17.03.20 14:38 Alter: 18 days

پیام سازمان راه کارگر: جنبش چپ و کارگری ایران در سوگ یکی از یاران خود, رفیق فریبرز رئیس دانا

Kategorie: Meldung Rechts

 

صبح دوشنبه 26 اسفند در بیمارستان تهران پارس، قلب فریبرز رئیس دانا از طپش و ریه او از تنفس باز ایستاد. او که در سالهای اخیر با موفقیت توانسته بود در نبرد با سرطان سربلند بیرون آید اینبار نتوانست از پس ویروس کرونا برآید و بعد از یک هفته ابتلاء و بستری شدن، جان باخت.

رفیق فریبرز در سال 1327 خورشیدی در محله زحمتکش نشین خانی آباد تهران متولد شد. بعد از اتمام دبیرستان، وارد دانشگاه ملی شد و در رشته اقتصاد لیسانس و فوق لیسانس گرفت. سپس برای اخذ مدرک دکترا به انگلیس رفت و در لندن در زمینه اقتصاد و علوم سیاسی دکترا گرفت و به ایران برگشت.  او یکی از اعضای ثابت قدم کانون نویسندگان ایران بود و چند سالی نیز عضو هیات دبیران آن.

در طی چند دهه فعالیت سیاسی، ادبی و پژوهشی بارها مورد بازجویی قرار گرفت و آخرین بار یکسال از عمر خود را در زندانهای جمهوری اسلامی گذراند. تا کنون حدود چهل کتاب و ترجمه و نیز صدها مقاله از او منتشر شده است به اضافه دهها گفتگوی رادیویی و تلویزیونی.

او جزو معدود اقتصاددانان ایران بود که به جای ایستادن در کنار طبقه حاکم و سرمایه داران، ایستادن در کنار اردوی کار و رنج را انتخاب کرد  و در حد توان خود از منافع طبقه کارگر و تهیدستان شهر و روستا حمایت کند.

با مرگ او، جنبش چپ و کارگری ایران یکی از یاران پرتلاش خود را از دست داد. یاد عزیز او همیشه با ما خواهد بود و آرمان سرخش برای رهایی کارگران و زحمتکشان ازچنبره استبداد و استثمار، پرصلابت تر از گذشته تداوم خواهد داشت.

سازمان ما مرگ زودرس این عزیز را به خویشان و یاران او – بویژه اعضای کانون نویسندگان ایران -  تسلیت میگوید و خود را عمیقا در اندوهشان شریک می بیند.

 

گرامی باد یاد عزیز رفیق فریبرز رئیس دانا

 

کمیته مرکزی سازمان راه کارگر

26 اسفند 1398 –  16 مارس 2020
Gozareshgar
info@gozareshgar.com