06.05.20 22:30 Alter: 20 days

امیر جواهری لنگرودی: کارگران و زحمتکشان ایران در دوراهی جان و نان!

Kategorie: Meldungen Links

 

کارگران و زحمتکشان ایران در دوراهی جان و نان!

کارگران می گویند: ما زندگی نمی کنیم؛ ما زنده مانی می کنیم!

امیرجواهری لنگرودی

دوشنبه ۱۵ ارديبهشت ۱۳۹۹ برابر با ۰۴ می ۲۰۲۰


موج اعتراضات کارگری در دوران کرونایی طی ده روزی که گذشت :

اربابان زر و زور و ذینفعان نظام، برجان و تبار طبقه ما چنگ انداخته و امنیت شغلی و معاش کارگران و زحمتکشان را سلب و آنان را به فلاکت دچار کرده اند. ابعاد فلاکت در حدی است که اکنون در توصیف دوران بحران کرونایی و ویرانی وضعیت موجود، به در راه بودن انفجار گرسنگی اشاره می شود.

درمقطع روز جهانی کارگر و در شرایطی که مجال هر نوع تجمعی از کارگران سلب شده بود، از گردهم آیی ۰۰۰ ۳ کارگر زغال سنگ معدن کرمان و راهپیمایی آنان خبر رسید. کارگران مرگ در اثر کرونا را به واگذاری معدن به بخش خصوصی ترجیح دادند و دست به تجمع زدند.
بحران کرونا رشد بیکاری را به شکل فزاینده ای گسترش داد. در این رابطه روزنامه شرق در مطلبی درباره وضعیت بد معیشتی و بیکار شدن کارگران در اثر کرونا و بی‌عملی نظام نوشت: « در ۱۰روز گذشته دست‌کم ۱۰۰هزار کارگر در سه استان مازندران، گلستان و لرستان از کار بی‌کار شده‌اند و نزدیک به ۶۵ هزار نفر هم در مازندران، قم، کرمانشاه، چهارمحال‌ و ‌بختیاری، مهاباد و سبزوار برای دریافت بیمه بی‌کاری نام‌نویسی کرده‌اند. این فقط بخشی از آماری است که مسئولان محلی این شهرها و استانها اعلام کرده‌اند.ازوضعیت آماری دیگر استانها خبری در دست نیست.» این روزنامه افزود: « در مازندران و بنا به گفته مسئول انجمن صنفی کارگران ساختمانی ۸۰ هزار کارگر ساختمانی از کار بیکار شده‌اند. کارگران در بسیاری از مخارج اولیه خود نظیر اجاره مسکن و تأمین مخارج روزانه درمانده‌اند. دولت با وجود وعده‌هایی که در زمینه حمایت از کارگران در شرایط فعلی داده؛ اما هنوز ریالی به کارگران تعلق نگرفته است، می‌گوید که در آستانه روز کارگر، شاهد وخیم‌ترین وضعیت معیشتی برای کارگران هستیم.»

فروپاشی اقتصادی و اجتماعی در راه است و ابر شورش اعتراضی اجتناب ناپذیر می شود.

وضعیت موجود نشان می دهد؛ فروپاشی عمومی اقتصادی و اجتماعی در راه است و ابرشورش اعتراضی اجتناب ناپذیر می شود. جهان صنعت نوشت: « در سایه کرونا قیمت کالاهای اساسی مردم رو به افزایش است و روزانه یا هفتگی چیزی حدود ۵ تا۱۰در صد بر قیمت کالاها افزوده می شود و همین مساله در کنار سایر تبعات اقتصادی کرونا مقاومت و تاب آوری مردم کشور را کاهش داده است.
اکنون تبعات اقتصادی کرونا و تبعات اجتماعی بیماری در کشور نمایان شده و فروپاشی اقتصادی و سپس فروپاشی اجتماعی در آینده نزدیک غیر قابل اجتناب خواهد بود و این مساله در کنار مطالعه منحنی روند اعتراضات مردمی در کشور درسال های ۷۸، ۸۸، ۹۶، ۹۸ بروز مجدد نارضایتی های اقتصادی و اجتماعی در جامعه و کشیده شدن آن به سطح خیایان ها را طی ماه های آینده در پی خواهد داشت. البته این بار اعتراضات شدید تر و همراه با خشونت خواهد بود و می توان از آن به عنوان یک ابرجنبش اعتراضی در کشور یاد کرد که بشتر فرودست ومتوسط جامعه در آن حضورخواهد داشت.»
کرونا به فروپاشی اقتصادی شتاب داد و کارگران اصلی ترین قربانیان آن بودند که گرفتار بیکاری و فقری مضاعف شدند.

 عباس آخوندی وزیر سابق راه و شهرسازی گفته: «برآورد می‌شود بحران کرونا به بیکاری ۳میلیون شاغل موجود و تعطیلی هزاران کارگاه و بنگاه کوچک و متوسط بیانجامد که ممکن است برای مدت‌ها نتوانند فعال شوند. بسته یکصد هزارمیلیاردی دولت و جدول توزیع آن هیچ تناسبی با میزان عمق فاجعه ندارد.»
دررابطه با افزایش بیکاران، مرکز پژوهش‌های مجلس با انتشار گزارشی درباره پیامدهای اقتصادی بحران کرونا یادآور شد که: « بین ۲.۸ میلیون تا ۶.۴ میلیون تن از شاغلان به خاطر این بحران برای دوره‌ای، شغل خود را از دست خواهند داد.» روزنامه اعتماد نوشت:« وجود تحریم های خارجی با مدیریت نادرست داخلی در هم آمیخته و شرایط را به مراتب برای فعالان این صنعت سخت تر کرده است.» الیاس حضرتی، نماینده مجلس در خصوص تعطیلی کارخانه های خودروسازی و قطعه سازی در طی چندماه گذشته توضیح داد: «در چند ماه گذشته، ۴۰ درصد قطعه‌سازان تعدیل نیرو داشته‌اند و تحریم‌ها و شوک‌های قیمتی در بازار ارز تاکنون بیش از ۱۰۰ کارخانه قطعه‌سازی را تعطیل و تعداد ۲۰۰ هزار نفر از قطعه‌سازان را بیکار کرده است!»

اما در شرایطی که فرو رفتن در بی آینده گی هولناک تر متوجه اردوی چند ده میلیونی رنج و کار جامعه شده، غارت هر چه بیشتر منابع هم سهم مدیران نظام شده است. «رئیس دیوان محاسبات گفته:« در بررسی حقوق‌های نجومی در سال ۹۷ و بعد از بررسی دیوان محاسبات مشخص شد یکی از مدیران دولتی ۵۳ میلیون تومان حقوق ماهیانه دریافت کرده است.»*

یک مدیر در ماه حقوق دریافتی‌اش ۵۳ میلیون است، اما دستمزد کارگر از خط مرگ از گرسنگی نباید بالاتر بیاید وگرنه بهره کشان و غارتگران فریاد نداری سر می دهند و شاهدیم که آنان چگونه در سه جانبه گرایی کذایی شورای عالی کار با تعیین دستمزد ناعادلانه امسال زندگی کارگران را تباه تر کرده اند.

منطق این تباهی را از قول حسن روحانی چنین نوشته اند که گویا گفته:« اگر دو میلیون نفر هم از کرونا بمیرند بهتر از آن است که سی میلیون گرسنه به خیابان ها بیانید!»

سکوت ناشی از کرونا، به نوعی آرامش قبل از توفان است، در پسا کرونا مطمئنا بحران‌ها و ناهنجاری‌های اجتماعی می‌توانند آنچنان شدت یابد که نتایج سحرش از دل همین اعتراضات موجود گرد آمده در سلسله گزارشات «روز شمار کارگری هفته» می‌توان شاهد بود! و تازه این مشتی از خروارهاست که خبری می‌شود؛ نارضایتی‌ها و اعتراضات کارگران بسی بیش از این‌هاست.
منبع :
*( عصر ایران ، مهرداد خدیر، رییس دیوان محاسبات کل کشور، گزارش تفریغ بودجه سال ۱۳۹۷ را به مجلس شورای اسلامی ، سه‌شنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۹)

https://www.asriran.com/fa/news/723444

اعتراضات و تجمعات و اعتصابات طی ده روز (۳۱فروردین تا ۹) اردیبهشت۱۳۹۹

*- مالباختگان روستای سیدآباد دماوند مقابل دادگستری، تجمع اعتراضی نمودند:

برپایه خبر منتشره در تاریخ روز یکشنبه۳۱ فروردین ۱۳۹۹آمده است :جمعی ازمالباختگان روستای سید آباد شهرستان دماوند  برای اعتراض به تصمیم دادستانی مبنی بر تخریب ساختمان هاو جمع‌آوری انشعابات در برخی مناطق مختلف شهرستان به ویژه در روستای سیدآباد، مقابل دادگستری دماوند تجمع کردند.... لازم به یاد آوری است که طی روزهای گذشته  با حکم قضائی200  فقره ساخت و ساز در روستای‌های حاشیه شهرستان دماوند منجمله سید آباد تخریب شده بود.

*- رانندگان شرکت واحد اتوبوسرانی؛ تجمع اعتراضی نمودند:

برپایه خبر منتشره، در تاریخ روز یکشنبه۳۱ فروردین ۱۳۹۹آمده است :   جمعی از رانندگان شرکت واحد اتوبوسرانی تهران در اعتراض به مطالبات معوقه در مقابل ساختمان شهرداری تهران تجمع کردند. رانندگان میگفتند که پرداخت۴درصدی از حق رانندگان بازنشسته این شرکت پرداخت نشده است

رانندگان معترض، دلیل حضور خود در این تجمع را عدم پرداخت ۴ درصد از حق رانندگان بازنشسته توسط این شرکت، اعلام کردند.
*- گلایه مستمری‌بگیران تامین اجتماعی از تاخیر در پرداخت مستمری فرودین ماه
:

به گزارش خبرگزاری ایلنا،در تاریخ روز یکشنبه۳۱ فروردین ۱۳۹۹آمده است :  جمعی از بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی در تماس با خبرگزاری ایلنا، اعلام کردند که مستمری فروردین ماه تا امروز به حساب‌هایشان واریز نشده استآنها نسبت به اینکه سازمان تامین اجتماعی هر سال در فروردین ماه مستمری‌ها را با تاخیر پرداخت می‌کند و اعمال افزایش مستمری‌ها را به اردیبهشت و خرداد ماه موکول می‌کند، گلایه دارند و از «مصطفی سالاری» مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی می‌خواهند که روال گذشته دیگر ادامه پیدا نکنداین بازنشستگان با بیان اینکه سازمان تامین اجتماعی هرسال با مشکلاتی درباره‌ی پرداخت به موقع مستمری‌ها مواجه می‌شود، افزودند: رقم افزایش مستمری‌ها، قطعا رضایت‌بخش نیست و سازمان حداقل می‌توانست با پرداخت به موقع آن از نگرانی‌های بازنشستگان کم کند.

*- اساتید و کارکنان دانشگاه شمال در آمل، تجمع اعتراضی برپا داشتند:


برپایه گزارش منتشره در تاریخ روز یکشنبه۳۱ فروردین ۱۳۹۹آمده است :  اساتید و کارکنان دانشگاه شمال در شهر آمل در اعتراض به اخراج یکی از اساتید این دانشگاه روز یکشنبه ۳۱فروردین در مقابل فرمانداری آمل تجمع کردند.بنا به گفته تجمع کنندگان مسول این دانشگاه یکی از اساتید را به بهانه عدم امکان برگزاری کلاس عملی، اخراج کرده است.سرکرده این دانشگاه، یکی از اساتید را به بهانه عدم امکان برگزاری کلاس عملی، اخراج کرده است.                                                                                                                                        *- رانندگان اتوبوس‌های مرز مهران در مقابل اداره کل حمل و نقل و ترمینال استان ایلام؛ تجمع نمودند:

به گزارش خبرگزاری ایلنا، در تاریخ روز یکشنبه۳۱ فروردین ۱۳۹۹آمده است:تعدادی از رانندگان ناوگان مسافری بری مرز مهران مقابل اداره کل حمل و نقل و پایانه استان ایلام دست به تجمع زدند.این رانندگان دلیل اعتراض و تجمع خود را مشکلات بیکاری ناشی از شیوع بیماری کرونا عنوان کردند.آنها می گویند دو ماه است که حقوق و بیمه خود را دریافت نکرده‌اند و در این شرایط سخت اقتصادی که تورم کمر اقشار ضعیف را شکسته بدون حقوق و مزایا زندگی خود را سپری می کنند.این رانندگان با دست نوشته‌هایی که بر روی آن نوشته شده بود "به دادمان برسید" از عدم دریافت حقوق خود ابراز نارضایتی کردند....

   *-  کارگران شهرداری مسجد سلیمان؛ تجمع اعتراضی نمودند:

برپایه گزارش منتشره در تاریخ روز یکشنبه۳۱ فروردین ۱۳۹۹آمده است :  کارگران شهرداری مسجد سلیمان در اعتراض به پرداخت نشدن حقوق در مقابل شهرداری این شهر تجمع اعتراضی برگزار کردند. کارگراندر اعتراض به وضعیت نامناسب معیشتی و آشفتگی شهرداری این شهر از جمله عدم پرداخت سه ماه حقوق و عیدی خود، تجمع کرده بودند.نماینده کارگران گفته است:، علاوه بر مطالبات سه ماه حقوق پرداخت‌ نشده و عیدی، حق بیمه تأمین اجتماعی کلیه کارکنان اعم از کارگری، کارمندی، رسمی، پیمانی و قراردادی به سازمان تأمین اجتماعی پرداخت نشده است.

*- نگرانی نیروهای "گازبان" از واگذاری به بخش خصوصی/ نمی‌خواهیم آواره شویم:

به گزارش خبرگزاری ایلنا، به گزارش خبرگزاری ایلنا ، در تاریخ روز یکشنبه۳۱ فروردین ۱۳۹۹آمده است جمعی از نیروهای گازبان سراسر کشور در تماس با خبرنگار ایلنا، از احتمال واگذاری گازبانی به بخش خصوصی ابراز نگرانی کردند.از قرار معلوم، در نامه‌ای که در اسفندماه سال گذشته خطاب به مدیران شرکت‌های گاز استانی نوشته شده، آمده است در نظر است خدمات گازرسانی به متولیان خدمات‌رسانی در شهرها و روستاها ازجمله آتش‌نشانی‌های شهری/ روستایی، دهیاری‌ها، بخشداری‌ها یا سایر مجموعه‌هایی که توان اداره امور گازبانی را دارند، واگذار شود.                                                                                                                           این نامه که توسط مقامات شرکت ملی گاز ایران صادر شده، موجب نگرانی نیروهای گازبان شده؛ آنها می‌گویند: به نظر می‌رسد بعد از واگذاری جایگاه‌های سوخت کشور به بخش خصوصی که موجب آوارگی کارگران شاغل در آن جایگاه‌ها و بیکاری تعداد زیادی از آنها شد، حالا نوبت نیروهای گازبان رسیده است....

