24.11.22 00:22 Alter: 6 days

اخباروگزارش های کارگری یکم آذر ماه 1401

Kategorie: Meldung Rechts

 

 

زنده وجاوید باد یاد جان باختگان اعتراضات هفته آخرآبان ماه 1398

بازپخش:گزارشی از اعتراضات هفته آخر آبان ماه 1398به بهانه افزایش قیمت بنزین در شهریار بنقل از یک شاهد عینی

‏اگر ممکن است از مشاهدات خود در اعتراضات شهریار برایمان بگویید؟

روز شنبه ۲۵ آبان‌ماه مردم خیابان اصلی شهریار به نام ولیعصر که از مرکز شهر می‌گذرد، را با خودروهای خود مسدود کردند. همه راننده‌ها راضی به این شیوه اعتراض بودند، شمار زیادی نیز در میدان اصلی شهر به نام امام خمینی اجتماع کردند و شعار می‌دادند. در بین جمعیت نیروی انتظامی هم حضور پررنگی داشت. اما به اعتراض کنندگان کاری نداشتند. اما در کوچه پس کوچه‌ها جلوی همه رو می‌گرفتند و با تهدید می‌گفتند «به خانه بروید»

اواسط خیابان ولیعصر کمی جلوتر از میدان امام گارد ویژه با یکی از نیروهای امنیتی حکومت که سپر و کلاه کاسکت داشتند بصورت دو ردیف دیده می‌شدند.

جمعیت معترض شعارهای «نه غزه نه لبنان جانم فدای ایران»، «توپ تانک فشفشه آخوند باید گم بشه» و … سر می‌دادند.

تا حدود ساعت ۲ اوضاع لحظه به لحظه تغییر می‌کرد. جمعیت زیاد بود و در شهریار سابقه‌ی اعتراضی این‌چنینی وجود نداشت. عصر درگیری‌ها شروع شد و همان روز اول عده‌ای کشته شدند که آمار دقیق ندارم. مردم مجسمه‌ی انگشتر خمینی در کنار میدان و وسط خیابان ولیعصر را آتش زدند. اکثر معترضین جوان و زیر ۳۰ سال بودند. حتی تعداد زیادی نوجوان هم در میان معترضان دیده می‌شد. درگیری‌ها از عصر شنبه شدت پیدا کرد. روز یکشنبه در کوچه‌ای که اسمش خاطرم نیست و به اسم کوچه درمانگاه رازی معروف است با ماشین از روی مردم عبورکردند.

تک‌تیراندازها از بالای ساختمان نیازی در چهارراه مخابرات مردم را هدف گلوله قرار دادند. زن و مرد و پیر و جوان و کودکان هیچ کدام در امان نبودند. درگیری‌ها به سمت میدان معلم کشیده شد. تمام بانکهای خیابان ولیعصر و حتی اداره پست به آتش کشیده شد. کسی از هویت کسانی که این مراکز را به آتش کشیدند اطلاع ندارد. سپاه در «چهارراه مخابرات» مردم را به گلوله بست. یک شاهد عینی می‌گفت «خیابان از خون برق میزد»

به گفته منبع موثقی که مسئول ثبت مرگ و‌ میر شهر شهریار است تا اواسط هفته تعداد کشته‌های فقط شهر «شهریار» بالای ۲۰۰ نفر بود.

مردم درهای منازل و آپارتمانها را برای فراری دادن معترضین باز گذاشته بودند. تعداد کشته‌های شهریار خیلی بالاست چون خیلی‌ها اصلا به مراکز پزشکی مراجعه نکردند.

