03.11.09 22:09 Alter: 14 yrs

نظرخواهی گزارشگران از برخی برگزارکنندگان و شرکت کنندگان در همایش اتحاد جمهوریخواهان ایران

Kategorie: Meldungen Links

 

تجمع اتحاد جمهوریخواهان در شهر کلن برگزار شد. تجمعی که پس از گذشت سالها و دخالت در برگزاری آکسیون های هوادار جنبش سبز در ماه های اخیر بشکل فعال پیوند ارگانیک خود را با جنبش مسالمت آمیز و تغییرطلب در داخل نشان داد. امروز و برای هر طیف سیاسی فراتر رفتن و گفتن از قانون اساسی جمهوری اسلامی و یا سخن راندن از سکولاریسم و آزادی و برابرخواهی جنسی در برابر جنبش سبز قرار گرفتن است. هم از اینرو سرریز شتابان آکسیون های حمایتی در خارج از کشور را شاهدیم. شاید زمان آن رسیده باشد که نگاه ها را از میان بالائی ها برگیریم و به پائینی ها همانجا که فقر و فلاکت سرکوب شدگان را مییابیم، چشم دوزیم.

گزارشگران بنابر وظایف مطبوعاتی خود و با وجود فاصله عمیق اش با تزهای انحرافی این تجمع از ابتدا تاکنون، با تنی چند از فعالین این مجموعه در حریم احترام به دگراندیشی به گفتگو نشسته است و گزارش زیر را به خوانندگان ارائه میدهد.

گزارشگران                                                       

www.gozareshgar.com

آقای علی کشتگر

ـ آقای کشتگر، این چهارمین همآیشی است که صورت می­گیرد. این همایش را شما چگونه ارزیابی می­کنید و چه دست­آوردهایی تا کنون برای جنبش مردم داشته؟

-          ببینید، این که تازه شروع شده، ولی اساساً من معتقدم که گفتگو بین صاحب­نظران و بین فعالین سیاسی، همیشه سازنده است، برای این­که به­ هر حال در این سالن، ده­ها نفر صاحب­نظر، بیش از 100 نفر افراد سیاسی، جمعند و دارند خیلی دوستانه با هم گفت و گو می­کنند، گفت و گوی صریح، انتقادی، روشن؛ این طبیعتاً می­تواند بسیار مفید و سازنده باشد، بحث  هم که بحث مسائل ایران هست، حالا باید ببینیم که نتیجۀ کار چه خواهد شد، ولی من همین­جوری، پیشاپیش می­توانم بگویم که همیشه این گونه گفت و گوها سازنده و مفیده.

اساس محور این همآیش را شما بیشتر روی چه چیزی می­بینید؟

-          به نظر من مسئلۀ این­که چه آفاتی جنبش سبز را در مخاطره قرار میده و آیا راه حلی برای بحران سیاسی کنونی ایران هست؟ باید حالا بحث­ها وارد این قسمت بشود، به نظر من. آن­وقت مهم­تر و جالب­تر خواهد بود.

ـ  خیلی ممنون.

آقای کاظم کردوانی

- آقای کردوانی، این چهارمین همآیشی است که داره صورت می­گیره، شما به­عنوان یکی از نویسندگان و عضو کانون نویسندگان ایران، ارزیابی­تان نسبت به­ این همآیش چیه؟


-    ببینید، من اولاً فکر می­کنم این پراکندگی که در جنبش، چه در داخل، چه درخارج هست، یکی از بزرگ­ترین ضعف­ های جنبش ماست. هر نوع تجمعی که بتواند کمک کند به رفع این پراکندگی، به­ نظر من مثبته، هرنوع تجمع طبیعتاً نیروهای ترقی­خواه و جمهوری­ خواه، از این جهت من فکر می­کنم که خوب این هم امر مثبتیه، بعد طیف­های گوناگونی که هستند – من خودم عضو اتحاد جمهوری­خواهان نیستم – امکان تضارب آراء هست در این میان، با همۀ نزدیکی­هایی که با هم دارند، روحیۀ این­ها هم تا حالا نشان داده روحیه بازی بوده، توانسته­ اند یک مقداری بحث سازمان­دهی بکنند از طریق پالتالک، این­ها بالاخره  کمک می­کنه و بسیار مثبته و من فکر می­کنم که یکی از مسائل اصلی و مهم امروز اینه که جمهوری­خواهان ایران، از هر گرایشی هستند، بتوانند حتّا در یک تشکیلات واحد کار بکنند، در نتیجه من این اقدام را خیلی درست ارزیابی می­کنم با هر ایراداتی که می­تواند...