*- کسبه قروه نسبت به بلاتکلیفی معیشتی؛ تجمع اعتراضی نمودند:

برپایه خبرمنتشره درتاریخ روز یکشنبه۳۱ فروردین ۱۳۹۹آمده است: کسبه مجتمع های تجاری و پاساژهای قروه در استان کردستان پس از بارها تجمع مقابل فرمانداری این شهرستان برای اعتراض به بلاتکلیفی معیشتی در پی بیش از یک ماه تعطیلی و عدم حمایت دولت مقابل دفتر امام جمعه این شهر اجتماع کردند.یکی از کسبه‌ گفت: متأسفانه دولت هیچ نوع سازوکار عملی‌ای برای حمایت از مشاغل آسیب دیده از تعطیلی بازار پیش‌بینی نکرده است و تمام مواردی که مطرح می‌شود برای بازاریان بیگانه است چرا که نه بسته‌های معیشتی و نه یارانه‌ای که برای مشاغل آسیب دیده در نظر گرفته شده بود به دست ما نرسیده است....

*- کارگران سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی ماهشهر نسبت به عدم اجرای طرح طبقه بندی مشاغل، دیگر بار دست به اعتراض زدند:

برپایه خبرمنتشره درتاریخ روز یکشنبه۳۱ فروردین ۱۳۹۹آمده است: کارگران سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی ماهشهر با رسانه ای کردن مطالباتشان اعتراضشان را نسبت به عدم اجرای طرح طبقه بندی مشاغل از سر گرفتند. بنابه گزارش کارگران معترض این بار می‌خواهند بدانند، چرا بعداز گذشت 18 ماه از اجرای طرح اولیه طبقه بندی مشاغل؛ و علی‌رغم مکاتبات و پیگیری‌های پرسنل درخصوص عدم اجرای صحیح طرح طبقه بندی با اداره کار و رفاه اجتماعی ,امور اداری سازمان ,بازرسی و رسیدگی به شکایات سازمان و حراست ارشد منطقه اتفاق خاصی برای این کارکنان نیافتاده است و کسی هم پاسخگو نبوده است....اما سوالی که در این میان مطرح می‌شود این است که  باتوجه به قرارداد با مشاور طرح طبقه‌بندی مشاغل در سال ۹۷ ,چرا کتابچه های این طرح به تایید وزارت کار و امضایی نمایندگان کارگران نرسیده است؟

*- نانوا‌های بوشهر در اعتراض به افزایش پلمب نانواها توسط مرکز بهداشت، دست به اعتصاب زدند :

 

برپایه خبرمنتشره درتاریخ روز یکشنبه۳۱ فروردین ۱۳۹۹آمده است: نانواهای بوشهر در اعتراض به افزایش پلمب نانواها توسط مرکز بهداشت دست به اعتصاب زدند و از پخت وپز خودداری کردند. رییس اتحادیه نانواهای بوشهربه خبرنگاریک رسانه محلی گفت:ما درباره نظارت بهداشت حرفی نداریم، اما باید قبل از پلمب، تذکر داده شود.وی افزود: از ابتدای شیوع کرونا و در راستای افزایش نظارت های بهداشتی، 35 نانوایی شهر بوشهر از سوی مرکز بهداشت پلمب شده یا اخطار پلمب گرفته که تقریبا نصف نانوایی های این شهر می باشد.وی ادامه داد: نانواها از زحمات کادر درمان در این روزها تشکر کرده و درباره اینکه نظارت بهداشتی صورت بگیرد بحثی نیست، اما وقتی ماسک در داروخانه ها کمیاب است، چگونه همه نانواها قادر به تامین آن برای کارگران خصوصا شاطر هستند. ما معتقدیم که باید در بازرسی های بهداشت این مسائل هم دیده و قبل از پلمب اخطار داده شود.

*- صاحبان کامیون های حمل ونقل شن و ماسه مراغه اعتصاب کردند:

برپایه خبرمنتشره درتاریخ روز یکشنبه۳۱ فروردین ۱۳۹۹آمده است: صاحبان کامیون های حمل ونقل شن و ماسه مراغه در اعتراض به نوسانات نوسانات قیمت شن و ماسه بدنبال تعطیلی تعدادی از کارگاه های دست به اعتصاب زدند.

*- کارگران قرارداد موقت صنعت نفت در جنوب نسبت به عدم پرداخت حق بدی آب و هوا، اعتراض نمودند:

کارگران قرارداد موقت صنعت نفت در جنوب نسبت به عدم پرداخت حق بدی آب و هوا معترضند. یکی از کارگران قرارداد موقت صنعت نفت در جنوب کشوربنمایندگی کلیه کارگران قراردادی در مناطق بد آب و هوای کشورباانتشار نامه ای از جمله خاطرنشان کرد:«به کارکنان قراردادی بسیاری از سازمان ها مانند وزارت نیرو ، جهاد کشاورزی ، فولاد خوزستان ، فولاد اکسین خوزستان و ...که در مناطقی که دارای آب و هوای مناسبی نیستند مشغول بکارند مزایای بدی آب و هوا پرداخت می شود اما متاسفانه کارکنان قراردادی موقت صنعت نفت از دریافت این آیتم محروم هستند.»...این کارگر نفت در پایان خواهان پرداخت حق بدی آب وهوای کارگران قرادادموقت صنعت نفت دراستان های خوزستان ، بوشهر، کهگیلویه و بویر احمد ، هرمزگان و ... شد.

*- کارگران شهرداری بناب معوقات مزدی دارند/ شورای شهر: منابع مالی کافی نداریم:

به گزارش خبرگزاری ایلنا، در تاریخ روز دو شنبه ۱اردیبهشت ماه ۱۳۹۹آمده است :کارگران مجموعه شهرداری بناب می‌گویند که دوماه دستمزد پرداخت نشده دارند و بیمه آنها نیز چندین ماه پرداخت نشده است.این کارگران از افزایش میزان مطالبات مزدی خود در ماه‌های آینده ابراز نگرانی کردند و گفتند: مشکلات معیشتی و عدم پرداخت مطالبات، مشکلات بسیاری برای خانواده‌های آنها به وجود آورده است.... محمدباقر ولایی (رئیس شورای اسلامی شهر بناب) با تایید معوقات مزدی کارگران شهرداری گفت: مشکلات مالی، نبود درآمد پایدار و عدم وصول مطالبات شهرداری مشکلات زیادی ازجمله در پرداخت حقوق و مزایای کارگران برای ما ایجاد کرده است. وی با بیان اینکه شهرداری بناب فاقد درآمد پایدار است، ...

*- کارگران نگهداری خط وابنیه فنی راه آهن اسلامشهر دراعتراض به عدم پرداخت حقوق، دست به اعتضای زدند :

برپایه خبر منتشره ، در تاریخ روز دو شنبه ۱اردیبهشت ماه ۱۳۹۹آمده است : کارگران نگهداری خط وابنیه فنی راه آهن(شرکت تراورس) اسلامشهر در استان تهران برای اعتراض به عدم پرداخت حقوق دست از کارکشیدند.

*- هفت انجمن صنفی کارگران ساختمانی:معیشت کارگران ساختمانی در خطر است/ راهی به جز نامه‌نگاری نداریم!

به گزارش خبرگزاری ایلنا، در تاریخ روز دو شنبه ۱اردیبهشت ماه ۱۳۹۹آمده است : چند انجمن صنفی کارگران ساختمانی استان کردستان با امضای بیانیه‌ای، ضمن دفاع از حق مطالبه‌گری خود، به مشکلات کارگران ساختمانی در دوران بحران کرونا اشاره کرده‌اند.در این بیانیه که به امضای هفت انجمن صنفی رسیده، از شعارِ «قرنطینه بدون معیشت یعنی گرسنگی» که توسط انجمن صنفی کارگران ساختمانی کامیاران مطرح شده، دفاع شده و آمده است که انجمن‌های صنفی از طرق قانونی نامه‌نگاری، رایزنی و دیدار با مسئولان ذیربط، بحث معیشت کارگران ساختمانی کشور را دنبال خواهند کرد.                                                                           این بیانیه توسط تشکل‌های زیر امضا شده است:

 ۱-کانون انجمن‌های صنفی کارگران و استادکران ساختمانی استان کردستان - ۲- انجمن صنفی کارگران ساختمانی شهرستان بانه - ۳-انجمن صنفی کارگران ساختمانی مریوان و سروآباد - ۴-انجمن صنفی کارگران ساختمانی شهرستان سقز - ۵- انجمن صنفی کارگران ساختمانی شهرستان دهگلان- ۶-انجمن صتفی کارگران ساختمانی شهرستان قروه - ۷- انحمن صنفی کارگران ساختمانی شهرستان دیواندره.

*- راننده‌های استیجاری مجتمع کشت وصنعت نیشکرهفت ‌تپه در اعتراض به عدم پرداخت 5 ماه مطالبات ، دست به تجمع و اعتصاب زدند:

 

برپایه خبر منتشره در سطح شبکه مجازی در رابطه با تجمع رانندگان استجاری نیشکر هفته تپه آمده است : صبح روز دوشنبه اول اردیبهشت،بیش از 80 راننده استیجاری مجتمع کشت وصنعت نیشکرهفت ‌تپه . این رانندگان بابت معوقات مزدی که مسئولیت جابجایی کارگران و برخی مدیران را در بین مزارع کشاورزی برعهده دارند،برای اعتراض به عدم پرداخت 5 ماه مطالبات دست از کارکشیدند و با پارک وانت بارهایشان مقابل دفترمدیریت تجمع کردند. یکی از رانندگان حاضر گفت : رانندگان استیجاری غالبا وانت‌بار هستند و روزانه 8 تا 12ساعت در شرایط سخت در مزارع مشغول کار هستند. این درحالی‌ست که راننده‌های این خودروها فاقد دستمزد هستند و آنچه کارفرما پرداخت می‌کند فقط اجاره ‌بهای خودروهاست که آنهم با تاخیر و به‌صورت حداقلی پرداخت می‌شود.طبق اظهارت یکی دیگر از راننده‌های ماشین‌های استیجاری، رانندگان معترض حتی پول بنزین مورد نیاز برای روشن کردن ماشین‌های خود را ندارند و با مشکلات بسیاری مواجه هستند.

*- کارگران شرکت معادن زغال سنگ کرمان در اعتراض به واگذاری به بخش خصوصی؛ دست به تجمع ، راهپیمایی و اعتصاب زدند :

برپایه خبر منتشره، در تاریخ روز دو شنبه ۱اردیبهشت ماه ۱۳۹۹آمده است : صبح روز دوشنبه اول اردیبهشت ماه،3هزار کارگر شرکت معادن زغال سنگ کرمان دست از کارکشیدند وبا راهپیمایی وبرپایی تجمعات در سطح شهرهای زرند،کوهبنان وراور اعتراضشان را نسبت به واگذاری به بخش خصوصی بنمایش گذاشتند.بنا به گزارش بعد از انتشار شایعاتی مبنی بر احتمال خصوصی‌سازی معادن در شهرستان زرند و کوهبنان (شرکت معادن زغالسنگ کرمان)، امروز جمعی از کارگران وابسته به این شرکت با تجمع در سطح شهر زرند و با در دست داشتن پلاکاردهایی اقدام به اعتراض علیه این اقدام نمودند.کارگران تجمع کننده به خبرنگاران گفتند:مدیران قصد دارند 45 درصد از سهام شرکت را در بورس عرضه کنند. معترضین افزودند:همچنین مدیران شرکت قصد دارد برای جبران بخشی از هزینه‌های خود در روزهای تعطیل عمومی عید و چند روز تعطیلی پیش از عید، کارگران را به بیمه بیکاری معرفی کنند که آنها مخالف این کار هستند؛ چراکه در سوابق بیمه‌ای آنها فاصله ایجاد می‌شود. کارگران تجمع کننده علاوه برتوقف واگذاری به بخش خصوصی، خواسته های  دیگر خود را نیر ادا کردند.

*- اعتراض کارگران شرکت زغال‌سنگ کرمان به واگذاری به بخش خصوصی:

https://www.ilna.news/fa/tiny/news-901680

کرمان 1

به گزارش خبرگزاری ایلنا، در تاریخ روز دو شنبه ۱اردیبهشت ماه ۱۳۹۹آمده است : حدود ۳ هزار کارگر شرکت زغال سنگ کرمان که در تونل‌های متعلق به این شرکت، در سه شهرستان راور، کوهبنان و زرند کار می‌کنند، در اعتراض به تصمیم مدیران این مجموعه برای واگذاری سهام آن به بخش خصوصی، امروز (دوشنبه، ۱ اردیبهشت) دست از کار کشیدنددر شهرستان راور، کارگران مقابل دفتر امام جمعه تجمع کردند و خواستار رسیدگی به وضعیت خود شدند. آنها درخواست ملاقات با حجت‌الاسلام تویسرکانی، امام جمعه این شهرستان را داشتند که به دلیل کسالت و عدم حضور وی در محل کار، موفق به انجام این کار نشدند اما نماینده امام جمعه با آنها ملاقات کردکارگران قصد دارند ادامه تجمع خود را مقابل فرمانداری شهرستان راور برگزار کنند. در سایر شهرستان‌ها هم کارگران با هدف توقف واگذاری این شرکت دولتی به بخش خصوصی مقابل دفاتر ائمه جمعه کوهبنان و زرند تجمع کردند....

