13.09.18 13:43 Alter: 12 days

پلاتفرم دموکراتیک جنبش‌ها و خلق‌های ایران: کردستان بیدار است! از حکومت اسلامی بیزار است!

Kategorie: Nachricht

 

چهارشنبه بیست و یکم شهریور 1397، اعتصاب عمومی در شهرهای استان کردستان ایران تا کرمانشاهان، در اعتراض به اعدام سه زندانی سیاسی و حمله موشکی سپاه پاسداران به مقر حزب دموکرات کردستان و حزب دموکرات کردستان ایران در اقلیم کردستان عراق،با موفقیت برگزار شد.

تقریبا همه احزاب سیاسی کردستان و چهره‌های سرشناس کردستان،به‌حمایت از این اعتصاب عمومی برخاستند و نشان دادند که کردستان بیدار است! از حکومت اسلامی بیزار است!

مردم حق‌طلب و رنج‌دیده کردستان از فراخوان اعتصاب نیروهای آزادی‌خواه و سوسیالیست عمومی وسیعا استقبال کردند. این روز، مردم در شهرها و روستاهای کردستان از جمله در سنندج،سردشت، مریوان،قصر شیرین، کرمانشاه، بانه، سقز، اشنویه، بوکان، مهاباد، پاوه، پیرانشهر، دزلی، سروآباد از توابع مریوان، اورامان، بخش‌هایی از کامیاران، منطقه لیلاخ، سرپل زهاب، قروه، ارومیه و…،  دست به اعتصابی متحدانه و یک‌پارچه زدند.

ده‌ها خبر و گزارش و تصویر و فیلم از این اعتصاب در رسانه‌های فارسی‌زبان بین‌المللی، شبکه‌های اجتماعی، یوتوپ، فیس‌بوک، توئیتر و غیره منتشر شده است.

خبرگزاری «هرانا» گزارش داده که دست‌کم 16 نفر در 48 ساعت گذشته در شهرهای کردنشین بازداشت شده‌اند.

در سنندج مظفر صالح‌نیا و مختار زارعی روز چهارشنبه بازداشت شدند. یک روز قبل  نیز خالد حسینی فعال کارگری توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود. این سه نفر پس از صدور قرار وثیقه 80 میلیون تومانی برای آن‌ها،به‌زندان مرکزی سنندج منتقل شدند.

اسامی بازداشت‌شدگان در مریوان «مسلم بهرامی»، «سوران دانشور»، «آرام فتحی»، «محمد ازکات»، «دلیر روشن»، «احمد تبیره»، «نوشیروان رضایی»، «نوشیروان خوش‌نظر»، «آرام امانی»، «احسن پرتوی» گزارش شده است.

«رشید ناصرزاده» اهل شهر اشنویه نیز روز چهارشنبه برای ساعاتی بازداشت سپس با تودیع وثیقه آزاد شد. «جعفر رسول‌پور»طی روز سه‌شنبه 20 شهریور در شهر سردشت و «باقر صفری» شهروند 60 ساله نیز روز چهارشنبه در شهر روانسر کرمانشاه توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند.

شنبه هفدهم شهریور، مسئولان قضایی حکومت آدم‌کش اسلامی، زانیار و لقمان مرادی و رامین حسین پناهی، سه زندانی سیاسی شهروند کرد را اعدام کردند. سپس سپاه پاسداران با موشک‌های زمین به زمین مقر فرماندهی و اردوگاه آموزشی حزب دموکرات کردستان و حزب دموکرات کردستان ایران را هنگام نشست شورای رهبری این احزاب در شهر کوی‌سنجق هدف قرار داد. در این حمله موشکی دست‌کم 16 نفر کشته و 40 نفر مجروح شدند. یک روز بعد احزاب کردستان و چهره‌های سرشناس مبارز و انقلابی با انتشار اطلاعیه‌ای از مردم کردستان درخواست کردنددراعتراض به اعدام و ترور،در خانه‌ها بمانند، خیابان‌ها و معابر عمومی و دکان‌‌ها و بازارها را ترک کنند. مردم کردستان از این فراخوان استقبال کردند؛ اعتصاب عظیم خود را با موفقیت و جسارت فوق‌العاده‌ای برگزار کردند و دل مادران داغ‌دیده را کمی خنک کردند.

 ما به‌مردم رزمنده کردستان و فعالین این حرکت عظیم انسانی صمیمانه درود می‌فرستیم. مردمیکهبا اعتصاب عمومی و قدرتمند خود، جواب محکم و قاطع و دندان‌شکنی را به‌حکومت اسلامی آدم‌کش و تروریست دادند؛ ورق جدیدیرا به‌کارنامه درخشان انقلابی خود افزودند. کردستان در سال های نخیت انقلاب 1357 مردم ایران، بنکه‌(شوراها)، جمعیت‌ها، مجامع و تشکل‌های دمکراتیک مردمی خود را تاسیس کردند و کنترل روستاها و شهرهای خود را از هر نظر به دست گرفتند. در این دوره حساس تاریخی، فقر و تنگ‌دستی از یک‌سو، سرکوب و سانسور و اعدام از سوی دیگر، زندگی اکثریت مردم ایران را مصیبت‌بار و فاجعه‌بار کرده است، ضرورت دارد که این تجربه ارزنده اعتصاب عمومی اخیر کردستان و هم‌چنین تجارب سال‌های نخست انقلاب را با اعتراض و اعتصاب و راه‌پیمایی زنده کرد و پیگیرانه به‌یک جنبش سراسری ایران و اعتصاب عمومی تبدیل کرد تا نفس حکومت جهل و جنایت اسلامی را بند آورد و به گورستان تاریخ فرستاد.

 

سرنگون‌باد حکومت اسلامی ایران!

زنده‌باد سوسیالیسم!

زنده‌باد جنبش شورایی و خودمدیریتی دموکراتیک مردمی!

زنده و پاینده‌باد مردم کردستان!

یاد همه جان‌باختگان راه آزادی گرامی باد!

 

پلاتفرم دموکراتیک جنبش‌ها و خلق‌های ایران

سیزدم سپتامبر 2018

 

* اسامی بیش ازدو هزار نفر ازکردستانی‌های اعدام شده در دهه شصت در لینک زیر:

www.kmmk.info/fa/13846
Gozareshgar
info@gozareshgar.com