11.02.20 00:23 Alter: 9 days

اخبار و گزارشات کارگری 21 بهمن ماه 1398

Kategorie: Meldung Rechts

 

 

«با اتحاد پیروز میشویم، با افتراق شکست میخوریم»

- تجمع اعتراضی خانوادگی کارگران بازنشسته کارخانه مخابرات راه دور شیراز(ن آی.تی. آی)سبت به عدم پرداخت حق وحقوقشان مقابل استانداری فارس

- بیانیه اتحادیه آزاد کارگران ایران در مورد تعیین حداقل دستمزد سال 99

- تجمع اعتراضی خانوادگی کشاورزان رفسنجان نسبت به تاثیرات مخرب معدن شن و ماسه گیو علی آباد مقابل استانداری کرمان

- بازداشت  امیرمحمد شریفی، دانشجوی رشته نقشه‌برداری و از ساکنین خوابگاه های سطح شهر دانشگاه تهران

- وضعیت تحصیلی نامشخص دانشجویان بازداشتی در اعتراضات اخیر ازجمله سیاوش (مصطفی) نوروزی دانشجوی گرافیک دانشگاه شیراز

- جان باختن کارگر سنگ کار 45 ساله حین کار در پاکدشت براثرسقوط بدنبال برق گرفتگی

- مصدومیت2کارگر نوجوان در شهر ری براثر ریزش آوار

*تجمع اعتراضی خانوادگی کارگران بازنشسته کارخانه مخابرات راه دور شیراز(ن آی.تی. آی)سبت به عدم پرداخت حق وحقوقشان مقابل استانداری فارس

روز دوشنبه 21 بهمن، کارگران بازنشسته کارخانه مخابرات راه دور شیراز در سومین روز از دور جدید اعتراضاتشان نسبت به عدم پرداخت حق وحقوق دست به تجمع خانوادگی مقابل استانداری فارس زدند.

برپایه گزارش رسانه ای شده،در جلسه ای که حدود 20 نفر کارگران بازنشسته آی. تی. آی با معاونت اقتصادی استانداری فارس و مدیر کل کار استان داشتند،مقرر شد که هیات حمایت از صنایع اعضا هیات اجرایی کارخانه آی. تی. آی تا 15 روز آینده تغییر کند.

بنا بهمین گزارش مسئولان استان فارس  به بازنشستگان طلبکار و معترض کارخانه مخابرات راه دور شیرازبنابروال 13 سال گذشته وعده داده اند که طی 75 روز آینده مشکل مطالبات بازنشستگان آی. تی. آی را حل کنند.

تجمع کنندگان خواستار پرداخت مطالباتشان از طرف دولت هستند واز آنجایی که کارخانه آی. تی. آی در تملک بانک ملی قرار دارد این بازنشستگان خواهان این هستند که بانک ملی مطالباتشان را از محل مصادره این مجموعه به ما بپردازد.

*بیانیه اتحادیه آزاد کارگران ایران در مورد تعیین حداقل دستمزد سال 99

حداقل مزد کارگران باید به بالای ۹ میلیون تومان افزایش یابد

دستمزد کارگران باید توسط خود کارگران تعیین گردد

فقر و فلاکت سر تا پای جامعه ایران را فراگرفته است. اکثریت جامعه دیگر توانایی تأمین حداقلی ترین نیازهایشان را ندارند. هزینه تأمین مسکن به شکل سرسام آوری سر به فلک کشیده است و تأمین پوشاک و امور درمانی و ادامه تحصیل فرزندان از لیست موارد ضروری میلیونها خانواده کارگری خارج شده است و به میزان استطاعت مالی خانواده ها، به آن اهمیت داده میشود.

گرانی روزافزون اقلام حیاتی و خوراکی به حدی رسیده است که بسیاری از مایحتاج مانند گوشت و میوه و لبنیات از دایره سبد غذایی خانواده ها خارج شده است.