<form>

*- درخواست‌های کارگران «شرکت زغال سنگ کرمان» از نماینده ولی‌فقیه/ از خصوصی‌بازی شرکت رهایمان کنید:

به گزارش خبرگزاری ایلنا، در تاریخ روز دو شنبه ۱اردیبهشت ماه ۱۳۹۹آمده است :  متن نامه کارگران شرکت زغال سنگ کرمان که خطاب به حجت‌الاسلام «علی تویسرکانی» تنظیم شده، به این شرح است:                  نماینده محترم ولی فقیه و امام جمعه محترم / جناب حجت‌الاسلام تویسرکانی                                                         احتراما به استحضار می‌رساند پس از بیست و پنج سال خصوصی‌بازی در شرکت زغال‌سنگ کرمان که یکی از ارکان مهم صنعت ذوب آهن ایران است، بار دیگر بازی جدیدی به نام ارائه سهام شرکت‌های زیرمجموعه‌های دولت آغاز شده که موجب دل‌نگرانی بیش از سه هزار کارگر این شرکت شده است.... از همان زمانی که بازی‌های املاکی در دولت‌های منتخب مردم آغاز شد، شرکت زغا‌ل‌سنگ کرمان تکه تکه و به بخش خصوصی واگذار شد،....ولی به ناگهان ورق برگشت و طی دو دهه مایملک این شرکت چوب حراج خورد و کارکنان معادن زغال‌سنگ در زیر بی‌عدالتی مزدی و اجتماعی کمر خم نمودند، نه از طرف دولت حمایت شدند، نه پیمانکاران خصوصی حق کارگران را ادا نمودند، شواهدمان بیمه‌های نصفه نیمه و دستمزد اندک وزارت کار آن سال‌ها که آنهم با اعتصاب دست می‌یافتیم، نه قانون کار در قبال کارگران اجرا می‌شد نه از عدالت خبری به گوش می‌رسید... درخواست داریم قبل از هرگونه مشکل برای قشر زحمتکش معدنکاران زغال‌سنگ برای رفع آن چاره‌اندیشی نمایید تا امنیت شغلی کارگران و منافع ملی شرکت زغال‌سنگ که مربوط به همین مردم است، فراهم آید.  ... با تشکر، کارگران معادن شرکت زغال‌سنگ کرمان

*- جوانان متقاضی کار شعیبیه شوشتر مقابل کشت و صنعت خمینی، تجمع اعتراضی نمودند :

برپایه خبر منتشره در تاریخ روز دو شنبه ۱اردیبهشت ماه ۱۳۹۹آمده است : روز دوشنبه اول اردیبهشت،جمعی از جوانان متقاضی کار شعیبیه ازتوابع شهرستان شوشتر با تجمع مقابل کشت و صنعت خمینی و بنمایش گذاشتن اعتراضشان نسبت به بیکاری،خواهان بکارگیری در مجتمع شدند.... در كشت و صنعت خميني واحدهاي صنعتي از قبيل كارخانه شكر خام (با ظرفیت 100هزار تن)، كارخانه خوراك‌دام (با ظرفیت 100هزار تن) و كارخانه تخته نيمه سنگين یا MDF (با ظرفیت 100هزار تن) احداث شده است.

*- زندگی دشوار آموزش‌دهنده سابق نهضت با حقوق ناچیزِ حق‌التدریسی/ آزمون جذب را لغو کنید:

به گزارش خبرنگار ایلنا، در تاریخ روز دو شنبه ۱اردیبهشت ماه ۱۳۹۹آمده است : می‌گوید معلمی حق‌التدریس در تهران هستم که با داشتن دو فرزند، با حقوق یک میلیون و دویست هزار تومانِ حق‌التدریس، زندگی را می‌گذرانم؛ تازه یک سال است که به عنوان معلم حق‌التدریس در مدارس کار می‌کنم. دوازده سال سابقه کار در نهضت سوادآموزی کشور و مدرک کارشناسی ارشد دارم... او می‌گوید: چگونه است سرباز معلمانی که قبل از سال ۹۲ فقط شش ماه سابقه تدریس داشته‌اند، بدون آزمون جذب دانشگاه فرهنگیان می‌شوند اما ما آموزش‌دهندگان علیرغم سالها تدریس، باید در آزمون شرکت کنیم؟!... با این حساب، برگزاری آزمون به تعویق افتاده اما آموزش‌دهندگان می‌گویند ما سالها تدریس کرده‌ایم و با همه سختی‌ها کنار آمده‌ایم؛ اکنون با حقوق ناچیز حق‌التدریسی می‌سازیم چرا ما را بدون آزمون جذب دانشگاه فرهنگیان نمی‌کنند؟!

*- تجمع اعتراضی غرفه‌داران بازارچه ساحلی بندرترکمن نسبت به بلاتکلیفی معیشتی مقابل فرمانداری:برپایه خبر منتشره آمده است : جمعی از غرفه‌داران بازارچه ساحلی بندرترکمن برای اعتراض نسبت به بلاتکلیفی معیشتی مقابل فرمانداری شهرستان ترکمان در استان گلستان اجتماع کردند.
یکی از غرفه داران حاضر درتجمع گفت: پارسال به سبب وقوع سیل و امسال به دلیل شیوع کرونا، فروش نوروزی نداشته و از این بابت بسیار متضرر شدیم.

*- طی بیانیه‌ای مطرح شد؛پرستاران تمدید طرح دانشگاه علوم پزشکی گیلان خواستار رفع موانعی استخدامی شدند:

به گزارش خبرنگار ایلنا، در تاریخ روز دو شنبه ۱اردیبهشت ماه ۱۳۹۹آمده است : جمعی از پرستاران تمدید طرح دانشگاه علوم پزشکی گیلان طی بیانیه‌ای خطاب به رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی گیلان خواستار برطرف شدن موانع موجود و کسب مجوزهای لازم، جذب و استخدام پرستاران طرح و تمدید طرح شدند.  در متن این بیانیه آمده است: ما نیروهای تمدید طرح بیمارستان‌های گیلان از همان روزهای ابتدایی اپیدمی و شروع بحران کرونا علیرغم کمبود شدید تجهیزات و نیروی انسانی با تمام توان و در کنار دیگر همکاران در شیفت‌های سخت و طاقت‌فرسا به هموطنان عزیزمان ارائه خدمت کردیم، ما در سخت‌ترین و حساس‌ترین شرایط ممکن و با وجود اینکه می‌توانستیم با انتخاب گزینه پایان طرح گوشه عافیت اختیار کنیم، بدون هیچ چشمداشتی در کنار دانشگاه باقی ماندیم و گزینه خدمت را انتخاب کردیم، ما به عنوان پرسنل طرح نه تنها در طول بحران بلکه در تمامی این سالها و در هر چالشی در صف اول انجام وظیفه بودیم.... پرستاران تمدید طرحی نوشتند: ما در تمام این روزها به سوگند خود وفادار ماندیم، در طول بحران جنگیدیم، بیمار شدیم و تبعات جسمی و روانی وحشتناکی را متحمل شدیم، ... از جنابعالی به عنوان ریاست دانشگاه خواهشمندیم ضمن برطرف نمودن موانع موجود و کسب مجوزهای لازم، مشکلات جذب و استخدام پرستاران طرح و تمدید طرح را در اولویت پیگیری قرار دهید.....
*- تجمع اعتراضی کارگران فاز ۲ پالایشگاه آبادان :


برپایه خبر منتشره،در تاریخ روز سه شنبه ۲اردیبهشت ماه ۱۳۹۹آمده است : جمعی از کارگران فاز ۲ پالایشگاه آبادان ( شرکت آریا دژ البرز )‌ در اعتراض به بلا تکلیفی شغلی ومعیشتی دست به تجمع اعتراضی مقابل این پالایشگاه زدند.... سرپرست کارگاه شرکت آریا دژ البرز در این خصوص گفت: از ابتدای آغاز فعالیت این شرکت در فاز ۲ پالایشگاه آبادان ۶۰ نیروی بومی توسط نیروی انسانی پالایشگاه آبادان معرفی و مشغول به کار شدند.با اتمام بخشی از کار نسبت به تعدیل نیرو اقدام شد و هم‌اکنون هیچ نیروی غیربومی در این شرکت شاغل نیست و در فاز بعدی استفاده از کارگران بومی در اولویت قرار دارد.بخشی از حقوق بهمن وحقوق اسفندماه سال گذشته کارگران باقی مانده که بزودی به حساب کارگران واریز خواهد شد.

*- اعتراض مربیان مهدکودک و پیش دبستانی نسبت به بلاتکلیفی معیشتی وشغلی:

برپایه خبر منتشره در تاریخ روز سه شنبه ۲ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹آمده است : جمعی از مربیان مهدکودک و پیش دبستانی نسبت به ادامه بلاتکلیفی معیشتیشان بدلیل  عدم پرداخت مقرری بیمه بیکاری معترضند واز بابت نداشتن امنیت شغلی نگرانند.آیا چند هزار مربی سراسر کشور که تعداد بسیاری از آنها زنان سرپرست خانوار هستند، روزی به سر کار بازخواهند گشت؟ تا آن روزِ احتمالی، چه کسی مسئول معیشت و گذران زندگی آنهاست؟! ...                                                                                                                                   نگرانی دیگر مربیان مهدکودک و پیش دبستانی بابت امنیت شغلی است؛ بسیاری از آنها تا اردیبهشت ماه (پایان دوره تحصیلی پیش دبستانی‌ها) قرارداد داشته‌اند و نگرانند که آیا بعد از آن، قراردادشان با کارفرما تمدید می‌شوند یا نه؛ در حال حاضر مشخص نیست که باتوجه به  کرونا و آن، آیا بعد از اردیبهشت، خانواده‌ها راضی خواهند شد که فرزندانشان را به مهدکودک بفرستند. این درحالیست که مقرری بیکاری کرونا فقط برای سه ماه و تا پایان اردیبهشت است....مربیان پیش دبستانی و مهدکودک، معمولاً از همه مزایای مزدی محروم هستند؛ آنها نه بن و پایه سنوات می‌گیرند و نه عیدی پایان سال آنها مطابق قانون (حداقل دو پایه حقوق) واریز می‌شود؛ حالا کرونا هم مزید بر علت شده است.آیا چند هزار مربی سراسر کشور که تعداد بسیاری از آنها زنان سرپرست خانوار هستند، روزی به سر کار بازخواهند گشت؟ تا آن روزِ احتمالی، چه کسی مسئول معیشت و گذران زندگی آنهاست؟!

*- تجمعات اعتراضی رانندگان اتوبوس شهری یاسوج نسبت به عدم پرداخت ماه ها حقوق و حق بیمه مقابل شهرداری یاسوج و استانداری کهگیلویه و بویراحمد:

برپایه خبر منتشره در تاریخ روز سه شنبه ۲ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹،آمده است :  جمعی از رانندگان با سابقه اتوبوس‌های شهری(زیرمجموعه شهرداری) برای اعتراض به به عدم پرداخت ماه ها حقوق و حق بیمه مقابل شهرداری یاسوج و استانداری کهگیلویه و بویراحمد تجمع کردند.یکی از رانندگان حاضر درتجمع به خبرنگاران گفت:ما ۷ ماه حقوق طلب داریم که سه ماه از این معوقات شامل ماه‌های دی، بهمن و اسفند سال می باشد۹۷ و چهارماه دیگرش به ماه‌های آذر، دی، بهمن و اسفند سال۹۸ بر می گردد.وی افزود:حق بیمه این ماه‌ها ،عیدی ، سنوات وحق مرخصی‌های ما را نیز پرداخت نکرده‌اند. تابستان نیز سه ماه بیکار بوده‌ایم.

*- کارگران رستوران های مجتمع مسکونی پارس نسبت به عدم پرداخت 2 ماه حقوق مقابل فرمانداری جم، تجمع اعتراضی نمودند:

برپایه خبر منتشره در تاریخ روز سه شنبه ۲ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹،آمده است : کارگران رستوران های مجتمع مسکونی پارس برای بنمایش گذاشتان اعتراضشان نسبت به عدم پرداخت 2 ماه حقوق مقابل فرمانداری شهرستان جم در استان بوشهر تجمع کردند.
یکی از کارگران حاضر در تجمع گفت: ما 90 نفر کارگر هستیم که از ابتدای اسفندماه سال گذشته به دلیل شیوع بیماری کرونا از کار بیکار شدیم و نه تنها حقوقی دریافت نمی کنیم بلکه برای گرفتن بیمه بیکاری هم از سوی شرکت پالایش گاز فجر جم، مجتمع مسکونی پارس،شرکت ساحل جام جم و اداره کار، همکاری لازم با ما انجام نشده است.امروز ناچار شدیم به علت مشکلات شدید مالی به فرمانداری مراجعه کنیم و امیدواریم مسئولان شهرستان به ویژه فرماندار جم در خصوص پرداخت حقوق معوقه ما را حمایت کنند....

*-  کارگران بخش خصوصی و دولتی خوزستان به عدم پرداخت حقوق و معوقات ، اعتراض نمودند:

به گزارش خبر گزاری ایلنا در تاریخ روز سه شنبه۲اردیبهشت ماه ۱۳۹۹،آمده است : کارگران چندین شرکت دولتی و خصوصی در استان خوزستان کماکان به دنبال مطالبات معوق مانده حقوق و دستمزد خود هستند. کارگران شرکت آب و فاضلاب اهواز، قطار شهری اهواز، کارکنان اداره برق بهبهان و کارگران فاز ۲ پالایشگاه آبادان در روزهای اخیر چند تجمع جداگانه اعتراضی برگزار کرده‌اند که در ادامه بخوانید:کارگران آبفای اهواز روز شنبه و یکشنبه هفته جاری در اعتراض به بی‌اعتنایی پیمانکار به پرداخت مطالباتشان مقابل دفتر پیمانکار تجمع کردند. در شهر اهواز ۳۰۰ کارگر شاغل در شرکت آب و فاضلاب این شهر که زیر نظر پیمانکاران مختلف به عنوان تلمبه‌چی آب در سطح شهر فعالیت می‌کنند، از ۲۰ بهمن ۹۸ حقوق خود را دریافت نکرده‌اند....یکی از کارگران  با اعلام اینکه جدا از مطالبات مزدی، حق بیمه کارگران فاقد قرارداد کاری هنوز واریز نشده است، افزود: «ما کارگران با روزی ۱۲ ساعت کار مداوم و سخت از حداقل‌های مزدی محروم هستیم و مسئولان اداره آب و فاضلاب اهواز به مشکلات‌مان که در نتیجه حضور پیمانکاران مختلف برایمان ایجاد می‌شود، اعتنایی نمی‌کنند.» به گفته پیمانکار مطالبات سال گذشته مربوط به پیمانکار قبلی بوده و مقرر بود تا شرکت آب و فاضلاب آن را به حساب ما واریز کند تا به کارگران پرداخت گردد.

