل حقوق وعدم پرداخت بموقعش اعلام کردند.نماینده کارکنان طرح تحول سلامت استان خوزستان به خرنگار رسانه ای گفت:کارکنان طرح تحول سلامت شاغل در مراکز جامع سلامت خوزستان(مراکز بهداشت زیر مجموعه دانشگاه جندی شاپور اهواز)، از سال 94 مشغول به خدمت رسانی شده‌اند و ازهمان ابتدا با مشکلات زیادی دست دسته پنجه نرم کرده و همچنان این روند ادامه دارد....نماینده کارکنان طرح تحول سلامت خوزستان ادامه داد: در عین حال این قشرزحمت کش بدون قرارداد مشغول به کار بوده و هنوز مطالبات سال گذشته رو دریافت نکرده و همچنان تکلیف آنها مشخص نیست.وی گفت: کارکنان مبتلا به ویروس کرونا نیز از طرف دانشگاه علوم پزشکی آنچنان که باید  مورد حمایت مالی و عاطفی قرار نگرفته‌اند و استعلاجی آنها به دلیل نداشتن قرارداد و بیمه از طرف این دانشگاه مورد قبول واقع نشده است.

*- اخراج توهین‌آمیز ۳۰ تن از کارشناسان اتاق عمل و بیهوشی یکی از بیمارستان‌های شیراز:

برپایه خبر وبسایت ایران کارگر آمده است: مسئولین بیمارستان به جای رسیدگی به اعتراض آنها، گفته می‌شود به این پرسنل حتی اجازه جضور در محوطه بیمارستان را هم ندادند و آنها با رفتار توهین‌آمیز از محوطه بیمارستان به بیرون رانده شدند.اخراج ۳۰ نفر از کادر درمانی بیمارستان پیوند اعضای شیراز، در شرایطی صورت می‌گیرد که در سایر کشورها به هر نحو ممکن در حال تشوق و قدردانی از کادر پزشکی هستند.یادآوری می‌شود که روز دوشنبه ۱۸ فروردین ماه، دکتر خلیل علیزاده، رئیس بیمارستان آتیه تهران، از متخصصان علم پزشکی و ارتوپدی، خبر از تعدیل ۵۰ درصد کادر پزشکی بیمارستان آتیه تهران داد. این به معنای اخراج ۶۰۰ نفر از ۱۲۰۰ کادر درمان این بیمارستان است.                                                                                                                                                                                     *- روزه سکوت مسئولان نسبت به ادامه بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی کارگران کارخانه کنتورسازی ایران :

                                                 برپایه خبرمنتشره دروبسایت اتحاد در تاریخ روز چهار شنبه ۱۷اردیبهشت۹۹ آمده است: کارگر کارخانه کنتورسازی ایران: متاسفانه هیچ کسی کاری برای کارگران کنتورسازی ایران انجام نمی‌دهد؛ با وجود اینکه به قوه قضائیه نامه ارسال کردیم؛ اما هیچ خبری نشده است.یکی از کارگران کارخانه کنتورسازی ایران به خبرنگار رسانه ای گفت: شرکت کنتور سازی ایران از قبل از سال جدید به خاطر شیوع ویروس کرونا تعطیل شد.بعد از به اتمام رسیدن تعطیلات نوروز وقتی به شرکت مراجعه کردیم با در‌های بسته مواجه شدیم. طبق قراردادی که کارگران با شرکت دارند تا آخر فروردین ماه می‌توانند در شرکت مشغول به کار باشند، اما متاسفانه مدیرعامل شرکت این شرکت را تعطیل کرده بود.وی افزود: کارگران کارخانه را برای گرفتن بیمه بیکاری به اداره کار معرفی کردند، اما چون شرکت بیمه 5 ماه کارگران را به سازمان تامین اجتماعی واریز نکرده بود بیمه بیکاری به ما تعلق نگرفت.وی در ادامه خاطرنشان کرد: متاسفانه هیچ کسی کاری برای ما کارگران کنتور سازی ایران انجام نمی‌دهد با وجود اینکه به قوه قضائیه نامه ارسال کردیم و درخواست رسیدگی به پروند را داشته ایم، اما هیچ خبری نشده است.                                                                                                                                         