از دو سال گذشته و در جریان اعتراضات مردمی دیماه ۹۶ که با سرکوب سبوعانه روبرو شد تاکنون، از سوی حاکمیت نه تنها اقدامی به جهت کاستن از مصائب و مشکلات میلیونها انسان در این جامعه صورت نگرفته است بلکه روز به روز تعرض به معیشت و زیست میلیونها خانواده کارگری و اقشار کم درآمد افزایش یافته است. حاکمیت با نادیده انگاشتن مطالبات معیشتی جامعه و اعتراضات و اعتصابات روزانه کارگران در مراکز مختلف کارگری و تظاهراتهای مردمی، در آبانماه امسال با افزایش سه برابری قیمت بنزین به بزرگترین دوره تعرض به معیشت آحاد جامعه دست زد و اعتراضات گسترده و سراسری مردم به گرانی بنزین را با بیرحمانه ترین یورش و کشتار سرکوب کرد.

موج این سرکوبها تا همین امروز ادامه داشته و در حال گسترش است تا جایی که اعتراضات مردمی دیماه نیز با کشتار تظاهرات کنندگان روبرو شد و دستگیری و شکنجه و پرونده سازی برای بسیاری از مردم معترض هر روز در جریان است. تعداد زیادی از کارگران و فعالین کارگری و دیگر جنبش های اعتراضی یا در زندان هستند یا برایشان پرونده سازی های قضایی صورت گرفته است و به احکام طویل المدت زندان محکوم شده اند.

سرنوشت هشتاد میلیون انسان در ایران در بیش از چهار دهه گذشته همواره مورد تعرض و هجوم یک اقلیت مافیایی سرمایه دار قرار گرفته است که بر سر تمامی ثروتهای جامعه چمبره زده است و کوچکترین مطالبه گری و حق خواهی کارگران و آحاد جامعه را به خونین ترین شیوه پاسخ می دهد.

در چنین شرایطی که فقر و فلاکت عمومی، معیشت و تأمین ابتدایی ترین نیازهای انسانی افراد جامعه را عملاً به نابودی کشانده است قطعاً با تداوم این شرایط هر روز شاهد افزایش پدیده های شوم اجتماعی از قبیل کار کودکان و خرید و فروش آنان به جهت اموری از جمله دزدی و زباله گردی و تکدی گری و سواستفاده جنسی از کودکان، افزایش تن فروشی زنان و دختران، افزایش اعتیاد و مشاغل مربوط به خرید و فروش مواد مخدر، افزایش انواع بزهکاری های اجتماعی و گسترش خودکشی و ده ها مشکل و ناهنجاری های اجتماعی خواهیم بود.

جدای از سطح پایین دستمزدها که همواره چندین برابر زیر خط فقر تعیین می گردد گسترش بیکاری و افول امید به کسبِ کار و زندگی در میان جوانان و نیروی آماده به کار، بخش وسیعی از جامعه را با بن بستی جدی روبرو کرده است.

جمعیت زیادی از شهروندان بخصوص در شهرها و روستاهای مرزی علیرغم خطرات جانی، بخاطر عدم دستیابی به کار و ناتوانی در تأمین امرار معاش خانواده هایشان به کولبری و سوخت بری مشغول شده اند که به صورت روزانه خبر کشته شدنشان یا در سرمای کوهستان ها و یا توسط مأموران را شاهد هستیم.

سالهاست که ما کارگران خواهان افزایش دستمزد مطابق تأمین سبد هزینه خانوار بر مبنای نرخ واقعی آن هستیم ولی نهاد حکومتی ”شورای عالی کار” با دور زدن همین قانون کار موجود از اجرای ماده ۴۱ قانون کار سرباز میزند و هر ساله میزان حداقل مزد را چندین برابر زیر خط فقر تعیین می کند.

