20.11.21 22:15 Alter: 9 days

ميشه هميشه ميشه! - عباس ( بابك )رحمتى

Kategorie: Meldungen Links

 

 

يكي از دوستان هميشه بين خودمان شعارى را مطرح ميكرد ، كه حالا با من هم عجين (آميخته)شده است. او ميگفت اين شعار "ميشه هميشه ميشه" را ميتوان عملى كرد ! منطور دوستمان اين بود كه ؛ در انسان توان و انرژي هايى وجود دارد كه به آن «نهفته هاى پنهان» ميگويند نهفته هايى كه انسان هم از آنها بى خبر است . " در اندرون من خسته دل ندانم كيست / كه من خموشم و او در فغان و غوغاست! [١] شايد بتوان گفت انسان به بسيارى از نايافته ها دست يافته است ، كه تا ديروز فكر نمى كرد به آنها دست يازد ، زمانى بود كه انسان از كشفِ ارتباط ساده با راه دور مغرور ميشد ولى امروز اين تكنولوژى به جايى رسيده است كه همزمان طرف گفتگو را با تصوير ميبيند و با بيشرفت همان تكنولوژى كنفرانس آنلاينى با حضور سدها تن برگزار ميشود . امروز انسان در راهى قدم گذاشته است كه بسيارى از سياره ها را در نورديده و سعى دارد زندگى را در كراتى مانند مريخ تجربه كند. امروز سفر به كره ماه عجيب به نظر نميرسد . بايد گفت ؛ درست است كه در رشته پزشكى با تمامى پيشرفتش به درمان هاى قابل توجه اى با ليزر و پرتوگرافى و... دست يافته است ولى هنوز در ابتداي راه است. امروز به انقلابات بسيارى در اين رشته دست يافته ايم ، كشف كروموزوم ٢٢ [٢] و يا همين كشف واكسن كوويد ١٩ با روش MRNA در كوتاهترين زمان دست يافته ايم! امروز خبر از كشف قرض ضد ويروس كرونا را ميشنويم كه مسرت بخش است! ولى باز كافى نيست. انسان دست به دست هم ميدهد تا هر چه بخواهد بدان دست يابد. شايد بتوان گفت ؛ اين شعار ريشه در تفكرات اگزیستانسیالیستى دارد. طبق باور اگزیستانسیالیست‌ها زندگی بی‌معناست مگر اینکه خود شخص به آن معنا دهد. این بدین معناست که ما خود را در زندگی می‌یابیم، در حركت مي يابيم ،آنگاه تصمیم می‌گیریم که به آن معناو ماهیت ميدهیم، همان‌طور که سارتر ( پيرو اين مكتب بود) گفت؛" ما محکومیم به آزادی" یعنی انتخابی ديگر نداریم جز اینکه انتخاب کنیم؛ و بار مسئولیت انتخابمان را به دوش کشیم بعضی مواقع اگزیستانسیالیسم با پوچ‌گرایی اشتباه گرفته می‌شود در حالی که با آن متفاوت است، پوچ‌گرایان عقیده دارند که زندگی هیچ هدف و معنایی ندارد در حالی که اگزیستانسیالیست‌ها بر این باورند که انسان باید خود معنا و هدف زندگی اش را بسازد ( اصالت دروني) دارد . پيروان اين مكتب مي گويند؛" انسان فلج مي تواند قهرمان دو هم شود" ، اشاره به انگيزه و توان دروني انسان است .و امروز ميبينم كه دونده گان يك پا و حتا بدون پا ،مانند اسكارپيستوريويس با همت فيزيك پزشكى در سد متر و دويست متر پارا المپيك را در كوتاهترين زمان ميدود و قهرمان پارالمپيك آفريقاميشود [٣]اين همان شعار "ميشه هميشه ميشه" است.نگارنده خود شاهد فتح قله( پلنگچال- شمال تهران) توسط دوشيزه دانشجويي بودم ! كه با كمك بنده و همراهان با شينه ( قالب فلزى پا) خود را به قله رساند.قبلن داستانش را نوشته ام. البته اين از خواستن، خود او بود و نه فقط كمك و يا انگيزه دادن همراهان ! در بي حركت و نخواستن و تصميم نگرفتنداتفاقي نخواهد افتاد.شما ابتدا بايد بخواهيد تا كاري را انجام دهيد. همينكه حركت كردى كار به جلو ميرود.

اين شعار ما انسانهايي است كه مي خواهند به زندگي معنا بدهند. با حركت رو بجلو هميشه به هدف نزديكتر ميشوند تا به قله رهايى برسند . اين شعار را در مبارزات مردمان ايران هم در مقاطع مختلف ديده ايم. كه توانسته اند ،كارى كنند كارستان! در سياست و مبارزات مستمر خود ، در بسيارى مواقع رژيم را هم به عقب رانده اند. يعنى اين شعار را از خواستن به توانستن ارتقاء داده اند. ما ضرب المثل هاى زيادى داريم كه از همان درون انسان نشأت گرفته أست . مانند "نابرده رنج ، گنج ميسر نمى شود .... و يا، جوينده يابنده است و ...