*- ادامه بلاتکلیفی معیشتی کارگران بازیافت و بی مسئولیتی دولت:

برپایه خبرمنتشره در تاریخ روز چهار شنبه ۱۷اردیبهشت۹۹ آمده است: کارگر بازیافت قزوین گفت: شغل خود را در شب عید از دست داده‌ایم و تاکنون بیکار هستیم؛ هیچ حمایتی از مسئولین ندیدیم و کسی حال ما را نمی‌پرسد.یکی از کارگران بازیافت قزوین به خبرنگاریک رسانه محلی گفت: از 15 بهمن ماه با توجه به شدت بیماری آنفولانزای H1N1 اوضاع کار ما کساد شده بود و شرایط مناسبی نداشتیم، اما از اول اسفندماه به دلیل گسترش و شیوع ویروس کرونا، به طور کامل بیکار شدیم.این کارگر با بیان اینکه ما زیر نظر پیمانکار کار می‌کنیم و شهرداری این حوزه را به بخش خصوصی واگذار کرده است،افزود: 56 سال سن دارم و کارم از همان ابتدا در این حوزه بوده اما متاسفانه علی رغم حساسیت و خطر ابتلا به بیماری در این شغل، تحت پوشش هیچ بیمه‌ای نیستم.... در شرایط دشوار امروز؛ کارگر جمع‌آوری بازیافت یادآور شد: با توجه به اینکه ما زیر نظر بخش خصوصی هستیم نیز باید هر طور که پیمانکار تمایل دارد و قوانین را وضع می‌کند، نیز کار کنیم و اجازه اعتراض هم نداریم چراکه در جواب می‌گویند” دوست ندارید کار کنید، اخراج می‌شوید، آنچه که زیاد است، کارگر بیکار است!”

*- کارگران خشمگین معادن زغال سنگ کرمان در چهارمین روزتجمع اعتراضیشان ساختمان شرکت را تخلیه کردند - وزیر صنعت سفرش به کرمان را لغو کرد:

WhatsApp-Image-2020-05-07-at-11

بر پایه خبر منتشره درسطح شبکه های مجازی در تاریخ روز پنج شنبه ۱۸ اردیبهشت۹۹ آمده است: برای چهارمین بار درماه جاری، کارگران شرکت معادن زغال سنگ کرمان برای اعتراض به واگذاری به بخش خصوصی،عدم عقد قرارداد دائمی واجرا نشدن طرح طبقه بندی مشاغل دست به تجمع مقابل ساختمان شرکت زدند.کارگران خشمگین ساختمان شرکت معادن زغال سنگ را تخلیه و کارمندان داخلی را به بیرون هدایت کردند.بنا به گزارش ، مدیر روابط عمومی سازمان صمت استان کرمان از لغو سفر وزیرصنعت به کرمان خبر داد که کارگران شرکت زغال ‌سنگ چهارمین روز تجمع خود را می‌گذرانند و منتظر جواب مسئولان هستند... روز هفدهم اردیبهشت با جا به جایی یک روزه سفر قرار شد روز پنج شنبه 18اردیبهشت سفر وزیر صمت ومعاونش به کرمان انجام شود.اما صبح روز پنج شنبه مدیر روابط عمومی سازمان صمت استان کرمان با اعلام لغو سفر وزیرصنعت از سفر معاون امور صنایع و معادن وزیر به استان کرمان خبر داد.

