16.11.22 21:45 Alter: 13 days

گفتگویی با عباس منصوران درباره جنایات دولت ترکیه

Kategorie: Meldungen Links

 

شنبه، ۱۲نوامبر ۲۰۲۲،

این گفتگو به زبان انگلیسی انجام گرفته که به زبان‌های ترکی،‌ کرمانجی،‌ عربی،‌ اسپانیولی،‌ فرانسوی،‌ و... برگردانده و انتشار یافته است.

واکنش های جهانی علیه جنایات جنگی دولت ترکیه

عباس منصوران: حکومت ترکیه از سلاح‌های شیمیایی استفاده می‌کند.

روشنفکران، سیاستمداران، نویسندگان و دانشگاهیان از سراسر اروپا و جهان به حملات شیمیایی ترکیه به مناطق زیر کنترل رزمندگان واکنش نشان می‌دهند. دکتر.عباس منصوران ساکن سوئیس تاکید کرد که دولت ترکیه از گازهای تابون، کلر و خردل به شدت استفاده می‌کند. منصوران تاکید کرد که خانواده‌ها و وکلای کشته‌شدگان با سلاح‌های شیمیایی ممکن است بر سازمان منع سلاح‌های شیمیایی (OPCW) فشار بیاورند تا در محل، از طریق شکایت و سازمان ملل، درباره مواد شیمیایی تحقیق شود.

 

«من فیلم‌ها را تماشا کردم، بسیار آشکار است که از مواد شیمیایی استفاده می‌شود»

ویدئویی منتشر شد که نشان می‌دهد دولت ترکیه از سلاح‌های شیمیایی و ممنوعه علیه گریلاها در مناطق زاپ، متینا و آواشین استفاده کرده است.ویدئوی منتشر شده توسط پ ک ک نشان می‌دهد که دو پارتیزان در معرض سلاح های شیمیایی قرار گرفته‌اند. آیا این ویدیو را تماشا کرده اید؟ارزیابی اولیه شما چیست؟چه‌ مواد شیمیایی می‌تواند مورد استفاده قرار گرفته باشد؟

ابتدا اجازه می‌خواهم که این مقاومت تاریخی و دلیرانه مردم و آزادیخواهان کرد را در هر نقطه از کردستان ستایش کنم. من فیلم‌ها، عکس‌ها و اسناد را بررسی کردم.بدیهی است که مقامات ترکیه و ارتش ترکیه از سلاح های شیمیایی ممنوعه استفاده می‌کنند و جنایت جنگی علیه بشریت در حال انجام است. این برا ینخستین بار نیست که حکومت ترکیه  دست به این عمل می‌زند، آنها مدت هاست که مرتکب جنایات جنگی شده‌اند. ترکیه از سال 1992 و 1995 به جنایات جنگی با این مواد شیمیایی ممنوعه و از سال 2019 در سرکانی و از سال 2019 در کوه‌های کردستان ادامه داده است.

کدام مواد شیمیایی ممکن است مورد استفاده قرار گیرد؟ ارزیابی اولیه شما از این تصاویر چیست؟

چه مواد شیمیایی می توانست استفاده شود؟

با توجه به تجربه‌ام، به احتمال زیاد ترکیه از بمب‌های سارین استفاده کرده است که قبلا توسط سوریه استفاده می شد. شاید از گاز تابون هم استفاده شده است. به احتمال زیاد از کلروفین یعنی گاز کلر گوگرد SM یا همان طور که گفتم گاز سارین GB یا گاز خردل ADهماستفاده شده است. این سلاح‌ها و گازها ممنوع  هستند. آنها باعث فروپاشی سیستم عضلانی می شوند و مستقیماً روی سیستم عصبی تأثیر می‌گذارند. اینها گازهای بسیار خطرناکی هستند. تحقیقات ساده  نیز برای اثبات استفاده از آنها کافی است، نیازی به فناوری‌های بالا نیست. آزمایش‌ها را می‌توان با بررسی افرادی که در معرض این گازها قرار گرفته‌اند، از طریق نمونه‌های خاک یا بقایای بمب‌ها انجام داد. ما میدانیم که ترکیه این بمب‌ها را تولید می کند و حتی می‌فروشد.