*- ادامه کنش های کارگران مترو اهوازبرای خاتمه دادن به  بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی کماکان:

برپایه خبر منتشره در تاریخ روز سه شنبه۲اردیبهشت ماه ۱۳۹۹،آمده است : تعدادی از کارگران قطار شهری اهواز برای دریافت مطالبات خود به اداره کار شکایت کرده‌اند و گروهی دیگر ترجیح داده‌اند به صورت توافقی به امید بازگشت به کار مطالبات خود را دریافت کنند.با گذشت بیش از یک سال از متوقف شدن فعالیت قطار شهری اهواز هنوز مطالبات کارگران بیکار شده این پروژه عمرانی پرداخت نشده است... به گزارش یکی از کارگران قطار شهری اهواز در تشریح مطالبات خود و همکارانش گفت: تعدادی از کارگران قطار شهری اهواز برای دریافت مطالبات خود به اداره کار شکایت کرده‌اند و گروهی دیگر ترجیح داده‌اند به صورت توافقی به امید بازگشت به کار مطالبات خود را دریافت کنند....طبق اظهارات این کارگر، حدود 120 نفر از کارگران شاغلی که هنوز رابطه کاری آنها با پیمانکار قطع نشده، از سال 97 منتظر پرداخت مطالبات خود هستند.به گفته یکی دیگر از کارگران، مطالبات هر کارگر به صورت میانگین مبلغی حدود 100میلیون تومان است در عین حال همه کارگران بیکار شده و شاغل به دنبال آغاز فعالیت کارگاه هستند....

*- وضعیت کارگران راه آهن کرج :بر پایه گزارش منتشر شده آمده است: کارگران می گویند؛ «ما حقوق برج 11رو هنوز نگرفتیم برای نگهداری نصفشو ریختن ولی برای کارخانه ها کامل مونده اشت .چند وقت پیش هم مدیرعامل گفته بود فعلا از حقوق خبری نیست هر کس نمیخواد بره پی کارش »

*- تداوم اعتصاب کارگران قرائت اداره برق بهبهان:

برپایه خبر منتشره در تاریخ روز سه شنبه ۲ اردیبهشت۱۳۹۹آمده است : جمعی از کارگران قرائت اداره برق بهبهان در اعتراض به حجمی شدن دستمزدهایشان برای دومین روز متوالی اعتصاب کردند.به گفته این کارگران، بعد از اعلام اعتراض کارگران به اداره ی کار به آنها گفته شده است که قرارداد را امضا نکنید چون بعد از امضای شما دیگه کاری از دست ما بر نمی آید. بعد از عدم پذیرفتن قرارداد از سوی کارگران به آنها گفته شده است که با توجه به دستوری که از استان آمده است، هرکسی از کارگران که قرارداد را امضا نکرده باشد اخراج می شود.

*- رانندگان اتوبوس شهری یاسوج نسبت به عدم پرداخت ماه ها حقوق و حق بیمه مقابل شهرداری یاسوج و استانداری کهگیلویه و بویراحمد ؛ تجمع اعتراضی نمودند:

برپایه خبر منتشره در تاریخ روز سه شنبه ۲ اردیبهشت۱۳۹۹آمده است :جمعی از رانندگان با سابقه اتوبوس‌های شهری(زیرمجموعه شهرداری) برای اعتراض به به عدم پرداخت ماه ها حقوق و حق بیمه مقابل شهرداری یاسوج و استانداری کهگیلویه و بویراحمد تجمع کردند.یکی از رانندگان حاضر درتجمع  به خبرنگاران گفت:ما 7 ماه حقوق طلب داریم  که سه ماه از این معوقات شامل ماه‌های دی، بهمن و اسفند سال  می باشد97 و چهارماه دیگرش به ماه‌های آذر، دی، بهمن و اسفند سال98 بر می گردد.وی افزود:حق بیمه این ماه‌ها ،عیدی ، سنوات وحق مرخصی‌های ما را نیز پرداخت نکرده‌اند. تابستان نیز سه ماه بیکار بوده‌ایم.

*- تجمع اعتراضی آرایشگران و پیرایشگران  بوشهر نسبت به بلاتکلیفی معیشتی مقابل اتاق اصناف مرکز استان :

Photo by اتاق اصناف مرکز استان بوشهر on April 21, 2020. L’image contient peut-être : 1 personne, debout

برپایه خبر منتشره در تاریخ روز سه شنبه ۲ اردیبهشت۱۳۹۹آمده است : جمعی از آرایشگران زنانه و پیرایشگران بوشهر برای اعتراض به بلاتکلیفی معیشتی دست به تجمع مقابل اتاق اصناف مرکز استان واقع در خیابان حافظ بوشهر زدند.جمعی از آرایشگران زنانه و پیرایشگران بوشهر برای اعتراض به بلاتکلیفی معیشتی دست به تجمع مقابل اتاق اصناف مرکز استان واقع در خیابان حافظ بوشهر زدند.یک  پیرایشگر بوشهر به خبرنگار رسانه ای گفت: همه همکاران من شرمنده خانواده های خود هستند. الان دوماه است که ما بیکاریم و کسی احوالی از ما نمی پرسد.یک پیرایشگر دیگر نیز گفت: من و همسرم هر دو در این رسته صنفی کار می کنیم. او آرایشگاه زنانه دارد و من پیرایشگاه مردانه. هر دو بیکار شده ایم. هر یک از ما از اجاره بهای دو ماه واحد صنفی و دو ماه از اجاره خانه مان عقب افتاده ایم. الان هم اگر واحد صنفی ام را بازگشایی کنم باید سرجمع شش ماه اجاره بها بپردازم.

*-  ۲۰ماه معوقه مزدی؛ کنتورسازی قزوین در آستانه تعطیلی :

برپایه خبر منتشره آمده است : نماینده کارگران کنتورسازی قزوین می‌گوید: «کارگران با تعطیلی شرکت موافق نیستند. ما بیش از بیست ماه معوقات مزدی داریم.»یکی از نمایندگان کارگرانِ «کنتورسازی قزوین» در ارتباط با آخرین وضعیت این کارگران که دو روز متوالی در هفته جاری مقابل استانداری قزوین تجمع اعتراضی برپا کرده‌اند؛ به ایلنا گفته است: «بعد از عید به بهانه کرونا شرکت را بستند و ۱۲۴ کارگر آن را به بیمه بیکاری معرفی کردند. منتهی یک تعداد از مدیران و نگهبانان (حدود ۲۰ نفر) در شرکت باقی مانده‌اند.کارگران کنتورسازی، هم دوشنبه و هم سه شنبه هفته جاری در اعتراض به تعطیل شدن کارخانه، مقابل استانداری قزوین تجمع کردند؛ این کارگران در هفته‌های گذشته از سال جدید، بارها دست به تجمع زدند و از مسئولان استانی درخواست کردند که صدای آنها را بشنوند»                                                                                                                                     نماینده کارگران کنتورسازی در ارتباط با تجمع کارگران مقابل استانداری می‌گوید: «ما را به بیمه بیماری معرفی کرده‌اند اما ما مطمئن نیستیم که در ماه‌های آخر حق بیمه ما به حساب تامین اجتماعی واریز شده باشد. ما کارگران خواستار تولید هستیم و می‌خواهیم کارخانه تعطیل نشود اما اگر قرار است درها را ببندند و تعطیل کنند، اول مطالبات مزدی ما کارگران را بپردازند. ما کارگران ماه‌هاست که دستمزد نگرفته‌ایم؛ اول معوقات ما را بپردازند بعد ما را به بیمه بیکاری بفرستند»

*- کارگران  اخراجی کارخانه گروه صنعتی پارلو خواهان بازگشت بکارشدند:

برپایه خبر منتشره در تاریخ روز سه شنبه ۲ اردیبهشت۱۳۹۹آمده است : کارفرمای کارخانه گروه صنعتی پارلوواقع در شهر صنعتی کاوه ساوه برای بکارگیری کارگران جدید با حداقل دستمزد به بهانه واهی 25 کارگر با سابقه این واحد تولید کننده ورق‌های رنگی شیروانی را اخراج است. بخشی از حقوق،سنوات وعیدی این کارگران هم پرداخت نشده است.این کارگران با مراجعه به مراکز قدرت در ساوه خواهان بازگشت بکارشدند.برپایه گزارش بنا به گفته کارگران اخراجی،کارفرمای گروه صنعتی پارلوو با طرح ادعا‌های واهی و پوچ دست به اخراج دسته جمعی کارگران زده است. این بهانه مفقود شدن یک دستگاه لپ تاپ در فضای کارخانه است که گفته شده برای کنترل و پایش کارگران و محیط کاری مورد استفاده قرار می‌گرفته است....کارفرمای شرکت بلافاصله پس از اخراج کارگرانی با سابقه 10 تا 15 سال سبابقه کاری،با انتشار آگهی استخدام اقدام به جذب نیروی کار جدید کرده است.

*- وضعیت کارگران راه آهن کرج :برپایه خبر منتشره آمده است : کارگران می گویند: «ما حقوق برج 11رو هنوز نگرفتیم برای نگهداری نصفشو ریختن ولی برای کارخانه ها کامل مونده اشت .چند وقت پیش هم مدیرعامل گفته بود فعلا از حقوق خبری نیست هر کس نمیخواد بره پی کارش »

*- دستور رسیدگی به اخراج ۲۵ کارگر به خاطر گم شدن یک رایانه!

به گزارش خبرنگار ایلنا، در تاریخ روز سه شنبه ۲ اردیبهشت۱۳۹۹آمده است : در روزهای گذشته، شرکت پارلو ساوه در استان مرکزی، به اتهام سرقت یک یارانه شخصی، قرارداد 25 کارگر را تمدید نکرد. این موضوع به فراکسیون کارگری مجلس کشیده شد و با پیگیری این فراکسیون، مساله به نفع کارگران خاتمه یافت.در نهایت، وزارت کار، دستور بازگشت به کار این کارگران را صادر کرده است؛ در نامه‌ای که روز گذشته حاتم شاکرمی (معاون روابط کار وزارت کار) به مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی اراک نوشته آمده است: «طبق گزارش دریافتی از آقای محجوب (ریاست فراکسیون کارگری مجلس)، مدیریت شرکت پارلو ساوه ضمن اتهام شرم‌آور سرقت یک دستگاه یارانه شخصی به کارگران شریف آن واحد، از تمدید قرارداد 25 نفر از آنها خودداری و در واقع اقدام به اخراج آنها نموده است؛ لذا در جهت بازگشت به کار و رفع نگرانی از خانواده آنان، به فوریت نسبت به موضوع رسیدگی و نتیجه را به اینجانب اعلام نمایید.»

*-  غرفه‌داران بازارچه ساحلی بندرترکمن نسبت به بلاتکلیفی معیشتی مقابل فرمانداری، تجمع اعتراضی نمودند:

برپایه خبر منتشره در تاریخ روز سه شنبه ۲ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹آمده است :جمعی از غرفه‌داران بازارچه ساحلی بندرترکمن  برای اعتراض نسبت به بلاتکلیفی معیشتی مقابل فرمانداری شهرستان ترکمان در استان گلستان اجتماع کردند.یکی از غرفه داران حاضر درتجمع گفت: پارسال به سبب وقوع سیل و امسال به دلیل شیوع کرونا، فروش نوروزی نداشته و از این بابت بسیار متضرر شدیم.وی افزود: در ابتدای شیوع کرونا و با پذیرش ضرورت رعایت نکات بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی، به مصوبات ستاد ملی مبارزه کرونا تمکین کرده و از بستن مغازه های خود استقبال کردیم...                                                                                              یکی از زنان غرفه دار حاضر درتجع نیزگفت: به عنوان سرپرست خانوار، چشم امید من و بچه هایم درآمد کسب شده در این بازارچه است اما در ۲ ماه اخیر فقط از اندک اندوخته خود استفاده کرده و معلوم نیست چه زمانی بتوانم مغازه خود را باز کنم.وی اضافه کرد: با فروش ماههای اول سال این بازارچه به دلیل حضور پرتعداد مسافران می توانیم اجاره کل سال را به دست آورده و فروش ماه های دیگر را صرف امورات زندگی و یا پس انداز کنیم اما با شرایط به وجود آمده و تعطیلی ۲ ماهه نمی دانیم آیا از پس خرج اجاره مغازه و زندگی بر می آییم یا نه ؟قابل یاد آوری است که حدود هزار نفر در ۴۰۰ غرفه بازارچه ساحلی قدیم و جدید بندرترکمن به طور مستقیم مشغول به کار هستند.                                                                                                                                      *- انتظار دو ساله کارگران «قطار شهری اهواز» برای دریافت مطالبات معوقه:

                                                                                     به گزارش خبرنگار ایلنا،در تاریخ روز سه شنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۹آمده است : کارگاه قطار شهری اهواز از اسفند ماه سال ۹۷ به دلیل آنچه از سوی پیمانکار «مشکلات مالی» خوانده شده، تعطیل است و از آن زمان تاکنون هنوز بخش عمده‌ای از مطالبات کارگران بیکار و شاغل در این واحد کارگاهی پرداخت نشده است.به نقل از کارگران پروژه قطار شهری اهواز گفته می‌شود؛ مطالبات معوقه آنها مربوط به سال‌های ۹۷ و ۹۸ می‌شود که بخش کمی از این مطالبات پرداخت شده و بخش زیادی از آن باقیمانده است.یکی از کارگران قطار شهری اهواز در تشریح مطالبات خود و همکارانش گفت: تعدادی از کارگران قطار شهری اهواز برای دریافت مطالبات خود به اداره کار شکایت کرده‌اند و گروهی دیگر ترجیح داده‌اند به صورت توافقی به امید بازگشت به کار مطالبات خود را دریافت کنند....

