13.11.17 23:32 Alter: 10 days

چه خبر از قربانیان زلزله؟

Kategorie: Meldung Rechts

 

همبستگی وهمدردی با قربانیان زلزله:

*چه خبر از قربانیان زلزله؟

آن طور که باید، خبری از توزیع تخته چادرهای وعده داده شده نیست و اهالی سرپل ذهاب دوشنبه شب هم باید شبی سرد را بیرون از خانه و کاشانه خود و در سرما و تاریکی بگذرانند.

دل توی دلمان نیست، در تاریکی شب و سوز سرما به جاده می‌زنیم بلکه خبری بگیریم از قصر شیرین

راه انگار تمامی ندارد، لحظه‌ای آرام و قرار نداریم، هزار جور فکر و خیال به سرمان می‌زند.

این‌که این بار پایه‌های قصر شیرین به لرزه درآمده و قصر بر سر ساکنانش آوار شده همه‌مان را شوکه کرده است.

تصاویری که از منطقه منتشر شده  خود گویای عمق فاجعه است و دیدن همین تصاویر است که بی تاب و بیقرارمان کرده...

زلزله 7.3 ریشتری شب گذشته آنقدر وسیع بوده که علاوه بر قصرشیرین، در سرپل ذهاب، ثلاث باباجانی، اسلام آبادغرب و جوانرود و پاوه نیز خساراتی به بار آورده است.

این زلزله علاوه بر کرمانشاه در استانهای دیگر هم احساس شده،  اما عمده خسارات آن به دلیل نزدیکی به کانون زلزله در کشور عراق، در کرمانشاه بوده است.

ظاهر شهر چیزی را نشان نمی‌دهد اما شلوغی بیمارستان و تعداد بسیار مجروحین طوری که برخی مجروحین کف بیمارستان خوابیده‌اند نشان می‌دهد زلزله زخم‌هایی هم در این شهر به جا گذاشته...

مردم به شدت از وضعیت رسیدگی به مجروحان گله مندند و از کمبود پرستار و کمبود آمبولانس برای انتقال مجروحان‌شان  می‌نالند.

 هرچه به سمت قصرشیرین و سرپل ذهاب می‌رویم آثار زلزله نمایان‌تر می‌شود.

تخته سنگ‌های بزرگ کوه که شاید روزی تصور جابجایی‌شان غیرممکن می‌نمود حالا با زلزله شب گذشته مثل سنگریزه‌ای کوچک از بالای کوه غلطیدند و وسط جاده افتادند.

به سرپل ذهاب می‌رسیم، باور کردنی نیست برخی خانه‌ها عملا به تلی از خاک تبدیل شده‌اند.

پیاده که می‌شویم و پایمان را که روی زمین می‌گذاریم، دوباره لرزش‌ها شروع می‌شود و همه وحشت زده به وسط خیابان‌ها هجوم می‌آورند.

اوضاع بیمارستان سرپل ذهاب غمنامه‌ای دردناک است و زنان بر سر جنازه عزیزان‌شان مویه می‌کنند.

یکی اسم برادر مرده‌اش را صدا می زند و دیگری در غم از دست دادن خواهر شیون کرده و مویه می‌کند.

مردم شهر آنها که جان سالم به در بردند روایت‌های دردناکی دارند از مادر و پدری که خود زیر آوار مانده و برای نجات و بیرون آوردن فرزندشان از زیر آوار کمک می‌خواهند و درنهایت آنها می‌مانند زیر آوار و کودک‌شان زنده بیرون می‌آید.

ترس از زلزله چنان به دل مردم شهر افتاده که حتی لرزش شیشه‌ها در پی صدای بالگردهای امداد و نجات هم دل‌شان را می‌لرزاند.

اینجا نه آبی هست و نه غذایی و مردم حتی جرات برگشتن به خانه برای برداشتن لقمه‌ای نان را هم ندارند.