«نهادها و دولت‌های بین المللی در جنایات شریک هستند»

پ.ک.ک در درازای جنگ در 6 ماه‌ه‌ی اخیر، تصاویر، عکس ها و... را منتشر کرد و در بیانیه‌های مکرر از مسئولان خواست تا وارد عمل شوند. اما نهادهای بین‌المللی سکوت کرده اند. این وضعیت را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

- متأسفانه سازمان‌ها و شورای سازمان ملل و سایر نهادها عملاً برای مردم کار نمی‌کنند. آنها درخدمت دولت‌ها هستند. سازمان ملل متحد برای دولت ها کار می کند. به عنوان مثال، ترکیه یکی از اعضای ناتو است، کشورهای عضو ناتو مهمترین کشورهای سازمان ملل هستند. این کشورها از یکدیگر حمایت می‌کنند. به همین دلیل سکوت می کنند. زمانی که در سال 2019 در مناطق جنگی برای کمک به زخمی‌ها بودم، از آنها خواستم که هیئتی را به سازمان ملل بفرستند و تحقیقاتی در مورد استفاده از مواد شیمیایی انجام دهند. حتی در آن زمان، آنها با آزمایش افرادی که در معرض این سلاح‌های شیمیایی بودند، موافقت نکردند. دولت ها هرگز به ما برای مقابله با آن کمک نکرده‌اند. آنها از جنایات ترکیه حمایت می کنند و در واقع شریک این جنایات هستند.

"قضات و وکلای مستقل - خانواده ها باید تجدید نظر کنند"

در صورت ارتکاب جنایت جنگی و اثبات آن با شواهد، چه باید کرد تا نهادهای بین‌المللی مربوطه اقدام کنند؟ دوست دارید در مورد آنها چه بگویید؟

من خوشبین نیستم، به خصوص به سازمان ملل متحد، اما به نظرات مردم خوشبین هستم. در حال حاضر میلیون ها نفر خواهان آزادی هستند. من فکر می‌کنم یک دادگاه بین‌المللی باید تشکیل شود، مانند دادگاهی که در زمان جنگ ویتنام برپا شد. همانند آنچه در گذشته انجام می‌شد. قضات و وکلای مستقل باید به دن هاگ (لاهه) اعتراض کنند. یک دادگاه بین المللی باید تشکیل شود. وکلای مستقل بین‌المللی و قضات و دادستان‌ها باید این درخواست را مطرح کنند. از این طریق می‌توان نهادهای بین‌المللی را نیز بسیج کرد. این جنایت جنگی و جنایت علیه بشریت است. اگر خانواده‌های افرادی که بر اثر سلاح‌های شیمیایی کشته شده‌اند، پرونده‌ای علیه ترکیه در دادگاه باز کنند، این ممکن است مؤثرتر باشد، سازمان منع سلاح‌های شیمیایی باید پس از یک پرونده تحقیقاتی را انجام دهد. این پرونده باید ثابت کند که آیا مردم توسط مواد شیمیایی کشته شده‌اند یا خیر. خانواده‌ها به جای درخواست از سازمان ملل یا سایر نهادها، باید فوراً پرونده ای باز کنند و از طریق دادگاه‌ها به دادگاه‌های بینالمللی شکایت کنند.

اگر خانواده‌ها به سازمان منع سلاح های شیمیایی مراجعه کنند یا نهادهای مربوطه را تحت فشار قرار دهند، آیا می توان این حملات شیمیایی را بررسی کرد؟

بله، باید برای آن تلاش کرد. نه تنها سازمان منع سلاح های شیمیایی، بلکه سازمان ملل نیز باید مورد تشویق قرار گیرند، بسیاری از وکلا و مدافعان حقوق بشر در سراسر جهان می‌خواهند روی این موضوع کار کنند. این راه را برای مردم هموار می‌کند تا به طور رسمی بر سازمان منع سلاح های شیمیایی و نهادهای مرتبط برای انجام این تحقیقات فشار بیاورند.