شما خودتان هم در این اعتراضان حضور داشتید، می‌توانید وضعیت خیابان‌ها را برای ما شرح دهید؟

‏خیابانها وضعیت عجیبی داشت، بنظر می‌رسید که در منطقه‌ای جنگی هستیم. همه جا پر از آتش و دود بود و صدای گلوله شنیده‌ می‌شد. بصورت عادی مردم زخمی رو‌ می‌دیدیم که در حال فرار هستند. گروهی با کوباندن باتوم‌ها به زره یا میله‌های کنار «خیابان ولیعصر حیدر گویان» از خیابان بالا پایین می‌رفتند. مردم چند نفر از نیروهای انتظامی و اسلحه‌هایشان را گرفتند، اما آنها با ماشین فراری داده شدند. یکی از همان نیروها توسط یکی از همان اسلحه‌ها زخمی شد، اما نیروهای امنیتی سریع وی را از محل خارج کردند و تقریبا عده خیلی کمی متوجه این جریان شدند حتی نیروهای خودشان هم متوجه نشدند. گویا برای حفظ روحیه نیروهایشان اینکار را کردند. لباس شخصی‌‌ها بعد از کشت و‌ کشتار بین مردم می‌چرخیدند و زخمی‌ها را با ماشین می‌بردند. اگر کسی قصد کمک داشت با اسلحه تهدید می‌کردند. چهارراه مخابرات مردی فریاد «مرگ بر دیکتاتور» سر داد که لباس شخصی‌ها به پایش شلیک کردند و بعد او را با خود بردند. خیلی صحنه‌های عجیبی بود.

‏آیا می‌توانید آمار تقریبی از تعداد کشته شدگان به ما بدهید؟

آمار تقریبی تا تاریخ ۲۹ آبان بالای ۲۰۰ نفر کشته شده و تعداد بسیار بالایی زخمی شده‌اند که این آمار توسط مسئول آمار فوتی‌های شهریار به ما رسید. خیلی از زخمی‌ها توسط کادر بیمارستان و درمانگاه فراری داده شدند و تعداد بسیاری هنوز در بدنشان «ساچمه» هست.

آیا از هویت برخی از کشته‌شدگان چیزی می‌دانید؟

بله، اسامی برخی از آن‌ها را می‌دانم. ‏نادر مومنی که گلوله‌ای از ناحیه پهلو خورده و خانواده‌ش در ازای تحویل جسد مبلغی که مطمئن نیستم چقدر بوده پرداخت کردند. او در حال کشیدن کرکره مغازه مشاور املاکش تیر خورده بود.

نادر مومنی یکی از جان باختگان در شهریار:

بهروز اصغرپور که مغازه کلیدسازی داشته و صرفا سر کوچه نزدیک میدان ایستاده بود. (خانواده‌ی وی معتقدند که وی از معترضان نبوده است) فکر می‌کنم سنش حدود ۲۲ یا ۲۳ بود که هدف گلوله قرار گرفت و جان باخت.

علیرضا نوری ۱۶ ساله که روز یک‌شنبه در میدان امام از ناحیه سر به او شلیک شده و نیمی از صورتش قابل تشخیص نبود. بعد از تلاش فراوان پدرش روز پنج‌شنبه پیکر بی‌جانش را در کهریزک شناسایی کرده و بعد از چند روز احتمالا یکشنبه بعد تحویل گرفتند اما خبر دارم که از این خانواده پولی گرفته نشد.

و خانمی با نام خانوادگی «صمصامی» که در آزمایشگاه آبان کوچه رودکی کار می‌کردند.

هم‌اکنون وضعیت شهریار چگونه است؟

هنوز اوضاع خیابان‌ها به‌خصوص میدان امام خمینی به حالت عادی برنگشته‌است و هر روز نیروهای بسیج و انتظامی با موتور داخل و‌ اطراف میدان مستقر هستند. وقتی از پیاده رو عبور می‌کنی باید حتما از بین آن‌ها که تونلی را در دو طرف درست کرده‌اند بگذری. شنبه دوم آذر ۴ عدد اتوبوس و‌ مینی‌بوس در میدان پر از نیروهای ضد شورش با باتوم و سپر داخل ماشینها در میدان امام بودند. دوربینی که جوانها از کار انداخته بودن به سرعت تعمیر شد. شنبه ۹ آبان خیابانها دومرتبه پر از موتوری‌ها شد که با ایجاد رعب و وحشت گاز می‌دادند و خیابان یک طرفه را خلاف جهت خودرو‌ها، موتورسواری می‌کردند.