اتفاقن اين ضرب المثل ها، جايگاه خاصي در فرهنگمان دارد. بعضيهاشون بسيار عميق و زيباهستند كه هركدام داستانى دارد و يا از اتفاقاتى بر گرفته شده است.

از حركت و خواستن ، همراه با خرد و انديشه، بسيارى كارها زودتر به اهداف خود خواهد رسيد.

از نخواستن و جستجو و حركت نكردن چيزي در نخواهد آمد. «جول اوستین» را همه ما می شناسیم واعظ و سخنران مشهوری است که نه تنها توانسته زندگی فوق العاده ای برای خود بسازد بلکه به انسان های زیادی در سر تا سر دنیا کمک کرده تا زندگی موفق داشته باشند و به رویاها و آرزوهای خود برسند و مفهوم خواستن توانستن است را به واقعیت تبدیل کنند. امروز در ايران ، همه گونه سركوب وجود دارد ، ولى مردمان ايران به مبارزات خود ادامه ميدهند تا به آزادى و ساختن يك جامعه دموكراتيك دست يابند.مادران اعدامى هاى دهه ٦٠ و مادران خاوران و مادران آبان ٩٨ همراه خانواده قربانيان هواپيمايى اوكراين با همين شعار و انگيزه بهم ميرسند تا جايى كه پس از دادگاه هاى مردمى در لندن اكنون صداهاى ديگرى به گوش ميرسد. هفته آينده شاهد دادگاه نظامى عليه جنايتكاران سپاه در تهران خواهيم بود آنها كه دستور دادن و آنهايى كه شليك كردند تا هواپيما ٧٢٥ اوكراين را با تمامى سرنشينانش سرنگون كنند .گرچه قوه قضائيه و يا قضات «ناجا »ى جمهورى اسلامى قطعن از هم اكنون متهمين را خود انتخاب كرده اند و به گفته «حامد اسماعيليان » "از قبل حكم ها هم مشخص است ولى اين مردم هستند "كه بايد به كمك و حمايت اين خانواده ها داغدار بشتابند و با حضور گسترده خود در مقابل دادگاه اجازه ندهند كه رژيم فاشيستى مذهبى دست به چنين كارى زند. مادرانِ جانباختگان از دادخواهي خون فرزندانشان كل جامعه را به دادخواهي ، خواهند كشاند. اين طلعيه اى نويد بخش است كه ميرود تا تمام جامعه ما را در بر گيرد و اين شدنى( ميشه) است .در يك كلام "ميشه هميشه ميشه" را در عمل ثابت خواهيم كرد.

 

________________________________________

[١] از غزليات حافظ

[٢]کروموزوم ۲۲ انسان، یکی از ۲۳ جفت کروموزوم در بشر است. انسان‌ها به طور معمول دو نسخه از این کروموزوم را در سلول‌های خود دارند. کروموزوم ۲۲ از بیش از ۴۹ میلیون جفت باز (اجزای تشکیل‌دهندهٔ دی‌ان‌ای) تشکیل یافته و در برگیرندهٔ بین ۱٫۵ تا ۲ درصد از کل دی‌ان‌ای در سلول‌های انسان‌است. این کروموزوم پس از کروموزوم ۲۱، کوچکترین کروموزوم در انسان است.

[٣] ايستا:دادستان نظامی تهران به تشریح ابعاد رسیدگی به پرونده هواپیمای اوکراینی پرداخت و گفت: تحقیقات دادسرا به اتمام رسیده و به زودی پرونده با صدور کیفرخواست به دادگاه نظامی تهران ارسال می‌شود.

دادستان نظامی تهران به تشریح نتایج تحقیقات این پرونده پرداخت و گفت: تحقیق گسترده از مطلعان و متهمان در سطوح گوناگون لشکری و کشوری، معاینات محلی و میدانی از همه مراکز مرتبط، نظرات کارشناسان و متخصصان نظامی و سازمان هواپیمایی کشوری، اطلاعات حاصل از پیاده سازی محتوای جعبه های سیاه و نتایج عملیات شبیه سازی، همگی بر نقش خطای انسانی در بروز این سانحه دلالت دارد.

[٣]اسکار پیستوریوس (به آفریکانس: Oscar Pistorius) (زادهٔ ۲۲ نوامبر ۱۹۸۶) معروف به سریعترین انسان بدون پا دونده دو سرعت آفریقای جنوبی است. پیستوریوس که از هر دو پا معلول است، مدال طلای دو ۲۰۰ متر و مدال برنز دو ۱۰۰ متر پارالمپیک آتن در گروه معلولین از یک پا را به‌دست آورده‌است و بارها رکوردهای جهانی دوهای ۱۰۰ متر، ۲۰۰ متر و ۴۰۰ متر پارالمپیک را شکسته‌است.

منبع:اختر نیوز
Gozareshgar
info@gozareshgar.com