 

اگر خانواده ها به سازمان منع سلاح های شیمیایی مراجعه کنند یا نهادهای مربوطه را تحت فشار قرار دهند، آیا می توان این حملات شیمیایی را بررسی کرد؟

بله، باید برای آن تلاش کنید. نه تنها سازمان منع سلاح های شیمیایی، بلکه سازمان ملل نیز باید مورد تشویق قرار گیرند، بسیاری از وکلا و مدافعان حقوق بشر در سراسر جهان می خواهند روی این موضوع کار کنند. این راه را برای مردم هموار می کند تا به طور رسمی بر سازمان منع سلاح های شیمیایی و نهادهای مرتبط برای انجام این تحقیقات فشار بیاورند.

حزب دمکرات کردستان باعث کشتار مردم کرد می شود. باید حمایت از ترکیه را کنار بگذارد حزب دمکرات کردستان که در حملات به زاپ و آواشین انواع حمایت های اطلاعاتی و لجستیکی را به ترکیه ارائه می کرد، ماسک‌های ضد گازی که در برابر سلاح ها و بمب های شیمیایی به چریک‌ها تحویل داده شده بود را نیز مصادره کرد. آنها همچنین فیلمی از مصادره خود منتشر کردند. این وضعیت را چگونه ارزیابی می کنید؟

امیدوارم حزب دمکرات کردستان رویکرد خود را تغییر دهد. ترکیه کشتار می‌کند و تاریخ خواهد نوشت که آنها چه کردند، و چگونه بر کل کردستان تأثیر می‌گذارند. کمک به ترکیه، موجب شرم و بدنامی خواهد بود. البته در آینده، خانواده‌های جان‌باختگان، حزب دمکرات کردستان را مورد داوری قرار خواهند داد. امیدوارم حزب دمکرات کردستان فورا رویکرد خود را تغییر دهد و از ترکیه که به کشتار مردم پرداخته فاصله گیرد،در غیر اینصورتدر این جنایت شریک به شمار می‌آید،‌زیرا که باعث مرگ مردم کردستان می‌شود.

"بیش از 100 نفر را دیدم که توسط مواد شیمیایی کشته شدند"

شما قبلاً تحقیقاتی در محل در مورد حملات شیمیایی توسط دولت ترکیه در روژاوا انجام داده بودید و استفاده از فسفر سفید را گزارش کرده بودید... یافته‌های شما در آن زمان در گزارش چه بود؟

بعد از حملات ترکیه برای کمک به مجروحان سرکانی و قامشلو به آنجا رفتم. در یکی از بیمارستان‌های شهر حسکه بیش از 100 قربانی را دیدم که در اثر حملات شیمیایی کشته شده بودند. نمونه‌هایی که به سوئیس فرستادم و بررسی‌های انجام شده در آزمایشگاه‌های اینجا ثابت کرد که از بمب‌های فسفر سفید استفاده شده است. گزارشی 18 صفحه‌ای با حمایت سایر پزشکان تهیه کردم که شامل عکس، فیلم و نمونه‌هایی از اجساد جان باختگان بود. همه این پرونده‌ها به سازمان ملل ارسال شد. متاسفانه پاندمی کرونا شروع شد و دادگاه به تاخیر افتاد. در حال حاضر برای برگزاری دادگاه بین المللی حقوق بشر باید پافشاری  شود که این پرونده ها دوباره بررسی شوند و این پرونده‌ها همچنان باز و ادامه دارد.

 

ما می دانیم که گزارش شما به سازمان OPCW ارسال شده است. آیا نتیجه ای دریافت کرده اید؟

ممنون که اینو گفتی، من در این مورد با OPCWدرخواست دیدار کرده بودم و می خواستم از دفتر آنها بازدید کنم. از همان ابتدا پذیرفته بودند. اما درست هنگامی که می خواستم از طریق پاریس به آنجا (هلند) برسم، به من اطلاع دادند که نیازی به ملاقات نزدیک و چهره به چهره نیست. آنها گفتند که می‌توانند نمونه‌ها را با گروهی از فیزیکدانان و شیمیدانان بررسی کنند و بعد از آن با من صحبت نکردند. بعداً لسناد و مدارک آزمایشگاه را به آنها تحویل دادم. واضح است که از فسفر سفید استفاده شده است، اما سازمان منع سلاح های شیمیایی (OPCW) تنها پاسخ داد که استفاده ازفسفر سفید ممنوع است،  با این‌همه باما در آن زمان کمک نکردند.