بچه‌ها که هنوز سرمای شب گذشته از تن‌شان بیرون نرفته هم گرسنه‌اند و هم تشنه و این پدرها و مادرها را عصبی و کلافه کرده و هر کدام‌شان به دنبال پیدا کردن لقمه‌ای نان و جرعه‌ای آب از این طرف شهر به آن طرف شهر می‌دوند.

کمبود چادر برای اسکان زلزله زدگان عملا بیداد می‌کند و موجب عصبانیت مردم شده است.

راهی قصرشیرین می‌شویم تا ببینیم اوضاع قصر شیرین چگونه است، اما در بین راه تلی از خاک که سربازان مشغول آواربرداری آن هستند توجه‌مان را جلب می‌کند .

جلوتر که می‌رویم متوجه می‌شویم دژبانی و بهداری پادگان "قره بلاغ" است که حالا تنها تلی از خاک از آن بر جای مانده...

سربازی آن طرف‌تر به درخت تکیه داده و مات و مبهوت فقط خرابه‌ها را نگاه می‌کند.

 سراغش می‌روم کمی سوال و جواب که می‌کنم با لحنی که هنوز کلامش را خودش هم باور ندارد از رفیقش می‌گوید که زیر آوارها مانده و همانجا جان داده.

چهار سرباز پادگان زمانی که در خواب بودند زیر آوارها مانده و جان دادند.

 خرابی در روستاها شدت بیشتری دارد و روستاییان تنها هر کدام گوشه‌ای از این دشت را گرفته و جرات نزدیک شدن به خرابه‌های خانه خود را هم ندارند.

به مسیر ادامه می‌دهیم اوضاع در قصرشیرین بهتر است و این را می‌شود از ظاهر شهر فهمید برای همین به سرعت به سرپل ذهاب برمی‌گردیم.

 اوضاع در سرپل ذهاب هم‌چنان وخیم است و بیش از همه تشنگی تاب و توان از مردم شهر ربوده و تشنگی کودکان این میان پدرها و مادرها را بیقرار کرده است.

 آن طور که باید، خبری از توزیع تخته چادرهای وعده داده شده نیست و اهالی سرپل ذهاب امشب هم باید شبی سرد را بیرون از خانه و کاشانه خود و در سرما و تاریکی بگذرانند.

*سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه:

اعلام همدری و تسلیت و درخواست همیاری و کمک به مردم زلزله زده

سندیکای کارگران شرکت واحد  وقوع زلزله مرگبار استان های غرب کشور را به خانواده های داغدار و مصیبت دیده و عموم مردم ایران صمیمانه تسلیت گفته وبا آنان اعلام همدردی می کند. از عموم مردم ایران می خواهیم که با تمام توان به یاری و کمک این هم میهنان شریف که اکثرا از اقشار و طبقات زحمتکش و محروم می باشند؛ بشتابند.

تجربه نشان داده است که دستگاه های مسئول، در اینگونه حوادث فاجعه آمیز  ازرسیدگی های شایسته و بایسته ناتوان هستند. مسلم است مسئول افزایش شمار قربانیان و تخریب گسترده زلزله، به گردن مسئولان ناکارآمد و غافل می باشد.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

۹۶/۰۸/۲۲

*بیانیه کانون مدافعان حقوق کارگر در باره زلزله در منطقه غرب کشور

بار دیگر و در طی دو دهه اخیر، زلزله در ایران فاجعه ای انسانی به بار آورد . در زلزله رودبار در سال ۶۷ ، زلزله بم در سال ۸۱ و زلزله اهر و ورزقان در سال ۹۱ ، که هر کدام در معیار پیشرفت‌های علمی و تکنولوژیکی عصر حاضر چندان هم قوی نیستند، ده ها هزار نفر از میان رفتند.