آیا شما فیلم یا تصاویری از آن وقایع دارید؟

پس از قطعی اینترنت و هجوم نیروهای امنیتی، از ترس خطرات احتمالی تمام محتویات گوشی‌ام را پاک کردم.

البته یک فیلم هست که گویای وضعیت است این فیلم را خود نیروهای امنیتی گرفته‌اند که شرایط شهر را به خوبی نشان می‌دهد.

تصویری را که می‌بینید متعلق به یکی از جوانان کشته شده به نام بهروز اصغر پور است.

‏آیا از وضعیت بازداشت‌شدگان اطلاعی دارید؟

طبق تماسی که با یکی از زندانیان فشافویه داشتم، این زندان پر از بازداشتی‌هاست. به طوری که جای سوزن انداختن نیست و به همین دلیل فعلا بازداشتی‌ها را خیلی نمی‌توانند آزار فیزیکی دهند و صرفا نگهداری می‌کنند. در یک سالن بزرگ پر از بازداشتی یک حمام انتهای سالن وجود دارد که کف حمام پر از ته سیگار است.

اما بازداشتی‌ها را روز اول خیلی کتک زدند و مصدومان را برای مداوا به بیمارستان شماره دو بردند. وعده غذایی بازداشتی‌ها روزانه دو عدد سیب‌زمینی و تخم مرغ است. عده‌ای را که سن آن‌ها کمتر بود و یا نتوانستند ثابت کنند که کاری کرده‌اند آزاد کردند. اما در مجموع شهریار اوضاع وحشتناکی دارد. یکی از بازداشتی‌ها در تماس با خانواده‌اش گفته‌است تا دو روز کتک می‌خوردم.

گزارش: علیرضا اعظمی

منبع: کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی

 

شصت و هشتمین روزاعتراضات سراسری پس از قتل مهسا (ژینا) امینی  در مقر گشت ارشاد تهران

روز سه شنبه  یکم آذر ماه، شصت و هشتمین روزاعتراضات سراسری پس ازقتل مهسا (ژینا) امینی  در مقر گشت ارشاد تهران بقرارزیر ادامه پیدا کرد:

الف-  برگزاری مراسم های خاکسپاری  و گرامیداشت جان باختنگان اعتراضات سراسری اخیر:

1- مراسم گرامیداشت یاد کاروان قادرشکری 16 ساله از جان باختگان اعتراض سراسری روز یکشنبه 29 آبان پیرانشهربا شرکت جمعیت کثیری وباسردادن شعارهای اعتراضی در پیرانشهر

‌ای که توسط نیروهای سرکوبگر کشته شد.

2- مراسم خاکسپاری ریباز صالح از جان باختگان اعتراض سراسری مهاباد در روستای یوسف کند این شهرستان با حضورحمع زیادی وبا سردادن شعارهای اعتراضی

ب- تجمع،راهپیمایی و جنگ وگریزخیابانی درشهرهای زیر:

- ارومیه

- اندیمشک

- تهران(شهرک مشیریه)

- دهگلان

- زاهدان

- شهرری

- کرج

- محلات

- مریوان

- مهاباد

- مهر استان فارس

ج- اعتصاب وتحریم کلاس،تجمع،راهپیمایی و حضور بدون تفکیک جنسیتی در سلف،دیوار نویسی دانشجویان و انتشار بیانیه های اعتراضی دانشجویان:

- دانشگاه نوشیروانی بابل

- دانشگاه علوم پزشکی بوشهر

- دانشگاه علوم پزشکی تبریز

- دانشگاە علوم پزشکی کردستان

- دانشگاه رازی کرمانشاه

- دانشکده هنر دانشگاه گیلان

- دانشکده معماری دانشگاه آزاد نجف اباد اصفهان

- دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه امیرکبیر(پلی تکنیک)

- دانشکده کامپیوتر دانشگاه بهشتی

- رشته‌های اعتصاب‌کننده دانشگاه بهشتی:

مهندسی مکانیک

۹۷ ۹۸ ۹۹ ۱۴۰۰ ۱۴۰۱

مهندسی مواد و متالورژی

۱۴۰۰ ۱۴۰۱

مهندسی انرژی

۹۷ ۹۸ ۹۹ ۱۴۰۰ ۱۴۰۱

مهندسی عمران

۹۸ ۹۹ ۱۴۰۰ ۱۴۰۱

مهندسی برق(کنترل و قدرت)