 

آیا قصد دارید به موسسه‌ای مراجعه کنید یا در منطقه آزمایش‌ها و بررسی‌هایی انجام دهید؟

بله تحقیقاتم را ادامه خواهم داد. هر انسانی باید در برابر این موضوع  احساس مسئولیت داشته باشد. در واقع باید هیئتی از پزشکان و  کارشناسان به منطقه اعزام شود. همبستگی با قربانیان باید در سطح بین‌المللی نشان داده شود و سازمان ملل و سایر نهادها باید پرونده‌های جدی علیه این جنایات توسط ترکیه ارائه کنند. آری، دوست دارم به منطقه بروم و تحقیق کنم و به صورت شفاف با مردم به اشتراک بگذارم.

 

https://anfenglishmobile.com/dr-mansouran-turkish-state-uses-chemical-weapons-63613

Dr. Mansouran: Turkish state uses chemical weapons

Dr. Abbas Mansouran who lives in Switzerland said that the Turkish state is using chemical weapons and added that independent judges, lawyers and families should take action.


·          ANF

·          LONDON

·          Saturday, 12 Nov 2022, 07:49

Global reactions against war crimes committed by the Turkish state with chemical weapons are continuing. Intellectuals, politicians, writers and academics from all over Europe and the world are reacting to the Turkish chemical attacks on guerrilla-controlled areas.

Dr. Abbas Mansouran who lives in Switzerland underlined that the Turkish state uses Tabun, Chlorine and Mustard gases intensively. Dr. Mansouran emphasized that the families and lawyers of those killed by chemical weapons may put pressure on the OPCW to investigate chemicals on the spot, through lawsuits and the UN.

'I WATCHED FOOTAGES, IT IS VERY CLEAR THAT CHEMICALS ARE USED'

A video was released revealing that the Turkish state used chemical and banned weapons against the guerrillas in Zap, Metîna and Avaşîn regions. The video released by the PKK shows that two guerrillas were subjected to chemical weapons. Have you watched this video? What is your initial assessment? Which chemical could have been used?

First, I would like to praise this historical and brave resistance of the Kurdish people and freedom fighters in every part of Kurdistan. I reviewed the videos, photos and documents. It is obvious that the Turkish authorities and the Turkish army are using banned chemical weapons and a war crime against humanity is being committed. Turkey is not doing this for the first time, they have long been committing war crimes. Turkey has been continuing to commit war crimes with these banned chemicals since 1992 and 1995 and in Serêkaniyê since 2019 and in the mountains of Kurdistan since 2019.

WHICH CHEMICALS COULD HAVE BEEN USED?

What is your initial assessment of these images? What chemical could have been used?

Based on my experience, it is very likely that Turkey used sarin bombs, which was previously used by Syria. Perhaps Tabun gas was also used. It is very likely that chlorofine, i.e., chlorine gas sulphur SM, or as I said, sarin gas GB, or Mustard gas AD were used. These weapons and gases are prohibited. They cause the muscular system to collapse and directly affect the nervous system. These are very dangerous gases. Small-scale research is enough to prove that they are used, there is no need for high technologies. Tests can be done by investigating those who have been exposed to these gases, through soil samples, or the remnants of bombs. We know that Turkey produces these bombs and even sells them.

'INTERNATIONAL INSTITUTIONS AND STATES ARE COMPLICIT IN CRIMES'

During the war that lasted for 6 months, the PKK released images, photographs, etc., and called on the authorities to take action in repeated statements. But international institutions remain silent. How do you evaluate this situation?

Unfortunately, organizations and the UN Council and other institutions do not actually work for the people. They work for states, the United Nations works for states. For example, Turkey is a NATO member, NATO member countries are the most important countries in the UN. These countries support each other. That’s why they are silent. When I was in Serêkaniyê in 2019, I asked them to send a delegation to the UN and conduct an investigation into the use of chemicals. Even at that time, they did not agree to test people in Hewler who were exposed to these chemical weapons. The states have never helped us to deal with it. They support Turkey's crimes and, in fact, they are partners in these crimes.

The Organization for the Prohibition of Chemical Weapons (OPCW) has recently said in a statement that “we cannot take action without the appeal of a state”. Which state should make an appeal concerning the recent attacks which were carried out in partnership between the AKP-MHP government and the KDP? What path should be followed?