*- کارگران فضای سبز شهرداری گلستان نسبت به عدم پرداخت ماه ها حقوق مقابل فرمانداری بهارستان، تجمع اعتراضی نمودند:

بر پایه خبر منتشره در شبکه های مجازی در تاریخ روز پنج شنبه ۱۸ اردیبهشت۹۹ آمده است:  کارگران فضای سبز شهرداری شهرگلستان برای اعتراض به عدم پرداخت ماه ها حقوق دست به تجمع مقابل فرمانداری شهرستان بهارستان در استان تهران زدند.

*- کارکنان قراردادی دانشگاه آزاد اسلامی نسبت به عدم تبدیل وضعیت اعتراض نمودند:

بر پایه خبر منتشره در شبکه های مجازی در تاریخ روز پنج شنبه ۱۸ اردیبهشت۹۹ آمده است:  کارکنان قراردادی دانشگاه آزاد اسلامی از اعتراضشان نسبت به بلاتکلیفی چندساله برای تبدیل وضعیت خبردادند.یکی از این کارکنان معترض گزارشی بشرح زیردررسانه ها منتشر کرد:دانشگاه آزاد اسلامی از زمان مدیریت جدید، متأسفانه تبدیل وضعیت کارکنان قراردادی را بلاتکلیف گذاشته است و طبق بخشنامه خود سازمان مرکزی، کارکنانی که 5 سال سابقه کار داشته باشند می بایست از وضعیت قرارداد کار معین به رسمی آزمایشی تبدیل وضعیت شوند.متأسفانه کارکنان با 8 سال سابقه کار و بیشتر تا به امروز تبدیل وضعیت نشده و نسبت به این موضوع معترض می‌باشند و این خواسته تمام کارکنان واجد شرایط می باشد.

*- زلزله‌زدگان چوارنسبت به بی خانمانی مقابل استانداری ایلام ؛ تجمع اعتراضی نمودند:

بر پایه خبر منتشره در وبسایت اتحاد در تاریخ روز پنج شنبه ۱۸ اردیبهشت۹۹ آمده است: زلزله‌زدگان شهر چواربرای بنمایش گذاشتن اعتراضشان نسبت به بی خانمانی دست به تجع مقابل استانداری ایلام زدند.آنها پلاکاردی با شعار"از سال ۹۶ همچنان آواره و بی سرپناه هستیم"رادردست داشتند. یکی از کسانی که در زلزله  خانه خراب شده به خبرنگار رسانه ای گفت: در جریان زلزله غرب کشور که در  استان‌های کرمانشاه، ایلام و رانش زمین ضلع جنوب غربی شهرچوار  در 22 آبان ماه سال 96 اتفاق افتاد 6 منزل مسکونی به صورت صد در صد تخریب شدند....او افزود: غافل از اینکه قطعات واگذاری شده از طرف شهرداری معارض مردمی داشتند و با توجه به اینکه قبلا بر سر این زمین‌ها شهرداری با صاحبان زمین مناقشه داشته و جهت ساخت و ساز متحمل هزینه‌هایی مانند هزینه نقشه‌کشی ساختمان، پروانه کار و هزینه بیمه ساختمانی شدیم و اقدام به طرح شکایت علیه معارضین در دادگستری شهرستان ایلام کردیم، باتوجه به محتویات پرونده وادله موجود سرانجام دادگاه بعد از گذشت دو سال رای را به نفع معارضین صادر کرد و حال بعد از گذشت سه سال از این حادثه شهرداری و اعضای شورای شهر مصوب کردند که زمین بایر و خالی که در اختیار شهرداری است به این خانوادها واگذار کند....

*- در گفت‌وگو با ایلنا مطرح شد؛مسافرکشی و آوارگیِ کارگران سابقِ فولاد زاگرس/ کلنگ‌زنی که بعد از دو سال حتی یک نگهبان هم ندارد!

