06.07.19 03:13 Alter: 17 days

بختیار پیرخضری: پیرامون نشست احزاب ناسیونالیست کرد با جمهوری اسلامی

Kategorie: Meldungen Links

 

 

مستقل از ملاقات های مخفی احزاب دمکرات در چند دهه اخیر که با ترور رهبرانشان و یا نشست های پنج - شش سال پیش که از زبان امثال خالد عزیزی دبیر اول سابق حزب دمکرات کردستان فاش میشد، در دو - سه سال اخیر هم این چند حزب ناسیونالیست در کردستان عراق ، در کنسولگری جمهوری اسلامی در اربیل ( هولیر) را از پاشنه در آوردند که اجازه یک ملاقات و نشست را بگیرند. اینها اتهام نیست و هم خبر موثق داریم و هم کارنامه شان این را تایید میکند. موضوع چهار حزب هم نیست چون دو حزب دمکرات که بارها با جمهوری اسلامی سر میز نشسته اند و در دو دوره مختلف دو دبیر اول این حزب قاسملو و شرفکندی در همین نشست ها توسط جمهوری اسلامی ترور شدند.

 

حساسیت موضوع روی دو شاخه سازمان زحمتکشان که اسم کومله را یدک میکشند، (بخصوص جناح عمر ایلخانی زاده) است. تکلیف جناح مهتدی که روشن است .از فرستادن پیام تسلیت برای مرگ منتظری گرفته تا تمجید عبدالله مهتدی بعد از مرگ رفسنجانی از او در بی بی سی فارسی، نشست و برخاست با امثال سازگارا و ..... و حمایت جانبی از جنبش اصلاحات و .......همه و همه بخشی از کارنامه این جناح است.

جناح ایلخانی زاده در ظاهر از جناح دیگر چپ ترند و به کومله علیزاده نزدیکتر اما در واقع هیچ تفاوتی با جناح دیگر زحمتکشان ندارند و اگر مثل مهتدی این امکان را داشتند به اسم مصلحت مردم کردستان همان کارهای مهتدی را در برنامه خود داشتند و پیش میبردند. جه بسا که در بسیاری از پروژه ها مشترک عمل میکنند که نمونه آخرش همین نشست این چهار حزب با نمایندگان جمهوری اسلامی در اسلو نروژ است.

 

گاها مخفی و گاها علنی عکس و گزارشی از این احزاب ناسیونالیست بیرون میاد که در دالان های کاخ سفید با فلان سناتور موافق حمله نظامی به ایران، ملاقات داشته اند. در هر دوره ای هم که فضای نظامی و جنگ و دعوای لفظی بین آمریکا و ایران پیش آمده اینها شال کلاه کرده اند و شاد و شنگول در تلویزیون هایشان حاضر شده و از حل مشکلات کردستان و ایران با دخالت آمریکا و ناتو اظهار نظر میکنند و دخالت، اراده و قدرت میلیونی مردم را نه فقط به حساب نمی آورند بلکه انتظار دارند مردم و طبقه کارگر میلیونی کردستان سیاه لشکر این نمایندگان خودگمارده شوند.

 

هر زمان هم موضوعی مثل برجام پیش آمده افسردگی سیاسی گرفته و میگیرند و دست به دامن یکی از دولتهای منطقه میشوند.

نمونه آخرش و اخیرش بعد از شکر آب شدن روابط عربستان و ایران و بعدا هم بر هم زدن برجام توسط ترامپ، ماجراجویی های نیابتی این احزاب هم شکل تازه ای به خود گرفت.

 

با فرمان مقامات عربستان و دلاهاری سعودی به رهبران این احزاب، دهها پیشمرگ جوان پرشوق و شور را به قتلگاه جمهوری اسلامی فرستادند که بیشتر این تیم ها از بدو حرکتشان به سمت ایران یا گزارش داده شده بودند یا از روی موبایل و دستگاهای الکترونیکی شان رد یابی و نیروهای سپاه بالای سرشان رفته اند و متاسفانه همه آنها را به قتل رسانده اند. با جنگ نیابتی عربستان دهها خانواده را در کردستان داغدار کردند.

 

کاش یکی از کادرهای این چند سازمان مثل شورش خراسانه شهامت و وجدان از خود نشان میداد و آمار کشته شدگان جنگ نیابتی به دستور عربستان را در سه - چهار سال پیش آمار می گرفت و منتشر میکرد و واقعیت را میگفت که اینها همه محصول جنگ نیابتی و دلارهای عربستان است.