This is a very tragic situation. This is tantamount to asking criminals to investigate their own crimes. It is also a funny situation; it is funny to invite the perpetrators of this crime to court and have them witness their crimes. It is also very sad. The OPCW is not a member of the UN. But it is a parallel institution and supposed to investigate war crimes in UN countries as well. The OPCW is actually the right place for these tests to be done, but they do not, they do not fulfil their duties. OPCW's silence encourages those who commit these crimes to continue to do so.

'INDEPENDENT JUDGES AND LAWYERS- FAMILIES SHOULD MAKE APPEALS'

If a war crime is committed and proven with evidence, what needs to be done for the relevant international institutions to act? What would you like to say about them?

I'm not optimistic, especially not about the UN, but I'm optimistic about people's opinions. Currently, millions of people want freedom. I think an international tribunal should be established, like the one established during the Vietnam War. It was done in the past. Independent judges and lawyers had to make appeals to Den Haag or The Hague. An international tribunal should be established. International independent lawyers and judges and prosecutors need to make this call. In this way, international institutions can also be mobilized. This is a war crime and a crime against humanity as well. If the families of people killed by chemical weapons open a case against Turkey in a court, this may be more effective, the OPCW will have to conduct an investigation after a possible case. This file will have to prove whether people were killed by chemicals. Instead of asking it from the UN or other institutions, the families should immediately open a file and appeal to international courts through tribunals.

If families appeal to the OPCW or put pressure on relevant institutions, can these chemical attacks be investigated?

Yes, we must push for it. Not only the OPCW but also the UN should be urged, many lawyers and human rights defenders around the world would want to work on this issue. This will pave the way for people to formally put pressure on the OPCW and related institutions to carry out these investigations.

'KDP CAUSES KILLINGS OF KURDISH PEOPLE. IT SHOULD DROP SUPPORT TO TURKEY'

The KDP, which offered all kinds of intelligence and logistics support to Turkey in the attacks against Zap and Avaşîn, also confiscated the gas masks that were delivered to guerrillas against chemical weapons and bombs. They also released a video of their confiscation. How do you evaluate this situation?

Hopefully, the KDP will change its approach. History will write what they did, how the KDP cooperation affected the whole Kurdistan. They should be ashamed, they are defaming themselves by helping Turkey and causing people to be killed. In the future, of course, the families of the people who died in these attacks will bring the KDP to account. I hope that the KDP will immediately change this approach and stop helping Turkey to kill people because they are complicit in this crime and cause the people of Kurdistan to die.

'I SAW MORE THAN 100 PEOPLE KILLED BY CHEMICALS'

You had previously conducted an on-site investigation into the chemical attacks by the Turkish state in Rojava and reported the use of white phosphorus… What were your findings in the report at that time?

After Turkey's attacks, I went there to help the injured in Serêkaniyê and Qamîşlo. In a Hesekê hospital, I saw more than 100 people who were killed as a result of chemical attacks. The samples I sent to Switzerland and the examinations made in the laboratories here proved that white phosphorus bombs were used. I prepared an 18-page report with the support of other doctors, including photos, videos and samples from the bodies of those who lost their lives. All these files were submitted to the UN. Unfortunately, the corona pandemic erupted and the court was delayed. Currently, the international human rights court recommends that these files be reviewed again and these cases are still going on.

We know that your report has been submitted to the OPCW. Have you received any results?

Thanks for saying this. I had requested a meeting with the OPCW on this matter and wanted to visit their office. They had accepted it from the very beginning. But when I was trying to get there via Paris, they informed me that we didn't need to meet face to face. They said they could examine the samples with a group of physicists and chemists and they didn't talk to me afterwards. I later submitted the documents and the evidence from the laboratory to them. It is obvious that white phosphorus was used, but the OPCW only replied that it was forbidden to use it, yet they did not help us at that time either.

Are you going to appeal to any institution or are you going to carry out an examination in the region?

Yes, I will continue my research. Any human being should bear responsibility over the issue. In fact, a delegation of doctors and physicists should be sent to the region. Solidarity with the victims should be shown internationally and the UN and other institutions should introduce serious files against these crimes by Turkey. Yes, I would like to go to the region and do research and share it with the public in a transparent way.

 
Gozareshgar
info@gozareshgar.com