- شما که این­قدر مطمئن هستید و این امر را این­قدر مثبت ارزیابی می­کنید، پس چه­ جوریه که بقیۀ نیروهای اپوزیسیون، نیروهای سیاسی و فعالین سیاسی نمی­توانند این اتحاد و این تشکل را به­ وجود بیآورند و در واقع آلترناتیوی باشند در مقابل رژیم؟

- ببینید، یک مشکل اصلی، خوب طبیعتاً اتحاد جمهوری­خواهان یا مثلاً اتحاد جمهوری­خواهان دمکرات و لائیک، طبعاً ضعف­ های خودشان را دارند که نمی­توانند نیروهای دیگر را جلب بکنند، ولی اساساً یک ماجرایی که هست در مورد اپوزیسیون، اپوزیسیون خارج، الان می­بینید که دیگه یک شور دیگه­ ای هست،  چون یک جنبش در ایران درست شده، اپوزیسیون زمانی می­تواند مؤثر باشد به عنوان اپوزیسیون سیاسی، نه مثل روشن­فکری که کار سیاسی می­کنه مثل من، - من بیش­تر در حوزۀ روشن­فکری کار می­کنم -. که بتونه سیاست­های روز پیاده بکنه، بتونه در واقع حرف کلی گفتن نه، سیاست بکنه در جامعه، مشکل اصلی که اپوزیسیون خارج داره، از این وسیله محرومه.

- این نشان دهندۀ اختلاف سیاسی است که بین نیروها وجود دارد.

- هم این، همین و هم نبودن این­ها در ایرانه، امروز امکان داره که یک­جوری آروم، آروم به نظر من پیدا بشه، که اگر این جنبش بتونه با یک جریانی در ایران، در واقع ارتباط برقرار بکنه، اول ارتباط فکری، بعد ارتباط تشکیلاتی، آن­وقت می­تونه خیلی در مورد ایران مؤثر باشه تا، حقیقت این است که ما در حوزۀ نظر در ایران خیلی فقیریم، و ما می­توانیم یک بخشی از این بار را، حداقل خارج دستش بازه­تره، منتها رو هوا نمی­تونه حرف بزنه، باید با جریان ایران در واقع پیوند پیدا بکنه تا بتونه آن اثر را داشته باشه.

- خیلی ممنون.

خانم حقیقت­جو

- شما برای اولین باره که در همآیش اتحاد جمهوری­خواهان شرکت می­کنید، ارزیابی و نگاه شما نسبت به این همایش چیه؟

ببینید، من فکر می­کنم که اگر ایرانی­ها متشکل بشوند، کار جمعی بکنند، به ارزیابی گذشته بپردازند، برنامه­ شان را برای آینده تنظیم بکنند، این می­تونه خیلی مفید و مؤثر باشه. اما در هرحال علاوه بر تشکل­هایی که افراد متناسب با دیدگاه­های مشترک­شان تنظیم می­کنند، به­نظر من خیلی ضروری هست که ارتباط گسترده­ای بین اپوزیسیون و طیف­های گسترده­تر اپوزیسیون شکل بگیره و از دل یک ارتباطات گسترده­ تر به یک اهداف قابل دست­یابی مرحله­ ای برسه.

- یعنی شما فکر می­کنید این اتحاد می­تونه برای حفظ نظام حرکت بکنه، یا برای سرنگونی نظام؟

            - این را باید از خودشون بپرسید.