به گزارش خبرنگار ایلنا، در تاریخ جمعه ۱۹اردیبهشت ۱۳۹۹ آمده است : امینی (نماینده کارگران بیکارشده فولاد زاگرس در قروه کردستان) درارتباط با شرایط این کارگران و تاریخچه بیکار شدن آنها می‌گوید: شرکت فولاد زاگرس مرداد ماه سال ۹۱ به خاطر تعمیرات درجه یک کوره بلند متوقف شد که ۸۰ درصد تعمیراتش نیز انجام شد کارها خوب پیش می‌رفت تا اوایل سال ۹۲. در این سال، ۴۹ درصد سهام شرکت ایمیدرو به جای بدهی به سازمان‌های تامین اجتماعی و بازنشستگان فولاد و کشوری واگذار گردید؛ این سازمان‌ها حاضر به ادامه فعالیت این شرکت نشدند و اقدام به اخراج جمعی کارگران نمودند.

وی ادامه می‌دهد: پس از اعتراضات و تجمعات کارگران، حکم بازگشت به کار آنها صادر شد تا نهایتاً در ۹۲/۱۲/۲۶ سهامداران شرکت را منحل اعلام کردند و تمامی کارگران بعد از ماه‌ها اعتراض و دوندگی به ناچار به بیمه بیکاری روی آوردند....در ادامه زنجیره فولاد کردستان کلید خورد؛ امینی می‌گوید: سال ۹۷ کلنگ زنجیره فولاد در ده کیلومتری این واحد بلاتکلیف و تعطیل شده بر زمین زده شد و قرار بود سه هزار شغل ایجاد کنند؛ این کلنگ‌زنی حالا نه تنها به جایی نرسیده، بلکه حتی یک نگهبان هم ندارد!به گفته امینی، شهرستان قروه معادن سنگ آهن، پوکه، مرمر و مهمتر از همه، معدن طلا دارد اما از این مواهب سودی به مردم و کارگران بیکارشده‌ی فولاد زاگرس نمی‌رسد؛ کارگران تا امروز به همه نهادها مراجعه کرده‌اند اما صدایشان به جایی نرسیده است؛ همچنان بیکار و بلاتکلیفند!

*- جمعی از کارگران معادن مازندران:در معادن کوچک ایمنی رعایت نمی‌شود/ در معرض خطر همیشگی قرار داریم:

به گزارش خبرنگار ایلنا، در تاریخ شنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۹ آمده است : پنج شنبه (هجدهم اردیبهشت) در یک معدن سنگ لاشه در سوادکوه مازندران، حادثه سقوط قطعه سنگ رخ داد که در طی آن، یک راننده بیل مکانیکی آسیب جدی دید. راننده مصدوم را به بیمارستان منتقل کردند و پای او به علت آسیب‌دیدگی شدید قطع شد.پیگیری‌ها در ارتباط با علت این حادثه نشان می‌دهد که فقدان تجهیزات ایمنی مشکل‌ساز شده است؛ کارگران این معدن کوچک می‌گویند: بیل مکانیکی مجهز به حفاظ نبود و درنتیجه در اثر سقوط سنگ، راننده آن به شدت آسیب دید.این کارگران با بیان اینکه فقدان تجهیزات ایمنی موجب بروز حوادث شغلی در معادن می‌شود، افزودند: کار در معدن سخت و پرخطر است منتها کار در معادن کوچک به مراتب خطرسازتر است؛ این معادن غالباً فاقد تجهیزات ایمنی هستند و نظارت مرتب و اصولی نیز صورت نمی‌گیرد. باید بازرسان کار از معادن کوچک مرتب بازرسی به عمل بیاورند تا از این قبیل حوادث جلوگیری شود.

*- کارگران شهرداری خرمشهربرای دریافت حقوق های معوقه ؛ تجمع اعتراضی داشتند :

کارگران روزمزد شهرداری خرمشهر روز شنبه ۲۰اردیبهشت به‌دلیل عدم پرداخت حقوق که ۴ماه است از آن محرومند، تجمع اعتراضی برگزار کردند.