 

تا قبل از تظاهرات های دی ماه ۹۶ جمهوری اسلامی محلی به این احزاب نمی گذاشت و همچنانکه گفتم بارها در اربیل تقاضای نشست کرده بودند. مدرکی ندارم اما از سیاست و پراتیک این سازمان ها که پیداست هیچ بعید نیست در عراق هم بارها نشست داشتند.

 

اما بعد از اعتراضات گسترده دی ماه ۹۶ اوضاع کاملا تغییر کرد و جمهوری اسلامی هم در داخل هم در سطح بین المللی به شدت تضعیف شد و الان که جنبش کارگری مشغول سازماندهی و هر روز اعتصاب و اعتراض میکند و حکومت در سراشیبی است، طبیعتا خواهان نشست و مذاکره با هر سازمانی بخصوص احزاب قومی - مذهبی است که در تحولات پیش رو ایران مثل پ ک ک بر علیه حکومت سوریه نایستند و با حکومت همکاری کنند و فرماندار و استاندار مناطق کردستان شوند.

 

خبر نشست دیدار و مذاکره در نروژ را چند روزنامه نگار و فعال سیاسی و سایت منتشر کرده اند. مهمتر اینکه ابراهیم علیزاده دبیر اول کومله هم از پروسه این نشست بطور مفصل حرف زد و به سبک خودش آن را تائید کرد. ایشان ضمن تائید این نشست نه فقط آن را محکوم نکرد بلکه گفت نفس مذاکره به خودی خود هیچ ایرادی ندارد و ما هم در استراتژی مان سیاست مذاکره با جمهوری اسلامی را با پیش شرطهایی داریم که اگر جمهوری اسلامی آنها را برآورده کند حاضر به مذاکره هستیم. ضمنا از دیدار یک سازمان نروژی در یکسال و نیم پیش برای مذاکره کومله با جمهوری اسلامی هم خبر داد که گفت ما همین شرطها را به این سازمان هم گفته ایم.

در مصاحبه رادیو پیام کانادا با جمال بزرگپور از رهبری کومله ، او هم با قاطعیت گفت که بله ما کاملا مطلع هستیم که همچین نشستی بین این چهار حزب و نمایندگان جمهوری اسلامی در اسلو نروژ در جریان بوده است. در رابطه با موضع کومله هم همان سیاست و حرفهای ابراهیم علیزاده را واضحتر و روشن تر به زبان فارسی بیان کرد. ( مصاحبه ابراهیم علیزاده به زبان کردی بود).

 

حقیقتا شخصا نه از شنیدن این خبر مذاکره در نروژ تعجب کردم نه صحت و سقم آن برایم مهم بود.

اولا به دلیل اینکه به بازی گرفتن این احزاب توسط جمهوری اسلامی از معامله و بند و بست تا ترور، از خنثی کردن احزاب ناسیونالیست تا استفاده از آنها علیه مبارزات مردم آزادیخواه و کمونیستها تاریخ طولانی دارد و این نشست هم یکی دیگر از حلقه های این بازی با احزاب کردی توسط جمهوری اسلامی است.

دلیل دیگر اینکه این یک سنت ناسیونالیسم کرد است که بعد از سالها کشت و کشتار دولت مرکزی، زمانیکه همین دولت قاتل و جنایتکار در موضع ضعف قرار میگیرد با نیروهای ناسیونالیست و مذهبی وارد مذاکره میشود. اساسا هدف جنگ با دولتهای مرکزی برای مذاکره و امتیاز گرفتن است. رهبران این نیرو ها هم چون سالها منتظر همچین موقعیتی بوده اند با کله میروند و با یک مسئول رده صدم حکومت سر میز می نشینند. نشست احزاب ناسیونالیست در کردستان و اتحاد شان با یکی از دولتهای منطقه، که تفاوتی با جمهوری اسلامی ندارند، قدمتی بیشتر از عمر این احزاب دارد.