- ولی شما به­ عنوان یکی از فعالین سیاسی، تلاش­تان با نیروهای سیاسی خارج کشور برای حفظ نظامه و در واقع اصلاحاتی که مدّ نظر شماست! یا اینکه شما هم خواهان تغییر و براندازی هستید؟

- ببینید، در ارتباط با کشور، هدف ما حفظ ایران هست، و حضور یک دولت دمکراتیک در ایران، من فکر می­کنم که این هدف بسیار مهمی است، البته هر گروهی می­تونه به­ سمت یک دیکتاتوری بعد از گذشت یک مدت میل بکنه و بنابراین اگر این یک دولت دمکراتیک که تنوع مذهبی، تنوع قومی، تنوع سیاسی، تنوع جنسی در ایران را به­ رسمیت بشناسه و همه در قدرت سهیم باشند، من فکر می­کنم که این از مبانی پایداری ایران خواهد بود، ایران به­ همین شکلی که وجود داره، امنیت ملی ایران هم در این تعریف میشه که گروه­های متنوع ایرانیان، در واقع ایران برای همۀ ایرانیان، در این جا بگیره، حالا اگر که این نظام موجود قابل اصلاح هست، بنده شخصاً مشکلی با نظام ندارم، مبنی بر این­که این نظام، نظام دمکراتیک بشه، به ­نحوی که همۀ گروه­های سیاسی، همۀ گروه­های مذهبی را در بر بگیره و بپذیره که ایران مال همۀ ایرانیانه، نه این­که فقط یک گروه از نخبگان ایرانی قدرت را به­دست بگیرند و بخواهند آن­طور که خودشان می­بینند مملکت را اداره  کنند، از نظر من ماحصل این هم­گرائی باید تبدیل به توسعۀ همه­جانبۀ کشور بشه، اما در هرحال این امر لازمۀ هم تغییر قوانین موضوعی در کشور هست، هم لازمۀ تغییر بعضی ازاصول قانون اساسی در کشور هست. 

- یک سئوال دیگر، آقای مهاجرانی اخیراً در نامه­ای قتل­های 60- 67 را محکوم کرده، شما در آن­ موقع در رأس قدرت و جزو اصلاح­ طلبان بودید و می­دونستید که این قتل­ها صورت گرفته، سکوت شما ناشی از چی بود و الان چرا این سکوت را نمی­شکنید؟

- بنده وقتی­که قتل­های زنجیره­ای در کشور اتفاق افتاده، 19 سال بیش­تر نداشتم، دبیر دبیرستان بودم، یعنی برای اولین بار تازه کارم را شروع کرده بودم، سال اولم بود و در هیچ قدرتی هم نبودم که چه سهیم بوده باشم در آن جریان، چه بخواهم در قبال آن جریان سکوت کرده باشم.

- شما به­ عنوان یکی از اعضای اصلاح­ طلبان، نمی­خواهید که حداقل این قضیه را از دید خودتان، از نگاه ...

            - من مصاحبه کردم با ...

- ...از نگاه خودتان محکوم کنید؟

            - میگم مصاحبه کردم در این زمینه، من در این زمینه مصاحبه کردم و فکر می­کنم که ...

- یعنی محکوم کردید؟

- بله، گرچه باید به پیشینه­ ی آن داستان نگاه کرد، ولی حتّا این نقض اصول موجود در قانون اساسی بوده، یعنی در قانون اساسی، فصل حقوق مردم بیان می­کنه، سخن از دادگاه، سخن از ... 

- من با این­ها کار ندارم، من می­خواهم بدانم که ...

- حرفم همینه، یعنی می­خواهم بگویم که قانون اساسی نقض شده، یعنی آن اعدام­ها، اگر ما بخواهیم به اعدام­های سال 67 بپردازیم، حتّا از زاویۀ نقض قانون اساسی جمهوری اسلامی هم می­توانیم به تحلیل آن بپردازیم، بنایراین تحلیل آن عمل­کرد، عمل­کردی که من فکر می­کنم اشتباه بوده به­ نظر من بسیاری مقامات، من حتّا شخصاً از مقامات امنیتی هم شنیده­ام که انتقادهای خودشان را متوجه قتل­های 67 می­کنند، یعنی صرفاً شامل ما اصلاح­ طلبان هم نمیشه، منتها متأسفانه آن فضای سیاسی که ایجاد شده بود، بعد از جنگ، من نمی­خواهم آن­را توجیه بکنم، آن قتل­ها را، یعنی می­خواهم بگویم که باید به این زمینه­اش هم توجه کرد که در واقع قطع­نامۀ سازمان ملل پذیرفته شده بود، صلح اعلام شده بود، بعدش این­ها حمله کردند، در واقع چه در رابطه با آن،هایی که در واقع می­تونستند در یک دادگاه محکوم بشن، چه در مورد کسانی که در واقع بی­گناه بودند، مثلاً چپ­ها چه نقشی داشتند در جنگ ایران و عراق؟ یا بسیاری از افراد از ابتدای دهۀ 60 در زندان بودند...