*- اعتراض پرستاران گیلانی به قراردادهای ۸۹ روزه :

به گزارش خبرنگار ایلنا، در تاریخ شنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۹ آمده است :  جمعی از پرستاران گیلانی نسبت به قراردادهای ۸۹ روزه که در ایام شیوع کرونا افزایش پیدا کرده است،  مقابل ستاد مرکزی دانشگاه علوم پزشکی گیلان حضور یافتندبه گفته آنها؛ دانشگاه‌های علوم پزشکی از استخدام رسمی پرستاران سر باز می‌زنند اما در بین قراردادهای کاری، استخدام‌های ۱۰۰ ساعته حقیقتاً ظلم و تبعیض در حق پرستاران استپرستاران می‌گویند: بعد از شیوع کرونا، استخدام پرستاران شرکتی به صورت قرارداد ۸۹ روزه را شاهد بودیم که ارزشی برای حق و حقوق اولیه پرستاران قائل نیست. حال آنکه ما در کنار بقیه پرستاران با بیماران کرونایی سر و کار داریم اما از مزایایی که حتی پرسنل تبصره‌ای، پیمانی، طرحی و تمدید طرحی برخوردار هستند، بهره‌ای نمی‌بریم

*- تجمع اعتراضی در شادگان:


برپایه خبر منتشره در شبکه های مجازی در تاریخ شنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۹ آمده است : تجمع اعتراضی آموزش دهنده‌های نهضت سواد آموزی شهرستان شادگان روز شنبه ۲۰ اردیبهشت مقابل درب نماینده مجلس رژیم در این شهرستان تجمع اعتراضی برگزار کردند.

*- اعتراض کارگران شهرداری کوت عبدالله به حقوق های معوقه خود اعتراض نمودند:

به گزارش خبرگزاری ایلنا، در تاریخ شنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۹ آمده است :   برخی منابع کارگری گفتند: شماری از کارگران شهرداری کوت عبدااله مقابل ساختمان استانداری خوزستان برای وصول مطالبات معوقه خود حضور یافته و به عدم دریافت معوقات خود اعتراض کردند.کارگران مدعی هستند حقوق اسفند و فروردین خود را به همراه سنوات سال ۹۸ دریافت نکرده‌اند.از قرار معلوم شهردار کوت عبدالله اعلام کرده به دلیل شیوع ویروس کرونا منابع درآمدی شهرداری کوت عبدالله همچون ارزش افزوده و عوارض ساخت و ساز کاهش یافته و این شهرداری با مشکل مالی مواجه است.

*- آغاز هفته دوم تجمعات اعتراضی کارگران شهرداری کوت‌عبدالله نسبت به عدم پرداخت 2ماه حقوق ومطالبات دیگرمقابل استانداری خوزستان:

برپایه خبر منتشره در شبکه های مجازی در تاریخ شنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۹ آمده است : کارگران شهرداری کوت‌عبدالله با تجمع مقابل استانداری خوزستان دومین هفته اعتراضشان رانسبت به عدم پرداخت 2ماه حقوق ومطالبات دیگراغازکردند.یکی از این کارگران حاضر درتجمع به خبرنگار رسانه ای گفت: از شنبه هفته گذشته(13اردیبهشت) برای دریافت مطالبات خود مقابل ساختمان استانداری خوزستان حاضر می شویم اما تاکنون هیچ مسئولی پاسخگو نبوده است.وی ادامه داد: حقوق اسفند و فروردین کارگران فضای سبز شهرداری کوت عبدالله پرداخت نشده است ضمن آنکه سنوات سال 98 نیز دریافت نکرده ایم.این کارگر معترض درخاتمه گفت: کارگران خواستار پرداخت بموقع حقوق هستند و پرداخت دیرهنگام این مطالبات آنها را دچار مشکل کرده است.