*- پرستاران تمدید طرحی بیمارستان های گیلان در اعتراض به بلاتکلیفی استخدامی، نامه سرگشاده منتشر کردند:

                                                                               برپایه خبر منتشره آمده است : جمعی از پرستاران تمدید طرحی بیمارستان های استان گیلان با انتشار نامه سرگشاده ای خطاب به رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی گیلان خواهان پایان دادن به بلاتکلیفی استخدامیشان شدند.بخش هایی ازاین نامه سرگشاده که روز دوشنبه اول اردیبهشت رسانه ای شده ،بقرارزیراست:ما نیروهای تمدید طرح بیمارستان‌های گیلان از همان روزهای ابتدایی اپیدمی و شروع بحران کرونا علیرغم کمبود شدید تجهیزات و نیروی انسانی با تمام توان و در کنار دیگر همکاران در شیفت‌های سخت و طاقت‌فرسا به هموطنان عزیزمان ارائه خدمت کردیم، ما در سخت‌ترین و حساس‌ترین شرایط ممکن و با وجود اینکه می‌توانستیم با انتخاب گزینه پایان طرح گوشه عافیت اختیار کنیم، بدون هیچ چشمداشتی در کنار دانشگاه باقی ماندیم و گزینه خدمت را انتخاب کردیم، ما به عنوان پرسنل طرح نه تنها در طول بحران بلکه در تمامی این سالها و در هر چالشی در صف اول انجام وظیفه بودیم....این پرستاران در پایان با اشاره به دوره‌های طولانی بیکاری پرستارانی که به احتمال قریب به یقین و باتوجه به مشکلات موجود پس از پایان دوره طرح انسانی،خواهان برطرف نمودن موانع موجود و کسب مجوزهای لازم، مشکلات جذب و استخدام پرستاران طرح و تمدید طرح شدند.

*- مشتریان ریگان خودرو نسبت به عدم تحویل خودرو هایشان؛ تجمع اعتراضی برپا داشتند:

                                                                                           برپایه خبر منتشره در تاریخ روز سه شنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۹آمده است : جمعی از مشتریان ریگان خودرو برای اعتراض به عدم تحویل خودرو هایشان مقابل دفتر مرکزی این شرکت واقع در کیلومتر 18 جاده مخصوص کرج تجمع کردند.                                                                                                                                  برپایه گزارش ،تجمع کنندگان از سال97 منتظر تحویل خودروهایشان هستند و هنوز جواب قانع کننده ای را از مدیران این شرکت دریافت نکرده اند. معترضان خواهان تحویل فوری خودرو هایشان هستند.

*- کارگران پتروشیمی هگمتانه همدان در اعتراض به عدم پرداخت ۲ ماه حقوق ، نامه سرگشاده نوشتند:

برپایه خبر منتشره آمده است : جمعی از کارگران پروژه پتروشیمی هگمتانه همدان(شرکت پیمانکاری دیهیم صنعت آنزان)با انتشار نامه ای سرگشاده اعتراضشان را نسبت عدم پرداخت ۲ماه حقوق اعلام کردند. متن نامه بقرارزیراست:فقط صدای کارگران هست که به جایی نمی رسد و گوش شنوایی نیست که حرف کارگران را گوش بدهد. چرا ما کارگران موقع انتخابات و رای دادن ارزشمند میشویم برای نظام و جمهوری اسلامی؟ آیا ما جز این مملکت نیستیم و نمی باشیم .                                                                                                         آقایان نمایندگان مجلس کجا هستید ،چرا به داد کارگران نمی رسید؟                                                                   در این دوران سخت کرونا که همه از کار بیکار شده ایم و در منزل به سر میبریم ، آن از تعیین حقوق برای کارگران ، که فقط کارفرما را در نظر گرفتن و کمک های دولت هم که فقط نصیب ما کارگران نشده ،لااقل حقوق عقب افتاده خودمان را بگویید پرداخت کنند.                                                                                                       ما کارگران پتروشیمی هگمتانه همدان پیمانکاری دیهیم صنعت یا همان کرامت سلحشور هنوز حقوق بهمن و اسفند سال گذشته خود را دریافت نکردیم ....فقط خواهان حق و حقوق خود میباشیم و حقوق اضافه هم نمی خواهیم.

*-  کارگران بخش خصوصی و دولتی خوزستان به عدم پرداخت حقوق و معوقات اعتراض نمودند:

برپایه خبر منتشره آمده است : کارگران چندین شرکت دولتی و خصوصی در استان خوزستان کماکان به دنبال مطالبات معوق مانده حقوق و دستمزد خود هستند. کارگران شرکت آب و فاضلاب اهواز، قطار شهری اهواز، کارکنان اداره برق بهبهان و کارگران فاز ۲ پالایشگاه آبادان در روزهای اخیر چند تجمع جداگانه اعتراضی برگزار کرده‌اند که در ادامه بخوانید:کارگران آبفای اهواز روز شنبه و یکشنبه هفته جاری در اعتراض به بی‌اعتنایی پیمانکار به پرداخت مطالباتشان مقابل دفتر پیمانکار تجمع کردند. در شهر اهواز ۳۰۰ کارگر شاغل در شرکت آب و فاضلاب این شهر که زیر نظر پیمانکاران مختلف به عنوان تلمبه‌چی آب در سطح شهر فعالیت می‌کنند، از ۲۰ بهمن ۹۸ حقوق خود را دریافت نکرده‌اند.                                                                                                    یکی از کارگران آبفای اهواز به ایلنا گفته است: «ما به عنوان تلمبه‌چی (اپراتور ایستگاهای آب و فاضلاب) تحت نظارت پیمانکاران مختلف در مناطق مختلف شهر اهواز مشغول به کار هستیم. از زمان ورود پیمانکار جدید تاکنون که بیش از هفتاد روز است، هیچ‌ وجهی از پیمانکار جدید دریافت نکرده‌ایم.»وی با اعلام اینکه جدا از مطالبات مزدی، حق بیمه کارگران فاقد قرارداد کاری هنوز واریز نشده است، افزود: «ما کارگران با روزی ۱۲ ساعت کار مداوم و سخت از حداقل‌های مزدی محروم هستیم و مسئولان اداره آب و فاضلاب اهواز به مشکلات‌مان که در نتیجه حضور پیمانکاران مختلف برایمان ایجاد می‌شود، اعتنایی نمی‌کنند.» به گفته پیمانکار مطالبات سال گذشته مربوط به پیمانکار قبلی بوده و مقرر بود تا شرکت آب و فاضلاب آن را به حساب ما واریز کند تا به کارگران پرداخت گردد.                                                                                                                                                                    *- اهالی چهار روستا نسبت به اخراج تعدادی از کارگران معدن طلای ساریگونی قروه وبازداشت ۲ نفر از اهالی باتجمع وبستن جاده، اعتراض نمودند :

برپایه خبر منتشره در تاریخ روز چهارشنبه ۳ اردیبهشت،اهالی چهار روستای «بهارلو، داشکسن، نی بند و جداقایه»با تجمع مقابل معدن طلای ساریگونی قروه  وبستن جاده اعتراضشان را نسبت به اخراج تعدادی ازکارگران وبازداشت ۲نفرازاهالی بنمایش گذاشتند.بنابه گزارش بدنبال اخراج ۱۴ کارگر معدن طلای ساریگونی قروه وبازداشت ۲نفر از اهالی معترض به بیکاری منطقه، اهالی چهار روستای «بهارلو، داشکسن، نی بند و جداقایه»با تجمع مقابل معدن طلای ساریگونی قروه وبستن جاده اعتراضشان رابنمایش گذاشتند....اهالی روستا در پی این اقدام دستگاه قضا وبازداشت دونفر از روستائیان معترض به بیکاری باتجمع و بستن جاده به روی معدن طلای ساریگونی قروه خواستار آزادیشان شدند.                                                                                      *- عدم پرداخت بیش از3 ماه حقوق کارگران مجتمع پتروشیمی بوشهر :

برپایه خبر منتشره روز چهارشنبه ۳ اردیبهشت۱۳۹۹آمده است : حقوق اسفند 98،فروردین 99 ونیمی از حقوق بهمن 98 وعیدی کارگران مجتمع پتروشیمی بوشهر(شرکت مهندسی پویا نصب پارس) واقع در فاز 2 عسلویه پرداخت نشده است.یکی از کارگران بخش تعمیرات پتروشیمی بوشهر به خبرنگار یک رسانه محلی گفت: قرارداد کارگران تعمیرات پتروشیمی بوشهر با شرکت پویا نصب پارس است که تا الان علاوه بر حقوق اسفند 98 و فروردین 99، نیمی از عیدی و حقوق بهمن 98 را هم دریافت نکرده ایم.این کارگر اضافه کرد: تا الان چند بار اعتصاب کرده ایم و هر بار با تهدید به اخراج مواجه شده ایم. با این شرایط اقتصادی دیگر پولی برای گذران زندگی نداریم.

*- کارگران آبفای اهواز سه ماه مزد طلبکارند/ پیمانکار: به زودی مطالبات پرداخت می‌شود:

به گزارش خبر گزاری ایلنا ، درتاریخ چهارشنبه ۳ اردیبهشت۱۳۹۹آمده است :یکی از کارگران آبفای اهواز به خبرنگار ایلنا گفت: حدود ۳۰۰ کارگر شاغل در شرکت آب و فاضلاب اهواز هستیم که به عنوان تلمبه‌چی (اپراتور ایستگاهای آب و فاضلاب) تحت نظارت پیمانکاران مختلف در مناطق مختلف شهر اهواز مشغول به کار هستیم.او با بیان اینکه از زمان ورود پیمانکار جدید تاکنون  که بیش از هفتاد روز می‌گذرد، ما کارگران هیچ‌ وجهی از پیمانکار جدید دریافت نکرده‌ایم، افزود: جدا از مطالبات مزدی، حق بیمه کارگران فاقد قرارداد کاری هنوز واریز نشده است....وی افزود: ما کارگران با روزی ۱۲ ساعت کار مداوم و سخت از حداقل‌های مزدی محروم هستیم و مسئولان اداره آب و فاضلاب اهواز به مشکلات‌مان که در نتیجه حضور پیمانکاران مختلف برایمان ایجاد می‌شود، اعتنایی نمی‌کنند.این کارگر آبفای اهواز، در ادامه یاد آور شد: روز شنبه و یکشنبه هفته جاری در اعتراض به بی‌اعتنایی پیمانکار به پرداخت مطالباتمان مقابل دفتر پیمانکار واقع در خیابان گلستان دست به تجمع زدیم. وی افزود: سالهاست پیگیر وضعیت شغلی‌مان از مسئولان آبفای اهواز هستیم اما تاکنون آنها تصمیم جدی برای حذف پیمانکار و نوع قرارداد کارگران نگرفته‌اند و این موضوع هر روز نگرانی ما را بیشتر می‌کند چراکه جدا از مشکل ناکافی بودن مزد، در سال‌های اخیر به دلیل نبود نظارت بر عملکرد پیمانکار، در مقاطعی حق بیمه ما بطور کامل پرداخت نشده است....

*- یادداشتی از محمدمهدی منتظریان؛پرستاران سال‌ها است که در پی عدالت هستند/ تشکیل کمیته‌ برای رفع موانع قوانین بر زمین مانده پرستاران:

به گزارش خبر گزاری ایلنا ، درتاریخ چهارشنبه ۳ اردیبهشت۱۳۹۹آمده است : محمدمهدی منتظریان (فعال صنفی پرستاری) طی یادداشتی بر ضرورت تحقق مطالبات بر زمین مانده پرستاران و پیگیری‌های جدی رئیس قوه قضاییه در این راستا تاکید کرددر این یادداشت آمده است: عقربه‌های ساعت 19 عصر یک روز تعطیل را نشان می‌دهد، شیفت دوازده ساعته‌ام رو به انتها است از پشت ماسک و شیلد و عینک به منظره پنجره بخش رو به خیابان نگاه می‌کنم، برخلاف همهمه جاری در بیمارستان شهر خلوت است و در سکوت. مدافعان سلامت بی‌وقفه در حال خدمت‌رسانی هستند، ... از مهمترین دغدغه‌های پرستاران اجرای قانون تعرفه‌گذاری پرستاری مصوب سال 1386 که منجر به کاهش بار مالی نظام سلامت و افزایش کیفیت خدمات ارائه شده به مردم می‌شود، اجرای کامل قانون ارتقای بهره‌وری مصوب مجلس شورای اسلامی که رضایت شغلی و در نهایت رضایت مردم را دربردارد که با اجرای تنها یک بند آن به محاق فراموشی سپرده شده، افزایش جذب نیرو دولتی در پرستاری به عنوان شغلی حاکمیتی زیرا پرستاران، مدافعان سلامت، هم ارز مدافعان امنیت و مرزهای کشور جان خود را برای مردم در طبق اخلاص قرار داده‌اند درحالیکه ضریب پرستار به جمعیت در ایران فاصله معناداری با حداقل میانگین‌های جهانی دارد، و در نهایت اجرای قانون مشاغل سخت و زیان‌آور برای همه گروه پرستاری شاغل در مراکز خصوصی و یا غیردولتی (نیروهای مسلح، تامین اجتماعی ،...) ... باید نظاره‌گر باشیم تا ببینیم با ضرب‌العجل پرچمدار عدالت کشورمان، مسئولینی که تاکنون جز شعار و وعده‌های توخالی دستاوردی برای پرستاران نداشته‌اند، زین پس با چه تدبیری مطالبه اصلی پرستاران  مظلوم‌، یعنی اجرای قوانین برزمین مانده و جذب نیرو، که سال‌هاست تنها از پشت تریبون‌ها شنیده می‌شود را عملیاتی و اجرایی می‌کنند.

*- جمعی از کاسبکاران و دستفروشان ساکن سنندج در مقابل ساختمان شهرداریـجمع اعتراضی نمودند :برپایه خبر منتشره در تاریخ روز چهارشنبه ۳ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹،آمده است : شهروندان معترض در اعتراض به برخوردهای انتظامی و قضایی که به دستور دادستان سنندج با آنها صورت گرفته خواستار پاسخگویی و رفع مشکلشان هستند.
از جمله این موارد مصادره وانت بار و وسائط نقلیه این شهروندان که ابزار کار و کسب درآمد آنها است به دستور دادستان سنندج و توسط نیروی انتظامی این شهرستان است.
براساس اعلام یکی از این شهروندان: “بیش از ۷ روز است که همه ما که به شغل دستفروشی اشتغال داریم با مراجعه به ارگانهای مربوطه خواهان پاسخگویی مسئولان امر هستیم اما کسی جوابگو نیست و با این تجمع اعتراضی خواستار رسیدگی به بیش از ۶۰ روز بیکاری خود هستیم

*- اعتصاب کارگران اداره برق بهبهان در اعتراض به تحمیل قرارداد حجمی وکاهش حقوق ، وارد سومین روز خود شد:

برپایه خبر منتشره روز چهارشنبه ۳ اردیبهشت۱۳۹۹آمده است : برای سومین روز متوالی، کارگران اداره برق بهبهان(بخش قرائت،وصول مطالبات،نیروهای عملیاتی تست و نصب کنتور)برای اعتراض به تحمیل قرارداد حجمی وکاهش حقوق به اعتصابشان ادامه دادند.                                                                                               متن نامه کارگران اعتصابی بدین شکل ادا شده است :                                                                               سومین روز اعتصاب نیروی مشترکین (قرائت،وصول مطالبات،نیروهای عملیاتی تست و نصب کنتور)اداره برق بهبهان به دلیل حجمی شدن(دونه ای)دستمزد آنان که بعد از اعلام اعتراض خود به اداره ی کار به آنها گفته شده است که قرارداد را امضا نکنید که بعد از امضای شما دیگه کاری از دست ما بر نمی آید که بعد از عدم پذیرفتن قرارداد به آنها گفته شده است که این دستور از استان آمده است و هر کس امضا نکرد اخراج می شود!                             مسئول:آقای مهندس شفیعی وپیمانکار جدید برای قرار داد آقای اسماعیلی است.                                              مسئول اصلی که باعث این قرار داد است آقای مهندس رضایی کیا از استان است. نرخ خط فقر در ایران بالای هشت میلیون است و نیروی کاری که با خودرو سه میلیون و هشتصد می گرفت با امضای این قرارداد حقوق او یک میلیون و هشتصد خواهد شد.