- چپ­ها در انقلاب نقش داشتند؟

- در انقلاب نقش داشتند، منظورم اینست که  در آن زندان اعدام شدند، بنابراین چه آن­ هایی که ظاهراً می­تونستند محکوم بشن در یک دادگاه، چه آن­هایی که واقعاً بی­گناه بودند و کشته شدند، از زاویۀ هر دو نگاه بکنیم من فکر می­کنم که آن اعدام­ها در حقیقت یکی از مهم­ترین مشخصه­ های نقض قانون اساسی است.

- خیلی ممنون خانم حقیقت­جو. 

آقای مسعود فتحی

آقای مسعود فتحی، این چهارمین همآیش جمهوری­خواهانه که صورت می­گیره، می­خواستم بدانم ارزیابی شما نسبت به این تشکل چیه؟

- بنده یکی از مسئولین این تشکیلات هستم، عضو هیئت سیاسی – اجرائیش هستم، طبیعتاً از اول شکل­گیری­اش هم باهاش بودم و تشکیلاتی هستش اتحاد جمهوری­خواهان برای تقویت جنبش دمکراسی در ایران و مبارزه برای دمکراسی در ایران و خط مشی­ای که توی در این دوره داشته بخصوص در رابطه با انتخابات هم نشان داده که این خط مشی، خط مشی کارایی بوده و به­همین دلیل هم از موقعیت به­تری نسبت به­گذشته برخورداره و الان همین­طور که می­بینید، و استقبالی که از این همآیش شده در همین روز اولش، تونسته به یک شکلی نیروهایی را که می­خواسته مورد خطاب قرار بده و بتونه جهت بده به کارهاش و سیاست­ هاش را بتونه تبلیغ بکنه، تا حدودی تونسته به مخاطبانش برسونه و تونسته جای پایی برای خودش باز کنه که بتونه از آن نقطه حرکت کنه.

- خیلی ممنون

- خواهش می­کنم.

آقای نیما مفاسات

آقای نیما مفاسات میتوانید لطفاً خودتون رو کمی بیشتر معرفی کنید؟

- بله، من نیما مفاسات هستم. 25 سالمه و در اوبرهاوزن آلمان زندگی میکنم. من در دانشگاه دوسلدورف آلمان، حقوق خوندم و در انتخابات مجلس آلمان انتخاب شدم.

انگیزه ی شما از شرکت در این همایش چه بوده؟

- هدف من از وارد شدن در سیاست این بود که برای دنیایی  مبارزه کنم که در اون جنگی وجود نداشته باشه، بین ملت ها همبستگی باشه و مردم بتونن آزاد زندگی کنن.

شما نماینده ی حزب چپ آلمان هستید؟

- بله.

در چه شهری؟

- در اوبرهاوزن.

آیا پیام خاصی برای اتحاد جمهوریخواهان داشتید؟ 

- بله، پیام من در مورد سبزها و تظاهرات در ایران بود که خونده شد.

خیلی ممنون، مرسی.