۹۸ ۹۹ ۱۴۰۰ ۱۴۰۱

مهندسی نقشه برداری

۱۴۰۰ ۱۴۰۱

مهندسی صنایع

۹۹ ۱۴۰۰ ۱۴۰۱

مهندسی مکاترونیک

۱۴۰۰

- دانشکده ادبیات و علوم انسانی

- دانشکده جغرافیا دانشگاه تهران

- دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی دانشگاه تهران

- دانشکده زبان‌ها و ادبیات خارجه دانشگاه تهران

- دانشکده های نقشه‌برداری و فنی دانشگاه تهران

- دانشگاه صنعتی شریف

- دانشگاه علامه

- دانشکده معماری و شهرسازی دانشگاه علم و صنعت

- دانشکده هنرهای کاربردی دانشگاه هنر تهران

د- دانش آموزان در مدرسه و خیابان:

- اشنویه

- اصفهان

- تهران(عبدل آباد)

- زاهدان

- محمد شهر کرج

ه- اعتصاب کسبه بازارشهرهای:

- بانه

- بوکان

- جوانرود

- روانسر

- کامیاران

- مریوان

و

- بیانیه انجمن صنفی فرهنگیان شاغل و بازنشسته کرمانشاه در محکومیت برخورد های خشونت آمیز حاکمیت با ملت در دو ماهه ی اخیر

وهمچنین

- اعتصاب کارگران پتروشیمی مسجد سلیمان برای افزایش دستمزد واعتراض به عدم اجرای طرح طبقه بندی مشاغل

- اعتصاب وتجمع کارگران کارخانه خودروسازی بهمن موتوربرای افزایش دستمزد

- کارگران پالایشگاه یازدهم مجتمع گاز پارس جنوبی دست به اعتصاب زدند

گردهمایی دانشگاە کردستان به تدارک اساتید این دانشگاه و با حضور دانشجویان، در محکومیت اعمال خشونت شدید و کشتار انسان‌ها در شهرهای کردستان.

۱ آذر ۱۴۰۱

چهارمین روز اعتصاب دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی تبریز

دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی تبریز، در اعتراض به بازداشت ۴ نفر از دانشجویان این دانشگاه و همچنین صدور احکام فله‌ای انضباطی که موجب تعلیق تعداد بسیاری از دانشجویان شده، ۴ روز است که در اعتصاب(چه کلاس‌های دانشکده و چه بخش‌های بیمارستانی) به سر می‌برند.

خواسته‌های جمعی این دانشجویان، آزادی دانشجویان بازداشتی این دانشگاه، لغو کلیه احکام انضباطی، حاکم شدن فضای آرامش در دانشگاه، و همچنین برچیده شدن رویه‌ی ارعاب و سرکوب در دانشگاه است.

گفتنی‌ است که وضعیت ملتهب فعلی دانشگاه، در اثر سومدیریت مسئولین( اگر بشود مدیریت نامید!) به وجود آمده و برای بهبود فضا از مسئولین دانشگاه انتظار عملکرد عقلانی می‌رود. بدیهی است تصمیماتی که منجبر به ملتهب‌تر کردن فضا می‌شوند، از سمت دانشجویان به شدت محکوم خواهند شد.

تداوم اعتصاب کامل دانشجویان دانشگاه بهشتی پردیس فنی شهید عباسپور از ابتدای هفته جاری

با توجه به اتفاقات هولناک روز شنبه مورخ ۲۸ آبان در دانشگاه بهشتی پردیس شهید عباسپور و فضای امنیتی بوجود آمده و همچنین همکاری آشکارای مسئولان دانشگاه با لباس شخصی‌ها و نهادهای امنیتی که منجر به درگیری و دستگیر شدن تنی چند از دانشجویان شد و همچنین در ادامه‌ی ممنوع‌الورود شدن تعداد قابل توجهی از دانشجویان به فضای دانشگاه و لغو اسکان خوابگاه و تماس‌هایی از دانشگاه جهت ایجاد ترس در دانشجویان، تمامی کلاس‌های درس در این دانشگاه از روز شنبه ۲۸ آبان به طور کامل تحریم شده و چند تن از اساتید شریف و آزادی‌خواه نیز با دانشجویان همراه شده و به اعتصاب پرداختند. این اعتصابات تا زمان رفع تعلیق تمام دانشجویان ادامه خواهد داشت.