*- انتظار معلمان برای تحقق وعده‌های نوبخت/ امیدواریم «رتبه‌بندی» درست و کامل اجرایی شود:

به گزارش خبر گزاری ایلنا ، درتاریخ چهارشنبه ۳ اردیبهشت۱۳۹۹آمده است :  جمعی از معلمان در تماس با خبرنگار ایلنا، از انتظار برای تحقق وعده‌های رئیس سازمان برنامه و بودجه خبر دادند. این معلمان می‌گویند: پنج شنبه هفته گذشته، جلسه‌ای با حضور فعالان برخی تشکل‌های صنفی فرهنگیان و آقای نوبخت برگزار شد؛ در ان جلسه وعده دادند که در مورد شکاف حقوقی میان معلمان و سایر کارکنان دولتی و همچنین، معیشت معلمان بازنشسته، اقداماتی صورت دهند و ما در انتظار تحقق وعده‌ها هستیم.این معلمان که در اسفندماه، کمپینی برای اجرای دقیق رتبه‌بندی، به راه انداخته بودند، می‌گویند: پس از اجرای فصل دهم قانون مدیریت خدمات کشوری، اجرای رتبه‌بندی تا حدود زیادی معلق شد؛ امیدواریم امسال رتبه‌بندی را براساس الزامات قانون، تمام و کمال اجرا کنند....معلمان انتظار دارند در سال جدید، معیشت معلمان شاغل و بازنشسته تا حدود زیادی بهبود پیدا کند.

*- نماینده کارگران کنتورسازی قزوین؛اول معوقات، بعد بیمه بیکاری/ نمی‌خواهیم درهای برند معروف خاورمیانه را تخته کنند!

به گزارش خبر گزاری ایلنا ، درتاریخ چهارشنبه ۳ اردیبهشت۱۳۹۹آمده است :  یکی از نمایندگان کارگرانِ «کنتورسازی قزوین» در گفتگو با خبرنگار ایلنا، در ارتباط با آخرین وضعیت این کارگران که دو روز متوالی در هفته جاری مقابل استانداری قزوین تجمع اعتراضی برپا کرده‌اند؛ گفت: بعد از عید به بهانه کرونا شرکت را بستند و ۱۲۴ کارگر آن را به بیمه بیکاری معرفی کردند. منتها یک تعداد از مدیران و نگهبانان (حدود ۲۰ نفر) در شرکت باقی مانده‌اند                                                                                                                               نماینده کارگران کنتورسازی می‌گوید: جوانی را پای شرکت گذاشتیم، حالا چرا باید برویم تامین اجتماعی و بیمه بیکاری بگیریم؟! ...وی با تاکید بر اینکه کارگران با تعطیلی شرکت اصلا موافق نیستند و علیرغم اینکه از سال ۹۵، معوقات مزدی آنها پرداخت نشده، بازهم تا پایان اسفند با جان و دل کار کردند؛ می‌گوید: بیست و چند ماه دستمزد پرداخت نشده داریم؛ اما کارگران در عین اینکه در تامین هزینه های زندگی مشکل داشتند، به کارخانه می آمدند و کار می‌کردند؛ چون کنتورسازی را خانه خودشان می‌دانند؛ به این کارخانه عِرق دارند؛ نمی‌خواهند تعطیل شود.حتی خودمان چند تا سرمایه‌گذار خوب برای کارخانه پیدا کردیم که حاضر بودند سرمایه بگذارند تا خط تولید راه بیافتد اما مقامات نپذیرفتند؛ مالک شرکت در زندان است اما در امورات دخالت می‌کند، نمی‌گذارد تولید و اشتغال راه بیافتد....

*- کارگران کارخانه آب معدنی داماش نسبت به عدم دریافت حقوق معوقه خود دست به اعتراض زدند:

بر پایه خبر منتشره در تاریخ روز پنجشبنه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۹آمده است : کارگران کارخانه آب معدنی داماش نسبت به عدم دریافت حقوق معوقه خود دست به اعتراض زدند. به گفته کارگران معترض، حقوق ماه‌های اسفند ۹۸ و فروردین ۹۹ و عیدی کارگران کارخانه آب معدنی داماش در استان گیلان پرداخت نشده است. این کارگران که از شرایط به شدت ناراضی‌ هستند در ادامه افزودند: این مجموعه در حال حاضر متعلق به هلدینگ گروه ملی است و هلدینگ باید پاسخگوی مشکلاتی باشند که برای کارگران این واحد تولیدی و خانواده‌های آنها پیش آمده است؛ زمانی که کارخانه را از شرکت سرمایه‌گذاری منصور آریا به بانک ملی واگذار می‌کردند باید فکر سرمایه انباشته و نقدینگی در گردش می‌بودند تا کار به اینجا نرسد.

*- تجمع اعتراضی مشتریان ریگان خودرو در مقابل دفتر مرکزی در جاده مخصوص کرج:

بر پایه خبر منتشره در تاریخ روز پنجشبنه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۹آمده است : جمعی از متقاضیان ریگان‌خودرو مقابل دفتر مرکزی این شرکت واقع در جاده مخصوص نسبت به عدم پاسخگویی مدیران شرکت، دست به تجمع اعتراضی زدند. زیرا از سال ۹۷ تاکنون منتظر تحویل خودروهای‌شان هستند و هنوز جواب قانع‌کننده‌ای از مدیران این شرکت دریافت نکرده‌اند. آنها با سردادن شعارهایی خواستار مشخص شدن وضعیت حواله‌ها و خودروهایشان شده و می‌خواهند که بعد از ماه‌ها وقفه و بی‌اطلاعی، تکلیف خود را با این شرکت خصوصی بدانند.

*- جمعی از کارگران شهرداری الشتر در استان لرستان برای حقوق معوقه خود،دست به اعتراض زدند :

                                                                                بر پایه خبر منتشره در تاریخ روز پنجشبنه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۹آمده است : جمعی از کارگران شهرداری الشتر در استان لرستان نسبت به تداوم عدم دریافت حقوق‌های معوقه خود دست به اعتراض زدند. طی ۶ماه گذشته از ۱۴ تا ۱۸ ماه حقوق معوقه حدود ۱۷۰ کارگر شهرداری الشتر در استان لرستان ۱۲ ماهش پرداخت شده است وکماکان این کارگران ۲ تا ۶ ماه حقوق طالبکارند.

*- کارگران فضای سبز و خدمات شهرداری جزیره هرمز دست به اعتراض زدند:

                                                                          بر پایه خبر منتشره در تاریخ روز پنجشبنه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۹آمده است : کارگران فضای سبز و خدمات شهری شهرداری جزیره هرمز در استان هرمزگان نسبت به عدم دریافت حقوق خود اعتراض کردند. به گفته یکی از کارگران معترض این شهرداری: با توجه به شرایط شیوع کرونا و در خطر بودن جان کارگران حقوق دوماه کارگران هنوز پرداخت نشده است و بسیاری از آنها درآمدی برای تامین مخارج زندگی خود ندارند. وی همچنین افزود، برخلاف وعده و وعیدها، تاکنون هیچ کدام از مسئولین پاسخگو نبوده اند.

*- جمعی از کارگران پتروشیمی ارومیه در اعتراض به مبتلا شدن چندین کارگر به بیماری کرونا دست به تجمع زدند:

بر پایه خبر منتشره در تاریخ روز پنجشبنه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۹آمده است : جمعی از کارگران پتروشیمی ارومیه در اعتراض به مبتلا شدن چندین کارگر به بیماری کرونا و بی توجهی مقامات نسبت به سلامت کارگران دست به تجمع زدند. مقامات پتروشیمی ارومیه بدون رعایت اصول بهداشتی، کارگران را در ایام تعطیلی واحدها، دعوت به کار کردند و نتیجه این شد که ۳۷ نفر از کارگران این مجتمع به کرونا مبتلا شدند. این کارگران ابراز نگرانی می‌کنند که شاید آلودگی به تمام بخش‌های تولید سرایت کرده باشد و تعداد بسیاری آلوده باشند. این در حالی‌ست که مدیرعامل مجتمع، از آمار اظهار بی‌اطلاعی کرد و از بازگشت به کار کارگران دفاع نمود.

*- تجمع اعتراضی کارگران معدن طلای ساریگونی قروه:

بر پایه خبر منتشره در تاریخ روز پنجشبنه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۹آمده است : بار دیگر کارگران معدن طلای ساریگونی زردکوه  از توابع قروه در اعتراض به بازداشت دو تن از همکاران خود دست به تجمع زدند.از قرار معلوم این دو کارگر  پس از اعتراض به اخراج نیروهای ساکن منطقه  از معدن بازداشت شده‌اند. آنها می گویند،  در روستای زردکوه مقامات قول داده بودند که افراد بومی را سر کار ببرند ولی اکنون به بهانه های واهی  ۲۰ تن از کارگران را از کار بیکار کرده اند. کارگران معدن طلای ساریگونی با در دست داشتن پلاکاردی علاوه بر خواست بازگشت به کار همکاران خود خواستار آزدی دو کارگر بازداشت شده توسط نیروهای انتظامی شدند.

*- کارگران شهرداری جزیره هرمز نسبت به عدم پرداخت 2 ماه حقوق، اعتراض نمودند:

https://aftabnews.ir/fa/news/648273

 

برپایه خبر منتشره در آفتاب نیوز در تاریخ روز پنج شنبه ۴ اردیبهشت۱۳۹۹آمده است :کارگران فضای سبز و خدمات شهری شهرداری جزیره هرمزدر استان هرمزگان نسبت به عدم پرداخت ۲ماه حقوقشان اعتراض کردند.یکی از کارگران معترض این شهرداری به خبرنگاریک خبرگزاری  گفت: بسیاری از ما درآمدی برای تامین مخارج زندگی خود نداریم.                                                                                                                                                    قائم مقام شهرداری جزیره هرمزدر رابطه باعدم پرداخت بیش از کارگر گفت: به زودی حقوق و معوقات کارگران به حسابشان واریز می شود.

*- اعتصاب کامیونداران محلی مالوجه، دلبران ، قزلجکند و طوغان:

بر پایه خبر منتشره در تاریخ روز پنجشبنه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۹آمده است : اعتصاب و تجمع کامیونداران محلی مالوجه، دلبران ،قزلجکند و طوغان نسبت به پایین بودن کرایه حمل پوکه معدنی از معدن به شهر قروه دست به اعتصاب زدند و خواستار افزایش قیمت کرایه خود شدند.

*- متقاضیان کار شهر حر(بیت چریم )و شعیبیه،درگیری،تشنج وبازداشت یک نفر تجمعات اعتراضی برپا داشتند:

برپایه خبر منتشره روزهای چهارشنبه،پنج شنبه وجمعه(3 ، 4 و5 اردیبهشت)،آمده است :                                             خطاب به متقاضیان کار حر(بیت چریم ) و شعیبیه :                                                                               کارحق مسلم شماست - راه دست یابی به خواست شما از راه دامن زدن به تفرقه بین کارگران شاغل وبیکار نمیگذرد - باتشکیل کمیته های پیگیری،برپایی تجمعات مشترک متقاضیان کارشهرهای همجوار وجلب حمایت عمومی ازجمله اهالی و کارگران شاغل منطقه با اطلاع رسانی،راه تحقق خواستتان هموار می شود!                    متقاضیان کار شهر حر(بیت چریم )درشهرستان شوش برای اعتراض به بیکاری وبرای اشتغال دست به تجمعاتی زدند. این تجمعات حق طلبانه با بستن درب ورودی کشت وصنعت نیشکر هفت تپه وجلوگیری از ورود سرویس های رفت وآمد کارگران ساکن شهرهای همجواربداخل بداخل مجتمع همراه شد.متقاضیان کار معترض پنج شنبه شب با تجمع ورودی شهر را مسدودکردند.

*- ادامه تجمعات در جنوب شوشتر :

برپایه خبر منتشره در تاریخ روز جمعه  پنجم اردیبهشت۹۹ آمده است : برای سومین روز،اعتراضات متقاضیان کار حر(بیت چریم )با تجمع در جاده ورودی شهر به سمت  مجتمع هفت تپه را مسدود کردند.منابع خبری محلی،از بازداشت یکی از معترضان شهر حر(بیت چریم )خبردادند.قابل یادآوری است این اعتراضات جوانان متقاضی کارمنطقه شوش وشوشتر با تجمع روز دوشنبه اول اردیبهشت،جمعی از جوانان متقاضی کار شعیبیه ازتوابع شهرستان شوشتر با تجمع مقابل کشت و صنعت خمینی آغاز شد. این تجمع روزسه شنبه۲ اردیبهشت برای دومین روز ادامه پیدکرد وبا دخالت نیروهای انتظامی وایجاد درگیری بامعترضین بطورموقت خاتمه پیدا کرد.                                                                                          پرمسلم است که کار حق مسلم معترضان به بیکاری است اما باید از دامن زدن به تفرقه بین کارگران شاغل وبیکار  خود داری شود چون با ایجاد اختلاف بین شاغلین وبیکاران متقاضیان کار از راه دست یابی به مطالباتشان منحرف وبه بیراهه کشیده خواهند شد.                                                                                                     متقاضیان کار با ایجاد کمیته های پیگیری،برپایی تجمعات مشترک با بیکاران شهرهای همجواربرای انعکاس هرچه گسترده تر صدای اعتراضشان وجلب حمایت عمومی منجمله اهالی و کارگران شاغل منطقه با اطلاع رسانی وفعالیت مستمر راه احقاق حقوق برحقشان را هموارخواهند کرد.