خانم مریم سطوت

خانم مریم سطوت، شما یکی از برگزارکنندگان همایش اتحاد جمهوری خواهان ایران هستید، نقاط ضعف و قوت این همایش رو در چه میبینید؟ آیا نقطه ضعف و قوتی وجود داشت یا نه؟

- معلومه که هر جریانی، هر برنامه ای نقطه ضعف و قدرت داره. نقطه ی قدرتش بر این بود که بعد از جریانات جنبش سبز برگزار شد و به همین دلیل حمایت بسیاری شد و شرکت کننده های بسیاری از کسانی که علاقه مند بودند که ببینند که اتحاد نظرش راجع به جنبش سبز چیه شرکت کردند و همه گوش داشتند و گوششون باز بود که ببینند نظرات اتحاد جمهوری خواهان چی هست. از طرف دیگه جوانان زیادی که توی جنبش سبز فعال بودن شرکت کردند و خود اونها یه روحیه و فضای دیگری رو با خودشون به این جمع آوردن و همه رو به نوعی متاثر کردن. اینا نقاط  مثبتش بود، خوب نقاط منفی هم یه مقدار در مورد سازماندهی و سازمانگریش بود که یه سری مشکلاتی که همیشه یه بخشش مربوط به خود ایرانیانه و یه بخشی هم مربوط به برگزاری خود برنامه، این هم بود. که این ناشی از دیر شروع شدن جلسات و مسایلی از این دست بود.  

 -  سیاست محوری این همایش بر روی چه اساسی پیش میره؟ یا بهتره بپرسم سیاست اتحاد جمهوری خواهان در این همایش آخر بر چه اساسی بود؟

- تو این همایش ما همه ی بحث ها و صحبت هامون در ارتباط با جنبش سبز، نگاه ما، تصمیمی که راجع به اون داریم، چه جوری بررسی اش میکنیم، این جنبش به کجا میره، آینده اش چه خواهد بود، اینها مسایل محوری بحث های ما هست. در قبل از این همایش هم به خاطر تصمیم درستی که اتحاد جمهوری خواهان در ارتباط با انتخابات گرفت و سیاست درستی رو که اتخاذ کرد که مسئله شرکت فعال در انتخابات بود، نگاه های بسیاری رو به سمت اتحاد جمهوری خواهان برگردوند و نیروهای بسیاری رو متوجه کرد و ما مورد حمایت بیشتری از جنبش سبز قرار گرفتیم.

این چهارمین همایشیه که برگزار میشه، اتحاد جمهوری خواهان در طول این چهار سال چه تأثیر و چه دستآوردی داشته که بتونه جنبش مردم رو به شکلی رهبری بکنه؟  آیا تونسته تأثیری روی جنبش مردم داشته باشه یا نه؟

- جنبش که در داخل کشور هست و خیلی طبیعیه که ما یه نیرویی هستیم که در خارج از کشور فعالیت میکنیم و در داخل کشور فعالیتی نداریم متأسفانه. اگه جمهوری اسلامی اجازه میداد ما اونجا میتونستیم حزب مون رو داشته باشیم یا سازمان مون رو داشته باشیم، حرکت میکردیم. حرکت اتحاد جمهوری خواهان یه حرکت حمایتی هست از جنبش مردم در ایران. حتی جنبش سبز هم نشون داد که قلب جریانات در ایران میگذره و ما باید کوشش کنیم برنامه و سیاست هایی رو اتخاذ کنیم که بتونیم در داخل کشور فعالیت کنیم. ولی اتحاد جمهوری­خواهان، فعالیت خودش رو اینجا بر این مبنا متمرکز کرد که بتونیم حمایت فعالانه داشته باشیم از آنچه که در ایران انجام میگیره. حمایت های بین المللی رو جلب کنیم برای حرکت های مدنی که در داخل کشور انجام میشه و بتونیم اینجا صدای مردم و حرکت اونها رو بهتر منعکس کنیم.

این سیاست حمایت یا در واقع محور سیاست جمهوری خواهان، بر اساس حفظ نظام پیش میره یا بر اساس شعارهای رادیکالی که مردم ایران میدن؟

- ما حمایت کردیم از جنبش مردمی، به همین دلیل همه ی کوشش مون این بود که حرکت های مدنی که در داخل کشور میشه اینجا بتونیم صداش رو به گوش مراکز بین المللی برسونیم با توجه به روابطی که اینجا داشتیم با احزاب و با نیروها و با سازمان های جهانی و در این حرکت هم تا یه حدود زیادی موفق بودیم.