اکنون که بار دیگر هنوز ده ها نفر در زیر آوار ناشی از زلزله در انتظار کمک هستند، صدها و هزاران نفر بر روی آوارها در تلاش برای نجات عزیزانشان هستند؛ هزاران نفر در غم از دست دادن عزیزانشان عزادارند و تمام دارایی هایشان را از دست داده اند و در سرمای بی امان منطقه بدون امکانات در جدال برای بقا هستند، امیدواریم که هر چه سریع‌تر به همت مردمی که به یاری زلزله‌زدگان میشتابند از تعمیق فاجعه جلوگیری شود .

در گیرودار این حوادث و رویدادهای طبیعی شاهدیم در حالی که کاخ‌نشینان و طبقات برخوردار از ثروت‌های عمومی جامعه هیچ گزندی از چنین حوادث طبیعی‌ای نمی‌بینند ، مردم محروم و فقر زده در خانه‌های فرسوده و در موارد زیادی در خانه‌های نوساز غیر استاندارد تاوان این محرومیت و شکاف عمیق طبقاتی را به قیمت جان خود و عزیزانشان می‌پردازند؟ بیمارستان بر سر بیماران و کادر درمانی خراب می شود، مسکن مهر بر روی گسل ساخته شده بر سر ساکنان آن آوار می شود و… در شرایطی که پرداخت رقم‌های نجومی به مدیران دولتی امری عادی شده و حساسیت‌های جامعه نسبت به آن کاهش یافته ، عواقب مدیریت این مدیران را به چشم می‌بینیم! در شرایطی که ویراژ ماشین‌های چند میلیاردی در اتوبان‌های تهران و شهرهای بزرگ به تصویری آشنا و روزمره تبدیل شده است ، در آن‌سوتر مردمی را میبینیم که با حداقل‌های ایمنی و استاندارد در فقر و محرومیت در مناطق زلزله خیز با حداقل امکانات زندگی می‌کنند !

کانون مدافعان حقوق کارگر ، با نهایت تالم و تاثر به همه‌ی بازماندگان زلزله تسلیت گفته و وجدان‌های بیدار جامعه را به ریشه‌یابیِ علل بالا بودنِ میزان کشته‌ها و آسیب‌دیدگان در یک زلزله‌ی نه چندان قوی فرا می‌خوانَد.

*پیام کانون صنفی معلمان تهران به مناسبت وقوع زلزله در غرب کشور

به نام خداوند جان و خرد

حادثه ی زلزله در غرب کشور بار دیگر مردم ایران را در اندوهی مضاعف فرو برد. اگرچه ابعاد واقعه هنوز مشخص نیست اما با توجه به شدت آن و موقعیت جغرافیایی محل حادثه، پیش بینی خسارت های جانی و مالی گسترده، شوربختانه دور از ذهن نیست. کانون صنفی معلمان تهران این حادثه ی غم بار را به بازماندگان و آسیب دیدگان از زلزله و مردم ایران تسلیت عرض می نماید؛ برای بازماندگان آرزوی سلامتی و بردباری دارد. امیدواریم دولت و ملت ایران با پشتیبانی همه جانبه و با همدردی و همراهی با این عزیزان مصیبت زده،در آستانه ی فصل سرد سال، موجبات دلگرمی آنان را فراهم نمایند.

کانون صنفی معلمان استان تهران

akhbarkargari2468@gmail.com


تاریخ های نادرست |

تاریخ های نادرست

در (بیانیه کانون مدافعان حقوق کارگر در باره زلزله در منطقه غرب کشور) تاریخ زمین لرزه رودبار سال شصت و هفت نوشته شده است که نادرست است و تاریخ این زمین لرزه سال شصت و نه است! همچنین تاریخ زمین لرزه بم سال هشتاد و یک نوشته شده است که باز هم نادرست است و زمین لرزه بم در تاریخ آدینه پنجم دی ماه سال هشتاد و دو رخ داد!Gozareshgar
info@gozareshgar.com