*- کارگران کنتورسازی در انتظار پاسخ نامه‌ها/ همچنان بلاتکلیف هستیم:

برپایه گزارش خبرگزاری ایلنا؛ در تاریخ روز شنبه ۲۰ اردیبهشت ۹۹ آمده است : کارگران کنتورسازی قزوین در تماس با خبرنگار ایلنا، از ادامه بلاتکلیفی شغلی خود انتقاد کردند.این کارگران که ۱۲۴ نفر از آنها پس از تعطیلات نوروز به بیمه بیکاری معرفی شده‌اند، همچنان در انتظار تصمیم‌گیری مسئولان برای بازگشت به کار هستند.... کارگران کنتورسازی قزوین ماه‌ها مطالبات مزدی پرداخت نشده دارند؛ دستمزد این کارگران در سال گذشته پرداخت نشده است و از سال ۹۵ بخشی از معوقات مزدی آنها معوق شده است؛ با این حال، این کارگران که تا پایان اسفندماه در کارخانه مشغول به کار بودند، خواستار رفع مشکلات تولید و بازگشت به کار هستند و می‌گویند نباید تولید حتی برای مدت کوتاهی متوقف شود.در حالی ۱۲۴ کارگر  کنتورسازی را به بیمه بیکاری معرفی کرده‌اند که ۵ نفر از آنها کارگر رسمی هستند و باقی کارگران قراردادی هستند با میانگین ۱۵ سال سابقه کار

*- کارگران پیمانکاری معدن گل گهر سیرجان نسبت به تبعیض در پرداخت حقوق، اعتراض نمودند:

برپایه گزارش منتشره؛ در تاریخ روز شنبه ۲۰ اردیبهشت ۹۹ آمده است : کارگران پیمانکاری معدن گل گهر سیرجان نسبت به تبعیض در پرداخت حقوق وعدم پرداخت بخشی از مطالباتشان دست به اعتراض زدند.کارگران معترض می گویند: معادن سنگ گلگهر سیرجان شامل چندین معدن است که حدوداً 16 هزار نفر را استخدام کرده است. ما در آزمون ورودی استخدامی معدن گلگهر شرکت کردیم و در این منطقه معدنی شاغل شدیم اما با اینکه همگی در یک آزمون شرکت کرده بودیم، برخی به استخدام مستقیم شرکت گلگهر و برخی به استخدام پیمانکاران درآمدیم. کارگران معترض افزودند:برخی از پیمانکاران معادن گلگهر مزایای مزدی ازجمله مزایای خارج از مرکز را که نزدیک به 70درصد حداقل دستمزد است، پرداخت نمی‌کنند و فقط این مزایا به قرارداد رسمی‌هایی که به استخدام شرکت گلگهر درآمده‌اند، پرداخت می‌شود.

*- ادامه بلاتکلیفی کارگران روغن نباتی جهان برای دریافت مطالبات قدیمی:

برپایه گزارش خبرگزاری ایلنا؛ در تاریخ روز شنبه ۲۰ اردیبهشت ۹۹ آمده است : تعدادی از کارگران روغن نباتی جهان در تماس با خبرنگار ایلنا گفتند: حدود ۸۵ کارگر در این واحد تولیدی با سوابق بالای ۱۵ سال مشغول کارند که مطالبات مربوط به سال ۹۳ تا اسفند ۹۷ خود را دریافت نکرده‌اند.این کارگران در تشریح وضعیت مطالبات خود اظهار داشتند: سال‌ها با چالش کارگری روبرو بودیم اما از شهریور ماه سال گذشته با تغییر مدیریت و تامین منابع مالی و تجهیز کارخانه، به مرور مطالبات جاری کارگران پرداخت شد به طوری‌که به جز مطالبات قدیمی سال ۹۳ تا اسفند ۹۷ که پرونده شکایت آن در اداره کار زنجان باز است، فقط حقوق اسفند ماه سال ۹۸ را طلبکار بودیم. تقریبا دو روز پیش (۱۵ اردیبهشت ماه) کارفرما با یک و نیم ماه تاخیر آن را پرداخت کرد.این کارگران با بیان اینکه در حال حاضر روغن نباتی جهان با افزایش ظرفیت به تولید خود ادامه می‌دهد، ...آنها در ادامه گفتند: در بخش ورودی کارخانه یک استخر مواد ضدعفونی‌کننده وجود دارد که حین ورود به سالن تولید کفش‌های خود را در آن فرو می‌بریم اما به نظر نمی‌رسد این اقدام برای مقابله با کرونا کافی باشد....