سئوال من این بود که سیاست اتحاد جمهوری خواهان در ارتباط با حمایت از شعار های رادیکال مردمه یا در جهت حفظ نظام حرکت میکنه؟ سیاست اتحاد جمهوری خواهان رو میخوام بدونم.

- شعارهای رادیکال مردم نه، شعارهایی که مردم میدن. از نظر ما اتفاقاً شعار های مردم رادیکال نیست. مردم یه سری شعارهایی میدن، یه سری خواست هایی دارن، اتحاد جمهوری خواهان هم از این خواست ها حمایت میکنه.  

منظور من اینه که سیاستی که این اتحاد داره پیش میبره. مردم ایران شعارهاشون رادیکال شده و وقتی که شعار استقلال ـ آزادی ـ جمهوری ایرانی رو میدن، لرزه بر اندام رژیم میاندازن و رژیم رو زیر سئوال میبرن! میخوام بدونم با این حساب، آیا سیاست اتحاد جمهوری خواهان بر اساس حفظ این نظام داره پیش میره یا بر اساس حرکت رادیکالی که مردم دارن پیش میبرن؟

- همین رو من جواب دادم به شما. مسئله ی شعارهایی که مردم میدن، شعار جمهوری  ایرانی رو اولاً که همه ی مردم نمیدادن، یه بخشی میدادن. ولی اونها هم حق شون هست که شعار خودشون رو بدن، هر جوری که میدونن و هر کسی حق­اش هست که هر شعاری که داره بده. ما از مجموع فعالیت مردم حمایت می­کنیم یعنی مردم رفتن تو خیابون اساساً به­دنبال حقوق شهروندی خودشون که اولین حق­اش هم شرکت آزادانه در انتخابات بوده.

یعنی در واقع سیاست اتحاد جمهوری خواهان بر پایه ی حفظ نظام نیست؟

- برای حفظ نظام رو من متوجه نمیشم یعنی چی؟     

حفظ نظامی که بخشی از اصلاح طلبان دارن پیش میکشن.

- ما حمایت کننده ی اصلاح طلبان هستیم، چرا نه؟ این حرکت­هایی که در داخل داره میشه، اصلاح طلبان حامی­اش هستن و فعالیت می­کنن. خود آقای موسوی و کروبی جزء اصلاح طلبان هستن و ما حمایت شون می­کنیم، سیاست شون رو قبول داریم.

یعنی هم اصلاخ طلبان رو حمایت می­کنین و هم شعار های رادیکال مردم رو؟

- اینها هر دو یکی هستن از نظر ما، دو تا نیستن!

شعارهای رادیکال مردم در جهت فروپاشی نظام حرکت می­کنه ولی آقای موسوی "جمهوری اسلامی ـ نه یک کلمه کمتر ـ نه یک کلمه بیشتر" رو مطرح می­کنه. وقتی اتحاد جمهوری خواهان از اصلاح طلبان حمایت می­کنه در واقع به نوعی حمایت از حفظ نظامه و شما چرا نمی­خواهین بیان کنید که در جهت حفظ نظام و حفظ اصلاح طلبان حرکت می­کنید؟

- شما میتونید نظرتون رو بگید. من هم نظرم رو گفتم.

من دارم از شما سئوال میکنم و لزومی نداره که نظرم رو بگم. می­خوام بدونم سیاست اتحاد جمهوری خواهان بر اساس حفظ نظام هست یا نه؟

- من نظرم رو گفتم. ببینید من نظرم رو گفتم، شما یه چیز مشخصی رو می­خواهین از دهان من در بیارین، من همچین چیزی رو اعتقاد ندارم. من معتقدم اصلاح طلبان دارن در ایران خیلی فعالانه عمل می­کنن، من معتقدم رهبری این حرکت در داخل کشور ما به ­دست موسوی، کروبی و خاتمی هست، من معتقدم اتحاد جمهوری خواهان از این مجموعه در داخل کشور حمایت می­کنه.

من هم همین رو میخواستم بدونم. خیلی ممنون، مرسی

- خواهش میکنم.

           


Gozareshgar
info@gozareshgar.com