02.05.20 13:18 Alter: 303 days

سلسله گزارشات مشترک سایت گزارشگران و شورای مستقل همبستگی با جنبشهای اجتماعی در ایران: رو به کارگران و زحمتکشان – شماره یک

Kategorie: Nachricht

 

شفافیت و صداقت شرط بنیادین انجام وظیفه ای انقلابی است.

نوضیح گزارشگران: خواننده گرامی, گزارشگران رسانه ای موثر و آزاد, مستقل و بدون هرگونه وابستگی به نهادها و تشکلها و احزاب و منابع مالی است. خوشبختانه سوابق کافی برای چنین ادعایی را نیز دارا هستیم. کار رسانه ای و آگاهگرانه و شفاف برای ما در درجه اول اهمیت قرار دارد و در این زمینه علاوه بر استقلال و ازاد بودن, متعهد به اهداف و خواست های عمومی کارگران و زحمتکشان کشورمان نیز هستیم. بدینجهت فعالیت رسانه ای ما ازاد است و پاسخگو به احدی نیستیم جز مخاطبان خود. نظرات و دقایق شما نسبت به این گزارشات بسیار ضروری و در اختیار خوانندگان قرار خواهد گرفت.

گزارش یک سالی که گذشت!

یک سال پیش و قبل از سر رسید روز اول ماه مه مطلبی در سایت گزارشگران توسط سردبیر این رسانه بهروز سورن, مبنی بر ضرورت همبستگی سراسری نیروهای مدافع کارگران در خارج از کشور منتشر شد. پس از آن نامه های متعددی مبنی بر تائید این ضرورت دریافت شد. از جمله پیشنهاد رفیق ب. برای ارسال فراخوانی غیر علنی و در حد امکانات و شناخت موجود از فعالین سیاسی کارگری. فراخوانی تهیه و برای دهها ارتباط موجود فرستاده شد. بیش از نود درصد از مخاطبان علاقه خود را برای دخالت در این امر اعلام کرده و نامه های محبت آمیزی ارسال شد که به اطلاع عموم فعالین رسید. لیست واکنش ها بدون ذکر تعدادی از اسامی و یا تنها با حرف اول نامشان, برای اطلاع همگان ارسال شد.در ادامه این حرکت اجلاسی مجازی با شرکت تقریبی پنجاه فعال سیاسی و کارگری و فرهنگی پر سابقه و شناخته شده در محیطی رفیقانه و سازنده برگزار گردید.

متن کامل فراخوان را در زیر می بینید

همگامی

رفیق گرامی

با دروهای فراوان

 

رفیق عزیز، این یادداشت فعلا برای انتشار علنی نیست و تنها برای نظرخواهی شما، ارسال شده است. امیدواریم هر چه زودتر جواب مثبت شما و هم‌چنین ملاحظات‌تان را دریافت کنیم.

 

شما نیک می‌دانید که  جامعه ایران آبستن تحولات مختلف است و در مرحله تاریخی خطیری قرار دارد. دیگر افشاگری حکومت اسلامی را پشت سر گذاشته‌ایم و اکنون دوره طرح و جدل آلترناتیوهاست.

 

در چنین شرایطی، گرایشات نزدیک به هم از چپ و راست و میانه، با همدیگر رایزنی و تبادل نظر و مشورت می‌کنند تا نقش خود را در تحولات آتی ایران ایفا کنند. اما متاسفانه این نوع روابط بین نیروهای چپ و سوسیالیست به‌خصوص نیروهای منفرد این گرایش سیاسی – اجتماعی که بسیارانند و به هر دلیلی از این تشکیلات‌ها جدا شده‌اند و یا نخواسته‌اند عضو آن‌ها بشوند یافت نمیشود. ما به هیچ‌وجه بحث ارزش‌گذاری مثبت و منفی نمی‌کنیم اما همه ما این حس را داریم که با همدیگر وارد بحث و مشورت و تبادل‌نظر و در نهایت متحد شویم.

 

واقعیت این است که شاید هر کدام از ما گذشته سیاسی متفاوتی را طی کرده ایم اما امروز چه بخواهیم و چه نخواهیم شرایط کنونی به ما تحمیل می‌کند تا همدیگر را دریابیم. ما که خود را انقلابی و رادیکال کمونیست، سوسیالیست، فمینیست، آنارشیست، سندیکالیست، فعال محیط زیست، نویسنده، هنرمند، روزنامه‌نگار، آزادی‌خواه، برابری‌طلب، پزشک، حقوق‌دان، اقتصاددان و تحلیل‌گر و محقق می‌دانیم نه با اندیشه سانترالیسم دموکراتیک سنتی - حزبی، بلکه با اندیشه شورایی و دموکراسی مستقیم وارد بحث و تبادل نظر با هم شویم و از همان آغاز بدانیم که ما نظریات مختلف و گذشته متفاوت داریم اما عزم و اراده کنیم که با هم متحد شویم و هدف‌مان هم تبلیغ و ترویج و تقویت جنبش شورایی در جامعه ایران باشد. تا از این طریق، در جهت همبستگی و اتحاد جنبش کارگری، جنبش زنان، جنبش دانشجویان و جوانان، جنبش روشنفکری، زیست محیطی، آزادی زبان های مادری و مدافع خلق‌های تحت ستم ایران، گام‌های جدی و ماندگار برداریم.

