21.06.22 00:00 Alter: 347 days

خبر چین:ایران در روزهای گذشته

Kategorie: Nachricht

 

منبع

http://www.kanon-wien.comژوئن 19, 2022

 

در روزهای گذشته اعتصاب بازاریان در شهرهای مختلف و تجمعات بازنشستگان تامین اجتماعی از جمله مهمترین اخبار کشورمان بوده است. این تجمعات اعتراضی و اعتصابات در برخی از نقاط با خشونت از سوی نیروهای انتظامی برای متفرق کردن معترضان و همچنین پایان دادن به اعتصاب, همراه بوده است. از جمله شعارهای بازنشستگان ( دولت شش کلاسه, همین روزا خلاصه ) ( فریاد فریاد بر اینهمه بیداد) (بازنشسته می میرد, ذلت نمی پذیرد) ( وعده وعید کافیه سفره ما خالیه)  بود. امروز یک شنبه این حرکات اعتراضی جهت دستیابی به مطالبات شان در شهرهای تهران, اهواز، کرمانشاه، اراک، رشت، شوشتر،زنجان, شوش ، ساری، دورود و تعدادی دیگر از شهرها صورت گرفت. آنها بدنبال افزایش حقوق شان و خواهان همسان‌سازی حقوق خود با افراد شاغلِ تحت پوشش سازمان تأمین اجتماعی هستند.

دور تازه اعتصابات و اعتراضات توسط فرهنگیان, بازنشستگان, کارگران و بازاریان نشاندهنده افزایش بحرانهای اقتصادی و اجتماعی در ایران است.

از جمله اخباری که در شبکه های اجتماعی بشکل گسترده ای منتشر شد مرگ درسا نثاری  کوچولو بدنبال پنچر کردن چرخ آمبولانس بود. این حادثه تلخ و دردآور و بسیار غم انگیز بود و واکنش های بسیاری را برانگیخت.

ده معلم بازداشت شده در زندان مرکزی سقز به نام‌های خالد عبداللهی، سلیمان عبدی، احمد قادری، طاهر حامدی، زاهد مرادی، د.حسام خاکپور، حسن رحیمیان، اسماعیل ریحانی، آمانج امینی و محسن شکوهی از امروز یک شنبه دست به اعتصاب غذا زده‌اند. چندی پیش و در پی فراخوانی معلمان بسیاری از شهرهای ایران اقدام به تجمعات اعتراضی کردند که با موجی از دستگیریها توسط نیروهای انتظامی مواجه شده بودند. همچنین کارکنان محیط زیست هم در تهران و در اعتراض به سطح معیشت خود تجمعی اعتراضی برگزار کردند.

دادگاهی در شهر هامبورگ آلمان، سلیمان موسوی‌فر معاون مرکز اسلامی وابسته به جمهوری اسلامی در این شهر را اخراج کرد.تبلیغ بنیادگرایی, ارتباط با تروریسم از جمله دلایل این اخراج بوده است.

رئیس جمهور قزاقستان در تهران با جمهوری اسلامی سند همکاری بیست ساله امضا کرده است. هنوز محتوای این قراردادها و این سند اعلام نشده است.

در دو ماه گذشته اجاره مسکن همراه با تورم و گرانی, در برخی نقاط شهرها تا پنجاه درصد افزایش یافته است. ناگفته پیداست که تورم جهشی اجاره مسکن سطح معیشت مزدبگیران را تقلیل و میلیونها نفر از کارگران و زحمتکشان را به اعماق خط فقر گسیل خواهد داد.گفته شده است که در حال حاضر بیش از پانصدهزار مسکن خالی موجود است که یکی از دلایل افزایش اجاره هاست.

حبیب افکاری برادر نوید افکاری در پیامی از اعتصابات و اعتراضات مردمی حمایت کرده است. او در بخشی از پیام خود گفته است که رهایی از این شر تنها بدست خودمان امکان پذیر است و پیوستن به اعتصابات و اعتراضات سراسری را گامی ضروری دانسته است. پیش از این نیز جمعی از زندانیان سیاسی عقیدتی از مبارزات مردم کشور حمایت کرده بودند.

ماموران انتظامی جمهوری اسلامی در اقدامی پر سابقه صد و بیست گردشگر ایرانی را در شمال کشور بدلیل ارتکاب اعمال مجرمانه بازداشت کردند.رقص و کشف حجاب از جمله دلایل  این بازداشت دستجمعی بوده است.

19.6.2022
Gozareshgar
info@gozareshgar.com