25.06.11 01:33 Alter: 10 yrs

ایرج مصداقی: درباره نظرخواهی گزارشگران - دیدگاه شما چیست؟

Kategorie: Meldungen Links

 

بیش از سه دهه جنایات نظام جمهوری اسلامی تداوم داشته است. هزاران زخم خورده در سوگ عزیزانشان در داخل و خارج کشور پراکنده اند. ابعادی بسیار گسترده از تاثیرات مخرب و وحشتزای آن بر بخش بزرگی از جامعه آگاه و متعهد ایرانیان باقی گذاشته است. علیرغم گذشت سالهای متمادی اما پس لرزه های این وقایع هولناک را با آمیزه ای از خشم و تنفر از جانیان حاکم در میان بازماندگان و بویژه نسل جوان آنان مشاهده میکنیم. چه باید کرد؟ چگونه میتوان التیامی بر این زخم‌ها یافت؟

قطعاً تا تغییر نظام جمهوری اسلامی و پیگیری این جنایت بزرگ در سطح ملی و بین‌المللی و ثبت آن به عنوان یکی از بزرگترین جنایات صورت گرفته در تاریخ معاصر و روشنگری در مورد همه‌ی ابعاد این جنایت و اجرای عدالت در مورد آمران، عاملان و مباشران آن این زخم‌ها التیام نخواهد یافت.

گفته میشود که پرده ها هنوز کنار نرفته اند و بسیاری از زوایای این جنایت هولناک افشا نشده است. بنظر شما پشت پرده چه می تواند باشد؟

 آن‌چه تا کنون در مورد زوایای این کشتار گفته شده ، شهادت تعداد محدودی از جان به در بردگان است که آنهم از زیر چشم‌بند شاهد بخشی از این جنایت بوده‌اند. مطمئنا این افراد نمی‌توانند همه پرده‌ها را کنار بزنند. مسئولان سیاسی و قضایی و امنیتی رژیم هم که در این مورد مهر سکوت به لب زده‌اند. رسانه‌های داخلی نمی‌توانند خط قرمز‌های نظام را در این مورد زیرپا بگذارند. بخشی از عوامل رژیم هم که به خارج از کشور آمده‌اند، همان سیاست سکوت رژیم را دنبال می‌کنند. گهگاهی هم که سخنی می‌گویند تلاش می‌کنند دو طرف این فاجعه یعنی هم قربانی و هم جلاد را مقصر جلوه داده و محکوم کنند و در این وسط خود را منزه و پاک جلوه دهند. چنانچه شاهد بوده‌اید تا کنون یک کلمه به اطلاعات ما از این کشتار بزرگ نیافزوده‌اند. ما اطلاعی از چگونگی تصمیم‌گیری و بحث‌های پیش و پس از کشتار ۶۷ نداریم. ما حتی هیچ اطلاعی از محل دفن قتل‌عام شدگان نداریم، حتی نسبت به واقعی‌ بودن قبرهای محدودی هم که اعلام شده تردید وجود دارد. ما هیچ اطلاعی از واکنش قتل‌عام شدگان در هنگام اجرای حکم نداریم. سوالات زیادی در این زمینه هست که بایستی به آن پرداخته شود.

نظریاتی مبنی بر این هستند که برای محاکمه عاملین کشتار سراسری زندانیان سیاسی در دهه شصت و بویژه تابستان 1367 بعنوان اوج خشونت و انسان ستیزی ج ا علیه زندانیان سیاسی میبایستی از هم اکنون آغاز کرد. اقدامات  همگانی و مشترک, سمینارهای سراسری, کمیته های حقیقت یاب مستقل و غیره تشکیل داد و در سطح بین المللی اجرای عدالت و دادخواهی را بنیان گذاشت و پیگیری کرد. ارزیابی شما از این نظریات کدامند؟

من با هر اقدامی در این زمینه موافق هستم. از هرعملی که بتواند موضوع کشتار ۶۷ را در سطح ملی و بین‌المللی مطرح کند بایستی استقبال کرد. با فراموشی بایستی مقابله کرد. رژیم و عوامل آن نمی‌خواهند این صدا در دنیا پژواک پیدا کند. متأسفانه ما در سطح بین‌المللی تریبونی نداریم. این ضعف عمده ماست. شوربختانه تریبون‌ها در سطح ‌بین‌المللی در اختیار کسانی قرار گرفته است که به هیچ وجه خواهان مطرح شدن کشتار ۶۷ نیستند.

کمیته های حقیقت یاب چنانچه  آنرا ضروری میدانید کدام مختصات و ویژه گی‌ها را بایستی دارا باشد؟

این کمیته‌ها قطعاً‌ ضروری و کارساز هستند اما با محدودیت‌هایی که ما در خارج از کشور داریم عملاً تشکیل آن امکانپذیر نیستند. بخش زیادی از حقیقت را بایستی عوامل رژیم، آمران و عاملان و مباشران و ... این جنایت بز زبان بیاورند. اسناد و مدارک این جنایت نزد دستگاه‌های امنیتی و اطلاعاتی است. خانواده قربانیان به جز استثنائاتی در داخل ایران هستند و دسترسی به آن‌ها ممکن نیست. شرایط برای تشکیل کمیته‌های حقیقت یاب فراهم نیست. این کمیته‌‌ها بایستی در ایران تشکیل شوند و امکان دسترسی به همه اسناد را داشته باشند.

آقای موسوی و کروبی هنوز دهان باز نکرده اند. از زبان یاران خود میگویند مخالف جنایات  خمینی بوده اند و از سوی دیگر کلمات جادوئی!! امام راحل, خط امام و غیره را ورد زبانشان دارند. در آن دوران سیاه در مصاحبه خود این کشتارها را تائید کرده اند.  قضاوت شما در اینباره جیست؟

قطعاً این افراد راست نمی‌گویند. من در مقالات متعددی که در این زمینه نوشته‌ام در این رابطه روشنگری کرده‌ام. تمام تلاش دولت موسوی و شخص او پرده‌ پوشی این جنایت در سطح بین‌المللی بود. کروبی ۱۰ سال پس از این کشتار و در اوج دوران «دوم خرداد» علیه فرزند آیت‌الله منتظری که نظرات پدرش در مورد این کشتار را بیان کرده بود موضع‌گیری کرده و آن را شدیدا محکوم کرد.

 

بعنوان یکی از بارزترین اقدامات بازماندگان این کشتارها تشکیل  گردهمائی سراسری  درباره کشتار زندانیان سیاسی بوده است. هم اکنون چهارمین  گردهمائی سراسری تدارک دیده میشود. چنانچه این اقدامات را دنبال کرده اید. نقد و نظرتان برای پیشبرد, بهسازی و برگزاری موفقیت آمیز تر آن چیست؟

 

با تشکر از شما

گزارشگران

 

 
Gozareshgar
info@gozareshgar.com