رشته‌های اعتصاب‌کننده:

مهندسی مکانیک

۹۷ ۹۸ ۹۹ ۱۴۰۰ ۱۴۰۱

مهندسی مواد و متالورژی

۱۴۰۰ ۱۴۰۱

مهندسی انرژی

۹۷ ۹۸ ۹۹ ۱۴۰۰ ۱۴۰۱

مهندسی عمران

۹۸ ۹۹ ۱۴۰۰ ۱۴۰۱

مهندسی برق(کنترل و قدرت)

۹۸ ۹۹ ۱۴۰۰ ۱۴۰۱

مهندسی نقشه برداری

۱۴۰۰ ۱۴۰۱

مهندسی صنایع

۹۹ ۱۴۰۰ ۱۴۰۱

مهندسی مکاترونیک

۱۴۰۰

همچنین گفته می‌شود مسئولین خوابگاه هیچ تضمینی نسبت به حفظ امنیت دانشجویان در خوابگاه ندارند و مسئولیت مقاومت در برابر نیروهای امنیتی را از عهده‌ی خود خارج دانسته‌اند.

۱ آذر ۱۴۰۱

گزارشی از تجمع امروز دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف در اعتراض به سرکوب شدید در کردستان

 

تجمع اعتراضی امروز دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف علی‌رغم وجود فضای امنیتی و فرستادن پیامک تهدیدآمیز به دانشجویان توسط دانشگاه، حوالی ساعت ۱۳ امروز از مقابل دانشکده کامپیوتر شروع و در ادامه به مقابل سردر جنوبی دانشگاه و دفتر ریاست دانشگاه کشیده شد. همه درب‌های دانشگاه به جز درب شمالی که فقط اجازه خروج به دانشجویان داده می‌شد، توسط حراست دانشگاه بسته شده بود. کارت دانشجویی دانشجویان توسط حراست مقابل این درب، بررسی و از آن عکس‌برداری صورت می‌گرفت. همچنین ورود تعداد زیادی نیروی بسیج و لباس شخصی جهت سرکوب تجمع دانشجویان این دانشگاه گزارش شده است.

صف‌آرایی نیروهای بسیجی و لباس شخصی مقابل دانشجویان و درگیری‌های لفظی و شعاری و فیزیکی و پرتاب اشیای مختلف بین دو گروه را در پی داشت. تعدادی از اساتید دانشگاه سعی داشتند مانع درگیری فیزیکی بین دانشجویان و نیروهای بسیجی شوند. در اوایل تجمع، یک دانشجوی این دانشگاه توسط تعداد زیادی از نیروهای بسیجی مورد ضرب و شتم قرار گرفت.

در ادامه حراست دانشگاه شریف در تعقیب یکی از دانشجویان این دانشگاه با ممانعت تعدادی از دانشجویان پسر و دختر این دانشگاه روبرو شد و در پی حرکت حمایتی دانشجویان، نیروهای بسیج به ضرب و شتم این دانشجویان پرداخته و به یکی از دانشجویان دختر تعرض کردند.

گفتنی است با وخامت حال یکی از این دانشجویان معترض که هویت وی مشخص نیست، ایشان توسط آمبولانس به بیمارستان منتقل شد.

۱ آذر ۱۴۰۱

«چند روایت از چند شاهد عینی»

سه‌شنبه، ۱ آذر، از نظر درگیری و تشنج بین دانشجوها ملتهب‌ترین روز شریف در دو ماه اخیر بوده است. روایت برخی اتفاقات امروز را به نقل از تعدادی از شاهدان عینی در ادامه آورده‌ایم:

 


Gozareshgar
info@gozareshgar.com