 

۳۹ سال پیش زمانیکه قاسملو به سنندج رفت، در سخنرانی اش از مذاکره و نشست با خمینی و ج ا گفت که جمعیت یکصدا با شعار "مرگ بر سازشکار" او را از شهر بیرون انداختند و فهمید که این شهر و مبارزینش تره برای ناسیونالیسم کرد خورد نمیکنند. تاریخ ناسیونالیسم کرد پر است از زد و بند با دولتهای مرتجع و ظالم و این را کمونیستها و مبارزین آگاه کردستان همان موقع به قاسملو و حزب دمکرات گوشزد کردند و یکی از دلایل تحمیل جنگ به کمونیستها در کردستان توسط حزب دمکرات همین موضوع بود.البته دلایل اصلی دیگر هم از جمله ضدیت علنی و آشکار با طبقه کارگر و کمونیستهای کردستان و همچنین قبول نکردن این واقعیت که بخش عظیمی از طبقه کارگر و آزادیخواهان و مبارزین کردستان به کمونیست ها که آن موقع در کومله و حزب کمونیست ایران متشکل بودند، پیوستند و این برای حزب دمکرات قابل قبول نبود و به همین دلیل چند سال جنگی را به کومله تحمیل کرد که البته آنچنان که انتظار داشتند پیش نرفت این حزب دمکرات بود که بیشتر رسوا و منزوی گردید.

 

موضوع سنندج را صرفا برای یک مثال خیلی روشن از برخورد هزاران چپ و کمونیست سنندج به ناسیونالیسم کرد که قاسملو و حزب دمکرات نمایندگی ش میکرد، بیان کردم که در خاطره بسیاری هنوز نقش بسته است. حتی امثال من که سن و سالمان قد نمی کشد و نبودیم اما آنقدر به کرات این موضوع را از شاهدان عینی این سخنرانی شنیدیم که در حافظه دراز مدت ما هم حک شده است.

 

الان پس از ۳۹ سال همان حزب به اضافه ناسیونالیسم درون کومله که همیشه وجود داشت اما در اقلیت بود و فقط غرولند میکرد، همان سنت و خط قاسملو را پیش میبرد و چیز عجیبی نیست.

 

زیست در شکاف قدرتهای منطقه و همکاری با جنایتکارترین حکومت ها بخش لاینفک و همیشگی خط و برنامه و سنت نیروهای ناسیونالیست است.

نمونه آخرش در ابعاد بزرگتر پ ک ک و مذاکره با بشار اسد که بر علیه انقلاب مردم سوریه ایستادند. اگر چه بعدا داعش به کوبانی حمله کرد و با مقاومت کوبانی کل ماجرای سازش پ ک ک با بشار اسد حاشیه ای شد اما سنت همان سنت سازش و مذاکره بود. همچنان که در ترکیه هم بارها با اطلاعات ترکیه مذاکره داشته اند.

 

برای ما کمونیستها که هیچ وقت سر سوزنی به این احزاب ناسیونالیست توهم نداشته و نداریم این مذاکره موضوع عجیب و غریب و جدیدی نبود. اگر غیر از این بود جای تعجب بود.

 

سالهاست که در کنار مبارزه بی وقفه بر علیه جمهوری اسلامی، بی رحمانه ترین نقدها و افشاگریها را هم به احزاب ناسیونالیست داشته ایم که بی نتیجه هم نبوده. دلیل دشمنی عیان، ترور شخصیت و تهدید های جانی توسط بخش هایی از فعالین این احزاب همین افشاگریها و ایستادگی مان در مقابل ارتجاعشان است که در منزوی کردنشان در کردستان نقش بسزایی داشته است. مستقل از سیاست و استراتژی شان همین منزوی بودن شان در جامعه و عدم جایگاه و پایگاه اجتماعی شان بین مردم هم یکی از دلایلی است که هر دوره دست به دامن یکی از دولتهای مرتجع منطقه و امریکا و حتی جمهوری اسلامی شده اند.

 

پرونده این احزاب که سنگ "حقوق مردم کرد" را به سینه میزنند و آنرا دستمایه معامله و بند وبست و امتیازگیری میکنند مدتها است رو شده است.

 

زنده باد مقاومت و مبارزه تا سرنگونی ج ا و برپایی شوراها و برقراری سوسیالیسم

 

ننگ به مذاکره کنندگان با جانیان اسلامی - سرمایه

 

 

بختیار پیرخضری

 

پنجم ژوئیه ۲۰۱۹ برابر با ۱۴ تیر ۹۸

 

 
Gozareshgar
info@gozareshgar.com