 

پیشنهاد ما این است که در چارچوب این پیشنهاد، نخست یک طرح و یا پلاتفرم مختصر و مفید با هدف طرح کلی مسئله تهیه کنیم بدون این که وارد جزئیات شویم و باز هم آن را به رفقای منفرد بیش‌تری که هر کدام از ماها با آنها ارتباط داریم بفرستیم. در قدم بعدی یک زمان‌بندی برای برگزاری یک جلسه اینترنتی و یا حضوری تعیین کنیم. نهایتا در صورت توافق جمعی در گام سوم می‌توانیم یک کنفرانس دو سه روزه برگزار کنیم و در این کنفرانس پلاتفرم پیشنهادی را تصویب کنیم و کمیته‌های مختلف تبلیغاتی، تشکیلاتی و شورای هماهنگی انتخاب کنیم. هدف اصلی این طرح نیز تقویت عمومی نظری - عملی جنبش شورایی و دموکراسی مستقیم است.

 

چکیده اهداف ما، مخالفت با کلیت حکومت اسلامی ایران، تلاش برای سرنگونی کلیت حکومت سرمایه داری اسلامی با هدف برپایی یک جامعه نوین شورایی، دفاع از جنبش کارگری و سایر جنبش‌های اجتماعی آزادی‌خواه و برابری‌طلب، دفاع از جنبش شورایی و دموکراسی مستقیم، برقراری برابری بین زن و مرد در همه عرصه‌های اقتصادی، سیاسی و اجتماعی، آزادی مذهب و لامذهبی، آزادی زبان‌های مادری، آموزش و بهداشت رایگان برای همه کودکان تا 18 سالگی، تامین زندگی کودکان کار و خیابان و خانواده آن‌ها، آزادی همه زندانیان سیاسی و اجتماعی، لغو هرگونه  سانسور، لغو هرگونه شکنجه زندانیان و لغو اعدام، برچیدن زندان‌های سیاسی، تضمین آزادی بی‌و‌حد و حصر بیان، قلم، تجمع، اعتصاب، احزاب، تشکل‌های دموکراتیک مردمی، دفاه از محیط زیست و آشتی دادن بین انسان و طبیعت و... است.

 

سازمان‌دهی اقتصاد هرچند سهل و آسان نیست اما از همان آغاز فردای سرنگونی حکومت اسلامی، نباید درآمدهای اقتصادی برای کسب سود به افراد و شرکت‌ها تعلق گیرد، بلکه ما یک رابطه اقتصادی با دنیا خواهیم داشت که به ناچار از قوانین سرمایه‌داری موجود تبعیت خواهد کرد اما جامعه خودمدیر شورایی می‌تواند اقتصاد داخلی را به‌شدت به نفع کارگران و محرومان جامعه دگرگون سازد. یعنی هرگونه درآمد و سود از منبع فروش نفت و غیره به هیچ‌کس اختصاص نمی‌یابد جز به آموزش و پرورش، بهداشت و درمان، خدمات عمومی، مناطق عقب نگاه داشته اقتصادی کشور و نهایتا برداشتن گام‌های جدی به‌سوی لغو استثمار انسان از انسان!

 

در پایان تاکید کنیم که این فراخوان و پیشنهاد ما، نه ربطی به احزاب و سازمان‌های سیاسی چپ دارد و نه این اقدام مخالفت و یا رقابت با آن‌هاست، بلکه یک حرکت مستقل افقی و شورایی است و ربطی به سازمان‌دهی سانترالیسم سنتی احزاب ندارد.

 

اما در عین حال، اگر اعضای احزاب و سازمان‌ها علاقه‌مند بودند به‌طور فردی به این اتحاد بپیوندند مانعی نیست و خوش آمدند.

 

در هر صورت ما برای اتحاد و همبستگی نیروهای منفرد که تعدادشان هم زیاد است حول جنبش شورایی و دموکراسی مستقیم تلاش مشترکی را آغاز کنیم.

 

می‌دانیم که جواب بسیاری از شما رفقا نه تنها مثبت است، بلکه چنین اتحاد سیاسی، اجتماعی و فرهنگی آرزوی قلبی همه شماست!

 

شما از زمان دریافت این یادداشت تا دو هفته وقت دارید تا نظر و پیشنهادتان را با ما در میان بگذارید.

 

شاد و تندرست و موفق باشی!

سوم آوریل 2019

ادامه دارد

شورای مستقل همبستگی با جنبشهای اجتماعی در ایران

سایت گزارشگران

www.gozareshgar.com

 

ادامه دارد.

iransolidarity@gmx.at

info@gozareshgar.com

 
Gozareshgar
info@gozareshgar.com