*- اعتراض کارگران کارخانه کنتور سازی قزوین:

برپایه خبر منتشره در تاریخ صبح روز جمعه  پنجم اردیبهشت۹۹ آمده است : بار دیگر کارگران کارخانه کنتورسازی ایران درادامه اعتراضاتشان نسبت به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی مقابل استانداری قزوین تجمع کردند‌ کارفرما بعد از تعطیلات عید به بهانه کرونا شرکت را بسته و ۱۲۴کارگر آن را به بیمه بیکاری معرفی کرد. آنها با تاکید بر این که کارگران با تعطیلی شرکت موافق نیستند و علیرغم این که از سال ۹۵، معوقات مزدی آنها پرداخت نشده، باز هم تا پایان اسفند کار کرده‌اند، ادامه دادند: بیش از ۲۰ماه دستمزد پرداخت نشده دارند.Top of Form

*- جوانان شوش برای دومین شب متوالی، تجمع مطالباتی برپا داشتند:

برپایه خبر مندرج در کانال تلگرامی اردوی کار جمعه  پنجم اردیبهشت۹۹ آمده است : شماری از جوانان منطقه «حربیت چریم» در شهرستان شوش برای دومین شب متوالی، با خواست کار و بهبود معیشت، شب گذشته در دروازه ورودی شهر دست به تجمع زدند.
@ordoyekar

*- تجمع بزرگ کشاورزان در مقابل سازمان آب منطقه ای اصفهان:

برپایه خبر منتشره در تاریخ روز ششم اردیبهشت۹۹ آمده است : در اعتراض به برداشت های غیر مجاز اب توسط صنایع و اجرای طرحهای غیر قانونی و همچنین در اعتراض به سلب مسئولیت نظام صنف کشاورزی در ساماندهی زاینده رود. هم اکنون کشاورزان اصفهان امسال و سال قبل با برگزاری تجمعات اعتراضی متعددی نسبت به قطع آب  زاینده‌رود و برداشت آب توسط مافیای آب وابسته به مقامات رژیم برای انتقال به تاسیسات و کارخانه‌های وابسته به خودشان، بارها دست به اعتراض زده‌اند.به رغم اعتراضات پی در پی کشاورزان محروم، مقامات استان اصفهان هیچ اعتنایی به این درخواست‌های برحق نکرده‌اند و کشاورزان همچنان برای دست‌یافتن به حقابه خود اعتراض می‌کنند.کـشاورزان معترض هشدار داده بودند که خودشان از زاینده رود حفاظت خواهند کرد و اجازه برداشت آب را به پروژه‌های صنعتی پولاد و ذوب آهن اصفهان را نمی‌دهند.

*- آرایشگران کرمان نسبت به بلاتکلیفی معیشتی مقابل استانداری، تجمع اعتراضی بر گزار کردند:

برپایه خبر منتشره درتاریخ 6 اردیبهشت۹۹ آمده است : جمعی از آرایشگران کرمان برای اعتراض نسبت به بلاتکلیفی معیشتی دست به تجمع مقابل استانداری زدند و خواهان حمایت های اقتصادی شدند.یکی از آرایشگران شرکت کننده در تجمع به خبرنگاریک رسانه محلی گفت: آرایشگران یکی از متضررترین اصناف در بحران کرونا محسوب می شوند و پیش از همه اصناف به درخواست دولت، واحدهای صنفی این قشر تعطیل شد.وی افزود: با توجه به اینکه نزدیک به 2 ماه است که کسب و کار ما تعطیل شده، علاوه بر اجاره بهای مغازه، پرداخت اقساط بانکی و تامین مخارج زندگی سبب شده تا فشار زیادی بر آرایشگران تحمیل شود.... وی ادامه داد: فشارهای اقتصادی ناشی از شیوع کرونا به قدری زیاد است که چندی پیش یکی از همکاران ما جواز خود را به آتش کشید تا بتواند بدون ترس از پلمپ و باطل شدن جواز خرج و مخارج2  فرزند خود را تامین کند.

*- در تماس با ایلنا مطرح شد؛لزوم بازرسی مالی از پروژه دو هزار واحدی مسکن مهر اهواز/ ۸۰۰ خانواده بلاتکلیف هستند/ به قوه قضاییه شکایت کردیم:

به گزارش خبرگزاری ایلنا در تاریخ روز ششم اردیبهشت۹۹ آمده است :  جمعی از اعضای مسکن مهر ۲ هزار واحدی اهواز در تماس با خبرنگار ایلنا، خواستار بازرسی مالی از این پروژه توسط نهادهای نظارتی شدند. به گفته آنها، نهادهای نظارتی باید بر روند پیشرفت پروژه و حساب‌های مالی آن، نظارت کننندآنها می‌گویند مدتهاست که پروژه تعطیل است و پیمانکار مربوطه کار را به کندی پیش می‌برد؛ آنها از شکایت به دفتر رئیس قوه قضاییه خبر دادند و گفتند: در این خصوص، جلسه‌ای در دادگستری اهواز تشکیل شد....این درحالیست که حدود ۸۰۰ خانوار از کارکنان شرکت‌های نفتی و زیرمجموعه‌های آن، در استان خوزستان همچنان بلاتکلیف و منتظر تحویل گرفتن واحدهای مسکونی خود هستند

*- تجمعات اعتراضی متقاضیان کار شهر حر برای چهارمین روز متوالی ، همچنان ادامه دارد:

برپایه خبر منتشره درتاریخ ششم اردیبهشت۹۹ آمده است :  برای چهارمین روز متوالی، متقاضیان کار شهر حر(بیت چریم) دست به تجمع در دروازه بین شهر حر و هفت تپه و خیابان را مسدود کردند.                                                                                           خطاب به متقاضیان کار حر(بیت چریم ) و شعیبیه :کارحق مسلم شماست - راه دست یابی به خواست شما از راه دامن زدن به تفرقه بین کارگران شاغل وبیکار نمیگذرد - باتشکیل کمیته های پیگیری،برپایی تجمعات مشترک متقاضیان کارشهرهای همجوار وجلب حمایت عمومی ازجمله اهالی و کارگران شاغل منطقه با اطلاع رسانی،راه تحقق خواستتان هموار می شود

*- نمایندگان 3 هزار کارگر شرکت معادن زغال سنگ کرمان را از جلسه رسیدگی به مشکلاتشان بیرون کردند:

برپایه گزارش کانال تلگرامی سندیکای شرکت واحد آمده است : جلسه رسیدگی به مشکلات سه هزار کارگر اعتصاب کننده معادن ذغال سنگ کرمان بدون حضور نمایندگان کارگران معترض برگزار شد!
نمایندگان کارگران معادن ذغالسنگ کرمان از بی‌عدالتی‌ها گفتند و از حقایقی پرده برداشتند که سال‌هاست مسئولان از آن خبر دارند و توجهی به آن نمی‌کنند.
کارگران معادن ذغالسنگ کرمان از حقوق 2 میلیون و 900 تا 3 میلیون و 100 تومانی برای کار در معادن ذغالسنگ در اعماق زمین گفتند از ریه‌هایی که صدای خس‌خس آنها خبر از حقیقتی تلخ داشت و سلامتی که دیگر از آن خبری نبود.
نمایندگان کارگران معادن ذغالسنگ کرمان از عدم امنیت شغلی گفتند و از قراردادهای موقتی سخن گفتند که یک طرفه تنظیم شده و مجبورند هر ساله آن را امضا کنند.
@vahedsyndica

*- کسبه جمعه بازار گنبد نسبت به بلاتکلیفی معیشتی مقابل فرمانداری؛ تجمع اعتراضی نمودند:

 

برپایه خبر منتشره در تاریخ روز شنبه ششم اردیبهشت۹۹ آمده است : جمعی از کسبه جمعه بازار گنبدکاووس برای اعتراض به بلاتکلیفی معیشتی مقابل فرمانداری این شهرستان اجتماع کردند.یکی از حاضرین در تجمع گفت: از زمان شیوع کرونا و برای جلوگیری از شیوع بیماری پیشگام تعطیلی بازار شدیم اما با گذشت 2 ماه هنوز زمان مشخصی برای از سرگیری فعالیت ما اعلام نشده است.وی افزود: حدود هزار و  400کسبه در جمعه بازار گنبدکاووس فعالیت می‌کنند و اغلب آن‌ها درآمد دیگری ندارند که اکنون علاوه بر دشواری در تامین هزینه روزمره، بسیاری از اقلام و کالاهای آنان در حال فاسد شدن است. همچنین بسیاری از کسبه این بازار به تولید کنندگان و بازاریان طرف حساب خود چک داده‌اند که به دلیل تعطیلی 2 ماهه بازار و نداشتن پس انداز کافی از پرداخت بدهی خود ناتوانند.

*- کارگران کارخانه فارسیت دورود نسبت به عدم پرداخت مطالبات مقابل هلدینگ سیمان فارس و خوزستان، تجمع اعتراضی نمودند:

                                                                                        برپایه خبر منتشره در تاریخ روز شنبه ششم اردیبهشت۹۹ آمده است : جمعی از کارگران کارخانه فارسیت دورود برای اعتراض به عدم پرداخت مطالبات دست به تجمع مقابل هلدینگ سیمان فارس و خوزستان زدند.روابط عمومی هلدینگ سیمان تامین طی گزارشی بتاریخ 6 اردیبهشت ضمن تایید تجمع کارگران کارخانه فارسیت دورود برای دریافت مطالباتشان مقابل هلدینگ سیمان فارس و خوزستان،افزود:شرکت فارسیت دورود دارای سهامداران و هیات مدیره مشخص است و هلدینگ سیمان فارس و خوزستان هیچ سهمی در آن شرکت ندارد.

*- کشاورزان اصفهان نسبت به عدم تخصیص آب برای کشت تابستان مقابل شرکت آب منطقه‌ای استان، تجمع اعتراضی نمودند:

برپایه خبر منتشره درتاریخ ششم اردیبهشت۹۹ آمده است : جمعی ازکشاورزان شرق و غرب اصفهان برای اعتراض به عدم تخصیص آب برای کشت تابستان  دست به تجمع مقابل شرکت آب منطقه‌ای استان زدند وخواهان اجرای مصوبات شورای عالی آب و شورای هماهنگی زاینده‌رود شدند.                                                                                                 یکی از کشاورزان حاضر درتجمع با اشاره به لغو شدن شورای هماهنگی حوضه آبریز زاینده رود در یک سال اخیر، گفت: کشاورزان اصفهان از حضور در جلسات تصمیم گیری برای برنامه توزیع آب و طرح ساماندهی رودخانه زاینده رود کنار گذاشته شده اند وشورای هماهنگی حوضه آبریز زاینده رود را از سال گذشته لغو کردند.... همچنین متاسفانه شرکت آب منطقه‌ای اعلام کرده که امکان توزیع آب برای کشت صیفی در تابستان وجود ندارد.

*- تجمع اعتراضی پرسنل عوارضی ها روبروی وزارت راه و شهرسازی :برپایه خبر مندرج در کانال تلگرامی اردوی کار یکشنبه ۷ اردیبهشت۹۹ آمده است : حقوق برخی از پرسنل ماه هاست پرداخت نشده و بسیاری از پرسنل هم کماکان در بلاتکلیفی کاری بسر میبرند.
@ordoyekar

*- کارگران کارد به استخوان رسیده مجموعه شهرداری لوشان نسبت به عدم پرداخت ۶ماه حقوق، تجمع و اعتراض نمودند:

برپایه خبر منتشره در تاریخ روز ۷اردیبهشت۹۹ آمده است :  کارگران مجموعه شهرداری لوشان در استان گیلان ۹ماه معوقات بیمه طلب دارند و شش ماه است که حقوق نگرفته‌اند.
یکی از کارگران شهرداری لوشان روز یک‌شنبه ۷اردیبهشت گفت گروهی از کارگران پس از مراجعه به مراکز درمانی، متوجه این مسأله شده‌اند.
این کارگر افزود کارفرمای کارگران هم گفته «به‌دلیل مشکلات مالی و نداشتن نقدینگی، پرداخت حق بیمه به تعویق افتاده است.» این کارگر هم‌چنین گفت جدا از مطالبات بیمه، دستمزد او و همکارانش در شش ماه گذشته نیز پرداخت نشده است

*- رانندگان فرودگاه خمینی برای به تعویق انداختن اقساط ماهانه مقابل شرکت لیزینگ و بانک طرف حساب ، تجمع اعتراضی نمودند:

برپایه خبر منتشره در تاریخ روز یکشنبه 7 اردیبهشت۹۹ آمده است : جمعی از رانندگان فرودگاه خمینی باپارک کردن خودروهایشان و تجمع مقابل شرکت لیزینگ و بانک مربوط که خودرو خود را به واسطه آن خریداری کرده اند،خواهان به تعویق انداختن اقساط ماهانه لیزینگ  بدلیل رکود در فرودگاه‌ها و روند خاموش سفرهای هوایی،شدند.خاطر نشان می شود که رانندگان فرودگاه زیر نظر شرکت تاکسیرانی نبوده و تحت نظر وزارت راه فعالیت می‌کنند از حقوقی مانند  بیمه بیکاری، طرح ترافیک و سهمیه سوخت برخوردار نیستند.

*- تجمع اعتراضی بیکاران در کلیبر :


برپایه خبر مندرج در کانال تلگرامی اردوی کار آمده است : اهالی روستای یوزبند که مجتمع نفلین سینیت کلیبر در زمین‌های آن‌ها احداث شده - و واگذاری این زمین‌ها به شرط استفاده از نیروی کار منطقه بوده است - در اعتراض به بیکاری نیروهای منطقه در مقابل این مجتمع تجمع کرده و خواستار پاسخ‌گویی مسئولان شده‌اند.