*- گوجه کاران جنوب کرمان نسبت به عدم پرداخت مطالبات مقابل کارخانه رب گوجه، تجمع اعتراضی نمودند:

 

برپایه گزارش منتشره؛ در تاریخ روز شنبه ۲۰ اردیبهشت ۹۹ آمده است : کشاورزان گوجه کار جنوب استان کرمان برای اعتراض به عدم پرداخت مطالباتشان دست به تجمع مقابل کارخانه رب گوجه زدند وخواهان احقاق حقوق خود شدند.درهمین رابطه،رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت جنوب کرمان به خبرنگاران گفت: جمعی از گوجه‌کاران که طلب آن ها از یک کارخانه‌ رب گوجه در جنوب کرمان وصول نشده با ازدحام در مقابل این کارخانه از ادامه فعالیت آن جلوگیری کردند.وی افزود: بلافاصله پس از اطلاع رسانی حادثه مذکور، استاندار کرمان دستور تشکیل نشست رفع موانع تولید این واحد تولیدی را صادر کرد، تاکنون سه مصوبه به تایید اعضا رسیده و مقرر شده بانک کشاورزی هر چه سریعتر تسهیلات سرمایه در گردش را برای کارخانه‌های رب تامین کند.کارخانه‌های رب‌ گوجه پس از دریافت تسهیلات، می توانند بدهی سال گذشته را به کشاورزان پرداخت کنند.خاطرنشان می شود که در جنوب کرمان 14 کارخانه رب‌ گوجه فرنگی وجود دارد که سال گذشته این واحدهای تولیدی از 480 هزار تُن گوجه فرنگی بیش از 140 هزار تن را خریداری و فرآوری کردند.

*- کارگران پیمانکاری معدن گلگهر سیرجان خواستار مزایای مزدی برابر هستند:

به گزارش خبرنگار ایلنا، در تاریخ روز شنبه ۲۰ اردیبهشت ۹۹ آمده است :   تعدادی از کارگران پیمانکاری شاغل در منطقه معدنی و صنعتی گلگهر، نسبت به عدم پرداخت برخی مزایا ازجمله مزایای خارج از مرکز انتقاد کردندکارگران گلگهر سیرجان می‌گویند: معادن سنگ گلگهر سیرجان شامل چندین معدن است که حدوداً ۱۶ هزار نفر را استخدام کرده است. ما در آزمون ورودی استخدامی معدن گلگهر شرکت کردیم و در این منطقه معدنی شاغل شدیم اما با اینکه همگی در یک آزمون شرکت کرده بودیم، برخی به استخدام مستقیم شرکت گلگهر و برخی به استخدام پیمانکاران درآمدیمبه گفته آنان؛ برخی از پیمانکاران معادن گلگهر مزایای مزدی ازجمله مزایای خارج از مرکز را که نزدیک به ۷۰ درصد حداقل دستمزد است، پرداخت نمی‌کنند و فقط این مزایا به قرارداد رسمی‌هایی که به استخدام شرکت گلگهر درآمده‌اند، پرداخت می‌شود.کارگران پیمانکاری گلگهر می‌خواهند تا مزایای مساوی با دیگر کارگران برایشان در نظر گرفته شود.