بر پایه بند ۲ از ماده ۴۱ قانون کار میزان حداقل مزد کارگران باید مبتنی بر تأمین سبد هزینه خانوار و لحاظ نرخ تورم تعیین گردد. اما هرساله در یک مضحکه خیمه شب بازی و به قصد فریب کارگران با کش و قوس هایی تهوع آور و ارائه ی آماری دروغین میزان دستمزد کارگران را به زیر خط بقا رانده اند.

بعنوان مثال سال گذشته و در جریان جلسات کمیته مزد شورای عالی کار میزان سبد هزینه خانوار را حدودا سه میلیون و هفتصد هزار تومان اعلام کردند که نصف نرخ واقعی بود اما با اینحال حداقل مزد کارگران برای سال ۹۸ را کمتر از نصف همین مبلغ اعلامی خودشان و به میزان ۱۵۱۶۰۰۰ تومان تعیین کردند.

امروز و در پسِ دهن کجی عیان نهادهای حاکمیتی به مطالبات و معیشت اکثریت جامعه از یک سو و سرکوب و کشتار مردم معترض از سوی دیگر ، هرگونه روزنه ی مطالبه گری بخصوص برای کارگران در ایران به کلی بسته شده است. از اینرو کوچکترین اعتماد و امیدی به نهادهای حاکمیتی برای رفع مصائب و مشکلات اقتصادی ومعیشتی در میان طبقه کارگر ایران باقی نمانده است.

اساساً نهادهای حاکمیتی هیچگونه اراده ای برای ترمیم ساختارهای اداره جامعه از خود نشان نداده اند و بر این مبنا نه صلاحیت و نه توانایی برای تداوم این مناسبات را ندارند.

اما کارگران بر مبنای تأمین نیازهای واقعی زندگی و با نظرداشت سبد هزینه خانوار و میزان تورم خواهان افزایش سطح دستمزدها هستند و اعتقاد دارند که نهادهای حاکم باید به ساختار تعیین مزد توسط خود کارگران گردن نهند.

با توجه به میزان تورم، افزایش چندین برابری نرخ کالاهای اساسی و گران شدن هزینه های زندگی در چند سال گذشته، نرخ سبد هزینه خانوار به ۹ میلیون تومان در ماه رسیده است از این رو ما کارگران خواهان افزایش میزان حداقل مزد به بالای ۹ میلیون تومان هستیم و اعلام می داریم که سطح دستمزد را خود کارگران باید تعیین نمایند نه نهادهایی فرمایشی که در منظر کارگران و اکثریت جامعه کوچکترین مشروعیتی ندارند.

اتحادیه آزاد کارگران ایران

*تجمع اعتراضی خانوادگی کشاورزان رفسنجان نسبت به تاثیرات مخرب معدن شن و ماسه گیو علی آباد مقابل استانداری کرمان

روز دوشنبه 21 بهمن، ده ها کشاورز رفسنجان با همراهی خانواده برای بنمایش گذاشتن اعتراضشان نسبت به تاثیرات مخرب معدن شن و ماسه گیو علی آباد دست به تجمع مقابل استانداری کرمان زدند وخواستارجلوگیری از ادامه فعالیت این معدن شدند.

یکی از کشاورزان معترض به خبرنگار رسانه ای گفت: معدن شن و ماسه منطقه گیو علی آباد باید جمع آوری شود زیرا فعالیت این معدن به طول هشت کیلومتر انواع بوته ها و پوشش گیاهی و جانوری را از بین برده است.

وی افزود: بارندگی های فراوان، چندین قنات، مراتع و پوشش گیاهی غنی در نزدیکی رودخانه گیو روستای خنامان رفسنجان وجود دارد و کشاورزان و دامداران بسیاری از این راه امرار معاش می کنند.

وی تصریح کرد: معدن شن و ماسه خاک و پوشش گیاهی این منطقه را با خطر نابودی روبرو کرده که این امر احتمال وقوع سیلاب را دوچندان می کند و از طرفی موجب ازبین رفتن قنات ها و آب منطقه می شود و کشاورزی و معیشت ما را به خطر انداخته است.

