23.11.21 22:09 Alter: 6 days

م. ص. ل. : نقد مقاله اعتراضات کف رودخانه ای ... از بهروز سورن

Kategorie: Nachricht

 

 ۲۲ نوامبر ۲۰۲۱

رفیق بهروز سورن گرامی

نوشته «اعتراضات کف رودخانه‌ای در امتداد اعتراضات خیابانی» تو را خواندم، نوشته‌ای بسیار منطقی و خوب بود و از خواندن آن بسیار بهره بردم.

با این حال دیدم در این نوشته راه حلی عرضه نشده است و به همین دلیل این یادداشت را برایت می‌نویسم.

یکم آن که دلائل پیدایش وضعیت موجود نوشته نشده‌اند.

در رابطه با کم‌آبی می‌توان به این نکات اشاره کرد:

·         کاهش باران در ایران که در نتیجه دگرگونی‌های محیط‌ زیستی که منجر به افزایش دمای میانگین هوای جهان پدید آمده است،

·         تأسیس صنایع سنگین در مناطق کم بارانی و خشک که برای آغاز و ادامه فعالیت خود به آب فراوان نیاز دارند و هدایت آب رودخانه‌ها به آن مناطق،

·         افزایش جمعیت که سبب افزایش آب آشامیدنی در شهرها و روستاها شده است،

·         بهره‌برداری بی‌رویه از آب‌های زیرزمینی که سبب نشت دشت‌ها ومناطق مسکونی در سراسر کشور شده است

·         و ...

دوم آن که تحریم اقتصادی آمریکا علیه رژیم که باید آن را بزرگ‌ترین «جنگ اقتصادی» تاریخ سرمایه‌داری امپریالیستی نامید، سبب:

·         کاهش تولید ناخالص ملی در چند سال گذشته شده، پدیده‌ای که موجب کاهش ارزش پول ملی و تورم بالای ۴۰ ٪ گشته است،

·         فرار چند صد میلیارد دلار سرمایه ملی از ایران به‌ کشورهای همسایه (می‌گویند ایرانیان فقط در دوبی بیش از ۵۰۰ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری کرده‌اند)،

·         کاهش شدید جذب سرمایه خارجی به ایران، ‌

·         بلوکه شدن نزدیک به ۱۵۰ میلیارد دلار پول دولت و صاحبان سرمایه ایرانی در بانک‌های خارجی،

·         و ...

سوم آن که اگر فردا مردم به خیابان‌ها ریختند و این رژیم را سرنگون کردند، باید در انتظار چگونه حکومتی در ایران باشیم:

·         حکومتی وابسته به امپریالیسم هم‌چون رژیم پهلوی؟ در آن صورت تحریم‌ها برداشته خواهند شد و وضعیت اقتصادی مردم بهتر خواهد گشت، در عوض ایران استقلال خود را از دست خواهد داد و مجبور به دنباله‌روی از منافع و خواست‌های جهانی و منطقه‌ای اردوگاه امپریالیسم جهانی خواهد گشت.

·         حکومتی ملی که می‌تواند به رهبری بخش میانی بورژوازی و یا به رهبری طبقه کارگر و یا حکومتی ائتلافی از این دو نیروی اجتماعی باشد؟ آشکار است که این حکومت نیز برای حفظ استقلال ملی و اقتصادی خویش نمی‌تواند با امپریالیسم به توافق برسد و بنابراین تحریم و محاصره اقتصادی ایران ادامه خواهد داشت.

·         و ...

جمع‌بندی: برنامه سازمان‌ها و جریان‌های هوادار طبقه کارگر و تهی‌دستان ایران برای بیرون آمدن از این بن بست چه است و راه حل خودت چیست؟

من بر این باورم که پشتیبانی از خواست‌های به‌حق مردم وظیفه هر فرد و جریان چپی است، اما باید در کنار آن برای مردم آشکار ساخت که حل بسیاری از بحران‌های محیط‌ زیستی، اجتماعی، اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و ... در کوتاه زمان ممکن نیست. به‌عبارت دیگر نباید به چشم توده‌ای که به حق از وضعیت موجود کاملأ ناراضی است، خاک پاشید تا حقایق را نبینند و یا آن که به آن‌هاوعده‌هائی داد که تحقق شان در کوتاه و میان‌مدت ناممکن است.
Gozareshgar
info@gozareshgar.com