@ordoyekar

*- کارکنان بازنشسته بیمارستان خمینی کرج نسبت به بلاتکلیفی معیشتی مقابل بیمارستان و سازمان همیاری شهرداری‌های استان البرز ، تجمع اعتراضی نمودند:

برپایه خبر منتشره در تاریخ روز یکشنبه 7 اردیبهشت۹۹ آمده است :جمعی از کارگران بازنشسته بیمارستان خمینی کرج برای اعتراض به عدم پرداخت حقوق بازنشستگیشان واز اعتبار افتادن دفترچه های بیمه شان به دلیل پرداخت نشدن پول بیمه 5 ماه آخرکارشان از طرف کارفرما تجمعاتی را مقابل بیمارستان و در سازمان همیاری شهرداری‌های استان البرزبرگزارکردند....یکی از کارکنان بازنشسته حاضردرتجمع به خبرنگار رسانه ای گفت: کارکنان این بیمارستان در شرایط بسیار سخت اقتصادی جامعه در دو سال و نیم گذشته نه تنها تمام داشته‌های خود را از دست داده اند، بلکه دچار از هم پاشیدگی خانواده نیز شده اند. آیا کسی به این مسائل پاسخ می‌دهد؟ چرا نظارتی بر این کارکنان نیست....

*- صدها راننده ناوگان حمل و نقل درون شهری قزوین نسبت به بلاتکلیفی معیشتی، اعتراض نمودند:

برپایه خبر منتشره در وبسایت اتحاد آمده است: تعداد 700 راننده اتوبوسرانی شهر قزوین بدنبال تعطیلی حمل و نقل درون شهری،از ادامه پیگیری هایشان نسبت به بلاتکلیفی معیشتی دوماهه شان  در چارچوب مقابله با بیماری کووید 19 و وعده های توخالی مسئولان ذیربط خبردادند.این رانندگان که دوماه است بیکار شده‌اندبه خبرنگار یک رسانه محلی گفتند: باتوجه به شیوع ویروس کرونا و تعطیلی حمل و نقل درون شهری، به ما اعلام شد که درسامانه بیمه بیکاری ثبت نام کنیم که علی رغم این دستور متاسفانه هیچ یک از رانندگان موفق به ثبت نام درسایت بیمه تامین اجتماعی نشدند....کارکنان شرکت حمل و نقل عمومی درون شهری قزوین با بیان اینکه شغلی آسیب‌زا دارند که حجم سختی کار بالا است، یادآور شدند: در این دو ماه چندین بار مشکلاتمان را پیگیری کردیم که در جواب فقط می‌گویند؛ کشور در بحران است وعده‌های توخالی می‌دهند.

*- دراعتراض به شرایط جدید کاری دردوران کورنا:

برپایه خبر مندرج در کانال تلگرامی اردوی کار آمده است : کارگران شرکت توزیع برق آبادان وماهشهر در برابر ساختمان شرکت توزیع برق خوزستان (اهواز،امانیه) در اعتراض بە شرایط جدید کاری تجمع کردند                                                                                       @ordoyekar

*-  کارگران اداره کل راهداری استان قزوین، دیگربار دست به تجمع زدند :

برپایه خبر منتشره در تاریخ صبح روز دوشنبه هشتم اردیبهشت۹۹ آمده است : باری دیگر کارگران اداره کل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای استان قزوین در اعتراض به اخراج از کار خود به تهران رفته و مقابل وزارت راه وشهرسازی تجمع کردند.
این کارگران که اعتراض خود را از روز دوشنبه هیجدهم فروردین ماه مقابل استانداری و اداره کل راه و شهرسازی قزوین آغاز کرده اند اکنون با آمدن به تهران خواستار بازگشت به کار خود هستند. آنها با در دست داشتن پلاکاردی ضمن بازگشت به کار خواستار پرداخت کلیه معوقات مزدی خود نیز می باشند. کارگران اداره کل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای استان قزوین در خصوص تجمع خود می گویند درحالی از کار بیکار شده اند که هرکدام دارای چندین ماه دستمزد معوقه می باشند و هیچ کدام از آنها نیز به بیمه بیکاری معرفی نشده اند.

 

*- کارگران پتروشیمی مرجان برای پرداخت یک ماه ونیم حقوق ومطالبات دیگرشان ، پیکار می کنند:

برپایه خبر منتشره در تاریخ روز دوشنبه ۸اردیبهشت۹۹ آمده است : کارگران پتروشیمی مرجان (شرکت مهندسی پویا نصب پارس) زیر مجموعه شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران واقع درمنطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس عسلویه در استان بوشهر،از کنش هایشان برای پرداخت یک ماه ونیم حقوق ومطالبات دیگرشان خبردادند.این کارگران  گفتند: شرکت پیمانکار نیمی از حقوق اسفندماه ۹۸ و حقوق فروردین ماه ۹۹ را پرداخت نکرده و کارگران این شرکت با مشکلات جدی در تامین زندگی مواجه شده اند. آنها افزودند: شرکت از پرداخت حق کمپ نیروهای بومی هم خودداری می کند در حالی که  نیروهای غیر بومی از کمپ اقامتگاهی استفاده می کنند اما نیروهای بومی هم از کمپ و هم از حق کمپ محروم شده اند.

*- صدها کارگر نی بر مجتمع کشت وصنعت نیشکر هفت تپه در اعتراض به عدم پرداخت حقوق ، دست به تجمع وئ اعتصاب زدند:

 

برپایه خبر کانال تلگرام سندیکای کارگران نیشکر هفت‌تپه منتشره در تاریخ روز دوشنبه هشتم اردیبهشت۹۹ آمده است : برای دومین روز متوالی، صدها کارگر نی بر مجتمع کشت وصنعت نیشکر هفت تپه در اعتراض به عدم پرداخت حقوق دست از کارکشیدند ومقابل دفتر مدیریت شرکت تجمع کردند.بنا به گزارش بدنبال اعتراضات 500 کارگر نی بر مدیریت شرکت وعده  داد مطالبات 2500 نی بر مجتمع کشت وصنعت نیشکر هفت تپه را پرداخت کند.

*- مالباختگان مجتمع تجاری آدینه رشت با تجمع مقابل ساختمان ستاد اجرایی فرمان امام گیلان، دیگر بار اعتراض خود را از سر گرفتند :

برپایه خبر منتشره در تاریخ روزسه شنبه ۹اردیبهشت۹۹ آمده است : مالباختگان مجتمع تجاری آدینه رشت درادامه اعتراضات دامنه دارشان نسبت به بلاتکلیفی چند ساله شان بدنبال پیش خرید واحده دست به تجمع مقابل ساختمان ستاد اجرایی فرمان امام گیلان درکلانشهر رشت زدند.پیش ازاین نماینده خریداران مجتمع آدینه به خبرنگاران گفته بود: مجتمع آدینه در سال 91 به امید ایجاد یک مجتمع تجاری ساخته شد . در همان سال اینجا را خریداری کردیم. اکنون اما بعد از گذشت  سالها این مجتمع ساخته نشده است.... وی اضافه کرد: مشکلات این مجتمع فقط آماده نکردن آن نیست و مشکلات مختلفی دارد. از جمله اینکه هر کدام از ما دو چک را به آنها به امانت داده ایم که هر کدام از آنها حاوی 5 درصد از کل مبلغ خریداری شده فروشگاه است و قرار بود زمان تحویل واحدها به ما پس بدهند. اما این چک ها را بدون اطلاع به بازار و پیمانکار دادند.

*- کارگران اداره برق استان خراسان شمالی نسبت به ادامه کار بدون تجهیزات بهداشتی کافی بدنبال ابتلای 2همکارانشان به بیماری کووید 19، اعتراض کردند:

 

برپایه خبر منتشره آمده است : تعداد 2 نفر کارگر سیم بان اداره برق استان خراسان شمالی براثر ابتلا به بیماری کووید 19در بخش عفونی بیمارستان امام حسن مجتبی بجنورد بستری شده اند و وضعیت مناسبی ندارند.کارگران اداره برق استان خراسان شمالی با اعتراض به مدیریت خواستار دریافت تجهیزات بهداشتی بیشتر از قبیل دستکش یکبار مصرف ،ماسک و مواد ضد عفونی کننده برای ادامه کار شدند که متاسفانه تاکنون عکس العمل مثبتی از طرف مسئولان شرکت نشان داده شده است.

*- وضعیت نابسامان کارگران شهرداری‌ها؛در بحران کرونا «نان» نداریم/ حقوق کارمندانی که زیر کولر می‌نشینند، مرتب پرداخت می‌شود!

به گزارش خبرنگار ایلنا،در تاریخ سه شنبه ۹ ارديبهشت ۱۳۹۹ آمده است: در اوج بحران کرونا، سال جدید از راه رسید؛ آنهم درحالیکه برخی کارگران پیمانکاری شهرداری‌ها، حتی عیدی سال گذشته را دریافت نکردند؛ درحالی شهرداری‌ها، کمبود درآمد و نقدینگی به خاطر رکود ساخت و ساز را دلیل اصلی نامرتب بودن پرداخت دستمزد کارگران می‌دانند که کارگران شهرداری‌های سراسر کشور، بدون یک روز تعطیلی در روزهای بحرانی به وظایف عادی خود ازجمله جمع‌آوری زباله‌های شهری و رفت و روب خیابان‌ها اشتغال داشتند.                                         این کارگران در برخی از شهرها، هنوز معوقات سال گذشته خود را دریافت نکرده‌اند؛ برای نمونه کارگران شهرداری مریوان، هنوز از سال ۹۸ مطالبات مزدی پرداخت نشده دارند و با این وجود، همچنان مشغول به کارند. کارگران شهرداری لوشان، ۹ ماه حق بیمه و چند ماه دستمزد معوق دارند و نمی‌توانند دفترچه‌های درمانی خود را تمدید کنند. کارگران شهرداری بناب نیز اول فروردین ماه اعلام کردند که دو ماه دستمزد پرداخت نشده دارند. یکی از این کارگران پیمانکاری که در یکی از شهرهای استان کردستان زندگی می‌کند، می‌گویدنه تنها نمی‌توانیم محلول ضدعفونی‌کننده و ماسک بخریم، بلکه حتی دیگر قادر نیستیم نان سفره‌های خود را تامین کنیم....آنها این سوال را مطرح می‌کنند که آیا دستمزد کارمندان نیز با همین میزان تاخیر پرداخت می‌شود؛ کارگران شهرداری می‌پرسند: آیا ما کارگران فضای سبز و پاکبان که با زباله‌های آلوده به ویروس سروکار داریم، در اولویت آخر پرداخت مسئولان قرار نداریم؟!

*- كشاورزان اهوازى در مقابل ساختمان استاندارى تجمع اعتراضى برگزار كردند:


برپایه خبر مندرج در کانال تلگرامی اردوی کار آمده است : امروز سه شنبه ۹ ارديبهشت ۱۳۹۹ جمعی از كشاورزان خسارت ديده به دليل سيل خواستار ايفاى دولت به تعهداتش و پرداخت خسارت زمينهاي كشاورزيشان شدند.
كشاورزان که از مناطق عرب نشین هستند مى گويند؛ بعد از وقوع سيل قرار بود خسارتهايمان پرداخت شود اما تا كنون هيچ كدام از ما مبلغى دريافت نكرد...
@ordoyekar

*- کارگران کارخانه قند فسا وزباله گردی تعدادی از آنها برای امرارمعاش ، در بلاتکلیفی شعلی و معیشتی خود روزگار می گذرانند:

به گزارش خبرگزاری ایلنا ، در تاریخ سه شنبه ۹ ارديبهشت ۱۳۹۹ آمده است:  درآستانه روزجهانی کارگر تعدادی از کارگران بیکارشده کارخانه قند فسا با 7 ماه حقوق معوقه برای گذراندن امورات زندگی در حال جمع کردن و فروختن پلاستیک کهنه و زباله هستند.به گزارش ایلنا، مشکلات کارخانه قند فسا به جای حل شدن وارد مرحله جدیدی شده است و با زندانی شدن مالک کارخانه برای بار دوم بسیاری از کارگران این کارخانه ماه‌هاست که برای کسب در آمد یا به دیگر شهرها مهاجرت کردند و  یا به جمع آوری و فروش زباله و پلاستیک کهنه روی آوردند.

*- کارگران آب و فاضلاب روستایی استان خوزستان نسبت به عدم پرداخت ماه حقوق ومطالبات دیگر، دیگر بار دست به تجمع اعتراضی زدند:

برپایه خبر منتشره در تاریخ سه شنبه ۹ ارديبهشت ۱۳۹۹ آمده است: برای باری دیگر، کارگران آب و فاضلاب روستایی(موسوم به آبداران)  استان خوزستان برای انعکاس صدای اعتراضشان نسبت به عدم پرداخت ماههاحقوق ومطالبات دیگردست به تجمع مقابل ساختمان شرکت در اهواززدند.قابل یادآوری است که این کارگران روز چهارشنبه 28 اسفند 98 هم دست به تجمع مقابل شرکت زده بودند.

*- نامه سرگشاده کارگران سیمان لوشان دراعتراض به تعطیلی کارخانه و برای بازگشت دیگر بار بر سر کار:

 

برپایه خبر منتشره در تاریخ سه شنبه ۹ ارديبهشت ۱۳۹۹ آمده است: کارگران سیمان لوشان با اتشار نامه ای سرگشاده خطاب به مسئولان طرازاول استان گیلان ضمن اعتراض به ادامه تعطیلی کارخانه خواهان بازگشت بکارشدند.بخش هایی از این نامه که  67 کارگر بیکارشده کارخانه سیمان لوشان امضایش کرده اند،بقرارزیراست:سیمان لوشان (سهامی عام) از سال ۳۸ لغایت ۹۲ در زمینه تولید سیمان خاکستری و با ایجاد اشتغال بطور میانگین مستقیم ۳۰۰ نفر و غیرمستقیم ۲ هزار نفر فعال بود..... سهامداران کارخانه سیمان لوشان پس از چند سال از زمان تعطیلی کامل کارخانه در سال ۹۵ با درج آگهی در روزنامه‌های کثیرالانتشار برای فروش سهام این کارخانه قدیمی اقدام نمودند که فردی با تخصص استخراج سنگ ساختمانی (تراورتن) موفق به خرید سهام شرکت شد با این نیت که از معدن شرکت سیمان لوشان که دارای دریایی از سنگ تراورتن است، برداشت کرده و منافع خود را کسب کند....درپایان امضا کنندگان این نامه سرگشاده خواهان خواستار بررسی راه‌حل‌های مناسب برای پایان دادن به بلاتکلیفی شغلیشان شدند.

 

 

</form>
Gozareshgar
info@gozareshgar.com