*- سهم کمتر زنان شاغل از حمایت‌های کرونایی/ راندن زنان به بازار‌های غیررسمی کار:

https://www.ilna.news/fa/tiny/news-910517

 به گزارش خبرنگار ایلنا،در تاریخ روز شنبه ۲۰ اردیبهشت ۹۹ آمده است :  هر چند مرکز آمار ایران نرخ بیکاری سال ۹۸ را اعلام کرده، اما هنوز جزئیات این نرخ اعلام نشده است. بر اساس گزارش اولیه مرکز آمار بررسی نرخ بیکاری افراد ١٥ ساله و بیشتر نشان می‌دهد که۱۰.۷ درصد از جمعیت فعال (شاغل و بیکار) طی چهار هفته منتهی به هفته مرجع آمارگیری بیکار بوده‌اند. بررسی روند تغییرات نرخ بیکاری حاکی از آن است که این شاخص، نسبت به سال ١٣٩٧، ١.٥ درصد کاهش یافته است.در همین حال و در شرایطی که نرخ بیکاری زنان مشخصا اعلام نشده، اتاق بازرگانی تهران در گزارشی مجزا به بررسی شاخص‌های نیروی کار زنان و مردان استان تهران در پاییز سال ۱۳۹۸پرداخته که بر این اساس نرخ بیکاری زنان ۱۵تا ۲۴ساله در استان تهران بیش از ۴۵درصد است.بیکاری زنان ازجمله مواردی است که غیر از بعد اقتصادی، ابعاد اجتماعی، فرهنگی و حتی سیاسی دارد. دولت‌ها در جوامعی مانند ایران تلاش می‌کنند مشارکت اقتصادی زنان را بهبود داده و نرخ بیکاری آنها را کاهش دهند.                                                                                                                                         مهناز قدیرزاده (کارشناس روابط کار و فعال حوزه زنان) در گفتگو با ایلنا می گوید:  به‌طور کلی موارد فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی که به ناعادلانه بودن رقابت در بازار کار بین زنان و مردان منجر می‌شود، باعث شده سهم زنان از بازار کار کمتر از ۲۰ درصد باشد. افزایش این سهم نیازمند اصلاحات در سطح کلان است، اما اگر قرار باشد از شرایط مقطعی حرف بزنیم باید عنوان کنیم که روند‌ها به نفع زنان نیست.                                                    او تصریح می‌کند: شیوع کرونا به اشتغال لطمه زیادی زده است. به درستی مشخص نیست که چه تعداد کارگر رسمی و غیررسمی بیکار شده‌اند. تنها در مورد کارگرانی که درخواست بیمه بیکاری داده‌اند، اطلاع داریم که تعداد آنها بیش از ۸۰۰ هزار نفر است. به این افراد باید کارگران ساختمانی، فصلی و شاغلان در مشاغل غیررسمی را هم اضافه کنیم. زنان کارگر مانند مردان از شیوع کرونا آسیب دیده‌اند و چه بسا باید گفت که این آسیب بیشتر هم بوده است.این کارشناس روابط کار بر این باور است... زنان متقاضی کار در شهر‌ها بیشتر از روستا‌ها هستند و نرخ بیکاری این دسته از زنان هم نسبت به زنان روستایی بیشتر است.                                   قدیرزاده با اشاره به اینکه شیوع کرونا بیش از هر چیز شغل این گروه از زنان را تهدید می‌کند، هشدار می‌دهد: ناعادلانه بودن بازار کار باعث شده زنان با حقوق و مزایای کمتری سر کار بروند و اکنون که زنان بیشتری بیکاری شده یا در معرض بیکاری قرار گرفته‌اند، این احتمال وجود دارد که سوء استفاده‌های بیشتری صورت گیرد. این در حالی است که زنان به نسبت مردان کمتر از حمایت‌هایی که برای جبران آسیب‌های کرونا در نظر گرفته شده برخوردار شده‌اند، چراکه تعداد بیشتری از آنها شغل غیررسمی داشته‌اند.

 
Gozareshgar
info@gozareshgar.com