یکی دیگر از کشاورزان حاضر درتجمع گفت:  چند روز در سطح شهرستان اعتراض خود را به فعالیت این معدن اعلام کردند که رسیدگی نشد و لذا امروز به استانداری کرمان آمدیم تا به مشکل ما در استان رسیدگی شود.

وی افزود: برداشت های معدن شن و ماسه بر روی آب قنات ها تاثیر گذاشته و این معدن در محیط های انسانی و تا نزدیکی 50متری روستای گیو برداشت معدنی دارد.

*بازداشت  امیرمحمد شریفی، دانشجوی رشته نقشه‌برداری و از ساکنین خوابگاه های سطح شهر دانشگاه تهران

روز یکشنبه 20بهمن،امیرمحمد شریفی، دانشجوی رشته نقشه‌برداری و از ساکنین خوابگاه های سطح شهر دانشگاه تهران، بازداشت شد.

این سومین بازداشت‌ دانشجویان خوابگاهی دانشگاه تهران، در چند روز اخیر است.

شورای صنفی خوابگاه های سطح شهر دانشگاه تهران، بازداشت دانشجویان توسط نهادهای امنیتی را ورود این نهاد‌ها به ساحت دانشگاه و زیر پا گذاشتن استقلال دانشگاه دانسته و شدیداً محکوم می‌کند.

*وضعیت تحصیلی نامشخص دانشجویان بازداشتی در اعتراضات اخیر ازجمله سیاوش (مصطفی) نوروزی دانشجوی گرافیک دانشگاه شیراز

سیاوش (مصطفی) نوروزی دانشجوی گرافیک دانشگاه شیراز که در تجمع روز23 دی برای یادبود ِ کشته شدگان هواپیمای سرنگون شده اوکراینی، در محیط دانشگاه شیراز، حضور داشته، در روز 25 دی در منزل توسط مامورین پلیس اطلاعات و امنیت با حکمی از سوی دادگاه انقلاب شیراز بازداشت شد.

وی پس از هفده روز بازداشت، هفته گذشته، با قرار وثیقه سیصد و پنجاه میلیون تومانی، از زندان عادل آباد شیراز موقتاً از بازداشت خارج شد.

گفتنی است پرونده وی با چندین اتهام از جمله: اخلال در نظم عمومی، اجتماع و تبانی به قصد بر هم زدن امنیت داخلی کشور و مواردی ازین دست در دادسرای انقلاب شیراز در جریان رسیدگی برای تشکیل جلسه دادگاه بدوی و صدور حکم است.

در حال حاضر، سیاوش نوروزی برای ترم جاری موفق به ثبت نام و انتخاب واحد نشده است و وضعیت تحصیلی مشخصی ندارد! حراست و سایر مسئولین دانشگاه شیراز به وضعیت او و پرونده قضایی اش بی توجه هستند و تاکنون اقدامی در جهت حمایت از این دانشجوی دانشگاه شیراز صورت نداده اند.

منبع اصلی خبر کانال تلگرام شوراهای صنفی دانشجویان کشور

*جان باختن کارگر سنگ کار 45 ساله حین کار در پاکدشت براثرسقوط بدنبال برق گرفتگی

یک کارگر سنگ کار 45 ساله حین کار در ساختمانی در شهرستان پاکدشت به علت برق گرفتگی از طبقه دوم به پایین سقوط کرد و پس از انتقال به بیمارستان جان باخت.

*مصدومیت2کارگر نوجوان در شهر ری براثر ریزش آوار

صبح روز دوشنبه 21بهمن،2کارگر 17 و 18 ساله تبعه افعانستان حین کار گودبرداری ساختمان در شهر ری براثر ریزش آوار مصدوم وبه بیمارستان منتقل شدند.

akhbarkargari2468@gmail.com


Gozareshgar
info@gozareshgar.com